der behandeling ran liet voorstel der Heeren van Nispen van Sevenaer, Storm van 'sGravesande en van Akerlaken tot afschaffing van den accijns op rogge, waaromtrent lieden liet eindverslag is uitgebragt; 2°. dat de verslagen van de Commission tot onderzoek van: a. de rekening van liet fonds wegens den arbeid der gevangenen over 1853, en h. de inlichtingen van den Minister van Binnen], Zaken, op bet adres van A. Ruyssenaers omtrent de ondcr- zecsclie telcgraaf-onderneming, zullen behandeld worden na afdoening van het wets-ontwerp betrekkelijk de afschaffing der regten op den uitvoer van ge munt en ongemuat goud en zilver in Ned.-Indiii. Zitting van Dingsdag 20 Februarij. Telegrafisch SSerigt, 5 uur 15 min. De beraadslaging over art. 3 en de amendementen daarop, zijn nog niet afgeloopenmorgen zal de Regering eene nieuwe redactie voordragen. DEVENTER, 15 Februarij. Heden werd de 225slen Dies NataJis onzer doorluchtige school gevierd. De Rector, Prof. Cop, droeg die 6 jaren door hem bekleede waardigheid over aan Prof. van der Willigen, cn schelste de lotgevallen van het athenaeum en de toekomst, die het mag hopen. Daarna hield Prof. van Vloten, een der drie Hoogleeraren, die, ten gevolge der gewijzigde inrigting, onlangs hunne werk zaamheden hebben aangevangen, eene inlree-redc, over den invloed eener gepaste beoefening der vaderlandsche geschiedenis, taal en letteren op verstan dige vaderlandsliefde. MIDDELBURG, 14 Februarij. De Gemeenteraad heeft in de zitting van heden, op voorstel van den lieer Vis, besloten aan Z. M. dispensatie te verzoeken van de verpligting, um vol gens art. 291 der gemeentewet, binnen den tijd van 5 jaren de plaatselijke belastingen te herzien, en dat o. a. uithoofde van hel bezwaar om de opcenten op de grondbelasting op te voeren, lot de hoogte door de wet voorgeschreven, terwijl er nog opcenten moeten worden gelieven voor de haven. Daar de laatste heffing binnen 2 jaren vervalt, zou het eerst, dan mogelijk zijn, om het belastingstelsel in den geest der gemeentewet te hervormen. BllTEMWDSCIlE BERMiTEN. ENGELAND. LONDEN, 13 Februarij. Lord John Russell zal in de eerste helft dezer week vertrekken, om Enge land hij de in Weerien te openen vredes-onderhandelingcn te vertegenwoordigen hij zal over Parijs en Berlijn reizen, om mondelinge mededeelingen van zijné Regering aan het Fransche en aan liet Pruissisohe Kabinet over te brengen. In de zitting van het Lagerhuis van jl. Vrijdag is ook van Regerings wege medegedeeld, dat het verdrag met Japan door den Admiraal Stirling op eigen hand aangegaan, door de Britschc Regering volvaardig goedge- i Iteurd is, en dat de Regering, tot aankweeking der vriendschaps-betrekking met den Keizer van Japan, hem een schroefstoornjagt wilde schenken. Voor j het bouwen van dit jagt is door het Huis 10,000 bewilligd. Sir James Graham legde in het Lagerhuis de bcgrooting van hel De- parlement van Marine voor 1855 Ier tafel. De vermeerdering van het effec tief der zeemagt, bestaande in 6000 zeelieden en 500 scheepsjongens, ver- eischt een hooger cijfer van 2 millioen De Minister verklaarde, dat er geene zeilschepen naar de Oostzee zullen worden gezonden, maar 100 sloom- oorlogsbodems, waaronder 20 als linieschepen, 5 als kanonneerbooten20 1 als drijvende batterijen en 10 als mortier-bodems zijri ingerigt. Frankrijk, 1 verklaarde de Minister, doet hetzelfde. Ook deelde hij incde, dat aan den Schout-bij-Nacht Sir Edmund Lyons de noodige bevelen zijn gegeven, om hij mogelijke plannen tegen Odessa de aldaar opgeslagen goederen, die de eigen- dorn van Britschc onderdanen zijn, te beschermen. Volgens den M. Advertiser heeft Lord Palinerston besloten het herstel der Poolsche