De kosten van den aan te leggen tunnel door den Col de Menouwe, nevens den grooten St. Bernhard ter lengte van 2321 ellen (28 minuten) worden op 776,000 fr. begroot, waarvan Zwitserland 360,000 en Piemont 416,000 fr. zal dragen. De werkzaamheden zullen in de aanstaande lente beginnen. De Moniteur bevat ecne brief uit Cairo, van 17 Jan.: waarin gezegd wordt, dat bet 10de regiment Brilsche huzaren, dat uit Indië komt en zich naar bet oorlogstooneel begeeft, den 18d«n dezer te Suez verwacht wordt. Dit regement, sterk 650 man en even zoo vele paarden, zal gedurende zijn verblijf in Egypte door die Regering kosteloos gehuisvest en onderhouden worden. SPAKJE. MADRID, 7 Februarij. Behalve de goederen der kerk, wil de Regering ook de gemeente- en staats- bezittingen verkoopcn tegen 3 pCt. inschrijving, die niet vervreemdbaar is. De verkoop van geestelijke goederen zal op de volgende voorwaarden plaats hebben: storting van 10 pCt. terstond, 10 pCt. na 3 jaren, en verder alle 5 jaren 6 pCt. tol dat de koopsom geheel zal voldaan zijn. Men twijfelt er niet aanof de gemakkelijkheid dezer voorwaarden zal een groot aantal koopers uitlokken. De verkochte goederen zullen gedurende de 5 eerste jaren van alle hypolheek-regten vrijgesteld zijn. Volgens het dagblad Las Hojas hebben de Ministers zich in de laatste Kabinetsraden voornamelijk bezig gehouden met beraadslagingen over den te- genwoordigen oorlog der Wcstersche mogendheden met Rusland. De Ministers zouden van meenirig geweest zijn, dat, welke verwikkelingen de zaken ook mogten nemen, het belang van Spanje vorderde, dat het land noch inidde- lijk, noch onmiddelijk eenig deel aar. dien oorlog neemt. SAKD11V1E. TURYN ,11 Februarij. De Hertog van Genua, 's Konings broeder, is in den afgeloopen nacht be zweken aan de ziekte die hem reeds geruimen tijd ondermijnde. Dit is het derde smartelijke verlies, dat den Koning van Sardinië binnen ruim eene maand treft. De overledene Prins Feidiriand, tweede zoon van wijlen Koning Karei Albert, was geboren den 15den Nov. 1822, en gehuwd den 22sten April 1850 met Prinses Elisabeth, dochter van den Koning van Saksen. De Her tog laat twee kinderen na, Prinses Margaretha, oud ruim 3 jaar, en Prins Thomas, oud een jaar. Eergisteren heeft de Kamer van Afgevaardigden met 101 tegen 60 stem men goedgekeurd het alliantieverdrag met de AVestersche Mogendheden. Het hulpkorps, dat Sardinië naar het Oosten zal zenden, zal bestaan uit 4 brigades infanterie, 2 balaillons scherpschutters, 2 regimenten rui terij, 4 batterijen artillerie en eene compagnie karabiniers (gendarmes). De ruiterij is zeer opmerkelijk, daar de paarden, aangeworven in de berglan den, en voornamelijk op bet eiland Sardinië, tegen de vermoeijenissen zeer goed bestand en gemakkelijk te voeden zijn. De helft der manschappen zijn met lansen gewapend. De artillerie is uitmuntend ingerigt. Overigens heerscht er onder die troepen, eene groole geestdrift, en de Officieren vragen, als eene eerbewijzing, tot de expeditie te mogen behooren. PRUIS EW. BERLIJN, 10 Februarij. De Regering is voornemens, in het loopende jaar het geheele bedrag van het op de begrooting uitgetrokken fonds voor den aanleg van nieuwe straat wegeneen millioen thaler, te besteden in premien voor nieuw aan te leg gen straatwegen. Daarentegen zullen van de in aanleg zijnde staatswegen in 1855 slechts de dringendst noodige worden voortgezet. Er is van Regeringswege nog niets bekend gemaakt aangaande den her bouw van het afgebrande gedeelte der stad Memel. Sedert den brand is de toevoer van goederen uit Rusland aldaar aanmerkelijk verminderd, hoewel de herendingen nog