De Beijersche Minister van Oorlog heeft den aankoop bevolen van 6000 paarden voor het leger; in andere Znid-Duitsche Staten zijn gelijke maatrege len genomen. De hospodar van Moldavië heeft ecne leening gesloten van 2,400,000 piasters, welke som hem door een Wcener bankier is verschaft. R U S L A IV D. Volgens berigten uit Warschau van 13 Februarijheeft de Russische Redering last gegeven tot eene nieuwe ligting vari kozakken in Klein-Rusland en in de gouvernementen Tschernigow en Pultawa. Deze ligting moet met bet voorjaar afgeloopen zijn. Uit een officieel Russisch herigt blijkt, dat de Russische vloot bij Se- basiopol van 5/17 October 1854 tot 1/13 Jan. 1855 heeft verloren aan doo- den 1 Generaal. 4 Stafofficieren14 Onderofficieren, 789 gemeenenen aan gekwetsten: 2 Generaals, 24 Stafofficieren104 Onderofficieren, 3723 ge nieenen; te ramen alzoo 149 Officieren en 3872 gemeenten, die buiten ge vecht werden gesteld. De Veieenigde Staten hebben onlangs bij alle Regeringen moeite gedaan om de milde bepalingen, door Frankrijk en Engeland ten aanzien van de regtcn der onzijdigen in den tegen woord igen oorlog, onder de duurzame en algemeene erkende beginselen des volkenregls te doen opnemen. De Russische Regering werd toen bereid bevonden, om een verdrag van die strekking met de Veieenigde Staten aan te gaan. Dit verdrag is thans in de officiële dag bladen van de Russische Regering afgekondigden behelst eene uitdrukkelijke bepaling, strekkende om de toetreding van andere landen tol die vrijzinnige schikking te verwerven. TU 11 HTE. Chogrew-Pacha, het voormalige hoofd der Russische partij te Konstan- tinopelis overleden. In het Fransche tuighuis te Konstantinopel heeft een felle brand 1000 centenaars meel en 3000 centenaars beschuit vernield. De nog aanwezige voorraad meel is echter groot genoeg om alle vrees voor slaking van het pro vianderen des legers weg te nemen. Volgens eene depêche van den Admiraal Bruat uit Kamiescli dd. 2 Febr., zijn verscheidene schepen met soldaten en krijgsbehoeften aldaar aangekomen en weder vertrokken, om 2 batterijen artillerie van Gal 1 ïpoli te halen. De Russeri hadden hunne uitvallen herhaald doch waren mei kracht teruggesla gen. De Grootvorsten waren in Sebastopol aangekomen. De wegen in de omstreken van Eupatoria waren door de vorst verbeterd. De Russen hadden aanzienlijke versterkingen ontvangen. Omer-Pacha was met de Kolonels Dieu en Simons naar Varna vertrokken. In het Fransche kamp voor Sebastopol zijn van overloopers en krijgs gevangenen berigten ontvangen, volgens welke het garnizoen van Sebastopol en vooral het te velde staande leger des vijands niet weinig door het weder en door karige voeding leden. Zoo leest rnen in een brief uit liet Fransche kamp van 29 Januarij, medegedeeld door den half-officielen Moniteur de la Flottedat de Russische soldaten, die onder bevel van den Generaal Liprandi aan de rivier Belhek gelegerd waren, gretig zelfs hun rantsoen brandewijn verruilden tegen brood; en dat de paarden der Russische artillerie, alleen met drooge bladen en takjes van houtgewas gevoederd wordende, geen zes- ponds-kanon konden voortslepen, tenzij er twaalf tegelijk voorgespannen wierden. Engeland, Frankrijk en de Porte zijn er ijverig op uit om eene toena dering van Griekenland tol stand te brengen. Het gemis der 3 a 4000 Grieksche schepen, die jaarlijks in den Bosporus eri aan den Gouden Hoorn verschenen, en de Turksche hoofdstad van olie, wijn, groenten, zuidvruchten enz. voorzagen, worden zeer gemist, en de prijzen dier voorwerpen zijn se dert het heslaan van het Turksch-Grieksch conflict buitengewoon hoog gestegen. Het Turksche leger in de Krim zal uit eene afdeeling ruiterij en drie afdeelingen infanterie bestaan. De eerste afdeeling infanterie zal door Mehincd- Pacha (Ferik), Terfik-Pacha en Behram-Paclia (Generaal Cannon) als brigadiers gecommandeerd worden. De tweede staat onder Ferik Ismaïl-Pacha (niet tc verwarren met Mnschir Ismaïl-Pacha, die zich Ie Kalafat zoo zeer heeft onder scheiden). De derde afdeeling onder Saly-Pacha en de ruiterij onder Halim-Pacha. Turksche troepen rukken tegen de oproerlingen in Kurdistan te velde. Het Otlomanische leger in Azië heeft de winterkwartieren heirokken en zal tegen den vijand niets ondernemen alvorens versterking te hebben ontvangen. Vulgens een schrijven uit Janina, zullen er in Epirus en Albanië be langrijke verbeteringen worden tol stand gebragt. De door Fuad-Effendi aan geboden ontwerpen van hervormingen zijn door den Divan aangenomenen