Voor het werven van soldaten in Zwitserland heeft Engeland nog geene maatregelen genomen. Daarentegen zijn bij 2 kleermakers te Bern, 10,000 aniformea^voor het Engelsche leger besteld. SPANJE. MADRID, 13 Fobruarij. Het Rceringsblad van den 10dcn, behelst liet besluit der constituerende Cortes, inhoudende, dat, te beginnen met 1 Januarij 1855, voor al de sleden in het Koningrijk en de daartoe behoorende eilanden, de regten van invoer en van octrooi zullen zijn opgeheven. In het genoemde blad komt voor, dat de uitvaardiging van dat besluit, als wet van den Staat, plaats beeft, op last van H. M. Koningin Isabella. Verder leest men in het dagblad, dat bij de bcgrooting de middelen zullen worden aangewezen tot dekking van het te kort voor 1355; dat de Regering wordt gemagtigd tot het sluiten eener gehlleening, het bedrag van 40 miltioen realen 5 millioen) niet te boven gaande; eindelijk, dat de Regering 3 pCt. gecons. schuldbrieven zal kunnen uitgeven a 100 pCt. tot een nominaal be drag van 120 millioen (ƒ15 millioen). Het te kort in de schatkist, in verband met de loopende begrooling, wordt gezegd legen bet einde van February 230 millioen (ƒ30 millioen), en tegen het einde van Maart 317 millioen (ƒ40 millioen) te zullen beloopen. liet besluit der Cortes, krachtens hetwelk bet cijfer van het leger ge durende hel jaar 1855 zal bepaald worden op 70,000 man, is door de Koningin goedgrkeuid. Alhier wordt nog cenc belasting geheven van 8 realen van iederen Por tugees, die het Spaansche grondgebied betreedt. In de Cortes hebben ecnige leden op de afschaffing dier belasting aangedrongen. Den 12dcn werd een amendement van den Heer Seoane, strekkende dat op de alhier gevestigde vreemdelingen, met betrekking tol de godsdienst, dezelfde bepalingen zullen worden toegepast, die in de landen beslaan, waar zij te huis behooren, met 125 tegen 102 stemmen verworpen. I T A LIE. ROME, 13 February. Het officiële blad van de Regering berigt in zijn nommer van den 10d<n dezer, dat de laatste assignaten, die nog in omloop waren, door de open bare kassen ingewisseld zijn. IIol papiergeld, welks intrekking daarmede eindelijk gelukkig volbragl is, beeft niet minder dan 5,109,000 scudi (om streeks 13J millioen gulden) bedragen, dat is bijkans de helft van het gc- heele jaarlijksch inkomen van den Romeinschen Staat. Te Turyn is in plaats van Generaal de la Marrnora, die aan het hoofd van het Sardiniscbe leger naar de Kriin vertrekt, Generaal Dabormiaa, Oud- Minister van Bnitenl. Zaken, tol Minister van Oorlog benoemd. De Heer Lanza, lid der Kamer, zal naar men verneemt, als Minister van Financien optreden. FRANK FOKT. 17 February. Particuliere alhier ontvangen brieven uit Napels verzekerendat de aan sluiting van het koningrijk der Beide Siciliën aan de Westersche Mogendheden thans zeker is. Vier Napolitaanscbe regementen zouden naar de Krim worden gezonden. De Nassausscbe Regering beeft met de Luxcmburgsche ondeihanilelin- gen aangeknoopt, volgens welke Luxemburg bet leveren van bet ruiler-ron- tingent aan Nassau zou op zich nemen, terwijl dit laatste een gelijk aantal manschappen artillerie en infanterie zou leveren. Men wil, dat die onder handelingen tot een gnnstigen uitslag hebben geleid. Binnen 14 dagen zullen 16,000 Beijersche militairen op de been ge- bragt zijn. 6060 Paarden zijn door de Regering ten behoeve van liet leger aangekocht. De Kamer der Rijksraden van Beijeren heeft bekrachtigd het door de Kamer der Afgevaardigden genomen besluit, waarbij aan de Regering een crediel van 6J millioen, in plaats van de door haar gevraagde 