LEYDSCHE COURANT. 1$ 1855. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond YR1JDAG, 1G FEBRUARIJ. N\ Prijs der Courant is ƒ12 het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad KT®. 3. BINNENLANDSCllE ËEKIGTEN. LEYDEN15 Februarij. Op Woensdag hield de Heer Morel zijne tweede voordragt over de Franscbe Taal- en Letterkunde. Thar.s heeft men zich kunnen overtuigen dat de lof die hem in Amsterdam, Rotterdam, 's Hage en elders zoo ruimschoots wordt toegezwaaid, niet onverdiend is. Los, ongedwongen, onopgesmukt en toch sierlijk sprak hij en toonde hoe men zonder te declameren, een publiek ge durende 2 uren kan boeijen en ruimen bijval verdienen en verwerven. Nu de spreker zijn publiek beter kende, heeft hij het in slaat gesteld hem ook wederkeerig juister te waarderen. Het Muziek-Corps der Leydsche Schutterij, is voornemens om eerstdaags een Concert te geven ten voordeeleder algeineene armen. Wij vernemen, dat dit Corps thans bijzonder gunstig is zamengestebl tot de goede uitvoering der d<or hetzelve bij het programma aangekondigde stukken, en alzoo den be zoekers van dit Concert, behalve de voldoening van medewerking tol bet loffelijke doeltevens een aangenamen avond belooft. (Zie de Adv.) De Heer Simpson, die overal zoo veel lof heeft ingeoogst, over de wijze waarop hij de schilderijen van zijn Diorama heeft behandeld, zijnde eene reis van Dublin naar Canton, zal ook alhier voorstellingen geven. (Zie Adv.) De Slaats-C. bevat het ontwerp van een tractaat, te sluiten lusschcn de gevolmagtigden van Z. M. onzen Koning en Z. M. den Keizer van Japan, in G artikelen, bevattende art. 4 twaalf punten omtrent den handel te Nangasaki waarbij gevoegd is eene Nota van Toelichting, en voorafgegaan van een uit voerig verslag van 6 kolommen dier Courant, van den Minister van Koloniën aan Z. M. den Koning, behelzende de geschiedenis van den loop der onder handelingen, sedert Koning Willem II in 1844 ecnen brief aan den Keizer van Japan heeft gerigt, vcrzeld van geschenken, en waarbij de vriendschap pelijke raad werd gegeven tot meerdere vrijgevigheid ten opzigte van vreemde volken, waarop in 1845 een beleefd antwoord, mede van geschenken verzeld inkwam, dat de rijkswetten zulks niet gedoogden. Verder volgt de mededee- ling van betgeen de Regering, door haar opperhoofd de Heer Donker Curlius, beeft doen verrigten, en een verhaal van 't geen door de zending van 's lands stoomschip Soemlingonder bevel vari den Kap.-Luit. G. Fabius, den 25sten Julij 1854 naar Japan vertrokken verder is voorgevallen en onderhandeld, omtrent welke lezenswaardige bijzonderhedenwier mededeeling ons bestek niet gedoogt, wij tot de Staats-Cour. moeten verwijzen, en welk schip den 26s,cn Oct. de haven van Nangasaki verliet. Aan bet einde van zijn verslag trekt de Minister de slotsom daarvan in korte trekken zamen. Hij erkentdal de Vereenigde Stalen de openstelling van 2 havens hebben verkregen, dat eene andere Mogendheid in gelijken zin schijnt geslaagd te ïijn, rnaar wenscht ook den invloed erkend te zien, die Nederland door onderhandeling daarop beeft gehad, en hoe bet alzoo in zijne pogingen tot meerdere vrijheid van handel voor allen, aanvankelijk wel ge slaagd is. De Minister van Marine zal morgen geen gehoor verleenen. Het berigt, door de meeste binnenlandsche dagbladen en ook door ons medegedeeld, als zou de Russische Grootvorst Michael, op zijne reis van Pe tersburg naar Sebastopolonderweg wegens ziekte zijn achtergebleven, wordt ons in een particulier schrijven uit 's Hage als onjuist opgegeven. De beide Grootvorsten zijn te zamen in volmaakten welstand en wel, volgens dien berigtgever, op den 27!<™ Januarij te Sebastopol aangekomen. AmstC.) De rivier de Maas voor Rotterdam bood eergisteren een zeer levendig Schouwspel aanonderscheidene tenten werden er opgeslagenook bevonden zich twee ijsschniljes op het ijs. De dikte van het ijs was gisteren als volgt: voor liet Ponleveer 20, voor hel Katendrcehtsche veer 23, langs de Willems kade, voor de Lcuvehaven cn langs de Boompjes 21, voor het Oude Hoofd 22, achter den Haringvliet, de Stads werf en de Rijks werf cn langs hel Bosch eiland 21 en voor het Boerengat 19 Ned. duim, zijnde dus het ijs overal 1 a 3 duim dikker dan den vorigen dag. Te Mook bij Nijmegen zijn twee broertjes, de een van 9, de andere van 13 jaren, die zich met slede cn schaatsenrijden op de Maas vermaakten, door het ijs gevallen en verdronken. In