Izzet-Pacha, onlangs benoemd tot Gouverneur van Albanië, is belast ze ten uitvoer te brengen. Volgens zijne instructien moet hij den algemeenen Raad der provincie op nieuw zanienstellen, verschillende andere maatregelen van inwendig bestuur tot stand brengen, en eindelijk geregelde legercorpsen en eene grenspolicie organiseren, ten einde een einde te maken aan de rooftogteri, die de provincie verontrusten en strijdig zijn met de belangen van Turkye en Griekenland heiden. Volgens een herigt uit het Brilsclie legerkamp voor Sebastopolzijn sedert 1 Deceinbpr 11. tot 20 Januarij uit dal kamp 8000 zieken en gewon den naar Balaklava gezonden en ingescheept. Uit Alexandrie. is onder dagleekeiung van 5 Feb. geschreven, dat de spoorweg van daar tot Cairo, thans voltooid is, met uitzondering van 3 gruole bruggen, maar dal de Orider-Konitig voor als nog niet voornemens is de linie tot Suez door te trekkenen thans alleen deukt aan een plan tot het bouwen «ener vesting nabij dju Nijlaiond. STABS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leïden doen te we ten, uit naam van den Staatsraad Commissaris d s Kouings in de Prov. Zuid- Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiën van 16 Februarij 1855, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs Splitters en Dehitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 225ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verhuring. Gebeele Loten ƒ45.00. Halve- 22.50. Vijfde9.00. Tiende- 4.50. Twintigste- 2.25. Bij Verkoop. Gebeele Lotenƒ83.00. Halve- 41.50. Vijlde-16.60. Tiende- 8.30. Twintigste- 4.15. Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Dc'iilanlen gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en deze gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leïden, 17 Februarij 1855. De Secretaris v. PUTTKAMMKR. KERKNIEUWS. LEYDEN, 16 Februarij. De Algemeene Kerkeraad der Neder- duilsche Hervormde Gemeente aiiiier heefl, Ier vervulling van de vacature door hel overlijden van l)a. N. Berkhout ontslaanin zijne vergadering van heden hel navolgende Twaalftal van HH. Predikan ten geformeerd: DD. V. J. Berkhout, le Monsler; II. Brouwer, le Oud- en Roodkerk (Friesland); J. P. de Keyser, te Arnhem; G. L. van Loon, le Zwolle; B. J. Adriani, te Haarlem; C. J. van Kelvvich, Th. Dr. te Schoonhoven; G. P. Kils van Heyningen, (e Oudewaler; A. H. van der Hoeven, le Oldenkeppel en Keppelhinnen (Gelderland) J. Kooy, le Lisse; M. van Staveren, Th. Dr. te Leeuwarden; W. J. O. Sluiter, te Dordrecht, en II. M. C. van Ooslerzee, te Oirschot (Noordbrabant)de laatste hij herslemming met B. G. Clemens, aan den Helder. Nog ontvangen voor de behoeftige zieken te Katwijk: uit de collecte in de Walsche Kerk ƒ5; idem van de Ned. tlerv. Gemeente van een onbekende 1 van 11. D. ƒ5; van N. W. een coup. ƒ12.373; in de Bus gevonden 16. A. L1KRECHT LEZWIJN. Ds. T1CHLER, heeft met dankzegging voor de hulphehoefligen op Schok land ontvangen van 11. D. U. 5, en van drie kinderen uit hunne spaar penningen 2. Leyden 15 Februarij 1855. 225stt Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. gste Trekking. N°. 11172 een prijs van ƒ1,000. A» VERTEKTIEN. Ondertrouwd: G. COUVÉE, Dz., Wedr. van.W. Lokkers, Leïden, 16 Februarij 1855. en C. M. LOKKERS. Algemeene en bijzondere Kennisgeving. Getrouwd J. F. HOEBINK, van Arnhem Leïden, 15 Februarij 1855. en M. van IlUGTEN. Getrouwd G. E. BRON, met GoEDERAK, 16 Februarij 1855. J. P. van de LAAR. Heden beviel van een' ZOON, J. van 't HOOFT, Eclitgenoote van Leïden, 17 Februarij 1855. G. W1LHELMY DAMSTE. Eenige Kennisgeving. Heden overleed na een langzaam verval van krachten, in den ouderdom van 'bijna 35 jaren, mijn veelgeliefde Echtgenoot, de Wei-Eerwaarde Heer HERMAN JACOB van NOUHUYS, in leven rustend Predikantniet wien ik ruim 55 jaren door den gelukkig-ten echt inogl verbonden zijn en dien ik nu rnel mijne Kinderen en Beliuvvd-Kiiiderenin de hope eener zalige stand verwisseling, vertrouwend mag oaoogen. Leïden, 16 Februarij 1855. C. S. DAVIDSWed. H. J. van Noohuïs. Den lö^n dezer overleed te Bergharentot onze biltere droefheid, in den ouderdom van bijna 36 jaren, onze hartelijk geliefde Broeder en Behuwd- Broeder de Wel Edel Geboren Heer Jonkheer JULES CO."!AKLIS CAROLUS van BOMMEL, in leven Burgemeester der Gemeenten BergharenBaten burg en Uorssenna voorzien tc zijn van de laatste M. Sacramenten onzer Muedcr de IJ. Kerk. Uit aller naam, Leïden, 17 Februarij 1855. P. E. M. van BOMMEL. Benige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3