wordende grindweg van Willemstad naar Steenbergenen van daar tot den grooten weg onder Halsteren, provincie Noordbrabant. II. Twee ontwerpen, als: a. tot regeling van de koperen pasmunt in Neèrlandsch Indië, en b. lot nadere aanwijzing der middelen tot regeling van bet muntwezen in Neêrl. Indië. III. Tot voorloopige voorziening in sommige waterschapsbelangen. IV. Tot regeling van bet gebruik van bet Koloniaal batig slot ovpr 1853. V. Tot verhooging van hoofdstuk V der Staalsbegrooling van 1855, tot stichting van een stoomgemaal ter ontlasting van Rijnlands boezem op den IJssel. (Al deze ontwerpen zijn bereids gedrukt). VI. Tot goedkeuring van een traclaat, regelende de grenzen der Neder- landscbe en Portugesche bezittingen op het eiland Timor. Vil. Tot regeling der uitoefening van de veeartsenijkunde. VIII. Tot afschaffing van den accijns op bet gemaal en gedeeltelijke ver vanging door eene heffing bij hoofdelijken omslag. Deze drie laatste ontwerpen zullen worden gedrukt. Verder zijn nog eenige stukken ingekomeno. a. van den Minister van Binnenl. Zaken: 1°. het verslag der verriglingen der armbesturen over 1853. Drukken en in handen gesteld eener Commissie van vijf leden, bestaande uit de Heerenvan Lynden, de Kempenaer, Winlgens, en Meylink. 2°. tiet verslag nopens den staat van het hooger, middelbaar en lager school wezen over 18531854. Drukken en in banden eener Commissie van vijf leden, bestaande uit de tleerenvan der Veen, Gevers van Endegeest, van Foreest, Elout en Thorbecke. BUITEiVLANDSCnE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 Februarij. In den op Vrijdag gehouden Geheimen Raad hebben Lord Granville, de Heer Sidney Herbert en Lord Pantnure als medeleden van het Kabinet en de Heer Henry Fitzroy als Geheimraad, de gevorderde eeden afgelegd. Daarna verleende de Koningin gehoor aan Lord Palmerston, Lord Panmure en Lord Granville. Lord Aberdeen, de afgetreden President-Minister, heeft jl. Woensdag de Ridderorde van den Kouseband ontvangen, een der hoogste gunstbewijzen die de Koningin van Engeland kan geven. De London Gazette bevatte Vrijdag II. een proclamatie van de Konin gin, waarin zij aan hare onderdanen, allerstrengst alle gemeenschap met Rusland verbiedt. De Observer bevat een artikel over de gewigtige aangelegenheid van den dag, en zegt o. a. daarin: «Nooit was in onze geschiedenis het volk zoo bereidvaardig om iets te doen, nooit had het zoo eenparig en krachtig op één punt zijne aandacht gevestigd, als op de benoeming van Lord Palmerston tot President-Minister. Zou geheel Groot-Britlannië hebben moeten beslissen ongetwijfeld ware ook niemand anders dan Lord Palmerston met algemeene stemmen gekozen." Daar Lord Palmerston door zijne verheffing tot hoofd des bewinds zijnen zetel in het Lagerhuis verloren heeft, zal hij eerst na zijne herkiezing als vertegenwoordiger van het stadje Tiverton, die wel denkelijk zonder eenige tegenkanting zal plaats hebben, weder in bet Parlement kunnen verschijnen. Hierom is de beraadslaging over het budget van marine, van welks aanne ming de tegenwoordige bewindslieden eene Kabinets-quaeslie makenuitge steld tot het laatst der aanstaande week, zullende intusschen geene diseus- sien van politiek gewigt bij het Lagerhuis gehouden worden. Lord Palmerston, de nieuwe Minister-President, is geboren in 1784, in hetzelfde jaar en dezelfde maand als Graaf Aberdeen. Ilij is dus 71 jaar oud. "ij is Geheimraad, Pair van Ierland, Grootkruis der Bathorde, Luit.