steeds belangrijk zijn; in den jongsten tijd bestond die aan voer, behalve hennep, vlas en lijnzaad, grootendeels uit talk. Op 31 Dec. 11. lagen in de haven van Memel 194 schepen. De militaire maatregelen der Russen aan de kusten der Oostzee, wor den steeds belangrijker en doen twijfelen aan de vredelievende gezindheid van Rusland. Veertig huisgezinnen van het kleine Hessische stadje Neustadt zijn van de Roomsche tot de Protestantsche kerk overgegaan. OOSTENRIJK. WF.ENEN, 7 Februarij. In de Keizerlijke munt alhier, heerscht thans eene bnitengemeene be drijvigheid. Behalve eene groole hoeveelheid van koperen munten, worden in dezelve mede zilveren muntspeciën, dagelijks ten bedrage van 60,000 fl. geslagen. Ook moet zij dagelijks nog een aanzienlijk getal ducaten leveren, waartoe het, door dc sociëté industrielle reeds geleverde goud gebezigd wordt. Er zijn alhier maatregelen genomen, om binnen eenige weken een nieuw legercorps te vormen, dat, ingeval van oorlog, bestemd is de hoofdstad te dekken en onder het opperbevel van een Prins van het Keizerlijke Huis zal staan. Een muzikaal dagblad meldt, dat Meyerbeer zich op dit oogenblik be zig houdt inct het componeren van een wiegelied, dat bestemd is om aan de Keizerin Elisabeth van Oostenrijk overhandigd te worden. Het Journal de Francfort schat Oostenrijksch krijgsmagt (ongerekend de gendarmes, de mariniers en de depóts) op 650,000 man, en meent dat 5/7 gedeelten van die magt zonder bezwaar tegen Rusland zouden kunnen gebezigd wordendaar 2/7 gedeelten toereikend zouden zijn om de rust in Italië te verzekeren, en om de aanhangers van Rusland in Servië en Mon tenegro van iederen aanslag af te schrikken. Uit Krakan wordt gemeld, dat de Graaf Schlick, de Bevelhebber van het vierde legerkorps, aldaar aangekomen en spoedig daarop naar het hoofd kwartier te Lemherg vertrokken is. RUiLAN O. Te Petersburg is een nieuw manifest van den Keizer verschenen, waarbij eene algemeene wapening van het volk over de geheele uitgestrektheid van het Rijk wordt uitgeschreven. De Keizer heeft den oud Russischen Bisschop en Vicaris van Nowgorod, Antonius, tot Bisschop van Archangelsk en Cholmogora benoemd. Hij staat beker.d als een ijverig proselytenmaker ten behoeve van de Grieksche kerk en hij heeft hieraan zijne verheffing te danken. Bij een ander besluit heeft de Keizer bevolen de AVolga van Astrakan lot aan de Kaspische zee bevaar baar te maken, en dadelijk met de werken hiertoe een aanvang te doen nemen. Eene ukase magtigt den Hofraad Bolscharoff tot het oprigten van eene ven nootschap in actiën, onder den naam van het Gulden Vlies, tot het opsporen van gond in West- en Oost-Siberie en in het Orenburgsche gouvernement. De Keizer heeft aan Vorst Paskiewilsch, Stadhouder van Polen, bevel doen toekomen om den uitvoer van brandewijn en andere geestrijke dranken naar Oostenrijk te verbieden. Ten gevolge daarvan beeft de Regering des koningrijks het verbod van uitvoer openbaar afgekondigd. Eene leening, ten behoeve van het Rijk, van 88 mill, gulden, is door het huis Sticglitz te Petersburg ondernomen. Men beweert, dat de Heer Jarowleff, een der eigenaren van de mijnen van den Uralwiens vermogen op niet minder dan 200 millioen wordt geschat, den Keizer zou hebben aan geboden om bet vereischte bedrag te leveren, doch dat de Czaar het niet ge raden had geoordeelddit aanbod aan te nemen. Uit Odessa wordt gemeld, dat op de Russische grenzen aan de Pruth thans 60,000 man Russische troepen liggen. Bij eene Keizerlijke ukase is bevel gezonden om voor het leger aan de Dniester een grooten voorraad hooi en meel gereed te houden. Het hoofdkwartier, dat