meene stemmen de tot die vernieuwing strekkende voorstellen van den Minister Madoz hebben aangenomen. De vernieuwing geschiedt voor 13 maanden, tegen eene rente van 3 Pet. en met waarborg op de uitgifte der 500 tnil- lioen realen. De Cortes hebben in hunne zitting van gisteren goedgekeurd de over eenkomst, waarbij aan den Heer Salamanca voor den spoorweg van Almansa vergunning wordt verleend. S A 15 RINS E. De commissie van rapporteurs raadt den Senaat aan onverwijld zijne goed keuring te hechten aan de nuttige en noodzakelijke verbindtenis, waartoe Piemont, gelijk zij zich uitdrukte, uitgenoodigd was. Evenwel achtte de commissie de bepalingen niet weinig bezwarend voor het land, vooral bij ge mis van schriftelijke bescheiden betrekkelijk de gevoerde onderhandelingen, waardoor de bepalingen voor uitbreidende uitlegging vatbaar waren. Ten einde zulk eene uitlegging nog zooveel mogelijk voor te komen, oordeelde de commissie dienstig, in haar rapport eene nadere omschrijving van sommige bepalingen der overeenkomst te geven, opdat naderhand zou kunnen blijken, in welken zin het verdrag door den Senaat goedgekeurd was. Zij vatte de hoofdbepalingen der militaire conventie aldus op, dat het corps hulptroepen op de volle sterkte van 15,000 man zal gehouden worden, medegerekencl alle soldaten, zieken, afwezenden enz., die, schoon van bet oorlogslooneel verwij derd wordende, te beschouwen zijn als zullende terugkomen; dat deregel- matige afzending van versterkingen, waartoe Pieinont zich verbindt, niet de vcrpligting in zich sluit, om op bepaalden dag en uur een bepaald aantal sol daten tot aanvulling der gelederen te leveren, maar alleen om versterking te zenden naar gelang de behoefte zich daaraan mogt voorgedaan hebbendat de belofte van Engeland, om op eigen kosten de Sardinische hulptroepen te vervoerende terngreize dier troepen zoowel als hunne heenreis betreft. Ook de finantiele overeenkomst, waarbij Engeland zich verbindt om aan Piemont voor ieder jaar van den oorlog 25 millioen francs voor te schieten, scheen aan de commissie verduidelijking te behoeven, om aannemelijk te zijn: de ware zin dier overeenkomst is, volgens het rapport, dat in geval die som voor het onderhoud van het corps hulptroepen ontoereikend mogt blijken, ook de te kort komende fondsen door de Westersche Mogendheden aan Piemont zullen moeten verschaft worden. Dit verslag uitgebragt zijnde, is de openbare beraadslaging geopend, en na eene schitterende rede van den President-Minister speodig afgeloopen, met de aanneming van bet wets ontwerp. PRUIS SEN. BERLIJN, G Maart. Op 's Konings bevel beeft bet leger den rouw aangenomen voor 3 dagen over den dood van Keizer Nikolaas. Prins Karei van Pruissen is naar Petersburg vertrokken om bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Keizer Nicolaas tegenwoordig te zijn. De Augstb. Allg. Zeit. berigtdat dezer dagen de Jesuïten bepaald uit het Groot-Hertogdom Baden zijn verdreven. De Aartsbisschop van Frei burg bad twee Jesuïten ontbodenom gedurende de vaste te predikenen biervan kennis gegeven aan den Minister van Binnenlandsche Zakendie deze kennisgeving beantwoordde met een bevel tot uitzetting. Een beroep op den Prins-Regent zou geen verandering in bet besluit hebben te weeg gebragt, en de Paters hebben zich weder moeten op weg begeven. Het te Koningsbergen bekend geworden manifest van Keizer Alexander II luidt nagenoeg als volgt: Keizer Nicolaas is aan de gevolgen eener snel ont wikkelde cn lievige ziekte bezweken. Even als de ontslapen Vorst de meest onafgebrokene moeite en zorgen aan het welzijn zijner onderdanen wijdde, leg gen ook wij bij het bestijgen van den