onafhankelijkheid te bevorderen, wanneer de Czaar door niets j anders te dwingen is. Dit zou ook hijzonder de wensch van Keizer Na- j joleon zijn. De Heer Sidney Herbert, Secretaris voor de koloniën, II. Donderdag in South Witsliire als Parlementslid herkozen, heeft toen verklaard, het instellen 1 van een gestreng en alles omvattend onderzoek naar de oorzaken der in de Krim ondervondene tegenspoeden te willen. Daarbij was hij van gevoelen, dat de bevolking zelve daartoe veel heeft bijgedragen, door de Regering, uit naijver tegen liet staande leger, tot verkeerd begrepene bezuinigingen te dwingen. Men verneemtdat de Heer Roebuck liet doel van het door hem ver- langde onderzoek beperkt tot het ligeliamelijk lijden door hel Britsche leger in de Krim ondervonden. Hij stelt voor tot leden van liet comité te be noemen: HU. Roebuck. Drummond, Layard, Paxton, Lord Stanley, Ellice, Whiteside, d'Isracli, Butt, Lowe cn Miles. Van deze 11 Parlementsleden hebben zich 8 tegen de Regering verklaard, toen over de motie werd be raadslaagd. De Vlag-Admiraal Richard Saunders Dundas (niet de Engelsche vloot voogd tn de Zwarte zee) is benoemd tot Opperbevelhebber dei Oost zee-vloot. Een andere Admiraal ichael Seymour, die ten vorigen jare als Kapitein in de Oostzee diende, zal de tweede in rang zijn. Dundas is 54 jaren. Men wil weten, dat liet hevel over het hier te lande nabij Aldersholl op te rigten groote legerkamp zal worden opgedragen aan Sir de Lacy Evans. Ook nabij Dublin zal in liet voorjaar een groot legerkamp worden opgerigt. De Globe vestigt de aandacht op een liaudelsherigtwaarin aan liet 1 pnbliek in Engeland de striktste spaarzaamheid in hel verbruik van brood alsmede liet gebruik van grover brood aanbevolen wordt, op grond dat de voorraad buitenlandsche tarwe en meel in alle havens van het Vereeuigd i Koningrijk op I January jl. slechts 300,000 quarters bedroeg tegen 1,000,000 op 1 Januarij 1854, en dat Noord-Amerika niet veel graan schijnt te kun nen missen. Eergisteren avond ontstond er brand in de stoomzagerij van de Heeren Routledge, die spoedig ook eene meelfabriek en lijnkoekenfabriek en nog twee huizen in de asch heeft gelegd. De vuurgloed verlichtte gansch Londen. De schade wordt op 150.000 M begroot. Te Southampton is de schroefstoomboot Mauritiusonlangs van Ba- laklava teruggekomen, geheel en al door brand vernield. HeL buskruid dat zij bevatte, ten hoeveelheid van een vierde ton, heeft men, nadat de brand reeds ontstaan was, niet hij tijds kunnen hergen, zoodal het vuur vatten van hetzelve eene verschrikkelijke ontploffing ten gevolge had. De buizen der toegesnelde brandspuiten waren heiroren. De doks en de nabij zijnde sche pen hebben gelukkiglijk geen schade bekomen. Men denkt aan brandstich ting, daar het algemeen bekend was, dat de zeelieden zeer ontevreden wa ren, sedert de Mauritius van Portsmouth naar Southampton vertrokken was, en eenigen hunner reeds vroeger hunne engagementen verbroken hadden. .Het schip was 1800 ton groot en van 300 paardenkracht. Het zou lot over brenging van troepen en ammunitie naar de Krim gediend hebben. Hel is slechts voor 13,000 verzekerd, hoewel het de maatschappij 75,000 ge kost heeft. De strenge winter en de oorlog, zijn oorzaak van werkeloosheid en armoede. Ook hoort men van menschen die dood gevroren zijn. Het getal hehoeftigen alhier is onbeschrijfelijk groot; in andere steden is de ellende niet minder, te Liverpool zijn 15,000 en te Birkenhead 10,000 menschen zon der werk. De Koning der Sandwichs-eilandeneenen inval van Noord-Amerikaan- sche vrijbuiters duchtende, heeft bij eene proclamatie van den 8stcn Decem ber jl. zijn rijk onder de bescherming der vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten gesteld. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Februarij. De geruchten nopens het vertrek des Keizers naar de Krim blijven aan houden en krijgen meer en meer waarschijnlijkheid. Velen willen weten, dat de Keizer geen voornemen heeft om in persoon zijn leger in den strijd aan te voeren, maar dat hij slechts verlangend is om zich met eigen oogen van den stand der zaken op het oorlogstooneel te overtuigen. In dat geval zou zijne reis niet meer dan een 20-tal dagen duren. Men voegt er bij, dat de Admiraal Hamelin Z. M. op deze inspectie-reis zal vergezellen. De Minister van Onderwijs heeft den Keizer het eerste deel van den catalogus der Keizerlijke bibliotheek overhandigd. Deze bibliotheek, welke in 1700 omstreeks 60.000 deelen telde, bevatte in 1850 ruim IJ. millioen deelen, talloozc handschriften en de rijkste verzamelingen van penningen, gravures en kaarten. De vervaardiging van een catalogus der gedrukte boe ken was reeds in 1838 vastgesteldinaar lot 1852 weinig gevorderd. Toen werd deze taak aan een enkel persoon als opperleider toevertrouwd en het eerste deel der drukwerken, werd in weinige maanden voltooid en de volgende deelen, alsook de catalogussen der handschriften enz. zullen binnen den kortst mogelijken lijd volgen. Doch zelfs hij de uiterste vlijt en de doel matigste verdeeling van den arbeid, eisclit de voltooijing van deze reusachtige onderneming vele jaren tijds. :Er zijn van hier 12,000 kurassen naar de Krim verzonden, bestemd voor de genie, die hij de voorbereidende werken voor eenen aanval het eerst aan het vijandelijk vuur is blootgesteld. Daar de wereldtentoonstelling alhier geen voortbrengselen van den tuin bouw kan opnemen, is de Keizerlijke maatschappij van Landbouw gemag- ligd, oin van 1 Mei tot 31 October eene tentoonstelling te houden van voorwerpen betrekkelijk den tuinbouw uit alle landen der wereld, en van voortbrengselen van het veldhedrijf en de fahrieknijverheid, welke met den tuinbouw jn naauvv verhand staan. De Prefect van de Seine zal twee monster-bals geven hij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling. Er zullen maatregelen worden genomen, ten einde een 30,000-tal personen tot deelneming te kunnen iiitnoodigen. Men verneemt, dal behalve Anholt Bernhurg, Lippe Schaumhurg en ecnige audere kleine staten, alle staten van het Tolverbond aan de Parijsche tentoonstelling zullen deel nemen. Pruisen, Wurtemherg en Baden, zullen liet meest, Saksen en Bcijeren lift minst bijdragen. De Duitsche industrie- voortbrengselen zullen in 10 groepen verdeeld worden. Volgens het dagblad la Veritèvan Rijssel, van den 13Jcn dezer, la ten zich sedert eenigen tijd een groot aantal vreemdelingen, waaaronder vooral Belgen, inschrijven voor liet vreemden legioen, in de hoop om naar de Kriin te kunnen gaan. Het zijn niet alleen Belgische deserteurs, die deze gunst vragen maar vele militairen hebben ook van hunne Regering vergunning gevraagd om dienst in het legioen te mogen nemen. Door die vele engage menten zou, naar men verzekert, onze Regering hesluiten, om zeer spoedig een tweede vreemden legioen te vormendaar liet eerste legioen reeds zeer talrijk is. LI. Zalurdagis liet oorlogschip Bretagne te Brest te water gelaten. Dit schip kan een model van scheepsbouwkunst genoemd worden. Het werd in Februarij 1853 op stapel gezet; liet is voorzien van scliroefstoomverniogen van den eersten rang, van 1200 paardenkracht cn met 130 stukken gewa pend. De lengte van het schip geladen, over de waterlijn buitensboords is 81 elde breedte 12.08. De geiadeu diepgang is gemiddeld 8.20 en laadbare ruimte 6466 tonnen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2