terwijl dan, zonder overgang, plotseling een slagregen volgt, die de sneeuw medesleept en doet smelten, en onze armelijke schuilplaatsen met slijk bespoel t; het leger is echter vol geestdrift en moed. De Engelschen lijden veel meer; sedert eenige dagen verliezen zij manschappen, die door den damp der houtskool in hunne hutten verstikken; anderen worden in de loopgraven van de koude dood gevonden. Op andere punten lijden gelieele regemcnlen volslao-en gebrek aan hout oin hunne spijten te koken, welke zij niet zelden genoodzaakt zijn raauw tc eten. Hierdoor voornamelijk ontslaat de verzwak king, door welke de Engelsche soldalen in zoo grooten getale worden aangetast. Sedert eenigen tijd zijn wij gereed, doch onze hondgenooten hebben nog niet hun volledig aantal stukken; inmiddels werkt eene onzer batterijen, met 10 mortieren, waarmede de Russen, gemiddeld 600 hommen daags ont- j vangen, die in Sebastopol groote schade aanrigtcn. Een deel van de krachten j dezer batterij wordt gerigt op de batterijen van den tuin en heeft 10 of 12 j stukken des vijands gedemonteerd. Doch tot nu toe hebben de Russen vrij geregeld gedurende flen nacht hunne verliezen hersteld. AVij hebben nog meer dan 50 mortieren en even zoovele groote stukken gereed om aan den strijd deel te nemen. Dezer dagen was er des avonds groote ontsteltenis. Er was brand ontstaan aan boord van het met kruid geladen Engelsch transportschip Queenmen is gelukkig den brand meester geworden. Van Eupaloria hebben wij beriglen ontvangen met de Colombowelke 250 paarden in vrij slechten staat aan de Engelschen heeft aangebragt. Naar men mij verzekert zullen de Engelschen het getal hunner ontscheepte zeelieden verminderen en er slechts 4 a 500 behouden. Deze betreurenswaar dige maatregel spruit voort uit de moeijelijkheid om hen iu het kamp te onderhouden. De kozakken blijven zich in de vlakte van Balaklava verloonen. De berigten uit Zwitserland luiden hij voortduring uiterst treurig met opzigt tot de armoede en het gebrekdie aldaar onder de arbeidende klasse der bevolking hcerschen. Reeds herhaalde malen zijn personen in de hos- schen gevonden, die daar van honger waren omgekomen. De nood drijft dan ook velen om zich voor de vreemde krijgsdienst te laten aanwerven. De wervingen voor het Fransche legioen hebben niet in Zwitserland, maar in de Fransche grenssteden Coltnar, Belfort en Besancon plaats. In de Buona-Novella leest men het volgende: AVij vernemen uit eene goede bron, dat den 31sten December 11. de Koning van Sardinië een besluit heeft gelcekendwaarbij vergunning wordt verleend tot het bouwen van twee Prolestantsche kerkeneene te Genua en eene te Nice. 81'ANJK. MADRID, 27 Januarij. Den 23sten hebben de Cortes eenen aanvang gemaakt met de behandeling der grondslagen van de constitutie. De vergadering kenmerkte zich door groote onstuimigheid en verwarring, waardoor niet weinig tijdverlies werd veroor- j zaakt. De Heer Garcia Ruiz, lid der oppositie, heeft verklaard, dat hij twee amendementen op de constitutie zou voorstellenhet regt op den arbeid en het verpligtend kosteloos onderwijs. In de zitting der Cortes van 24 dezer heeft de nieuwe Minister van Financiën, de Heer Madoz, den staat van 's lands geldmiddelen en zijne plannen dienaangaande in groote trekken doen kennen. In de rijkskassen, zeide hij, was thans, alles te zamen genomen, slechts eene som van 432,805 realen voorhanden, terwijl de vlottende schuld weldra tot een kapitaal van 720 millioen realen zou aangegroeid zijn; daarentegen hragten alle rijksin- i komsten sedert de revolutie minder op dan vroeger, inzonderheid de indirecte i belastingen. De middelen om in den nood der schatkist te voorzien wilde hij vooral vinden door de gemeentelijke goederen, behoudens de regten der gemeenten zehen, te verkoopenalsmede de kerkelijke goederen, tot den verkoop