COURANT.; LEYDSCHE a0. sMfc-; (i ■i:. Zie Prijs der Courant is f 13 i» het jaar <ia afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOEl\SDAG, 28 FEBRUARIJ. uit Zaturdag Avond BIXXENLAXDSCHE BERIGTEX. LEYDEN 27 Februarij. AVij vernemen dat beden of morgen de lozing door de zeesluis te Kat wijk weder eencn aanvang zal nemen, waardoor het ijs, zoo als men weel, spoedig en ongelijk afneemt en dus weinig vertrouwbaar is. AVij zijn verzocht onze lezers opmerkzaam te maken op de uil- gave van een dichtstuk, ten voordeele van de zoo zwaar bezochten tc Katwijk aan Zee, aan wier jammer en ellende nog geen einde wordt gezien. Bij zoo veel nood als ons overal omringt, valt zelfs de aanbeveling moeilijk, waar men het »er is zoo veel te geven" moet erkennen. Mogelijk zijn er echter die Katwijk nog niet indachtig waren, of die voor onze vissehers wel reeds iels over hadden, doch waar de nood voortduurt, bij vergelijking van eigen lol met dat van den armen visscher, willen volhar den in liefdadigheid. Zie voorts de Adv. AVij nemen de vrijheid onze lezers te verwijzen naar de aankondiging der uitgave der Leerrede van de Pred. Sepp, bij hel afsterven van den Iloog- leeraar Siegenbeek, onder de Adv. vermeld. En die rede zelve en het doel barer uitgave zal, vertrouwen wij, menigen kooper uitlokken. Het Concert door het Muziekcorps der Schutterij, ten voordeeleder armen gegeven, heeft blijkens de ruime opbrengst van 477.84)het doel boven verwachting bereikt; zoodat wel niemand, zoo wij meenen, onzer lezers het zal afkeuren als wij in de eerste plaats dat Corps en verder allen die daartoe medewerktenuit naam van het publiekvoor hunne zoo wel geslaagde pogingen den welverdienden dank toebrengen. Vrijdag werd te Alphen ecne soirée musicale et declamaloire gegeven, tot ondersleuning der armen in dezen huitengewonen winter. De deelneming was algemeen. De zuivere opbrengst beliep ƒ197. Naar men verneemt is aan het bestuur der Oost- en West-Indische op- vocdings-maatschappij dezer dagen de eer te beurt gevallen, dat de Heeren G. L. Baud en D. J. (I. Boellaard, leden van dat bestuur, door Z. M. begif tigd zijn niet het Grootkruis en het Komraandeurschap van de Orde der Eikenkroon, terwijl de Heer R. H. Arntzenius, Secretaris dier maatschappij tot Ridder van dezelfde Orde is benoemd. Vrijdag 1. 1. poogde een der gevangenen in het huis van correctie te Hoorn op eene der slaapzalen brand te stichten. Stilletjes wegsluipende wist hij zich in het bezit tc stellen van cenige vonken, zoo men meent uit de kagcheldie hij in eenig pluksel brandende hield, en zocht daarmede zijn boosaardig voornemen ten uitvoer te brengen. Gelukkig is dit nog bij tijds ontdekt en door den Heer Commandant en anderen gestuit. De boos doener is reeds in handen van het geregt. In de afgeloopen week kwamen drie personen van Urk te Enkhnizen, welke dien afstand te voet over het ijs hadden afgelegd. In den tijd van drie uur hadden zij het doel hunner reis bereikt, zonder ergens op hunnen overtogt eenigen hinderpaal of bezwaren te ontmoeten. Als ecne bijzonderheid verdient vermeld te wordendat onder de ge meente Abcoude, zekere K. van der AArilt, in den ouderdom van 75 jaren overleden is, waarvan hij er ruim 6*0 jaren als knecht bij den Heer Hollan der, die thans reeds 84 jaren telthad doorgebragt. Uit Deventer wordt van den 23stcn dezer het volgende gemeld: Op verzoek van Z. Exc. den Minister van Oorlog is bij het 4'Ic reg. dragonders gisteren avond voor het eerst de zoogenoemde recreatie-zaal geopend, waar, uitgenomen sterken drank, den manschappen verschillende ververschingen te koop worden aangeboden en gelegenheid werd gegeven door vele soorten van uitspanning den tijd door te brengen. Het doel daarvan is tweeledig, voor eerst om uitspattingen van velerlei aard tegen te gaan, ten tweede om gezel lig verkeer daarvoor in de plaats te geven. Als het vervolg aan die eerste proef beantwoordt, dan lijdt liet geen twijfel of dit, vol ijver door den waardigen regements-kommandant ondersteunde doel zal volkomen bereikt worden. Het Limburgsche contingent, de jagers te paard te Tilburg, hebben order om zich gereed en raarschvaardig te houden, om bij.de eerste order, komende van 's Gravenhage, zich te begeven naar R.oermonde, om voorloopig aldaar garnizoen te houden. Ten gevolge van den ingevallen dooi is de buitengewone correspondentie langs de rivieren hersteld. Te Keulen stond de Rijn eergisteren morgen 9 voet 4 duim Rijnl. met zeer weinig drijfijs. Alen had aldaar berigt, dat het ijs in den