te Kischenew was geves tigd, zal herwaarts worden verlegd. In Polen zijn ten gevolge der veelvuldig gevallen sneeuw, de wegen van gemeenschap gestremdbetgeen sedert langen tijd niet was gebeurd dien ten gevolge moesten zelfs troepenbewegingen gestaakt worden. TURKYE. Dej Sultan is voornemens eene nationale leening door nationale inschrijving in Turkye tot stand te brengen. Volgens berigt uit Konstanlinopel van 1 Feb. bad de Divan aan de vreemde Gezanten kennis gegeven van de in te voeren hervormingen in het burgerlijk bestuur. Het dagblad van Konstantinopel meldt, dat het aan de krijgslieden der bondgenooten strengelijk is verboden, om zich van het geld of de kostbaarheden der gekwetsten en verslagenen meester te maken. De gekwetsten en de ge vangenen behouden al wat zij bij zich hadden. Men zendt al wat men bij de verslagenc Officieren vindt, naar het Russische hoofdkwartier terug, er zoo veel mogelijk den naam van den verslagene bijvoegende. Te Konstantinopel waren wederom 1000 zieken van het Engelsche leger aangekomen. Volgens berigt uit de Krim had er, op verzoek van den Russischen Generaal van Osten-Sackeneen gesprek plaats gehad tusschen dezen en den Generaal Canrobert. De staven der beide Bevelhebbers woonden op eenen afstand deze conferentie bij. De Russische troepen waren op den straatweg bij Alma, Belbeck, enz., gekampeerd; de overigen lagen te Simferopol en in de omstreken dier stad. Den geheelen vorigen nacht, was uit Sebastopol hevig gevuurd. De tirailleurs der bondgenooten beantwoordden dit vuur krachtdadig en doodden vele Russische artilleristen. Uit Varna is berigt ontvangen, dat Omer-Pacha zeer spoedig van daar naar Eupatoria zou scheep gaan. In de Krim bleef het dooiweder met zuide- wind, en was de weergesteldheid gunstig voor de bondgenooten. Met ver trouwen ziet men vrij spoedig gewigtige herigten van het oorlogstooneel te gernoet. Men merkt op, dat Menzikoü niets tegen de bondgenooten beeft kunnen ondernemen in de voor hen moeijelijksle dagen, en hoopt alzoo dat dezen, van liet slechte weder verlost zijnde en aanmerkelijke versterkingen ontvangen hebbende, weder met kracht en goeden uitslag den aanval zul len kunnen hervatten. Uit Bucharest schrijft men van 25 Jan.: Al de Turksche troepen, die zich in Moldavië en te Ibraïla bevonden, onder bevel van Zadyk-Pacha en Ahmed-Pacha, zijn voor 8 of 10 dagen vertrokken om bij Goura-Yalomitza den Donau weder over te trekken, en zich deels naar Silislria en de Dobroet- scha, deels naar Varna te begeven. YEREEYIGDE STATEN. Alhier zijn sinds geruimen tijd plannen aanhangig van eene spoorweg-ver binding tusschen de oevers van den Mississippi en de kust der Stille Zuidzee, de Regering is zeer gezind tot medewerking of begunstiging dezer reusachtige onderneming. Eene in dien zin gedane voordragl is, volgens de berigten uit New-A'ork van 24 Jan. jI.door het Huis van Volksvertegenwoordigers der Unie met eene groote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarop heeft het Huis de plannen voor die spoorweg-verbinding tot nader onderzoek en rapport in handen gesteld van eene commissie uit zijn midden. De Regering van Venezuela heeft het lang gevoerde voornemen ten uitvoer gebragt en de Vogel-eilandcn in bezit genomenzijnde een groep in de Caraiibische zee en met guano overdekt. Het Amerikaansche blad de Boston Atlas maakt de aanmerking, dat de Vereenigde Staten in Spanje vertegenwoordigd worden door een Fransch- man, in Portugal door een Ier, in Italië door eenen Italiaan, te 's Hage door een Hoogduitschen Jood, en in Napels door een Schot.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3