De Minister van Financiën heeft lieden in de Cortes het wetsontwerp «vergelegd, houdende mngtiging aan de Regering om over te gaan tot den openharen verkoop van de bezittingen der geestelijkheid. De vergadering ont ving dit wetsontwerp met algemecne goedkeuring. De Minister van Justitie heeft aan de Cortes medegedeeld, dat hij het dagblad El Catolico zou doen vervolgen, wegens het hekend maken van de bul betreffende de onbevlekte Ontvangenis, zonder af te -wachten, dat de ina»tiging tot afkondiging der hul door de Regering was verleend. Alhier is berigt ontvangen van den hagchelijken toestand, waarin de stad Saragossa v-eikcert. Al de financiële bronnen aldaar zijn uitgeput; de gemeenteraad, die zich in de noodzakelijkheid ziet aan een groot aantal dag- looners werk te verschaffen, heeft per telegraaf hij de Regering om raad ge vraagd, waarop deze genoemd bestuur tot het aangaan eener leening heeft gemagUgd. SARDINIË. TURYN6 Februarij. Het verdrag, waarhij Piernont zich verbonden heeft Frankrijk en Engeland in hunnen strijd tegen Rusland bij te slaan, schijnt in dc Kamer van Volks afgevaardigden volhardende bestrijders te vinden. Iri de zitting van den 3icn hebben de Hfl. Paolo Farina en Brofferio in nadrukkelijke taal hel ontwerp bestreden, en de groridenuiteengezet, welke Sardinië voor het behoud zijner onzijdigheid kan doen gelden. De Heer Forelli verdedigde het tractaat met warmte. Gisteren zijn de beraadslagingen voortgezet. Verscheidene sprekers hebben met veel lulcnl deze gewigtigc zaak uit verschillende oogpunten beschouwd. De Graaf Solaro della Margherita heeft onder anderen gezegd: «Is het waar, dat het eene worsteling is tusschen de beschaving en de barbaarscliheid Neen, want Rusland is niet barbaarschen gij zult zien, dat als men vrede ïal maken, Rusland aan Europa waarborgen zal geven, maar dat het blij ven zal zoo als het nu is. Italië is vreemd aan dien oorlog, door het verdrag sleept gij het er in. ik her. verslagen en aarzel over mijne stem. Ik wacht op de inlichtingen van den Minister. Het Ministerie moet zijn be sluit regtvaardigen. De Generaal Durando die mede vóór den oorlog sprak, is met ontzettende toejuiching gehoord. Van zijne rede werden dien eigen dag 12,000 exemplaren gedrukt. De beraadslagingen zijn van hoogst gewig- tigen aard. De President-Minister, de Heer Cavour, heeft eene uitvoerige rede gehou den tot wederlegging der tegen het verdrag in ge h rag te bedenkingen. PRITISSE1V. BERLIJN, 8 Februarij. De Geheimraad Niehuhr, een van de invloedrijkste leden der regterzijde, vertrekt naar Brussel en 's Gravenhage, waarschijnlijk begeeft hij zich ook naar Parijs. Men gelooft, dat hij met eene diplomatieke zending is belast. De Graaf Esterhazy wordt heden van Weenen terugverwacht. De Koning heeft liet houden eener collecte in al dc Evangelische ker ken en gemeenten van Pruissen goedgekeurd, ten behoeve van don houw eener Duilsch-Evangelische kerk en school te Konstantinopel. De policie in de Pruissische kuslhavens heeft van de Hooge Regering aanschrijving bekomen, zeer naauwlettend acht te geven op de ladingen bus kruid, die langs de kusten op de Oostzee verzonden worden. Volgens de Preuss. Zeit. is te Warschau bevel ontvangen uit Peters- bare, om onverwijld naar het binnenste des lands te doen terugtrekken al de troepen, die in de omstreken van Krakau en op deOostenrijksch-Gallicische grenzen hebben post gevat. In de zitting der Bondsvergadering van den 8sten dezer is liet voorstel der vereenigde Com missiën voor de militaire zaken en de Oostersche aange legenheden goedgekeurd, houdende, dat de Ronds-contingenten op voet van oorlog zullen worden gehragt, en zoodanig gereed gehouden, dal zij binnen 14 dagen na ontvangen bevel te velde kunnen trekken. K I L AA P. Grootvorst Michael is op de reis van Petersburg naar de Krim, te Charkow door de koorts aangetast, die hem belet zijne reis voort te zetten. Grootvorst Nikolaas is alleen naar Sehastopol vertrokken. Uit Warschou wordt gemeld, dat de Generaals Lahinzow en Plantine, in last hebben gekregen met hunne troepen op te rukken, ten einde heter de bewegingen der Oostenrijkschc grcns-ob.-ervatie legers gade te slaan. Aan dc ruiterij der garde is bevel gezonden, in het voorjaar naar Uscilug (aan den Berg, ten noorden van Lemberg) le marsclieren. Bij Lowitz (aan den spoor weg tusschen Warschou en Kaliscli) zal een kamp worden opgerigt. De Russische dagbladen bevatten een legerberigt van Prins Menzikoff van 22 Jan., hetreffende een uitval uit Sehastopol in den nacht van 19 op 20, tegen de linkeiflank cu het centrum der Fransche loopgraven. De rms- sen waren in twee kolonnen verdeeld, van welke de regler uit 230 vrij willigers onder den Majoor Rudanovvskien de linker ui' 4 compagnicn van het regement Pobelsk, onder den Kapitein Lapunow, en 100 matrozen be stond. De vijand verdedigde zich hardnekkig, maar kon het voortdringen der kolonnen niet weêrstaan en leed aanzienlijke verliezen. Twee Fransche Officieren en cenige soldaten werden gevangen genomen. Van de Russische zijde