Verder meldt de Utr. Cour. omtrent de overstroomingen o. a. nog het volgende: De Commissaris des Konings is eergisteren morgen van hier naar Veenendaal vertrokken. Terwijl hij derwaarts was afgereisd, is de Minister van Binnenl. Zaken nit 's Hage over Gorinchem alhier aangekomen, en, na kort oponthoud, verder gereisd. Onze Burgemeester, de Heer Kien, is reeds sinds een paar dagen aan de Vaartwaar gelukkig het gevaar nog niet ernstig schijnt. De hoofdauloriteiten waren dus afwezig, toen Z. M. alhier eergister avond aankwam, vergezeld van den Chef van zijn Militair Iluis J. F. Graaf du Monceau en 4 Adjudanten. Z. M. heeft hier nachtverblijf gehouden in bet hotel des Pays-Bas en is gisteren morgen ten 5^. ure naar den Grebbe- dijk vertrokkenvan waar Z. M. voornemens schijnt gisteren avond naar Driebergen te gaanom naar gelang der omstandigheden zijne reis te ver volgen, of terug te keeren. Eergisteren hebben wij gemeld, dat dien morgen een detachement infan terie van ons garnizoen naar Veenendaal was vertrokken, sedert zijn twee detachementen mineurs derwaarts gegaan, ten einde den dijk, welke den spoorweg beschuttegen het aandringend water te helpen verdedigen. De berigten zijn over 't geheel zeer bedroevend. Van alle zijden hoort men de alarmklok luiden, geheele streken staan onder water, en duizende menschen hebben hunne woningen verlaten daar de overstroomingen de lan den in zeeë herscheppen. Te Nijmegen was eergisteren al het hoven-Rijn-ijs reeds gepasseerd en cene stoomboot van Mannheim aangekomen. Het water viel sterk, zoodat de La- gemarkt, Haven- en Sleenslraat weder begaanbaar zijn. In den Ellekomscben dam is eene doorbraak van ruim 100 el lengte ontslaan, op eenen afstand van p. m. 400 cl der aansluiting aan den Leuthschen Bandijk. KATWIJK AAN ZEE, 7 Maart. Het heeft II. M. de Koningin-Moeder der Nederlanden behaagd, de som van ƒ100 ter beschikking te stellen van de Commissie tot ondersteuning der zieke armen alhier. 's GRAVENIIAGE 8 Maart. Alhier is aangekomen de Luit.-Generaal Nepveu, die aanstaanden Maandag naar Petersburg zal vertrekken, tot het overbrengen uil naam van Z. M. den Koning van brieven van rouwbeklag en van gelukwensching aan Z. M. den Keizer van Rusland, Alexander II. Men verneemtdat eerstdaags een Russische Generaal alhier zal aanko men, namens Z. M. Keizer Alexander II, belast aan ons Hof officieel kennis te geven van het overlijden van Z. M. Keizer Nikolaas, en van de troonsbe- stijging van Keizer Alexander II. De Minister van Binnenl. Zaken zal opZaturdagaanst. geen gehoor verleenen. Den 6den dezer is de persoon van S., arbeider aan het station van de Holl. Spoorweg alhier, die op bet goederen kantoor als assistent werkzaam was, aan de politie overgeleverd van wege diefstal van een kistje met 500 van hier naar Amsterdam bestemd. Het geld werd door den chef en den commies van het goederenkantoor in een doofpot ten huize zijner ouders ge vonden. In zijne zak vond men het adres aan stukjes gescheurd. Eergisteren morgen zijn van Scheveningen, na hare ladingen gest te hebben ingenomen, met eenige passagiers, vertrokken de Hullsche stoombooten Ocean Queen en Norfolk. Thans zijn ruim 80 pinken der visscherij afgevaren. Ttveede Siamer der Stsuten-fiesieraal. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 6 Maart. Na den Heer van Ilappard voerden nog de Ileeren Elout van Soeterwoude, van der Linden en de Minister van Justitie het woord. Nadat de Minister uit het artikel geligt had de daarin tweemaal voorkomende woorde van Onzentivegewerd het met 31 tegen 29 stemmen aangenomen. Het gewijzigde artikel luidt aldus: »Geene vereeniging, buiten die door de Grondwet of andere wetten ingesteld, treedt als regtspersoon op dan na, of door eene wet, of door Ons te zijn erkend. Alle voor onbepaalden tijd of voor langer dan 30 jaren aangegane vereenigingen, welke als regtspersonen willen optreden, behoeven eene erkenning door de wet. Dergelijke vereenigin gen, voor minder dan 30 jaren aangegaan kunnen door Ons worden erkend." Art. 6 werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zitting van Woensdag 7 Maart. O O Is voortgezet de beraadslaging over het wets-ontwerp omtrent het regt van vereeniging en vergadering, en is art. 7 luidende aldus: «De erkenning wordt door Ons alleen geweigerd op gronden ontleend aan bet algemeen belang. Het besluit van weigering is met redenen omkleed. Tegen eene weigering is binnen eene maand na hare dagteekening hooger be roep op Ons toegelatenonveranderd zouder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De artikelen 8, 11 12 en 13 leverden geene beraadslaging op. Ten gevolge van den loop der discussie over artikel 9, opgevende wat zal plaats hebben bij eene afwijking van de statuten of reglementen eener vereeniging, werd door den Minister achter art. 8 gevoegd een nieuw art., dat, geamendeerd door den Heer Thorbecke, en van den volgenden inhoud: «De goedgekeurde statuten, wijzigingen of veranderingen worden door de Staats-Cour. openhaar gemaakt," even als art. 10 (oud 9) zonder hoofde lijke stemming werd goedgekeurd. De Heer van Bosse maakte op art. 14, bepalende dat de in de voorafgaande artikelen voorkomende voorschriften niet van toepassing zullen zijn op de burgerlijke maatschap of vennootschap, noch op vennootschappen van koop- handel en scheepsreederijeneenige aanmerkingen, die door den Minister be antwoord werden. Over art. 15 luidende: «Vereenigingen welke vóór het in werking komen dezer wet bestondenworden beoordeeld naar de wettenwaaronder zij zijn daargesteldvoerden het woord de Ileeren Thorbecke, van Lennep, Godefroi, Elout van Soeterwoude en de Minister. Nadat de laatste het woord daargesteld veranderd had in opgerigtwerd het, gelijk het is voorgesteld, goedgekeurd. De voortzetting der beraadslaging is bepaald op morgendes voormiddags ten 11 ure. Zitting van Donderdag 6 Maart. O O In deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp omtrent het regt van vereeniging voortgezet. Art. 15 (nu 16): «Vreemdelingen kunnen geene leden' zijn van staat kundige vereenigingen." Nadat eenige leden het woord hadden gevoerd, heeft de lieer Godefroi voor gesteld het artikel aldus te lezen: «Vreemdelingen geene ingezetenen zijnde, kunnen niet zijn leden van staatkundige vereenigingen," en is alzoo met 52 tegen 8 stemmen aangenomen." Art. 16 wordt onveranderd aangenomen, ook art. 17 met eene door de Heer Thorbecke voorgestelde wijziging. De artl. 1821 (nu 19—22) worden achtervolgens, schier zonder dis cussie, en hier en daar met wijziging van redactie, aangenomen. Na nog eenige beraadslagingen wordt art. 22 aangenomen. Daarna wordt de geheele wet aangenomen met 34 tegen 26 stemmen. Na aanneming der naturalisatie wettenis de zitting verdaagd lot morgen. «UfTENLAiXPSCnE BÊlilr,TEM ENGELAiVB. LONDEN, 6 Maart. De Barons James en Gustave de Rothschild zijn, in gezelschap van den Baron Sb Pierre, hier aangekomen uit Parijs. Behalve de Oostzee-vloot schijnt er in de Engelsche oorlogshavens ook eene Kanaal-vloot gevormd te worden, om voor de veiligheid der Britsche kusten te waken voor het geval dat aan de Oostzee-vloot