vangen. Aan de algcmeene behandeling hebben deel genomen de Heeren van Reede van Ondtsboorn, de Ketnpenaer, Elout van Soelerwoude, Wintgens, Mackay, Godefroi, Sloet tot Oldhois en de Minister van Justitie. Daarna zijn de artikelen in overweging genomen. De beide eerste artikelen, bepalende dat tot de oprigting eener vereeniging geene magtiging gevorderd wordten dat de met de openbare orde strijdige vereeniging verboden is, werden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op art. 3 werden door den Heer Thorbecke eenige aanmerking gemaakt, naar aanleiding waarvan de Minister van Justitie dat artikel aldus wijzigde: Met de openbare orde wordt strijdig geacht elke vereeniging, welke lot doel heeft: 1°. ongehoorzaamheid aan of overtreding van de wet of eene wet telijke verordening; 2°. aanranding of bederf der goede zeden; en 3°. stoornis in de uitoefening der regten, van wie het ook zij." Het aldus veranderde artikel, alsmede art. 4, vermeldende de straf op te leggen aan ieder welke aan eene verbodene vereeniging heeft deel genomen, werden daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De beraadslagingen over liet wets-ontwerp, zuilen op morgen worden voortgezet. De Kamer heeft bepaald, dat het wets-ontwerp, betrekkelijk den afstand van rijksgebouwen te Leeuwarden, waaromtrent heden het eindverslag werd uitgehragt, zal behandeld worden na den afloop der beraadslaging over het ontwerp tot onteigening van percelen voor het maken eener wisselplaats voor schepen aan de Vecht. Zitting van Dingsdag G Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen hervat over het wetsontwerp nopens het regt van vereeniging en vergadering en wel over art. 5. De Heer Thorbecke voerde hierover het woord en wenscht zoo veel moge lijk tot uitvoering van Art. 10 mede te werken. De slotsom zijner reden is, dat de conclusie van den Minister niet beant woordt aan de praemissen der wet. Hij verlangt eene volledige regeling en die is hier niet. Hij ziet in het voorgedragen stelsel geen ander gevolg, dan dat rnen wets-ontduiking en zedeloosheid in de hand zal werken. Hij wensebt artt. 514 te doen vervallen; dan houdt men eene wet over, die vergeleken met art. 10, behoudens eenige kleine wijzigingen op de slot-ar- tikelen, goed en volledig is. Nadat de Minister dien spreker beantwoord had, lichtte de Heer Godefroi zijne stelling van gisteren nader toe. De Heer Rappard is aan het woord. AMSTERDAM, 5 Maart. Het heeft, zoo vernemen wij, onzen stadgenoot, den Heer J. P. Dudok van Heel, thans in Egypte mogen gelukken, voor de firma Paul van Vlis- singen en Dudok van Heel alhier, door de tusschenkomst en ijverige be- moeijingen van den Consul-Generaal der Nederlanden den Heer S. W. Ruys- senaars te Alexandrië, een contract met den Pacha van Egypte te sluiten, voor de levering van sleepbooten en ijzeren ligters, tot inrigting eener stoom- sleepdienst op den Nijl. De Heer J. IV. Schmidt, vervaardiger van zilveren werken, Wolven- straat alhier, heeft eenige hoogst belangrijke voorwerpen voor de Parijsche wereldtentoonstelling bestemd. Zij zijn 1°. een groote inktkoker, waarvan het onderstuk gewerkt uit een plaat zilver, rustende op vier pooten; dit kunst stuk vertoont gedreven ornamenten in rocaille-stijl. Een breed uitgewerkte schulp dient tot ouwelbakje. Tusschen de kristallen inkt- en zandkokertjes die op het voetstuk slaan, bevindt zich een vierkant stuk, voorstellende eene kalm golvende zee, waarop een zilveren driemast koopvaardij-fregat in volle zeilenvaart. Een inwendig aangebragt mccaniek houdt de zee in gol vende beweging, en het zeilende fregat beweegt zich daarop regt statig. Het schip is zeer uitvoerig gewerktook de zeilen en het staand wantde sloep de groote barkas en tot zelfs de equipaadje op het dek en in het want. In overeenstemming met dit hoofdsieraad van het stuk zijn ook de zilveren deksels van de inkt- en zandkokertjes met attributen voor de zeevaart ver sierd. 