De Heer de Cesena heeft den Keizer verzocht, orn hem als geschied- schrijver naar de Krim te mogen vergezellen. De Keizer liet hem antwoor den, dat hij slechts zijn militaire huis mede nam, in geval hij naar de Krim ging. De Heer de Cesena heeft nu beslotenop eigen kosten derwaarts te vertrekken, ten einde den volgenden veldtogt te beschrijven. Men blijft steeds vreezen, dat de algemeene tentoonstelling niet op den gewonen tijd geopend zal kunnen worden. Vrijdag II. werd te Malmaisou de echtverbindtenis voltrokken van den jeugdigen Prins Czartorisky met de oudste docbler van Koningin Maria Christina van Spanje. De Heer Duvernoy, lid van de akademie van wetenschappen, Hoogl. aan het museum van natuurlijke historie en de vriend en medewerker van Cuvier, is in den ouderdom van 79 jaren overleden. De berigtendie bij het Ministerie van Marine en Koloniën van Nieuw Caledonie ingekomen zijn, bevestigen het beslaan van steenkolenmijnen op dat eiland. Eenige onderzoekingen met die steenkolen genomenhebben zelfs doen zien, dat zij van ecne goede hoedanigheid zijn. ÏWITSEKLANB. In Tessino zijn de gemoederen zeer aan het gistensedert den moord te Lucarno, gepleegd op den vurigen liberaal Francesco di Giorgi, aanvoerder zijner partij. De Advocaat Franzoni en ruim 30 anderen zijn in verzekerde bewaring genomen. Geheel de stad is in opschudding. Brieven uit Bellinzona van den 27sten Febr. meldendat de spanning voortduurde. Stoppani en Uboldi, bekende namen, zijn gevangengenomen; vele leden der oppositie hou den zich schuil; andere hebben zich uit de voeten gemaakt. De boekdruk kerijen te Popoio en Popolino zijn op de openbare markt verbrand. De Bonds- eommissaris Bourgeois heeft aan de Begering zijne diensten aangeboden. SPANJE. MADRID1 Maart. De vrees voor een opstand der Carlislcn op verscheidene punten des rijks, wordt steeds grooter. De Regering zal, met het oog daarop, onvermijdelijk tot eene nieuwe leening moeten overgaan. De Regering heeft bepaald, dat zij geene eedsaflegging op de nieuwe con stitutie zal eischen. De Cortes hebben eindelijk besloten, omtrent hetgeen in de constitutie zou worden bepaald betrekkelijk de godsdienst, dat het R. K. geloof tot godsdienst van Staat zal verklaard worden, doch met bijvoeging, dat niemand in Spanje wegens zijne geloofsbegrippen zal worden bemoeijelijkt, zoolang hij ze niet aan den dag legt door openlijk strijdig met de voorschriften of belan gen der Staatsgodsdienst te handelen. Deze bepaling, welke alles op den bestaanden voet laatis door de meer derheid der commissie voor de constitutie en door de Regering aanbevolen en door de Cortes aangenomen met eene meerderheid van omstreeks drie vierde gedeelten der vergadering. Voor het amendement van den Heer Jaen, het welk ieder andere dan de Katholieke godsdienst uit Spanje weerde, waren slechts 56 stemmen uitgebragt. Uit Cadiz is gemeld, dat op Cuba eene zamenzwering is ontdekt. Het doel der zaamgezworenen was Concha te vermoorden en den inval der flibustiers of vrijbuiters gemakkelijk te maken. Er hadden vele gevangennemingen plaats gehad. Een schip met krijgsbehoeften, uit de Vereenigde Staten gekomen, j was in beslag genomen. SARDINIË. TURYN4 Maart. Het ofllcieele dagblad behelst een Koninklijk manifest, waarbij de oorlog aan Rusland verklaarden het verwijt van ondankbaarheid van zich afge worpen wordt. Sardinië, wordt daarin gezegd, heeft den oorlog begonnen tot bescherming der belangen van Europa. Russische eigendommen zullen alle beschermd worden, en aan de Russische schepen is een uitstel