der plaatselijke uitgaven de opcenten op de belasting, bij deze wet vastge steld, tot 100 gaan. Verder strekhe uit de uitvoerige Memorie van toelichting des Ministers van Finantiën nog het volgende ter nadere opheldering Na in cene inleiding het onvoldoende van gedeeltelijke afschaffing te heb ben aangetoond, wordt gezegd dat de regering, bij de onevenredigheid der dagloonen en de prijzen der levensmiddelenin de eerste en voornaamste plaats alle middelen dient aan te wenden, om dit kwaad eenigzins te ver minderen. Vervolgens wijst de Minister op het voordeel, dat uit de opheffing van alle formaliteiten en daardoor volkomene vrijheid in meelbereiding en handel ontstaat. Daar het nu heter is zich in eens, wanneer men tot eener. belangrijken maatregel overgaat, de gevolgen in al hunnen omvang voor oogen te stellen dan zich aan teleurstellingen te wagenzoo geeft de Rege ring de voorkeur aan eene geheele opheffing van den accijns op het gemaal bij collecte, boven eene gedeeltelijke vermindering van cene daardoor spoedig onhoudbare belasting. Daar echter de schatkist geen verlies van vier en een half milüoen (de opbrengst van het gemaal) kan lijden, zoo wil de Regering dien accijns heffen hij collecte, door hoofdelijken omslag tot het zeer matige bedrag van anderhalf miliioen, vergezeld van eene vermeerdering der opcen ten op het gedistilleerd met twaalf, en eene verhooging van den accijns op de suiker, waardoor de opbrengst van dit middel, met inbegrip der 48 op centen met een half miliioen zal vermeerderd worden. Hierna treedt de Minister in een overzigt van den staat der geldmiddelen, verder heeft de Re gering zich het moeijelijke vraagstuk voorgesteld, hoe, in verhouding tot het vermoedelijk vermogen der ingezetenen, die anderhalf miliioen zou moeten worden verdeeld. Zij heeft onderzocht, hoeveel in elke provincie betaald wordt in de grondbelasting, de personele belasting, de patenten, het gemaal, het geslacht, de zegel registratie-, griffie-, hypotheek- en successiercgtcn en de posterijen en de bijdragen van elke provincie in dezelfde evenredigheid ver deeld. Wanneer de uitwerking dezer wijziging in ons belastingstelsel, waar van het gewigt nog aanmerkelijk verhoogd wordt, door den invloed dien het zal uitoefenen op het belastingstelsel van zoovele belangrijke gemeenten van ons vaderlandwaarvoor de opeenten op den accijns van het gemaal thans een aanzienlijk deel der middelen uilmaken, meer van nabij gekend wordt, zal tevens blijkenin hoeverre zoodanige hoofdelijke omslag geaeht kan worden aan de werkelijke belangen der bevolking te beantwoorden. Inmiddels zal het een punt van naauwgezet onderzoek bij de Regering uitmaken, in hoeverre de accijns op de brandstoffen zou kunnen gewijzigd wordenten einde de belemmeringenwelke die accijns aan de ontwikkeling en uitbrei ding van arbeid des volks geacht wordt in den weg te leggen te vermin- ren of op te heffenzonder de belangen van 's rijks middelen te benadeclen. Uit de bij de voordragt overgelegde tabellen blijkt, dat is opgebragt voor den accijns van het gemaal van tarwe en rogge, per ziel der bevolking in N. Braband 1.43Gelderland 1.41Z. Holland ƒ2.14; N. Holland 1.66; Zeeland 2.45; Utrecht 1.62; Friesland 0.97sOverijssel 0.99 Gro ningen 0.883 Drenthe 0.99s en Limburg 0.97. 