LEYDSCHE COURANT^ VRIJDAG, 9 MAART. \i Da Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt Ml CV' - i-N X De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. SSij deze Courant fteïaoort Bijblad W. O. li 11\ lY E Mi Aj\ DSC HE J3 KlUft TE N LEYDEN 8 Maart. Bij liet ter perse leggen dezer vernemen wij dat op de Breedestraat eene oude vrouw is overreden, en in zeer bedenkelijken toestand naar bet zieken huis vervoerd. In de Moniteur ojjiciel des Theatres et des Artsleest men bet vol gende: liet bestuur van bet Keizerlijk Italiaansch tooneel van Parijs, beeft met de zusters Virginia en Carolina Ferni een overeenkomst aangegaan, om van 10 April tot 10 Mei, 20 Concerten te geven voor 30,000 fr. De zusters Ferni zullen zich in dien tijd ook op de Hofconcerten laten hooren. Zij zullen dus hun verblijf in Nederland niet langer dan tot 5 April kunnen rekken. Men zal zich herinneren, dat beide beroemde Vioolspeelslers die nu ander maal onder geleide hunner ouders Nederland bezoeken, vroeger bier met grooten bijval zijn gehoord. Virginia's spel is teeder melancholisch, dat van Carolina krachtig en stout. Het zijn, zeggen bevoegde beoordeelaars, twee onvergelijkelijke talenten die elkaar volmaken. In de maand Februarij zijn binnen deze stad overleden 175 personen, als: 37 mannen, 49 vrouwen, 47 zoons en 42 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 114 kinderen, als: 64 zoons en 50 doch ters. Voltrokken 14 huwelijken. Als in den winter de sloten met ijs en sneeuw bedekt zijn, dwalen de schapen overal rond en bezoeken dan ook weieens de kvveekerijen. Zoo was een getal van omstreeks 30, in een der kvveekerijen gekomen van den Bloemkwceker de Vos, onder Hazerswoude, en rigtten hunnen aanval op eene partij zijner Lauro-Cerasus planten, waarvan zij, naar schatting, een N. ffi bladen hebben afgegeten. Het gevolg is geweestdat er 5 zeer spoedig dood waren, 3 er naauwelijks het leven hebben afgebragt, en de overige nagenoeg alle meer of minder ongesteld zijn geweest. De 3 herstelden zijn, na het in geven van olie, steik aan het braken geraakt, en vrij zeker daardoor behouden. Daar deze plant nu zoo algemeen verspreid is, dat zij nagenoeg op alle buitengoederen, en zelfs in de meeste burger- en boeretuinen wordt gevon den zoo wordt zulks in het algemeen belang hier vermeldopdat ieder landman zorge zijn vee onder het oog te houden opdat zijn evenmensch alzoo geen overlast, en hij zelf geene schade lijde. Men weet dat de bladen van dit schoon en in de apotheek zoo nuttig ge was, in zoetemelk gekookt (een blad per hoofd gerekend) ecnen aangenainen en voor den mensch volstrekt onschadelijker! drank oplevert. In de Landh. Cour. leest men: Merkwaardig om zijne bijzondere grootte, is een os, aanwezig op de hofstede Middelstede, onder Aarlanderveen bij A. de Jong, bouwboer van den Heer P. H. Baron Tacts van Ameron- gen tot Natewitsch. Hij heeft eene lengte van den kruin lot den staart van 2,465 Ned. el. De dikte van de borst is 2,915 Ned. el en om de buik eveneens 2,915. Deze os is op bovengenoemde hofstede geboren uit Groningsch ras. Naar wij vernemen is deze os voor de aanzienlijke som van ƒ600 verkocht geworden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat bij den bouwman J. Dra pers, te Krimpen aan de Lekeen kalf is ter wereld gebragt met twee voor- en vier ach terpooien. Gisteren is de pakschuit van Schiedam, die 's morgens ten 8 ure van daar vertrokken was, met behulp van 6 paarden 'savonds ten 5 ure te Rot terdam aangekomen. Wij vernemen, dat de agent van Nederland bij de wereld-tentoonstelling te Parijs, op Vrijdag den 2dcn dezer als zoodanig aan Prins Napoleon, President van de Keizerlijke Commissie, is voorgesteld, en dat toen aan Nederland eene verlenging van den termijn van inzending is toegestaan, waarvan eerstdaags de officiële aanschrijving zal verschijnen. Hhl Bij de stedelijke verordening betrekkelijk tappers enz. Ie 's Gravenhage, is verboden, sterken drank te tappen aan kennelijk beschonken personen, en aan hen, die in huizen van liefdadigheid worden verpleegd en aan hunne kleeding of anderzins kenbaar zijn, op eene boete van 2 tot 5. Den lappers te Haarlem is het bij policie-reglement verbodenaan agenten van policie en gereglsdienaren sterken drank te tappen. De Heer Substituut-Officier van Justitie bij de arr.