2®. Een clipperschip in volle zeilen op zilveren zee, volgens het model van de Amerikaen bestemd tot briefdekker. 3°. Een steigerend paard met Jockey, welks bewerking mede niets te wensehen overlaat. In de vorige maand is het aantal ziekte- en sterfgevallen hier ter slede zeer aanmerkelijk geweest; de toevloed van zieken naar de stadsgasthuizen is zoo groot geweest, dat behalve in het voormalig Oudenmannenhuis ook naast het Paleis van Justitie zieken worden verpleegd. De sterfte in de stad, die in December 497, in Januarij 605 bedroeg, was 96G in Februarij. Weekllvoor Geneesk.) ARNHEM, 5 Maart. De Rijn is thans weder geheel met ijsschotsen bedekt. Het water is heden nacht tot eene hoogte gewassen, gelijk men zich niet herinnert sedert het jaar 1820. Met alle inspanning is men bezig hel indringen des waters in de stad te beletten. In het Velpsche Broek stroomt het in die mate over den Wcstervoorlschen dijk in, dat het over den oostelijken buitensingel in de stadsgracht zou vloeijen, zoo er geene kistdammen gemaakt werden. De spoorwegdam, ofschoon met 3 poorten voorzien, belet, dat het water in vol doende massa den weg langs het dorp Velp kan nemen. Aan den zoogenaam- den Palmboom stroomt het dwars door de huizen heen in eene binnengracht. Bij het kantoor der Keulsehe Stoomboot-Maatschappij aldaar schoof gisteren avond het ijs over de kisting door de glazen deuren. Bij het afzenden van dit berigt scheen er meer aanwas dan val te zijn. Uit Rhcnen schrijft men: Een half uur boven Ilattem loopt het water 1* voet over den dijk. Aan keeren is geen denken. Van Hattern lot Bergwijk loopen de dijken ook over op een uur lengte. Uit TVageningen schrijft men: Gisteren om 12 ure heeft zich de Rijn bij wassend water in beweging gesteld, doch is weder even voorbij Wageningan blijven vastzitten, de seinschoten zijn gelost. Even zoo bleef het water aan houdend wassende tot 3 ure, toen het ijs zich weder in beweging stelden en goed doordreef; daar zich echter even voorbij de stad drie verstoppingen of ijsdammen hebben gezet, is men bij een aanhoudenden was niet geheel zon der vrees bij eene volgende doordrijving. Men heeft reeds het noodige aan gevoerd tot het stellen van kistingen en noodweringen. Den 3den dezer, omstreeks ten 6 ure in den namiddag, is het ijs in de oude Maas, op de hoogte van Waspik, in beweging geraakt, doch heeft zich spoedig daarna weder vast gezet. ROZENDAAL, 2 Maart. In den nacht van 28 Februarij op 1 Maart, is onder de gemeente Gastel, bij den bouwman J. H. een zeer stoute diefstal gepleegd. Omstreeks half 11 ure ontwaarde de bouwman volk in het voorhuis, hetwelk zich onder vloeken en razen naar den zolder begaf en het daar aanwezige spekruim 150 Ned. ffi, naar beneden wierp. Hierop trachtte de bewoner vergeefs de deur van zijn slaapvertrek te versperren. Eenige manspersonen met geweren en stokken gewapendstormden het vertrek binnenen de boer werd met stokslagen gedwongen om zich weder te bed te begeven, waarna een der dieven met een geweer voor het bed post vatte en de gordijnen sloot. Daarna ging men over tot het openbreken van eene kist, maar daarin niets van waarde vindende, openden zij het kabinet en roofden daaruit ruim ƒ600, het goud en zilver en cenig linnengoed. Ten 12 ure verlieten de roovers met hunnen buit het huis, na vooraf de huisgenooten verboden te hebben, eerder dan na verloop van lj. uur op te staan, daar zij hen in dit geval vermoorden zoudeneen half uur na hun vertrek kwam één der dieven hen hieraan nog herinneren. Het ontvreemde schat men in het geheel op circa ƒ1000. Men heeft 7 manspersonen in huis bemerkt, waarvan ook 1 op zolder