niet weet tot welke natie zij behoort. De reddingsboot der Zuidholl. Maai- schappij doet ijverige pogingen om het schip te bereiken, doch Ie vergeefs. Men zal trachten door een mortier een kogel met eene lijn aan boord te brengen. Het water is wassende; men vreest, dat de equipage er niet van gered zal kunnen worden. De reddingsboot van Scheveningcn was ook ter redding toegesneld, doch kon door het ijs de hoofden niet passeren. ('s Gr. N.) Gisteren nacht is het aan de reddingsboot van Ter Heyden gelukt de equipage van het aldaar des namiddags gestrande scheepje te redden. De schipbreukelingen moeien zich niet minder dan 7 uren in het want hebben vastgeklemd gehouden, üel schip zelf was geheel onder water. AMSTERDAM, 9 Februarij. De Heer van Arcken, horotogiemaker in de Kaf verstraat, heeft 4 voorwer pen voor de Parijsciie tentoonstelling vervaardigd. Het eerste is een uurwerk, dat met volkomen juistheid den verschillenden lijd op 24 hoofdplaatsen der aarde in hetzelfde tijdslip aanwijst, op even zoovele van uur- en minuutwij zer voorziene wit porseleinen wijzerplaten. Deze schijf draait met de snelheid van den gewonen minuutwijzer, die daarentegen steeds in dezelfde rigling blijft staan, maar waaracliler de wijzerplaten heendraaijenongeveer als aan hel uurwerk boven de Willemspoort. Voor die schijf is een gewone wijzerplaat, verbonden aan een gewoon uurwerk, den tijd te Amsterdam aanwijzende; voorts, hoewel door één gewoon uurwerk bewogen, vervullen de 24 wijzer platen de dienst van 24 in volmaakte evenredigheid loopende horologiën in 24 hoofdplaatsen der wereld, waarvan ieder een anderen soms geheel tegen- overgesteldcn tijd heeft, liet tweede voorwerp is een scheeps-chronometer; voorts nog eene hij uitstek schoone pendule, op zwart marmeren voetstuk door Sigault, en waarop de fraaije statuette van onzen Koning prijkt, vervaardigd door den Heer Royer. Is deze pendule, uiterlijk een waar kunststuk, ook hel uurwerk zelf verdient dien naam, daar het voorzien is van een halve seconde-slinger, zoodanig ingcrigt, dat de seconde-wijzer de geheele zoogenaamde seconde morte aangeeft, terwijl de inrigting van den slinger van nieuwe vinding is. Eindelijk een zonnewijzer, uren, minuten en halve minuten aan wijzende met tijdvereffening van waren en middelharen tijd. IllilTENLANDSCIIE BEIUGTEN. RËLGI E, BRUSSEL, 9 February. In de zitting der Kamer van Volksvertegenwoordigers van 5 dezer is met algerneene stemmen het wets ontwerp aangenomen, waarbij eene sorn van 400,000 IV. ter beschikking van de Regering gesteld wordt, om te dienen tot tegemoetkoming voorlagere beambten van den Staat wier jaarwedde niet meer dan 1,000 fr. bedraagt, alsmede voor daglooners in vaste dienst des lands. Geene enkele bedenking is tegen deze voordragt ingebragt; alleen is door som mige leden gezegd, dat de Regering eene grootere som voorliet beoogde doel hal behooren aan te vragen. Dit zou ook geschied zijn, antwoordde de Mi nister van Financienware het niet dat de Regering eerstdaags niet minder dan 1,600,000 fr. zou moeten aanvragen voor meerdere uitgaven der depar tementen van Oorlog en van Justitie, wegens de duurte der levensmiddelen, waarmede geheel het geraamde batig slot der loopende slaatshegrooting reeds zou uitgeput zijn. De Minister erkende echter, dat het voorgestelde geen af doende maatregel was. Het is slechts een middel tot leniging en niet tot wegneming van het kwaad, zeide hij, hetgeen nu voorloopig ten behoeve der lagere ambtenaren gedaan wordt, zal eerlang op definitive wijze moeten geschieden; want zoolang bij de drukkende duurte der levensmiddelen hunne