geërfden troon van het Russische rijk en van de daarvan onafscheidbare landen van Polen en Finland voor God de gelofte af, om de welvaart van Ons vaderland als Ons eer.ig streven te be schouwen. De Voorzienigheid, die Ons tot dit groote werk heeft uitverkoren, leide en bescherme Ons, om Rusland op den hoogslen trap van magt en roem te behouden, en vervulle door Ons de overeenstemmende wenschen en bedoe lingen van Peter, Calliarina, Alexander en Onzen Vader! Moge de ijver en de liefde Onzer onderdanen Ons daarin behulpzaam zijn! Wij noodigen u tot het verleenen van dien bijstand uit en bevelen, dat de eed van trouw aan Ons en den Troonopvolger Nicolai Alexandrowilsch worde afgelegd. De Koning van Denemarken is ernstig ziek. Volgens de uitgegeven be- rigten is de lijder door eene kwaadaardige koorts aangetast. Prins Oscar Frederik, tweede zoon van den Koning van Zweden, is benoemd tot Bevelhebber der Noorweegscbe vloot. 00§TENRIJK. WEENEN, 5 Maart. Ter gelegenheid van de geboorte der Prinses, is door de Regering algc- meene kwijtschelding van straf verleend aan de veroordeelden wegens ge kwetste majesteit cn openbare wanorde. De Oest. Corr. noemt, in haar nommer van 28 Febr., de diplomaten op, die alhier verwacht werden of reeds aangekomen waren, om aan de vre desonderhandelingen deel Ie nemen. Verder zegt het half-olïiciele orgaan van de Oostenrijkscne Regering: »Dc keuze van zoo beroemde en uitstekende Staatsmannen lot gevolmagtigden voor de Weener conferentie is een blijk van den ernstigen wil der mogendhedenom aan den oorlog een eind te maken als bet maar eenigzins mogelijk is de noodige waarborgen aan Europa te ge ven voor deszelfs rust in het vervolg van tijd. Aan den eisch van het mili taire eergevoel is aan weerszijden voldaan; en, wat de betrokken belangen betreft, is men reeds tot een algemeenen grondslag gekomen, die voor iedere Mogendheid den weg afsnijdt om naar vergrooting harer eigen magt in het Oosten te streven, en welke een waarborg is voor de reglen der gelieele Chris ten bevolking van Turkye, zonder op des Sultans oppergezag inbreuk te ma ken. De uitslag der onderhandelingengelijk van al 's menschen streven, is in Gods band; maar wij mogen zeggen, dat zij onder goede voorteekens aanvangen." Lord John Russell is van Berlijn alhier aangekomen. RUI LAN PETERSBURG, 6 Maart. Keizer Alexander II beeft een manifest openbaar gemaakt (zie onder Pruissen), waarin bij belooft de staatkunde zijns vaders le zullen volgen. De Grootvorst Constantijn heeft plegtig den eed van getrouwheid aan Z. M. afgelegd. Gedu rende die plegtigheid heerschle cr eene groote geestdrift. Volgens eene dépêche uit Warschau dd. 5 dezerhad de Czaar Nicolaas Prins Menzikoff uit de Krim teruggeroepen en hel Opperbevel aan den Generaal Osten Sacken toevertrouwd. De Generaal Riidiger is naar Petersburg ontboden. Wederom is bier een legerberigt ontvangen van Vorst Menzikoff uit de Krim. In den nacht van 21 op 22 Febr. wierpen de Fmssen eene schans op aan de linkerflank der vestingwerken van Scbaslopolen dit werd zoo schielijk en onverwachts bewerkstelligd, dat de vijand volstrekt geene belem mering in den arbeid bragt. In den nacht van 24 op 25 Febr. tastte de vijand, met eene aanzienlijke magt deze schans aan, doch met twee regemen- ten werd hij teruggedreven, zijn verlies beloopt G00 man. De arbeid aan de mijnwerken der bondgenoolen is geschorst. TURKTE. Volgens een particulier schrijven uit Konstantinopelons door een han delshuis alhier medegedeeld, was aldaar een nederlaag der Engelsclie troepen in de Krim bekend geworden, waarvan de dagbladen echter vermoedelijk geen melding zouden maken. «Dagelijks" dus