15 millioen, worden toegestaan lot dekking der kosten voor de krijgstoerustingen. OOSTEKRIJ K. WEENEN, 17 February. De Keizer heeft uit zijne bijzondere fondsen de som van 50,000 ff. geschon ken, tol herstelling en bewaring van den Keizeilijken grafkelder tc Spiers. Door de Regering is liet openbaar koopen en verkoopen van certifikaten en aandeden in de nieuwe Franscb-Ooslenrijksehe maatschappij der spoorwe gen verboden, voor dat het maatschappelijk kapitaal ten volle zal zijn ge stort. Ten gevolge van het met de Noorder-maatscliappij gesloten Iraclaal, is liet vcrlecnen van vergunning voor andere lijnen onmogelijk geworden. In den omtrek van Hermannstadt vcrloonen zich wolven en in de laatste dagen moet zelfs eenr boerin op den weg naar Salzburg door wolven aange vallen en letterlijk verslonden zijn. Uit de Donau-Vorstendommen ontvangt men gunstige berigten omtrent het toenemen van den handel. 15 F S Ij A TV D. Onder dagteekening van 10 dezer is een manifest van den Keizer, van nagenoeg deze strekking, verschenen: De hoop, om zonder strijd een waar borg voor de reglen der Christenheid in het Oosten te verkrijgen, heeft den Keizer bewogen, om liet aangaan van onderhandelingen in tc willigen. Intus- scben wordt hij door de wapeningen zijner vijanden genoodzaakt, om alle verdedigingsmiddelen, welke God hem geschonken beeft, uit te bieiden. Met d«n bijstand der Voorzienigheid on vertrouwende op de liefde zijner onderda nen, beveelt hij eene algcmeene oiganisatie van al de milicien des rijks, volgens de bestaande leglementcn. De Keizer heeft bevolen het dorp Puseblaclita, gelegen aar. de Witte zee, dat door de Engelsche kruisers verbrand is, op staatskosten te herbouwen. Te dien einde is een krediet geopend en aan de inwoners is de bevoegdheid gelaten zich tot na den afloop van den bouw elders tc vestigen. De Keizer beeft bevolen, dat alle burgerlijke reglsgedingen, waarin betzij als eiscliers, betzij als gedaagden, dezulken betrokken zijn, die op de zen oogenblik in de gelederen bet vaderland verdedigen, geschorst moeten worden tot na den afloop van den oorlog. TURKYE. Den 3dcn dezer is te Konstantinopel eene overeenkomst onderteekend waarbij de Porie zich verbindtom de aanwerving van troepen iri Turkye voor hel Britsche vreemden-legioen te zullen toelaten eu bevorderen. Den 5dcn dezer zijn twee beambten van bet Turkscbe Ministerie van Buitenl. Zaken naar Weenen vertrokken, orn aldaar den Vertegenwoordiger der Porie bij de te openen vredcs-onderbandelingen bij te staari. Tijdingen uit Konstantinopel tol den 8stï" dezer behelzen o. a. bel vol gende: De Divan heeft beraadslaagd over eene aanvrage van Engeland, om 15,000 Turken, die onder de bevelen gesteld zouden worden, van Engelsche Officieren. De Generaals Pélissier en Rivet, zijn weder naar de Krim ver trokken, waar steeds Fransche versterkingen bleven aankomen. Generaal Li- prandi was op de hoogten van Balaklava teruggekeerd met 30,000 man. 40,000 Russen onder hevel van Osten-Sacken maken zich gereed Eupatoria aan te vallen, dat door 30,000 man en geduchte aardenwerken verdedigd wordt, zoodat bet niets tc vreczen beeft. Cburcbid-Paclia (Generaal Guvon) is voor Sebastopol aangekomen. Generaal Niel laat veel spoed maken niet de belegeringswerken. Het weder was fraai. De toestand der Engclschcn was verbeterd door het ontvangen van warme kleedingstukken en bouten buizen. De bondgenooten verlangen den strijd. Hun aantal beloopt 115,000. De Russische versterkingen, die in de laatste twee maauden in de Krim zijn aangekomen, worden op 100,000 man begroot, waarvan