jaarwedde niet verhoogd wordt, ondergaat deze iri de daad eene vermindering. Iri België zijn 18,774 Staatsambtenaren van allerlei rang (de provinciale beambten, de lagere beambten van de marine en hel loodswezen enz. mede- gerekend); en daaronder zijn slechts 537, die eene jaarwedde van 5000 fr. of meer trekken. Te Namen is overleden de gepensioneerde Generaal-Majoor Mercx dc Corbaix, Ridder van het Legocn van Eer, van de Militaire Willems- en van de Leopoldsorden, enz. Hij onderscheidde zich hij Quatre-Bras, waar hij 4 wonden bekwam. Hij was in 1788 te Brussel geboren. Gent bezit thans reeds over de 100 eleclroinagnelische uurwerkenwier wijzerplaten aan de gaslantaarns zijn aangebragt en wier praktisch nut dui delijk blijkt. Men wil thans soortgelijke uurwerken te Antwerpen aanleg gen, en heeft te dier zake reeds voorstellen aan den stedelijken raad ge daan, welke waarschijnlijk zullen aangenomen worden. ËXGELAX». LONDEN, 8 February. Heden verneemt men, dat Lord Panmure, (vroeger hekend onder den naam van Fox Maule) definitief het. Ministerie van Oorlog had aanvaard. Lord Granville heeft eene krachtdadige voortzetting van den oorlog loc gezegd. Voor het depart, van Marine is een crediet van 1,600,000 geopend. Ter bestrijding der kosten voor het materieel des legers is de som van 1,200,000 aangewezen. Volgens den Morning-Adv., was de Koningin onbekend met do ellende van het leger in de Krim totdat zij aan eene Dame, die Ie-, Windsor aan de Koninklijke tafel genoodigd was, de vraag rigtte, of de brieven van hare betrekkingen uit het leger werkelijk zoo ongunstig luidden. liet antwoord was, dat de inhoud van die brieven nog ongunstiger was. Hetzelfde blad zegt voor zeker te weten, dat vele deskundige militairen het er voor houdendat het beleg voor Sebastopol zal moeien opgebroken worden, wanneer de tegenwoordige toestand nog eene week duurt. Wel is waar, hadden Lord Raglan en Generaal Canrobert daartoe nog niet besloten» maar de vraag (en dit beweert de Morning-Adv. eene stellige waarheid ta zijn) was hij de Bevelhebbers in behandeling geweest. Men verzekert, dat de 13de54ste, G(istc en 92sle regementendie op dit oogenblik te Gibraltar garnizoen houden, naar de Krim zullen worden gezonden. Verscheidene detachementen van verschillende regementen hebben last ontvangen om zich gereed te houden ter inscheping naar Balaklava. De wer vers zijn door het gansche land ijverig werkzaam om nieuwe manschap aan te winnen. Volgens opgave zijn in Engeland aan al de spoorwegen te zamen 1 36,000 merrsehen verbonden. Kardinaal AVisernan ligt, op zijne terugreis van Rome herwaarts, te Florence ernstig ziek. Er zijn roet de Solent herigtcn uit de West-Indien ontvangen, loo pende tot 17 Jan. van St. Thomas. Door deze gelegenheid is eene sorn van 910,000 dollars ontvangen, alsmede eenige voorwerpen uit Mexico voor de Fransehe tentoonstelling. FEA1VKRIJK. PARIJS. 8 Fehruarij. Men zal 'zich herinneren, dat een crediet van verscheidene millioenent toegestaan is ter uitvoering van het testament van Napoleon I. Vele perso nen, die daarop regt. hadden, hebben bereids het hun toegekende cijfer ont vangen; maar het aantal aanvragen van oude Officieren en militairen van het leger, die evenzeer regt hebben, om hunne aanspraken te doen gelden, is zoo groot, dat het toegestane crediet niet meer voldoende is. In dezen stand van zaken wil men weten, dat de Keizer het voornemen heeft, om de militaire medaille aan alle oude Officieren van het leger van Napoleon I toe te kennenen daaraan een pensioen te verbinden van 200 fr. ten laste der fondsen van het Legioen van Eer. Men verneemtdat de