gaat de briefschrijver voort, «komen bier twee stoombooten met gekwetsten aan, en de Russische troepen behalen in de schermutselingen gedurig het meesle voordeel. De hospitalen kunnen de gekwetsten niet meer bevatten; er zijn thans reeds 8 groote voor den krijg onbruikbaar geworden oorlogschepen tot hospilalen iiigeriul. De Engelschen alhier zijn zeer nedergeslagende Franscbcn daarentegen zeer wel gemoed. Amst. Cour. Berigten nit Konstantinopel van 22 Februarij jl. meldendat Omer Pacba, met zijne in Eupaloria gelegerde troepen, zoodra de weersgesteld heid liet zou toelatenaanvallend zou te werk gaan legen de Russische legerafdeeling, wier aanvallen hij reeds afgeslagen bad. Intusschen had de Turksche veldoverste zich naar Balaklava begeven, om eenen krijgsraad bij te wonendie ter vaststelling van liet krijgsplan der bondgenooten in het Fransche legerkamp zou gehouden worden. Op den Donau werd de scheep vaart hervat, na dat die rivier gernimen tijd door Fransche cn Engelsche oorlogsschepen geblokkeerd is geweestreeds werden een groot aantal han delsvaartuigen in de havens aan den Donau met graan geladen. De ijzeren spoorweg le Balaklava is thans geheel gereed en wordt reeds bereden. Men verneemt, dat de Engelsche Consul te Aleppo vermoord is. De Fransche troepen hebben in den nacht van den 24sten Februarij eenige van de belangrijkste verdedigingswerken der Russen veroverddie door bet garnizoen van Sebastopol opgerigt waren om de nadering tot de vesting moeijelijk te maken. -Den 20stcn Februarij tien Russische balaillons naar Balaklava opgerukt, de Generaal Bosquet aan het hoofd van 25,000 man der bondgenooten, maakte zich gereed om hen den terngtogt af te snijden doch een stormvergezeld van sneeuwvlagenbelette liet ontmoeten der beide legers. Van weerszijden moest men in zijne stelling terug trekken. Men zegt, dat Menzikoff zijne ruiterij naar Perekop terug beeft gezon den, nit gebrek aan voeder voor de paarden in de Krim. Voor de Zieken te Katwijk aan Zee is nog ontvangen: ƒ1.50 gevonden in de Collecte in de Walsche Kerk 4 Maart 1855. A. LIBRECI1T LEZW1JN. Waarde Landgenooten Groot zijn de verwoestingen, door de overslroomingen aangerigt; boog is de nood geslegen in vele oorden van ons vaderland en de bede om hulp en ondersleuning voor zoovelen, die alles door liet ontembaar geweld des waters verloren hebbenzal van vele zijden lot u komen. Door bel bezwijken van den Rijndijk, te Lienden, te Ingen en tusschen Man rik en Eek cn Wiel: is ook de Tielerwaard overstroomd cn ook daar is de ellende onbeschrijflijk groot. Meer bijzonder met die streken in betrekking slaande, hebben de onderge- teekenden zich'tot eene commissie gevormd en zij roepen hunne vrienden en bekenden op, om bnnne giften, voor de noodlijdenden in den Tielerwaard aan hen toe te vertrouwen. Voor doelmatig beheer en voor naauwkeurige ver antwoording zal worden zorg gedragen. Er zullen van gouvernementswege commissien worden ingesteld: er zullen algemecne collecten worden uitgeschreven dat alles is den ondergeleekenderi bekend; maar de ondervinding van vroegere jaren beeft bun gtdeerd, dat in dezen nood, vooral, het [gezegde toepasselijk is: «wie schielijk geefl, geeft dubbel." Behalve de ondergeteekenden zullen zicli met bet ontvangen van liefde giften belasten de Heeren Mr. J. Burlagete Amsterdam, Arnslel, Mr.A. Veder, te Rotterdam en G. II. StevensNotaris le Utrecht. E. J. V. van DAM van ISSELT, 'sHage, 7 Maart 1855. Dijkgraaf van TielerwaardKorte Voorhout. P. ARRIENS Gepens. Schout hij-nachtSmidswaler. D. J. N. BOKLLAARD, Lid der Prov. Staten van ZuidhollandBuitenhof.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3