COURANT?: LEYBSCHE N\ 31 MAANDAG, 12 MAART. BIMENLAXBSCÏÏE BERIGTEN. Ue Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEYDEN, 10 Maart. Per telegraaf wordt ons gemeld dat de Heer J. Donker, IIz., Lid van de Tweede Kamer voor Hoorn, te 's Hage overleden is. Naar men verneemt is door liet corps Onder-Officieren van liet regement Rijdende Artillerie aan den Kapitein d'IIamecourt bij diens aftreden als Ad judant, eene prachtige Turksche Eeresabel aangeboden, als een bewijs van aandenken uit erkentelijkheid. Het gedicht, Winter mijmeringdoor den Heer J. C. Banck Jur. Cand. alhier, ten behoeve der Armen bij de Boekhandelaren Schreuder en van Baak uitgegevenheeft (terwijl de schrijver zelf welwillend de kosten der uitgave heeft gedragen) als zuivere opbrengst der 300 verkochte Exemplaren, 75,00 opgehragtdie ter verdeeling tusschen de Algemeene Armenbesturen aan dc Regering is bezorgd. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: O O A Waart 497 volwassenen, 230 kinderen, te zamen 727. 5 43G 195 631. 6 434 185 619. 7 444 198 642. 8 421 196 617. 9 428 204 632. 10 460 218 678. Volgens het verslag van de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij is er eene toenemende vermeerdering van ontvangsten. Het afgeloopen boekjaar overtreft dat van het jaar 1854 met ruim ƒ81,000 en dat over het exploi tatie-jaar 1852 met meer dan ƒ126,000. De exploitatie-rekening over 1854 sluit met eene winst van ƒ237,366.30. Er zal derhalve onder goedkeuring der algemeene vergadering, een dividend van ƒ36.50 per aandeel kunnen worden betaald. Woensdag 11. had te Sliedrecht een treffend ongeluk plaats. De Heer M. de B.een geacht jongeling, was bezig een geweer schoon te maken, dat buiten zijn weten geladen was. Het schot ging af en de ongelukkige stortte, in den buik getroffen, levenloos neder. De aandrang van het bovenwater te Rotterdam is zoo sterkdat er se dert eenige dagen slechts eb gaaten de vloed geene kracht heeft om zich te doen geldenhet water is dan ook zeer donker gekleurd. Eergisteren is reeds ten half acht ure, Z. M. de Koning het veer hij Arnhem gepasseerdom de uitwerkselen van den watervloed in de Betuwe te bczigtigen, voornamelijk de doorbraak in het land van Maas en Waal. Van de Grebbe bij Filiencn schrijft men ons van den 7 MaartGis terenavond kwam de Commissaris des Konings in deze Provincie, ver gezeld van den Baron Tacts van Amerongen van Natewisch, lid van dc Gedep. Stalen, om zicb in persoon met de uitgestrektheid van den ramp bekend te makenterwijl heden morgen Z. M. de Koning insgelijks her waarts is gekomen, die, gevoelig getroffen, door het ongeluk aan zoo velen overkomen, door zijne deelnemende toespraak den moed deed herleven, en, door eene ruime gift, door HD. aan den Commissaris dezer Provincie voor de Gemeenten Pihenen en Veenendaal ter hand gesteld, de middelen ver schafte om in dc eerste meest dringende behoefte te voorzien. De zamen- gcvloeide menigte gaf haar gevogl van dankbaarheid voor de deelneming van den geliefden Vorst, door luide blijken van liefde en gehechtheid te kennen. Te Dreumeltusschen Maas en Waal over Tielziet het er treurig uit. Er is veel vee verdronken ook verscheidene menschenen zonder overdrijving staan meer dan 100 huizen te Dreumel en Lith onder water. Te Kampen zijn ijsschotsen met stukken van daken, kisten, enz. de Zui derzee ingedreven. Eene ijsschots passeerde, waarop zich 3 levende hazen bevondenwaarvan een werd gevangen. Donderdag is de dijk te Pouderoijen in den Bommelerwaard bezweken v aardoor dit dorpalsmede Brakel en het Monnikenland onder water zijn gezet. Hel water is hier vallende en de rivier blank. AmstCour.) Uit de Vtr. Cour. ontleenen wij de navolgende bijzonderheden omtrent den watersnood: Gisteren was te Pannerden, Huihuizen, Arnhem en Wes tervoort alles blank water. Te Wageningen was de vloed nog vermeerderd. Men had kistingen opgeworpen en hoopte daardoor de stad voor overstrooming te vrijwaren. Aan de Grebbe was eergisteren ook blank water; door het gat van de doorbraak bleef veel water naar binnen stroorncn. Bij .Jaarsveld had het ijs zich gisteren in beweging gestelJ, maar zich spoedig weder gezet. Te Vreeswijk is gisteren middag ten 12| ure het ijs losgeraakt en doorgedreven. Het water was heden morgen vallende. Uit Amersfoort schrijft men ons van gisteren, dat de officiële watertijdingen aldaar gunstig zijn, alhoewel de geruchten allerlei nieuwe zwarigheden ver spreiden. De Burgemeester, die ijverig voor de goede orde in de weer is, verzekerde den berigtgever, dat, al brak de Slaperdijk door, zijns inziens, er toch weinig water in de stad zou komen. In Veenendaal ziet het er ellendig uit. Te Renswoude staan onderscheidene huizen tot aan den nok van 't dak in het water. De Zwolsche post moest van Kampen tot EIburg te paard door het water rijden, en die van Deventer voer met een schuitje uit de stad tol Twello. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van 7 Maart: Wij zijn weder aan onzen doodvijand, het water, overgeleverd. Een groot gedeelte van onze stad is in eene zee herschapensedert eergisteren avond is de onverbiddelijke vloed met een ongehoorde kracht binnen geloopenzich eenen weg banende langs de hier en daar bestaande ijsverstoppingen. In de omstreken ziet het er aller ellendigst uit en het is voor dit oogenblik nog niet mogelijk al de uitgebreid heid van de ramp te kennen of te beschrijven. Orllien is deerlijk geteisterd en wordt ernstig bedreigd. Menschen en vee zijn in allerijl naar de stad ko men vlugten, het vee is in de stallen der ruiterij geborgen. Een aantal men schen heeft op den vuurtoren aldaar eene schuilplaats gezocht en zit er nu opgesloten; 2 personen die in een schuitje voeren om aardappelen te redden, zijn met schuit en al verdwenen en omgekomen. Gisteren is eene met brood geladen kar uit de stad naar Orllien gezondenom in den nood dier onge- lukkigen te voorzien. Onder Rosmalen ziet het er deerniswaardig uit en ver keert men in eenen onbeschrijfelijken angst. Wij vernemen, dat in den Hint- hamschen steenweg een aantal gaten geslagen zijn. In den Vughtschen steenweg is, nabij de roode brug, eene doorbraak gevallen van 4 ellen breed. Ontel bare huisjes van belioefligen in de achterbuurten der stad zijn door het wa ter ingenomen; die nog een zolder heeft vlugt naar boven; de anderen worden uit hunne woningen verdreven, en zijn, even als in 1850, in de Berewouds- kazerne opgenomen. Het water is dezen nacht nog merkbaar opgezet. Wij vernemen, dat gisteren te Lith 4 huizen weggespoeld zijn en dat men daarbij 7 menschenlevens te betreuren heeft; men berigtle daarbij dat nog meerdere huizen aldaar ernstig bedreigd worden. In de Maaskwarliercn moet de toe stand evenzeer bedroevend zijn. De gemeenschap per telegraaf is afgebroken. Dezer dagen overleed te Sprang in NoordhrabantA. Ophorst, in den ouderdom van circa 93 jaren, een man, die, door zijn nederige en hoogst zuinige levenswijze, een vermogen van meer dan ƒ80,000 bijeenvergaard had. Bij uitersten wil heeft hij deze som tot in den 12(lcn graad van bloedver wantschap verdeeldwaardoor een aantal neven en nichten die in armoede verkeerden, in staat gesteld zijn, bun bestaan te verbeteren. KATWIJK AAN ZEE, 10 Maart. Het heeft Z. K. II. Prins Hcnderik der Nederlanden behaagd, de som van ƒ100 ter beschikking te stellen van de Commissie tot ondersteuning der zieke armen alhier. *s GRAVENHAGE 10 Maart. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben bekend gemaakt dat de negotiatie, per resto groot ƒ98,000, tegen eene rente van 4 ten honderd, tot het aanbouwen van twee vleugels aan het Badhuis te Schevenïngenvol- geleekend en mitsdien gesloten is, Volgpris een berigt van Zr. Ms. Consul-Generaal te Londen, zijn aldaar gedurende liet 2ie halfjaar van 1854 aangekomen, regtstreeks uit Nederland en de koloniën 159. Naar Nederland vertrokken 158. Naar vreemde havens 85 Neder], schepen. Te Liverpool zijn gedurende het laatste halfjaar van 1854 aangekomen, regtstreeks uit Nederland 16, en uit vreemde havens 48 Neder], schepen. Volgens eene van Z. M. Consul te Huil ontvangenc opgave, is die ha ven gedurende de laatste helft van 1854, door 120 schepen onder Nederl. vlag bezocht. Hiervan kwamen van Kampen 18; van Groningen 2; van Amsterdam 23; van Zwolle 18; van Dordrecht 1; van Rotterdam 1; van Harlingen 1 en van Veere 1, en zijn vertrokken van daar 119 Nederl. sche pen, onder welke naar Kampen 20; naar Amsterdam 27; naar Zwolle 16 en naar Helvoetsluis 1. Voorts kwamen nog gedurende de laatste helft van 1854 te 11 uil 109 vreemde schepen uit Nederl. havens aan, en vertrokken naar laatstgemclde havens 92 vreemde vaartuigen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1