-Kolonel der militie en vertegenwoordiger van het kiesdistrict Tiverton in het Lagerhuis. De Regering heeft nog geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid, die het in de maand December 11. van hel Parlement met zoo veel aandrang ge vraagd en veikregen heeft, om vrijwilligers van de burgermililie te bezigen voor garnizoensdienst in Gibraltar en elders in de Middellandsche zee. Thans wordt gemeld, dat op of omstreeks den 19icn dezer maand het eerste der regementen burgermilitie, die zich voor buitenlandschc dienst aangeboden hebben, uit Engeland naar Gibraltar en Athene zal vertrekken. In het Lagerhuis is door den Kanselier der schatkistden Heer Gladstone, verklaard dat de werkelijke Britsche krijgsmagt in de Krim nog 28,200 man sterk was (ongerekend de te Balaklava en elders ziek liggende manschappen en 3 of 4000 maiiniers). Nader gevraagd zijnde om mededee- ling der bescheiden, waarop deze opgave rustte, zeide de Minister in de zit ting van jl. Vrijdag, dat ieder lid inzage van dezelve kon krijgen, maar dat de openbaarmaking van opgaven betrekkelijk de sterkte en verdceling der krijgsmagt over het algemeen onraadzaam was. De Heer Lindsay, lid van hel Lagerhuis, heeft zich op reis begeven naar Marseille, Malta en Konstantinopelmet het doel om eene spoedige en geregelde dienst tnsschen Sebastopol en Marseille te organiseren, ten behoeve der verzorging van het Britsche leger in de Krim. De Morning Post herhaalt, met meer zekerheid dan vroeger, het reeds verspreide gerucht, dat, bijaldien de Weener conferentiën niet tot herstel des vredes leiden, Keizer Napoleon III, zich in Midden Europa aan het hoofd van een magtig leger zal stellen om tegen Rusland den strijd vol te houden. De Morning Advertiser spreekt van ophanden zijnde groole verande ringen in den krijgstoestand in de Krim, en vleit de Polen, Hongaren en Italianen roet gunstige uitzigten op het herstel hunner nationaliteit. Uit Marseille is aan den Herald geschreven, dat Generaal Canrobert alle correspondenten van Fransche bladen, heeft bevolen het legerkamp te verlaten en alle Officieren verboden heeft hunne particuliere brieven door den druk of anderzins openbaar te maken. De Heer Peto, de aannemer van den spoorweg van Balaklava naar de loopgraven voor Sebastopolzal op den dag van de opening van dien spoorweg tot Baronet verheven worden. Met den aanvang dezer week vertrekt weder een schip met troepen uit Engeland voor de reserve, die op Malta gevormd wordt. Bij het inschepen dier troepen viel het algemeen in 't oog, dat de meeste manschappen, en ook de Officieren, nog uiterst jong zijn. De recru tering van ruiterij maakt goede vorderingen en men hoopt tegen Maart 1300 ruiters naar de Krim te kunnen afzenden. De sterkte der regementen burgermilitie, die op de been zijn gebragt voor vaste dienst binnen 's lands, bedraagt reeds meer dan 43,000 man. Vrijdag II. is te Spithead het schip Neptune van 120 stukken geschut aangekomen, aan boord hebbende 200 invaliden uit de hospitalen aan den Bosporus. Men verwacht eerstdaags ook de driedekkers BritanniaTrafalgar en St. Georgeuit de Zwarte zee te Spithead terug. In de verwerij van de Ileeren Ailken C°.is 11. Donderdag de stoom ketel gesprongen3 inenschen werden gedood en 7 anderen in meerdere of mindere mate bezeerd; de muren van het gebouw werden uil elkander ge slagen en het dak werd ver heen geslingerd. Het getal krankzinnigen in het gesticht te Londen is in de laatste jaren verdubbeldofschoon de bevolking op dezelfde hoogte bleef. Als redenen daarvoor worden opgegevenoverspanning van geest in het najagen van beroepsbezigheden of in studiën verder de wijze van leven in sommige gevallen, en ook het veelvuldig gebruik maken van spoorwegen. Uit Bombay wordt van den 1 6<icn Jan. gemeld: Het eerste transport troepen van het Britsch-Indische leger naar de Krim bestemdis naar de landengte van Suez vertrokken. De Perzen hebben bij Bunderabbas eene overwinning op de Arabieren behaald. - In de Perzische golf hebben de Engelsche oorlogschepen eene zege bevochten op de Arabische zeeroovers In Kaboul is een opstand uitgebroken. Uil China verneemt men, dat C'anton voortdurend ernstig bedreigd wordt. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Februarij. De ministeriele Constitutionnel zegt in zijn nommer van den 10dcn dezer, omtrent de vruchten der buitenlandsche staatkunde van den Keizer, o. a. het volgende: «In het kort laten die vruchten zich aldus beschrijven: nog naauwlijks 3 jaren geleden werden de dynastie en de staatkunde des Keizers in Europa geducht, alsof zij door eene onveranderlijke beschikking des noodlots tot oorlogen en overheeren van andere landen bestemd waren; thans worden zij overal in de wereld beschouwd als het steunpunt van den algeineenen vrede en van de onafhankelijkheid der natiën. In 3 jaren lijds heeft het Frankrijk van Napoleon 111 meer hoofdsteden door de staatkunde gewonnen, dan het Frankrijk van Napoleon I met de wapenen overwel digd had. Hoe veel beleidhoeveel geduld en vastberadenheid tevens is er niet noodig geweest om de vooroordeelen en beduchtheden weg te nemen, waar mede het nieuwe Keizerrijk aanvankelijk van alle zijden bejegend werd." Ingevolge een verslag vau den staat der bank is de voorraad edel me taal sedert de laatste opgave vermeerderd met 17 millioen te Parijs en met 46 millioen in de bijbanken. De rekeningen-courant zijn met 40 millioen vermeerderd, de portefeuille is met 13 millioen voor Parijs en met 2j- mil lioen voor de bijbanken toegenomen. De vermeerdering van metaal en van de rekeningen-courant moet voorna melijk toegeschreven worden aan den invloed der nationale leening, waardoor eene groole hoeveelheid kapitaal naar de bank is toegestroomd. De Baron de Bazancourl, door de Fransche Regering belast met het schrijven van de geschiedenis der Krim-cxpeditie, bevindt zich op weg naar Konstantinopel. In de vorige weck hebben de Officieren der guides aan Oostenrijksche Officieren, die op last huns Keizers te Parijs vertoeven, een groot diner gege ven. Onder de uitgehragte toasten was er een op het Oostenrijksche leger, «waarbij wij altijd trotsch zullen zijn," sprak de redenaar, «ons te bevinden om gezamentlijk te strijden." De Oostenrijksche Officieren, gevraagd naar de sterkte van het leger, antwoordden dat het juiste cijfer een staatsgeheim was, doch dat men het thans schatte op 500,000 man. De Moniteur bevat een berigt van den Vice-Admiraal Bruat, gedag- teekend Kamiesch30 Januarijmeldende dat de Generaal Canrobert nog een aantal stukken gesehut en eene groote hoeveelheid ammunitie aanvraagt. Ten behoeve van het Fransche leger in de Krim zullen te Konstantinopel stoomkorenmolens gebouwd en eene bakkerij ingerigt worden met 20 ovens, die 30,000 rantsoenen brood daags zullen leveren. Van 20 Oct. tot 22 Jan. zijn aan klecdirigstukken naar de Krim gezonden: 23,562 veld-dekens, 42,029 paar klompen, 30,720 paar sokken, 100,000 paar wollen kousen, 34,400 flanellen gezondheidsbanden, 62,306 paar slopkousen, 72,275 paar kapotjassen met kappen, 12,960 schapenlederen paletots, 84,504 paar wollen handschoe nen, 55,968 met vilt gevoerde rood wollen mutsen. De tot dusverre ten behoeve van het leger in de Levant bijeengebragte gelden bedragen 609,448 fr. Te Marseille zal eene nieuwe haven worden aangelegd, zoo diep, dat driedekkers er veilig in zullen kunnen binnenkomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2