LEYDSCHE GOURANT. mi>. MAANDAG, 26 FEBRUARÏJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. N°. 21 De Prijs der Courant is f 13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad A~°. 5. BINNENLANDSGIIE BERIGTEN. LEYDEN24 Februarij. lïij besluit van Z. M. is bet doel der Koninklijke Akadcmie van Weten schappen uitgestrekt tot de bevordering der Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Wetenschappenen de jaarlijksche toelage met 1 Januarij 1855, verhoogd lot 14,000. Bij de Akadeinic zijn tot leden der Afdeeling voor de Wis en Natuurkundige Wetenschappenbenoemd de HU. J. Badon Ghijben, F. W. Conrad, F. C. Donders, F.Dozy, J. W. ErmerinsP. J. I. de Fremery, W. de Haan, II. J. Halbertsma, P. Harting, G. A. van Kerkwijk, Cl. Mulder, J. W. L. van Oordt, H. SchlegelG. E. Voorhelm Schneevoogt, A. A. Sebastian, W. C. H. Staring; lot Correspondenten dier Afdeeling, de 11II. 11. C. Focke en C. Swaving; tot leden der Afdeeling voor de Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Wetenschappen, de 1111. J. Ackcrsdijck, C. J. van Assen, J. Bake, B. C. Bakhuizen van den Brink, J. Bosscha, C. G. C'obct, R. P. A. Dozy, J. Geel, F. C. de Greuve, G. Groen van Prinsterer, Abm. des Amorie van der Hoeven, J. Hoffman, A. C. Hol li us, L. J. F. Janssen, T. W. J. Juynboll, S. KarslenJ. de Bosch Kemper, N. C. Kist, C. Leemans, J. van Lennep, T. Roorda, A. Rutgers, P. J. Veil) en M. de Vries. Elk der beide Afdeelingen zal ten spoedigste overgaan tot bet geheel of ten deele vervullen der openstaande plaatsen van leden en cor respondenten op zoodanige wijze als zij meest geschikt zal oordeelen. Tot de eerste benoeming van baren VoorzitterOndervoorzitter en Secretaris gaat de Afdeeling voor de Taal-, Letter-, Geschiedkundige en Wijsgeerige Weten schappen niet over, alvorens de genoemde vervulling zij geschied. Onder betuiging van Z. M. welgevallen, in de uitgave van het Rijmpje door een dertienjarigen Knaapheeft bet onzen beminden Koning behaagd daarop voor 500 ex. in te teekenen, ten behoeve van de armen alhier, en is door den uitgever D. Noothoven van Goor als zuivere opbrengst van die uitgave op heden de som van 157 gestort in handen van het Bestuur van het Werkhuis, alhier gevestigd. Wij rneenen de aandacht te mogen vestigen op het legen Woensdag aan gekondigde Concert, dat, opgeluisterd door de talenten der Muziekvereenigin- gen, Musis Sacrum, Sempre Crescendo en de Liedcrlafel de Avondster, eeneu genotvollen avond aanbiedt, waarbij o. a. ook nieuwe zangcompositiën van den lieer Nicolaï. De opbrengst van dit Concert, waartoe zoo velen, ook de meesters hier ter stede, geheel belangeloos medewerken, is bestemd ter plaatsvervanging bij de Militie van een' verdienstelijk', doch onvermogend' leerling der Leydsche en der Koninklijke Muziekschool te 's Gravenhagebij gebreke waarvan zijne verdere opleiding zou vervallen, en daarmede ook zijne vooruilzigten om door die kunst zich eenmaal een bestaan te verwerven. Bij deze bedenking zal wel alle opwekking om het Concert door ruime in- teekening te ondersteunen, en door talrijke opkomst den jongeling aanmoe diging en een bewijs van belangstelling te schenken, onnoodig geacht mogen ■worden. Dan zal het voorbeeld door de opgemelde vereenigingen en Leydsche toonkunstenaars gegevenook bij de vrienden der kunst en bij allendie gaarne cene goede handeling willen bevorderen, navolging vinden. Moge de uitslag die verwachting verwezentlijken. s. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgcloopen week is geweest als volgt: 18 Febr. 489 volwassenen, 239 kinderen, te zamen 728. 19 468 209 677. 20 492 212 704. 21 521 227 748. 22 499 206 705. 23 503 220 723. 24 516 227 743. Op onze rivieren wordt een aanhoudende val van den waterstand op gemerkt. Uit Cortgene schrijft men dat den 17den dezer Cornelis de Vos Az. aldaar, de stoutmoedigheid heeft gehad om den overtogt van het overzetveer tusschen Cortgene en Wolfaartsdijk te voet te doen, en onverhinderd teruggekeerd is. «ij was de eerste die dezen overtogt deed, welke wegens den sterken stroom en de groote diepte van het water, slechts nu en dan in zeer strenge win ters kan geschieden. Dc Indiërdie gemeld bad, dat de Heer Bake, van Utrecht, den a a eigendom van den 's GravenhaagscJie Nieuwsbode voor ƒ9,000 bad gekocht, verbetert thans zijn berigt in zoo verre, dat de Heer Bake slechts 3/4 aan deel van de Nieuwsbode heeft gekocht en wel voor ƒ10,000. Dit berigt wordt door