-regtb. te Assen, heeft eene circulaire gerigt aan de geregtsdienarenveldwachters en policie bedien den in de prov. Drenthe, om hen meer bekend te maken met het bestaan en den aard onzer Vereeniging en tot deelneming daaraan op te wekken. Te Haarlem is, hij de diaconie der Evang. Lulli., en te Coevorden, te Gramsberg, en op Schokland, hij den kerkeraad of de diaconie der Herv. gemeente, besloten, geene bedeeling uit te reiken aan iemand, die sterken drank gebruikt. Volksvriend Den 2dcn dezer is te Zwolle, in het R. K. Gesticht van Liefde, overleden Betje Meelboom, in den ouderdom van ruim 101 jaren. Tot het laatst haars levens had zij het genot van al hare verstandelijke vermogens. Te Groningen zijn in de maand Februarij evenveel personen boven de 50 jaar overleden, als in gewone maanden het geheele getal gestorvenen be loopt. Er waren daar namelijk overleden 61 personen, boven de 50 jaar, als 9 lusscbcn de 50 en 60, 22 tusschen de 60 en 70, 13 tusschen de 70 en 80, 14 tusschen de 80 en 90 en 3 boven de 90. De te veld staande wintergewassen, schrijft men uit Tilburg, komen zeer schoon van onder de sneeuw te voorschijn, en schijnen hoegenaamd niets door de strenge vorst geleden hebben. Blijft dit gunstige lenteweder aan houden, dan zal de gewone drukte op het land spoedig terugkeeren. Wij ontvangen gisteren morgen het bedroevende berigt, dat eergisteren namiddag, ten 3J ure, de Grebsche dijk is doorgebroken. Eergisteren avond bevond het water zich reeds te Veenendaal. De nood is onbeschrijfelijk al les is eene zee gelijk. De ramp is allervreeselijkst, en de schade nu reeds on bereken haar. Van het verlies van menschenlevens is gelukkig nog niets vernomen. De toestand van AVageningen is zeer zorgwekkend. Gisteren namiddag ten ruim 5 ure is Z. M. de Koning met eenig gevolg, en naar wij vernemen vergezeld van eenige ingenieurs, de stad gepasseerd, zich vervolgens per extra trein naar het tooneel van den watersnood begevende. Van Doetichem vernemen wij, dat door het doorbreken van den Reessen- dijk, de geheele omtrek onder water staat. AmstC.) De dijk te Leersnm is door het verschrikkelijk opgeloopen water over stroomd. De Geldersche dijk bij Ingen is doorgebroken. Buitendijks zijn eenige huizen door het ijs omver gestoten, en te Amerongen verscheidene zware eiken hoornen door het ijs doorgebroken. (lihr. C.) Eergisteren avond is te 's 11 age het berigt ontvangen, dat de linker Rijndijk op den 5dcn des avonds tusschen Maurik en het Wiclsche veer op 60 el was doorgebroken. Gedurende den nacht en gisteren morgen is deze lijding door nadere berigten gevolgd, houdende dat in den Rijndijk van de Neder-Betuwe 3 doorbraken zijn gevallen, en wel te Lienden over het dorp, te Ingen heneden het veer, en tusschen Maurik en Eek, en dat het water tot bij Tiel staat. Uit nadere berigten blijkt, dat in den dijk te Dreumel twee gaten zijn ge vallen van 25 en 50 el; dat aldaar 17 en te Heerewaarden 10 huizen ver nield zijn en dat 6 personen het leven hebben verloren. Ruim 1000 menschcn worden gezegd aldaar zonder dak te zijn. Uit het provinciale fonds voor den watersnood zijn terstond gelden beschikbaar gesteld ter voorziening in de meest dringende behoeften. Uit de berigten van den Inspecteur van den waterstaat Ferrand, van den 5den dezer des avonds nit Tiel en van den dijkgraaf van de Overbetuwe van den 6"1™ nit Lent, wordt nopens den toestand in de Overbetuwe het volgende ontleend: In den avond van den 4den was het water zoo aanmerkelijk ge rezen, dat op vele plaatsen de bandijken aan de regterzijde van de Overbe tuwe, voornamelijk onder EldenDrielHeterenRandwijck en Lakemond overliepen. Met den meesten spoed en volharding werden de noodkeeringen geplaatst en de reeds vroeger gestelde verdedigd. Te Randwijck en Heteren was van des avonds ten 6 tot des nachts ten 2 ure de toestand hagchelijk, daar de kistingen op sommige plaatsen met 2 palm water overliepen; zij werden met voorbeeldeloozen moed en volharding verdedigd en daardoor be houden. Aan de zoogenaamde Koeweide was het water gelijk met het nood- peil der na de overstorting van 1841 verheterde lage dijken te Heteren. Te Heteren was omstreeks 1 ure na middernacht de hoogste waterstand nog 48 duim hoogcr dan in 1841. Van dat tijdstip af tot 6} ure daalde het water 38 duim. De dijk, zegt de Inspecteur Ferrand, is behouden door de tijdige en gepaste opkistingen door de Heemraden aangelegd ondersteund door de krachtige medewerking van den Dijkgraaf. Staats Cour.)

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1