tot vertrek toegestaan. Binnen kort zal van hier een Gezant naar Weenen worden gezonden en op deze wijze de diplomatieke betrekkingen tusschen de Hoven van Sar dinië en Oostenrijk op den vorigen voet hersteld worden. Na langdurige beraadslaging is de wet tot opheffing van zekere klooster orden, eindelijk afgeloopen en Vrijdag aangenomen met 116 tegen 36 stemmen. Deze uitkomst werd voorzien, hoewel men geene zoo groote meer derheid verwachtte. In den Senaat verwacht men eene andere uilkomst. De Senaat heeft met groote meerderheid van stemmen het met deWes- tcrsche mogendheden geslotene traktaat goedgekeurd. Berigten uit Toskane meldendat aldaar zeer veel overstroomingen plaats hebbenwaardoor aan een onnoemelijk aantal personen groote schade veroorzaakt is, en de verdere rampen, die daardoor nog zullen ontslaan, op dit oogenblik niet te overzien zijn. PRUI§SEN. Uit Dusseldorp wordt van den lsten dezer geschreven: Gisteren avond ten 10 ure werd het opbreken van bet ijs halverweg tusschen hier en Hcerdt 5 door kanonschoten en het luiden der klokken aangekondigd. Het water steeg snel en weldra zag men de zware ijsbedekking in hare ontzetlende majesteit voorbij bruischen de muren en huizen tegen welke zij aandreef dreunden en de aandrang was zoo hevig, dat 2 kranen in de vrijhaven alhier medegesleept zijn. De was duurde voort en de laagste gedeelten der stad zijn overstroomd, namelijk de Rijnstraat tot de Flingerstraatde Lieferstceg en Molenstraat, de Berger-, Toll- en Marktstraat. Men is nu bezig met de daarslelling van noodbruggen, om de gemeenschap zoo veel mogelijk te onderhouden. Heden avond kan de voorstelling in den schouwburg geen plaats hebbennaardien het gebouw door het water omsingeld is. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 Maart. De Keizerin is lieden ten 3 ure van eene Prinses bevallen. De Keizer heeft eergisteren Prins Gortschakoff ten gehoore ontvangen en hem zijn leedgevoel wegens het overlijden van Keizer Nieolaas van Rus land beloond. De Aartshertog Wilhelm vertrekt heden naar Petersburg, om des Keizers condoleanlie derwaarts over te brengen. De Heeren von TitofF en von Bruck zijn alhier aangekomen. Bij eene Keizerlijke dagorder is bekend gemaakt, dat het Oostenrijksche regement kurassiers, hetwelk den naam van Nieolaas draaft, dien naam ten eeuwigen dage zal behoudenuit aanmerking van de belangelooze diensten door den overleden Keizer in rampspoedige tijden bewezen. Uit Stuttgardt wordt gemeld, dat de Kroonprins en de Kroonprinses (Grootvorstin Olga van Rusland) naar Petersburg vertrokken zijn. RV§LAN D. Geheel Petersburg is in rouw gedompeld, wegens het overlijden van den Keizer. De houding der troepen laat niets te wensehen over. De Keizer was niet lang ongesteld. De oorzaak der ziekte lag in een aanval van griep. Toen bij daaraan leed, ontzag hij zich niet zijne gewone werk zaamheden te verriglen. Hij inspecteerde de dagelijks aankomende en ver trekkende troepen. Later sloeg de griep den doorluchtigen lijder op de long, en zijn toestand werd plotseling gevaarlijk. Auderhalven dag voor zijuen dood was de Keizer van dat gevaar volkomen bewust. Hij stierf kalm en gelaten, omgeven van al de te Petersburg aanwezige leden van het Keizerlijke geslacht. Donderdag voormiddag had de overleden Vorst nog verscheidene bijeenkom sten met hooge personaadjen, die hij achtereenvolgens bij zich had laten ontbieden. Voornamelijk onderhield hij zich geruimen tijd met Graaf Orloff en Graaf Adlerberg. Hij maakte verscheidene schikkingen en ging daarbij met eene