Boven-Rijr. begon los te gaan, terwijl het Moczelijs, volgens berigt uit Coblcnz was eergisteren namiddagtoen aldaar in vollen aftogt was. Gisteren morgen weinig drijfijs; de Rijn was toen tot 10 voet 8 duim gerezen. Op de Nederl. rivieren schijnt tot dus verre in de gesteldheid van bet ijs geene verandering te zijn gekomen. Het water was eergisteren nog vallende. Te Göltingen is den 23stcn Februarij overleden Karl Friedrich Gauss, Hoogleeraar in de Sterrekunde bij de Universiteit aldaar. Hij was den 305tcn April 1777 te Brunswijk geboren en sedert 1807 Professor te Götlingen. Sedert 14 dagen is dit het derde verlies, dat die Hoogeschool heeft tc lijden. In het Verslag omtrent den staat der llooge-, Middelbare en Lagere Scholen over 18531854, vertrouwt de Regering het bewijs te hebben gele verd, dat zij naar meerdere volkomenheid tracht te streven. De berigten om trent de hoogescholen zijn in het algemeen en bijzonder omtrent het eigenlijk universiteits onderwijs uitvoeriger; zij bevatten inlichtingen omtrent de door Commissie aangewezen punten, welke, ook naar het inzien der Regering, de belangstelling verdienen, zoo als het behartigen der mathematische studiën, het gebruik der landtaal bij de lessen, de zienswijze der juridische faculteiten ten aanzien der studie van het regt, het min of meer nuttige van het uit schrijven van prijsvragen, het bijwonen der lessen door de studenten, het gebruik maken van de Nederlandsche universiteiten door vreemdelingen. Omtrent onze hoogeschool deelt zij o. a. de volgende bijzonderheden mede: wij laten thans hier volgen die omtrent de hulpmiddelen voor het onderwijs De bibliotheek heeft uit de rijks-subsidien, uit het academisch fonds, uit bij zondere fondsen; zoomede door geschenken en de internationale ruiling vele boekwerken aangpwonnen; is door Hoogleerarcn en Studenten zeer bezocht, en zoowel voor dezen als voor andere binnen- en buitcnlandsche geleerden van nut geweest. In het academisch gasthuis zijn 133 zieken behandeld, waarvan 21 zijn overleden. Op de kinderzaal werden omstreeks 300 kinderen behandeld. Op de verbandzalen 43 mannen en 27 vrouwen, bij velen moesten meer of min der belangrijke kunstbewerkingen verrigt worden, waarvan 7 aan candidaten van bet tweede studiejaar toevertrouwd, en door hen tot groole tevredenheid van den Hoogleeraar Krieger verrigt werden. In het register der heelkundige polykliniek werden 187 lijders en lijderessen ingeschreven. Bij een groot aan tal van dezen werden kleine chirurgische kunstbewerkingen verrigt, waaraan al de candidaten in de geneeskunde deel namen. 78 kraamvrouwen werden opgenomenwaarvan er 4 zijn overleden. De verloskundige polykliniek le verde 60 gevallen op; de ijver en de menschlievendheid der studenten in het verkenen hunner hulp aan de woningen verdienden allen lof. De verzame ling van anatomische en pathologische praeparatenheeft eene aanmerkelijke verbetering ondergaan. Het observatorium werd verrijkt met een chronometer. In den kruidtuin zijn enkele veranderingen en verbeteringen gemaakt, vele goede voorwerpen en zaden ontvangen, ook is de tuin tot onderscheiden proef nemingen dienstbaar gemaakt. Aan het herbarium werd door de erfgenamen van wijlen den Hoogl. Reinwardt geschonken het door hem nagelalen herbarium, benevens een aantal aanteeke- ningen en teekeningen door hem in Oost-Indie vervaardigd. Het kabinet van platen en pleisterbeelden verkeerde in eenen zeer gunsli- gen toestand, en is weder door geschenken en aankoop verrijkt; vele studen ten hebben de lessen over kunst enz. met belangstelling bijgewoond. In het archaeologisch kabinet werden voornamelijk de afdeelingen der Javaansch-, Indische en der Germaansche oudheden weder met belangrijke voorwerpen verrijkt. Met het bereiden der papyrussen is voortgegaan; die taak zou vermoedelijk binnen een jaar afloopen. Van het werk over de Egyptische monumenten, dat de Directeur van het kabinet op 's rijks kosten uitgeeft, heeft weder eene aflevering (de 15de) het licht gezien. De Etruri- sche aschkislen zijn als vervolgdeel op de Grieksche en Romeinsche beelden en grafreliefs, in keurige platen en met toelichtenden tekst door den Conser vator Janssen uitgegeven. Ook buitenlanders zijn gekomen om de voorwerpen te bestuderen. Hel munt- en penningkabinet is door aankoopen, vooral door dien van eene collectie Lusilanische en llispanische munten vermeerderd, waardoor een« groote leemte is aangevuld. Onder de geschenken munten die van den Consul-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1