's GRAVENHAGE 15 February. Z. M. heeft bepaalddat aan de Sergeanten-Majoors bij de korpsen zonder onderscheid nu en voor altijd de toestemming tot het aangaan van huwelij ken zal worden gegeven. Het heeft Z. M. tevens behaagd de disciplinaire straffen voor de militairen bij het leger op eene aanzienlijke wijze te verligten. Hel heeft H. M. de Koningin-Moeder behaagd, aan de vrouwen-vcreeniging van weldadigheid te Noordwijk-Binnen eene som van ƒ50 te schenken. De Minister van Buitenl. Zaken, de Heer van Hall, zal aanst. Maandag, den verjaardag van Z. M., een buitengewoon groot diplomatiek diner en gala geven. De koloniale remises hebben opgeleverd een bedrag van ƒ46.608,607. Daarvan is in de koloniale behoefte voorzienis afgezonderd een bedrag van ƒ9,800,000 voor renten van de Oost-Indische schuld; een bedrag van ƒ9,500,000 voor het herstel van het muntwezen in lndië, en is het bedrag van 4,769,399 overgebleven, waarover nu wettelijk zal worden beschikt. Ten gevolge van de bepalingen van de wet op de verkiezingen, moet, om de 5 jarende indeeling des Rijks in kiesdistricten worden herzien. Deze herziening zal alzoo in den loop van dit jaar moeten plaats hebben. Bij de Grondwet is bepaald, dat voor elke 45,000 zielen een Afgevaardigde naar de Tweede Kamer zal worden gezonden. Vermits de bevolking sedert 1850 met meer dan 45,000 zielen is toegenomen, zal welligt een nieuw kiesdistrict moeten worden daargcsteld, of de indeeling der bestaande dienen te worden gewijzigd. Bij aanschrijving van den Minister van Oorlog, van den 6den dezer, zijn eenige maatregelen voorgeschreven, om het vrijwillig dienst nemen van oude soldaten te bevorderen. Onder anderen is bepaald, dat in de dagelijksche dienst eenig onderscheid gemaakt moet worden lusschen oudere en jongere soldaten, door het vrijstellen van gewone tlieoriën, propreteits appèls en som mige exercitiën; door aan hen, bij goed gedrag, 14 dagen verlof te geven, met behoud van soldij en met vergunning om hun zijdgeweer of bajonet-koppel mede te nemer.; door aan de Sergeant-Majoors en Opperwachtmeesters ver gunning te geven om te trouwen; door de soldij der op werving uitgaande Onder-Officieren en soldaten te verhoogenenz. De goederen uit deze gemeente, bestemd voor de tentoonstelling te Parijs, zullen tcri voordeele der algemecne armen alhier te zien zijn van den 18(len tot tot den 25sten dezer, in het locaal der Teeken-Academie, aan den Boschkant, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure, en des Zondags van des middags 12 tot des namiddags 4 ure. BUITENLANDSCF1E BERIGTEN. EIGELAID. LONDEN, 12 February. De Times van gisteren deelt als vrij zeker het berigt mede, dat Lord John Ilussell zich eerstdaags als buitengewoon Gezant naar Wcenen zal be geven om Engeland bij de aldaar te openen vredesonderhandelingen te verte genwoordigen. Dit berigt beeft aan de Londensche effectenbeurs de hoop op een spoedig herstel des vredes weder verlevendigd. De Regering is voornemens eene zware batterij op het terrein der voor malige kruidmagazijnen te Liscard, nabij Liverpool, te doen aanleggen, zoo dat aldaar dan 3 verdedigings-batterijen zijn zouden. Bovendien is bij het hestuur der dokken van Liverpool terrein tot aanleg van nog 3 andere batterijen op de kust van Lancashire, aan de rivierzijde, aangevraagd. Volgens de Globe heeft Lord Clarendon officieel de mededeeling ge daan, dat de blokkade der Donau-havens onmiddelijk zal worden opgeheven; doch die van de Russische havens aan de Oost-AVitte- en Zwarte zeeën strengelijk zal worden ten uitvoer gelegd. Er is nog geen beslissing geno men omtrent den koophandel met Rusland over land. De Morning-Herald verklaart, dat Lord Palmerston aan Lord Shaftes bury eene plaats in het Kabinet heeft aangeboden. De Peelisten hebben zich echter daartegen verzetwegens het strenge Prolestantismus van dien Staatsman. Men verneemt, dat het Engelsche leger onverwijld met 115,000 man zal vermeerderd worden, verdeeld in 100,000 man infanterie en 15,000 man kavalerie, artillerie en mariniers. De woordvoerders der vrijhandelsschool in Engeland, de Heeren Cobden en Bright, pleiten in en builen het Parlement voor den vrede. In de open bare vergadering der Kamer van Koophandel van Manchester zeide de Voor zitter, de Heer