bewonderenswaardige kalmte te werk. Keizer Alexander II heeft bij eene proclamatie, gedagteekend van Vrij dag, den volke zijne beklimming van den Keizerlijken Troon verkondigd. Den volgenden dag heeft de Keizer het huldebetoon der groot-rijksdignitaris- sen en der bezetting van de hoofdstad ontvangen. De Keizer Alexander II heeft de volmagten aan Prins Gortschakoff ver leend vernieuwd. Maarschalk Paskewitsch heeft te Warschau per telegraaf de tijding ont vangen van 's Keizers dood, en is, overeenkomstig den hem verstrekten last, onmiddellijk naar Petersburg vertrokken. TUSKÏE. Uit Konstantinopel zijn berigten ontvangen van 22 Febr., houdende o. a. dat uit de Krim vernomen is, dat de jongste uitvallen der Russen door de belegeraars van Sebastopol moedig zijn teruggeslagen. De Russen hebben den toren van Malakoff vernield. Generaal Bosquet heeft de tijdingen ontvangen, dat een plan tegen Balaklava is gevormd. Baron Koller, de nieuwe Oos tenrijksche Gezant, is bij den Cultan ten gehoore toegelaten. De opheffing der Donau-blokkade is officieel bekrachtigd. De graanuitvoer uit de Turksche provinciën zalnaar men verzekertverboden worden. De Russen werken nacht en dag door, om Sebastopol aan de zeezijde onaantastbaar te maken. Geheel de voorzijde der rots, waarop de batterij is aangelegd, door vele zeelieden »de wesp" genoemd, zal met wijde gangen worden voorzien, waarin batterijen met kazematten worden gemaakt, zoo als die in de forten Konstantijn en Alexander. Reeds heeft men kanonnen in die kazematten gebragt; insgelijks zijn achter de aardwerken batterijen opgerigt, bezet met stukken van zwaar kaliber. Die van het zuiden zijn waterpas; die van het noorden staan een weinig verheven. Met deze toevoeging aan de verdedigingswerken schijnt het onmogelijk de vesting van de zeezijde aan te tasten. OOST-IN DIE. BATAVIA, 10 Januarij. De Tvegering beeft met de firma E. Chaulaa, Dceleman en C°. alhier, een contract gesloten voor den geregelden aanvoer van ijsgedurende 3 achter eenvolgende jaren, ter voorziening in de behoefte der residentie Batavia. Zij hebben aangenomen minstens 300 ton of 600,000 Ainst. ponden jaarlijks aan te voeren. Bij besluit van 29 Dcc. is de magt, ter goedkeuring van de benoe ming van ouderlingen, diakenen en andere kerkelijke beambten van de Pro- teslantsche gemeenten op Java door den Gouverneur-Generaal op de geweste lijke besturen overgedragen. Op Java is officiël afgekondigd de wet, houdende het reglement op het beleid der Regering in Neêrl.-Indiëen is ook bekend gemaakt bet Koninkl. besluit op de reorganisatie van het personeel van den Waterstaat en 's Lands civiele werken daar te lande. Daaruit blijkt, dal dit personeel zal beslaan uit een inspecleur-en-chef, een hoofd-ingenieurs, 3 ingenieurs lste klasse; 6 ing. 2<"e klasse; 10 ing. 3de klasse, 14 adsp. ing. bezoldigd rcspeelivelijk met 18.000, 12,000, 9000, 6000, 3900 en ƒ3000 's jaars; voorts uit opzigters, élève-opzigters, commiezen, enz. Door den Gouverneur-Generaal van Neêrl.-Indië, dd. 21 Dec. 1854, is het bij publicatie van 27 Oct. 1841, uitgevaardigd verbod tegen den invoer van opium in entrepot op Java opgeheven. Gedurende de maand Nov. 1854 is aan ink. en uitg. reglen op Java en Madura ontvangen ƒ879,774.11, de ontvangst over de eerste 11 maanden van dat jaar bedraagt aan zuivere ontvangst ƒ5,907,622.83. Gedurende de eerste 11 maanden van 1854 is meer ontvangen dan gedurende datzelfde tijd vak in 1852 ƒ191,128,106, er meer dan in 1853 ƒ717,524.46.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3