lieer Ernile Pereire met den nieuwen Minister van Openbare Werkenalles geregeld heeft wat noodig is tot de voorberei dende werkzaamheden voor het Pyrenesche spoorwegnet. Men verzekert, dal de Generaal Niel naar de Krim is gezonden, alleen met het doel om zich te vergewissen omtrent de mogelijkheid van de bemag- tiging van Sebastopol. De Generaal zou bereids op zijne terugreis zijn. De Vereeniging van S'. Vincent de Paulo heeft aan den Prefect van het dep. Diöme verzocht, om aan de soldaten van hel leger in het Oosten 1200 medailles van de Maagd te zenden. Eenige der bekwaamste duikers van Londen en Parijs zijn den 4<len door Lyon gereisd, om zich naar de Kritn te hegeven. Te Lyon voegde zich een aldaar wonende duiker hij het gezelschap. Het dagblad la Presse behelst weder bijzondere brieven voor Sebas topol geschreven, loopende tot den 22sten Januarij, waarin gewag wordt ge maakt van den uitval, welke door de bezetting in den nacht van den 15lien is gedaan. De Russen hestonden uit eene sterke kolonne en een reserve corps van zeer handige soldalen, voorzien van strikken, die zij op vrij grooten afstand op de soldaten wierpen. Alles, hij gelegenheid van dien uitval, was vreemd. Klaarblijkelijk was een zeer bekwaam en stoutmoedig Officier met de leiding belast geweest. De strikken, de lange regie degens, waarmede de Officieren gewapend waren, de spijkers en hamers, welke bij hen zijn ge vonden, alles heeft aangetoond, dat men zich op eene buitengewone wijze bad toegerust. Wijders schrijft dat blad, dal de Russen geheel anders dan vroeger te werk gingen en dat hunne uitvallen, aanvankelijk slechts flaauw, laatstelijk op eene uitstekende wijze waren bestuurd. Dagelijks werd bij beu meer geestdrift bespeurd, het scheen of de sneeuw en de koude hunnen moed had aangewakkerd. De belegeraars leden nog al nadeel door hel vuur uit de mortieren, waaruit, in stede van een groote bom, te gelijk tien en meer kleinere hommen werden geseholen. De Generaal Canrobert had, hij legerorde, don moed der krijgslieden, die dien aam al hadden afgeweerd, hoogelijk geprezen, tevens blijkt daaruit, dal, behalve eenige manschappen van minderen rang, twee Kapiteins zijn gesneuveld. Alhier is berigl ontvangendat het Fransehe looneelgezelschap te Peters- burg aanschrijving heeft hekomen, dat hel ook na 1 Maart ongehinderd kan blijven spelen. Op een gastmaal dat onlangs dc leden van dat gezelschap hielden, en waarbij ook eenige Russische ambtenaren tegenwoordig waren, werd een heildronk op »den vrede" ingesteld. Dezer dagen is alhier Mw. Dupuy, geboren Durand, overleden in den ouderdom van 106 jaren; en te Mans, stierf de \Vede. Davoust gcb. Papin, oud 107J jaar. De Conslitutionnel herigtals een verrassend blijk vari Algerie's waar achtige aanhechting aan Frankrijk, dat aldaar onder de inlaudsehe bevolking vele giften worden bijeengebragt voor het fonds tot lerheteiing van den toe stand der Fransehe troepen in de Krim. In de provincie Algiers alleen is daarvoor, met medewerking der Maliommedaansche geestelijken 22,514 fr. ingezameld. SPA* .1 E. MADRID, 5 Februarij. De commissie uit het congres, heiast met hel onderzoeken der civiele lijst enz., zal de aan Koningin Isabella toegekende dotatie eerbiedigen, en heeft wijders besloten een rmllioen realen (ongeveer ƒ125,000) aan deri Infant» Don Francisco de Paula, en dezelfde som aan den Hertog en de Hertogin vat» Monlpensier te verleenen. Een wetsontwerp, houdende magliging aan den Minister van Marine tot het uitrusten van eene oorlogsvloot vau 26 schepenis door de Corte» aangenomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2