groote rampen mogten wedervaren. Er zijn weder 2 schepen met troepen en krijgsbehoeften naar de Krim vertrokken. Daarentegen is de Arabia met 194 zieken en gekwetsten uit de Zwarte Zee te Portsmouth aangekomen. De Admiraal der Engelsche vloot in de Zwarte zee beeft berigt gezon den van het instellen eener strikte blokkade van alle havens in die wateren behalve Eupatoria, Strelzka, Kamiësch Kazatch en Balaklava. De tijding van het overlijden van Keizer Nicolaas heeft, doordien zij zoo onverwacht kwameen verbazenden indruk hier te lande te weeg gebragt. In sommige steden werd deswege geene markt of beurs gehouden in andere werd de tijding door de tooneel-direcleurs aan het schouwburg-publiek voor gelezen door de massa des volks is zij met ongetemperde blijken van vreugde vernomen. De Times deelt volgens eene dépêche uit Weenen mede, dat het ge heele garnisoen van Konstantinopelde reserves en de herstelde soldaten zich naar de Krim begeven hebben. FRANKRIJK. PARIJS7 Maart. De Eerste Kamer van het Keizerlijk Hof heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Heer Legouvé en Mile Rachel, welke laatste, zoo als men weet, geweigerd heeft de Medêe te spélen. De Kamer heeft haar veroordeeld tot eene schadeloosstelling van 5000 fr. aan eerstgenoemdenen verder het engagement verbindend verklaard voor de beroemde toor.eelspeelster, om in dat stuk op te] treden. De Heer Verner, is den 5dm naar Madrid vertrokken. Hij is door ver scheidene Fransche en vreemde kapitalisten belast, om met de Spaansche Regering in onderhandelingen te treden tot het sluiten der leening, die on langs door de Cortes goedgekeurd is. De Gemeenteraad van Parijs heeft de som van zes millioen toegestaan als schadeloosstelling aan de bakkers, ten einde den prijs van bet brood op 40 centimes het kilo te behouden. De Raad heeft den wensch geuitdat die toelage een einde neme den 1 Aprildaar op dat tijdstip de hervatting der verschillende werken en de te verwachte toevloed van vreemdelingen het voortzetten van die kostbare vergoeding in misbruik zou doen ontaarden. Deze zaak heeft, de stad Parijs bereids 40 millioen gekost. Van Marseille wordt het volgende gemeld De inscheping van troepen wordt voortgezet; 25 zeilschepen zijn reeds geladen. De Euphrate brengt de Keizerlijke drukkerij over. De By santin is van Konstantinopel aangeko men en brengt berigten aan tot 22 Febr. Omer-Pacha had zich naar het kamp der bondgenooten begeven om de laatste onderhandelingen bij te wonen. De bekende Ileer J. C. Dupont (de l'Eure), oud lid van het voorloopig bewind in 1848, is den 2den Maart op zijn landgoed Rougeperrier overleden. Hij was den 27sten Februarij 1767 geboren en had dus den ouderdom van 88 jaren bereikt. Te Rijssel is eene maatschappij met een kapitaal van 40 millioen ge vormd tot het aanleggen en exploiteren van een spoorweg regtstreeks van Rijssel naar Brussel over Doornik, met verscheidene zijtakken. Een bij de Parijsche Patrie ontvangen schrijven uit Napels bevestigt bet gerucht der aftreding van den Generaal Filangieri, die als Onder-Koning van Sicilië het gezag van de Napelsche Regering op dat eiland eenigermale popu lair had weten te maken. Volgens den briefschrijver is hij ontslagen op grond van ongesteldheid, doch eigenlijk omdat hij juist door zijne populari teit verdacht bij het Napelsche Hof geworden was. SP AST JE. MADRID, 6 Maart. Met betrekking lot de vernieuwing der vlottende schuld verneemt men nader, dal de houders van stukken dier schuld den 26ste0 Febr. met alge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2