bedroeg hel verlies 18 daoden (waaronder 2 Officieren Slepanoff en Po- poff), 74 gekwetsten (waaronder 3 Officieren, de SlafkapiteinGraaf Suciite- len, de Luitenants Titoff en Gul.ijeff). De werking van de vijandelijke bat terijen van 17 tot 20 Jan., heeft Sehastopol bijna geen schade toegebragt. Bij gelegenheid van de feestviering van het 100-jarig bestaan der Mos- kousche hoogeschool heeft de Keizer een brief geschreven, waarvan het slot aldus luidt»Wij zijn overtuigd, dat met behulp van den Gever vau alle kracht des geestes en wijsheid, de Moskousche hoogeschoal ook in de volgende eeuw door de waarheid en goede leerstellingen onder de eerste kweekscholen der Russische reglgeloovige (Prawoslawnawo) verlichting, tot den roem en het welzijn van ons geliefd Rusland zal bloeijen." De Curator van de hoogeschool de Adjudant-Generaal Nasirnoff, is met de bcehltenis des Keizers in hrillanten begiftigd; de Reetor Alforski ontving de Wladimirs orde 2(le klasse; de Grootvorst troon-opvolger heeft verklaard het eere-lidmaalschap aan te nemen; de Grootvorst Konsfaiitijn zond aan de hoogeschool een vleijenden brief van gelukwenscliingdesgelijks de Grootvorstin Maria Nikolajevvna (weduwe van den Hertog v. Leuclitenberg), als voorzitster van de akadetnie der kunsten. De in Polen gevestigde afdeeling der Britsehe maatschappij tot bekee ring der Joden is door de Russische regering ontbonden, de zendelingen, welke aan de slichting dier maatschappij te Warschau werkzaam waien, zijn uit het land gezonden, en hunne bezittingen in openbare veiling gehragt. TC liKÏE. Uit het kamp voor Sehastopol is van den 30 Jan. geschreven. De ge steldheid des weders blijft gunstig. Alles is gereed voor den storm, die niet lang meer zal uitblijven. Te Scutari was van den chef der geneeskundige dienst te Ralaklava, den Heer Hall, een brief ontvangen, waarin hij schrijft, dat er thans in het Britsehe legerkamp 5000 man in de ziekenzaal zijnen dat de helft van de troepen, die nog dienst doen, er ook behoorde te wezen. «TAPS BEHIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leïden doen te we ten, uil naam van den Staatsraad Commissaris d s Konings in de Prov. Zuid- Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiëa van 8 Februarij 1855, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor d« Collecteurs Splitters en Dehitantea der Staals-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 225ste Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Gelieele Lotenƒ75.00. Halve- 37.50. Vijfde-15.00. Tiende- 7.50. Twintigste- 3.75. Bij Verhuring. Gehcele Loten Halve Vijfde ƒ29.00. - 14.50. - 5.80. Tiende2.90. Twintigste - 1.45. Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd, dat, hij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Dehilaulcn gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en deze gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden 9 Februarij 1855. De Secretaris V. PUTTKAMMER. HEBHME1IWÜ. DORDRECHT, 5 Februarij. De alhier hij de Walsclie gemeente beroe pen Predikant, Ds. C. Busken Huët, heeft voor die beroeping bedankt. AHAMSvW I K-NIKI W» PROMOTIE AAN JUS CTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 6<Ien Februarij de Heer Th. van Doesburghvan Schiedamin de Wis- en Natuurkunde, na de verdediging van zijne Hollandsche verhandeling over kleurmenging en kleurmeting. CORKEiPON D j:\ti e Daar men mij de eer bewijst eene aanhaling uit mijn Handboek in uw Dagblad op tc nemen (1855 n°. 18) [hij de vermelding van een witten reiger hij Zutplien gescholen] moet ik verklaren dat de bijvoeging «voorkomende in Zuid-Amerika" niet vóór mijne rekening komt. De welwillende aanhaler schijnt wat vlugtig gelezen te hebben. J. van der HOEVEN. De Directeur van het Post-Kantoor, brengt, ter kennis van hel Publiek, dat als tijdelijke maatregel tot wegneming zooveel mogelijk van vertraging, waaraan, ten gevolge van den slechten toestand der wegen, de briefwisseling met de nachtjiost naar Utrecht, Gelderland, Overijssel, Limburg, alsmede naar Duilschland en vorder gelegene Stalen, thans is blootgesteld, die brie ven voortaan, per laatsten spoortrein zullen worden verzonden, en mitsdien zoo veel vroeger op het Postkantoor of wel in de Hulpbussen moeten worden bezorgd. Lf.yden. 8 Februarij 1855. W. P. KLUIT. Nog ingekomen voor de zieke Armen te Katwijkvan M. M. ƒ5.00G. 2.50. S. te S. 'ƒ5. A. LIBRECHT LEZWIJN. ADVERTENTIE*. lieden overleed, na langdurig lijden, ons geliefd Kind, JAN ROBBERT, bijna vier jaren oud. H. C. HUYSER, Leyden, 6 Februarij 1855. A. M. HUYSER, de Vissr. Eenige Kennisgeving. Heden trof mij de gevoelig-te slag mijns levens, daar het den altijd wijzen God behaagde, mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA WILHELMINA de ROODE in den ouderdom van 53 jaren, na eene ongesteldheid van slechts negen dagen, van mijne zijde weg te nemen, wat ik en mijne zeven Kinderen, in haar verlies, zal iedereen kunnen beseffen. Leiden, 6 Februarij 1855. J. C. WF.NDEL, II'. ttuisctrwer.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3