echter een derde le Perecop is gebleven. Te Konstantinopel, ziet men tegen bet voorjaar nieuwe binncnlandscbe beroeringen te gemoet. Door Russische zendelingen worden vooral in de pro vinciën, in liet geheim proclamation verspreid, ten einde eenen opstand van de Slavonische volksstammen voor te bereiden. Servie wordt als hoofdverza- melplaals aangewezen. Opmerkelijk is bet, dat Oostenrijk in die proclaina- tien als de voornaamste vijand der Slavonische volksstammen wordt voorge steld. Uit bet Oosten ontvangt de Porte voortdurend ongunstige berigten. Gedurende den uitval der bezetting van Sebastopol in den nacht lus- scben 1 en 2 dezer ondernemen, en die door liet 18dc en het 4islc Fransche liriie-regcment werd teruggeslagen, werden tevens de Engelsche liniën in de rigting der Tchernaïa aangevailen. De Engelscliendoor eene Fransche brigade ondersteund, hebben de vijandelijke afdceling tot den teruglogt genoopt, nog vóór de aankomst van bet corps van Generaal Bosquet, dat hun onmiddellijk ter hulpe snelde. De pogingen der Russen, om Eupatoria te bemagtigen of plat te schie ten, zijn zonder gevolg gebleven. IsinaVl-Paeha is van Varna vertrokken om bet opperbevel over de Turkscbe troepen aan den Donau en in Bulgarije te aanvaarden. Uit Varna wordt van 28 Januarij gemeld dat de inscheping der Turk scbe troepen naar de Krim onafgebroken voortgaat, dank zij aan de Engelsche sloom-transportschepen en aan den ijver van uitgelezen beambten, meestal buitenlanders. Reeds is de helft dier troepen vertrokken; en zoo voortgaan de, hoopt men over een paar weken de laatste manschappen te zullen heb ben ingescheept. De manschappen nemen, wanneer zij scheep gaan, lccflogt mede voor den tijd eener maand, zoodat er althans in de eerste dagen na de landing in de Krim geene rations behoeven uitgedeeld te worden. Voorts beeft Oiner-Pacba reeds te Varna en Baldschick groote boeveelheden tarwe, meel, boter, vleesclt en brandstof doen opslaan, uit de noord- en westwaarts gelegen Turkscbe provinciën. Ook "worden paarden en vooral buffels van Varna naar Eupatoiia i gezonden, om voor bet vervoer te dienen, ingeval de Turkscbe troepen iri de Krim marschen moeten doen. Het Turkscbe leger, hetwelk naar de Krim bestemd is, bestaat bijkans geheel uit oude troepen; van de ruiterij zijn de beste manschappen en de 11 sterkste paarden uilgelezen; en slechts 400 man irreguliere Turkscbe troe pen, de keur van dat niet zeer loffelijk bekende corps, moeten deel van de expedilite uitmaken. Het gebrek aan bekwame Officieren, welke als 'l ware de ziel van die m'nsclienmassa moeten uitmaken, is nog steeds merkbaar; en hel zal niet ophouden, zoolang liet Turkscbe leger uit Konstantinopel Offi cieren ontvangt, die alleen door gunst geplaatst worden. In de Harems heerscht eene ongekende bedrijvigheid. Nu liet openbaar bekend is, dat de thans naar de Krim gezonden troepen van Omer-Pacba zeer slecht gekleed en verzorgd zijn, tracht men in dit gebrek met den meest mogelijken spoed te voorzien. Inscbrijvingslijslcn zijn geopend, en de Turkscbe Dames, benevens de Odalisken maken, zoo goed bare ongeoefende vingers daartoe in staat zijn, borstrokken, lijfgordels en alle andere klee dingstukken waaraan de soldaat in de felle kou beboette beeft. Bovendien I komen er aanzienlijke geldsommen in, ter bekostiging van bel onderhoud en j van het organiseren van troepen. In de bereidvaardigheid om der schatkist te hulp le komen slaat de betrekkelijk arme Turkscbe bevolking bij de ryk« j Engelsche natie niet achter.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3