bij het bed van den zoon de wacht hieldallen hadden doeken om het hoofd gewonden, denkelijk om niet herkend te worden. De Justitie doet ijverige nasporingen. KUTKXLA.MISCHK BKIUUTKX. BELGIË. BRUSSEL, 5 Maart. In den laatslen tijd heeft de meerderheid der Kamer in verscheiden aan gelegenheden van bloot binnenlandsch belang gestemd tegen het gevoelen hetwelk namens de Regering door den Minister van Binnenl. Zaken werd voor gestaan. Zoo heeft zij de vorige week een voorstel aangenomen lot afschaffing van het staats-examen voor de toelating tot het Academisch onderwijs, het welk de Minister wilde in stand houden. Gisteren is de Minister van Buitenl. Zaken naar Laeken hij den Koning ontboden. De Minister is op zijn ontslag blijven aandringen en heeft gewei gerd den last op zich te nemen, om het Kabinet met eenige der tegenwoor dige Ministers zamen te stellen. Men gelooft, dat alsnu leden der liberale partij zullen worden geroepen, om een Ministerie te vormen. Twaalf Belgische landloopers, die op kosten der Belgische schatkist als landverhuizers naar de Vereenigde Staten gezonden zijn, waren den 13dcn Februarij te New-York sedert' twee maanden in hechtenis, daar de overheid de bevolking van vreemde bedelaarsgestichlen niet naar Noord-Ame- rika wilde laten overbrengen. EXGELAXD. LONDEN, 4 Maart. Bij proclamatie van de Koningin wordt de aanstaande vaste- en boetedag, op 21 Maart bepaald. De aanhef luidt »In ernstige overweging genomen hebbende den regtvaardigen en noodzake lijken krijg, dien wij voeren, en ons vertrouwen stellende in den Almagtige, met opzigt tot Zijnen zegen over onze wapenen, zoowel ter zee als te land, hebben wij besloten en besluiten bij deze, ingevolge advies van onzen raad, te gebieden dat een dag van plegtig vastenootmoedige boete en gebed ge houden worde in het vereenigd koningrijk, op Woensdag 21 Maart aanst. opdat wij en ons volk ons mogen vernederen voor den Almagtige, ten einde vergiffenis onzer zonden te verkrijgen, en op de plegtige en meest eerbiedige wijze onze gebeden en smeekingen op te zenden tot de Goddelijke Majesteit, om Zijne zegeningen en bijstand op onze wapenen tot herstel van den vrede voor ons en onze bezittingen in te roepen enz." De belangrijkste besluiten door het Parlement 11. Vrijdag avond genomen zijn: de goedkeuring van verschillende bcgrootingen voor het leger, en het ver werpen van de motie van den Heer Roebuck, strekkende dat bet op zijn voor stel benoemde comité lot onderzoek van de oorzaken van den rampspoedigen toestand des legers in de Krimin het geheim zou werkzaam zijnhet stelsel van geheime verrigtingen voor die commissie werd echter algemeen bestreden. De bijeenkomsten dier commissie zullen dus toegankelijk zijn voor de leden van het Parlement, doch niet voor het publiek en de drukpers. Lord John Russell is, zonder veel tegenkanting, tot vertegenwoordiger der City in het Parlement gekozen. Berigten uit China door de Times medegedeeld, bevestigen de tijding, dat de Fransche Admiraal de stad Shanghai in staat van beleg heeft ver klaard, en melden overigens, datFuhshan, eene belangrijke handelstad, door brand vernield is. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Maart. De Moniteur deelt mede, dat de Keizer eergisteren te Boulogne Lord Clarendon in een bijzonder gehoor heeft ontvangen. De Constitutionnel zegtdat de Keizer na afloop van het diner, dat hij aan de hoofd-oflicieren te Boulogne heeft gegevenhun het overlijden van den Czaar heeft medegedeeld. Men verzekertdat het Hof den rouw zal aannemen wegens het over lijden van den Keizer van Rusland, en dat deze maatregel, om den overle den Vorst de laatste eer te bewijzen, des te strenger in acht zal genomen worden, omdat men in oorlog met hem was.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2