hem als volkomen juist gewaarborgd. Een particuliere brief uit Sb Thomas aan een geacht handelshuis te Rotterdam, dd. 30 Jan., meldt: allet schijnt, dat de Gouvernementen zich aan het eiland Aves (hetwelk aan Holland toebehoort) laten gelegen liggen. Gisteren is van hier vertrokken Zr. Ms. korvet Lynxom genoemd eiland, door de Amcrikaansche vrijbuiters in bezit genomen, te doen ontruimen." [N.R. C.) De Regering van Hattem heeft dezer dagen aan die van Zwolle een exemplaar ten geschenke gezonden, van het in 1851 door den Heer P. Nyhoff, op last van 1111. Gedep. Staten van Gelderlandvervaardigd tijdrekenkundig register van oorkondenberustende in het oud archief der gemeente Hattemwelk register die gemeente thans op eigen kosten in druk heeft uil- gegeven en verkrijgbaar gesteld. Dit archief is zeer belangrijk. Opklim mende tot 1176, bevatten de charter- en privilegiënboeken eencn schat van herinneringen en rijk is dë voorraad van oorspronkelijke en eigenhandig ge- teekeude brieven, waaronder, behalve van de Bisschoppen van Utrecht en Hertogen van Gelderland, ook van Paus Alexander VI, Koningin Elisabeth, JakobKoning van SchotlandPrins Willem ISonoiLeicester en Prins Maurits. Te Weerdinge, onder Emmen, (Drenthe) is omtrent 6 voet onder de aarde gevonden, eene Romeinsche strijdbijl, en ook nog een versteende boomwortel, waarin het voorste gedeelte van een steenen bijtel blijkbaar was afgebroken, alsmede een versteende zeeëgel, waarop een versteende kleine kikvorsch de laatste heeft zijne natuurlijke kleur behouden. Bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van den 86-jarigen Heer J. van Lennep, Consul-Generaal der Nederlanden te Smyrna, op 2 Febr. jl. sprak de leeraar Verweyde de volgende lijkrede uit: «Broeders! De stad Smyrna heeft een dier uitstekende mannen verloren, wier nagedachtenis altijd bij haar zal blijven voortleven. Geboren in 1769, beeft hij een lange en eervolle loopbaan afgelegd. De verheven rang, dien hij bekleedde, zijne talrijke en voorname betrekkingen, de eerbevvijzingendie hem werden verleend door de Souvereinen van verschillende landen, zijne langdurige reizen, en het gastvrije onthaal, dat verscheidene doorluchtige man nen bij hem genoten, verschaften hem bekendheid overal, zoo zelfs dat in de meeste groote steden van Europa de naam van Smyrna zich eenigermata vereenzelvigd had met den zijnen. «Aan zoo veel onderscheiding in den wereldschen zin paarde hij een on wrikbare gehechtheid aan het oude voorvaderlijke geloof, welks belijdenis hij voorstond door der vaderen voetstappen te volgen op den weg der godsvrucht. De wreedste beproevingen hebben dan ook de vastheid van zijn karakter niet kunnen schokken. Groot en edelmoedig in den voorspoed, doorstond hij de wederwaardigheden des levens met gelatenheid en moeden weinig menschcn hebben bun leven door een krachtiger ouderdom geëindigd. «Ziet, broeders! dit is de man dien wij verloren hebben. God, die onze dagen telt en hun einde bepaalt, heeft hem uit deze wereld weggerukt. Maar betreuren wij zijnen dood, in weerwil van den gevorderden leeftijd, dien God hem heeft doen bereiken, erkennen wij tevens, dat nooit misschien een ma gistraat meer opofferingen gedaan, of meer bereidvaardigheid getoond heeft dan bij, om zijne Regering en zijnen Koning op cene edele wijze Ie verte genwoordigen. Zoo veel het van hem afhing verdedigde bij regt en billijk heid zijn gezag of zijnen invloed deed bij gelden ter gunste der zwakken en verdrukten, en hoewel hij, even als ieder ander, zijn deel aan de mensche- lijke zwakheden had, is het zeker, dat hij de liefdadigheid, de eerste der deugden, onophoudelijk en onvermoeid uitoefende. «Steeds ijverig en werkzaam, woekerde hij met tijd en arbeid. Zelfs op het laatst van zijn leven verflaauwde zijn onvermoeibare ijver niet. Wij al len, die hem gekend hebben, wij weten dat hij de rust, die hij in zijn leven nooit zocht, nu eerst in den dood vond. Zijne assche ruste in vrede!" In den ouderdom van ruim 82 jaren is den 18Jen dezer overledende Heer Mr. Hendrik Nierstrasz, Staatsraad in buitengewone dienstComman deur der Orde van de Noderl. Leeuw, oud Burgemeester en Notaris, vroeger Auditeur-Militair in de prov. Limburg en lid der Prov. Staten. De Heer Nierstrasz was een der verdienstelijkste en meest geachtste burgers dier stad. Te Göltingen is overleden de Hoogleeranr in de Godgeleerdheid D>'. T.iicke.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1