het Bingerloch is het ijs zoodanig in en op elkander geschoven, dat van de daken der buizen van het dorp Asmannshausen naauwlijks de top pen ziglbaar zijn. Door deze verstopping is het water boven het genoemde punt hoogerdan nog in deze eeuw het geval was geweest. In een groot ge deelte der stad Bingen zijn de huizen tot aan de tweede verdieping over stroomd sommige reeds ingestort. Ook Rudesheim is overstroomd. De groote weg van Mainz naar Bingen staat op drie plaatsen onder water. De ellende onder de bevolking dier streek is hooggaande. Tc Keulen vreesde men aldaar zeer voor ongelukken langs de lagere gedeelten van den Rijn, in geval het boven Bingen opgestuwde water zich plotseling eenen doortogt door de ijs bezetting mogt openen. De Gemeenteraad te Amsterdam heeft met 32 tegen 7 stemmen tol be houd der kermis besloten, en een voorstel om elk jaar in Januarij over het al of niet houden van de kermis te besluiten, is met 24 tegen 15 stemmen verworpen. Een getal van 374 boekhandelaars heeft het verzoek tot de Tweede Kamer gerigt, dat het verzoekschrift, inhoudende bezwaren tegen de be- moeijingen der postbeambten met alles wat den boekhandel betreft, door het bestuur der Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boek handelsden 26sten Nov. 1854 ingediend, bij de aanstaande herziening der wetten op de Posterijen, in ernstige overweging moge genomen worden. De kadets, welke ten gevolge van de plaats gehad hebbende ongere geldheden van 11 Dec. 1854, bij besluit van Z. M. den Koning van den iO^" Januarij zijn gestraft geworden met detachering voor lj.1 en j jaar bij de regimenten infanterie, zijn thans derwaarts gezonden. Zoo zijn er ge plaatst 3 in het garnizoen te Nijmegen, 2 te Groningen, cén te Maastricht, 2 te Bergen-op-Zoom2 te Vlissingen, 2 te 's Hertogenbosch en 3 te Haar lem, terwijl de Adelborst der 2de klasse als Sluurmans-Ieerling naar een van Zr. Ms. schepen van oorlog is gezonden. Deze jongeliedenwelke alleen door onbesuisdheid tot dezen jeugdigen mis stap legen de krijgstucht geleid werden, zijn met moed naar hunne bestem ming vertrokken en met het vastberaden besluit om door strikte dienstpligt- betrachting zich het vertrouwen van hunne superieuren waardig te maken, en door ijverige studie het daarheen te brengen, dat zij op hun tijd hun overgangs examen zullen kunnen doen, in het vertrouwen, dat Z. M. de Ko ning hun dit niet weigeren zalaangezien hel Zr. Ms. welwillend verlangen is, dat niet hunne ouders zullen worden gestraft voor hetgeen zij alleen misdreven hebben. De aankoop van 20 paarden hij het 4(le reg. dragonders te Deventer (zie ons nommer van den 9(len dezer)is voor dendoor den Heer Murry van 's Hertogenboschingeschreven prijs (ƒ353,49) door het Dep. van Oorlog goedgekeurd; men verwacht spoedig de aanbesteding van een veel grooter aantal paarden in verband met het waarschijnlijk op voet van oorlog bren gen van het reg. jagers te paard. De hoofdinhoud van het ontwerp van wet tot afschaffing van het ge maal, luidt als volgt; Met den lslcn Januarij 185G wordt deze belasting afgeschaft en ingevoerd eene jaarlijksche heffing bij hoofdelijken omslag van ƒ1,500,000, verdeeld in aandeelen over de provinciën. De aanslag der gemeenten kan geheel of gedeeltelijk uit de inkomsten der gemeente worden gekweten en overigens over de ingezetenen omgeslagen door eene jaarlijks door Gedep. Staten voor iedere gemeente te benoemen com missie van 5 personen, waaronder steeds de Rijks-Ontvanger behoort. De omslag geschiedt hoofdzakelijk in de verhouding, waarin door de inge zetenen der gemeenten in de directe belastingen wordt bijgedragen cn met inachtneming van hare bekende meerdere of mindere welvaart. Bij den aanslag van het hoofd des huisgezins geschiedt deze in evenredig heid van het getal personen, waaruit zijn huisgezin bestaat. Kinderen be neden het jaar worden in den aanslag niet begrepen. Huisgezinnen, meer dan 3 inwonende wettige kinderen tellende, worden voor de meerdere kinde ren slechts de helft aangeslagen. Op voordragt van Gedep. Staten wordt door den Koning om de 5 jaren ten aanzien van elke gemeente de som bepaald, welke als omslag voor een lid des huisgezins of belastbaar persoon niet mag overschreden worden. Onverminderd de bevoegdheid der gemeenten tot het heffen eener plaatse lijke belasting op het gemaal van tarwe, spelt cn rogge, kunnen tol dekking

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1