Bazley, dat het afgeloopen jaar voor handel en nijverheid zeer ongelukkig was geweest: het Engelsche volk moest het brood duurder betalen, en kon dus niet zoo veel geld als gewoonlijk voor kleeJing en andere behoeften besteden; en het was ook nu weder gebleken, dat in Enge land te veel werk gemaakt werd van de werktuigelijke productiedat er meer zorg en aandacht diende gewijd te worden aan de bearbeiding der aarde over de geheele wereld, daar een allezins gezonde staal van zaken eene onmo gelijkheid was, tenzij het voedsel in rnimer mate aanwezig en alzoo goed- kooper ware. Vervolgens trad de Heer Bright op en zeide o. a.Ik behoor onder de genen, die van den toestand en de vooruitzigten onzes lands geen gunstig denkbeeld hebben. De toevoer van tarwe uit Rmsland in 1853, bedroeg minstens 6,000,000 quarters; deze bron is in 1854 gestopt, terwijl overal elders in Europa de graanvoorraad is uitgeput, en van daar de hooge graan prijzen van deze dagen. Daar nu hel Vereenigd Koningrijk in 1 jaar om streeks 30,000,000 quarters tarwe verbruikt, betaalt onze natie voor het dagelijks brood 30,000,000 in 1 jaar meer dan zonder den oorlog het ge val zou zijn. Buitendien worden onze staatsuitgaven door den oorlog ver meerderd met minstens 20,000,000 in een jaar. Die som van 50,000,000 wordt onttrokken aan het kapitaaldat is aan het fonds voor den arbeid, voor het bezigen der krachten, wier werking onzen nationalen rijkdom scheppen en onderhouden moet. Voegt hierbij eene welligt nog even groote massa kapitaaldie de bezitters uit bezorgdheid voor de onzekere toekomst en voor de wisselvallige oorlogskansen achterhouden en niet weder in voortbrengende en loongevende bedrijven steken. De ontzetlende geldvertering, waartoe alle Europesche Staten door den oorlog gedrongen wordendoet eene massa kapitaal wegvloeijen uit Engeland het hart als 't ware der bedrijvige wereld, en zoo lijden handel en vertier over de geheele aarde. FRANKRIJK. PARIJS 13 February. De Keizer heeft de Ministers Magne en Rouher benoemd tot leden der commissie voor de wereld-tentoonstelling, en den eerste lot President, ingeval Prins Napoleon of de Minister van Staat belet mogt zijn het Presidium waar te nemen. Bij Keizerlijk hesluit wordt bepaald, dat ook in Algerië jongelingen van 17 jaar tot de krijgsdienst kunnen worden aangenomen. Men zegtdat de Keizer bij zijn voornemen om het opperbevel te voeren over het te organiseren leger van den Rijn volhardt. Wel is waar hebben de Ministers zich met kracht daartegen verzet, doch de Keizer verklaarde hun, dat zijn besluit onherroepelijk was. Gedurende 's Keizers afwezigheid zal de Keizerin als Regentes het bewind in handen hebben. Over de eigenlijke be stemming des Rijn-legers kan nog niets met zekerheid worden berigt. In de hoogste kringen is zelfs nog onbekend, of het naar de Poolsche grenzen op rukken, naar de Dunau-oevers marcheren, of op een niet zoo afgelegen punt gestationneerd worden zal. Eene reis des Keizers naar Metz, waarbij hij van Prins Napoleon zal ver gezeld zijn, wordt als zeker eerstdaags te gemoel gezien. Genoemde stad zal het centrum worden voor het bijeen!rekken van helleger in het Oosten des Rijks. Onder de steenen standbeeldendie de gevels van het Louvre zulleji versierenbevinden zich naar men verneemt die van Bossuet en Bourdaloue. Het bal, Zaturdag II. door den Turkschen Gezant gegeven, was zeer luisterrijk. Onder de bezoekers bevonden zich Prinses Mathilde, Koningin Maria Christina, de Hertog de Rianzares en hunne kinderen. De grootste en vetste os, op de markt van Poissy in de vorige week ge houden, welke den naam van Sebastopol heeft ontvangen, woog 1325 Ned ffi. De twee volgende, Boniarsand en Trebizunde geheeten, wogen 1275 en

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2