waarvan onverwijld moest worden overgegaan, zonder iemand om vergunning te vragen," eene uitdrukking, die door vele leden toegejuicht werd. Ook zag hij een middel tot redding van 's lands geldwezen in eene vrijgevige herziening van het tarief der in- en uilvoerregten naar den geest van het vrije handelsstelsel. De verkoop der kerkelijke goederen, die de Heer Madoz ten behoeve der schatkist wil veilen, kan wel 120 of 130 millioen francs opbrengen, indien hij met toestemming van het bevoegde kerkelijk gezag plaats heeft; doch zoo de gadingmakenden niet door eene Pauselijke verklaring de zekerheid hebben, dat zij die goederen regtmalig en veilig kunnen bezittendan zal de opbrengst wel niet meer dan 50 millioen francs bedragen. De gemeentelijke goederen zullen hij verkoop, naar raming, 250 millioen francs kunnen opbrengen. Men wil, dal de Heer Pascal Madoz, de nieuwe Minister van Finan- tien, wil terugkomen op de leening van 40 millioen realen. De Generaal Infante is, in plaats van den Heer Madoz, tot President der Cortes benoemd. PRIJISSEN. BERLIJN, 31 Januarij. Oostenrijk treedt toe tot het voorstel van Beijeren, strekkende tot het op voet van oorlog brengen van het bondsleger. Pruissen was reeds vroeger daarbij toegetreden. Dit voorstel strekt tot vervanging van dat tol mobilisatie der bondscontingenten. Als een bewijs, hoe weinig opgeklaard het volk is, kan men opmerken, dat volgens een dagblad van de nieuwe uitgave des werks van de kaarten- iegster Lenormand reeds 40,000 exemplaren verkocht zijn. Het blijkt dus, dat deze speculatie op de domheid hier goed gelukt is. In de vorige week heeft nabij Osnabruck een ontzettend ongeluk plaats gehad. Bij het aanleggen van eene nieuwe kolenmijn in den steenkolen- of zoogenaamden Picschberg moeten 125 bergwerkers door een» instorting het leven verloren hebben. Uit Rheine schrijft men: De aanleg van onzen spoorweg naar Osna- brug gaat snel vooruit. Het leggen der dwarshouten en der spoorslaven wordt reeds aanbesteed, zoodat thans alle uitzigt bestaat, dat wij nog in den loop van dit jaar regslreeks over Minden en Hanover naar Berlijn per spoor zullen kunnen reizen. Onze verbinding met Holland hangt dan nog alleen af, van het in gereedheid komen van den spoorweg van Arnhem naar Oberhausen. HAMBURG. 30 Januarij. Tusschen deze stad en Lissabon zal binnen kort eene stoombootdienst in werking komen. Twee schepen van 400 tonnen varen beurtelings oin de 14 dagen. De bodems der nieuwe onderneming genieten aanmerkelijke voor deden en voeren de Portugesche vlag. Uit Kopenhagen is herigt ontvangen dat eene Staatscommissie, bestaande uit 4 Generaals en eenige Officieren der genie, tot taak heeft gekregen een onderzoek in te stellen, naar de middelen om onverwijld alle Deensche ves tingen in goeden staat te brengen. OOSTENRIJK. AArEENEN29 Januarij. Op het Ministerie van Buitenlandsche Zakenheeft in de vorige week eene derde conferentie plaats gehad van de A'crtegenwoordigers der drie Mogend heden welke ook door den Russischen Gezant is bijgewoond. Genoemde Staatsman moet daarbij hebben verklaarddat de Keizer geene andere voor waarden kon aannemen, dan die, aan welke in de conferentie van 7 dezer, zijne goedkeuring was gehecht, en welke alles hevatteden, wat hij kon in willigen zonder zijne waardigheid en de eer zijner kroon te krenken. Over het algemeen voedt men in de hoogere kringen weinig hoop op een gewensch- ten uilslag, vermits de vijandelijkheden niet znllen worden geschorst en deze een grooten invloed op den gang der zaken kunnen uitoefenenen de drie mogendheden voornemens zijnom bij het eerste blijkdat de onder handelingen niet zullen gelukkendie af te breken. De Kriegszeitung deelt het berigt mede, dat de Keizer van Rusland een wapenstilstand van 6 weken zou hebben verzocht. Te Regensburg, in Beijeren, zijn 10 personen (waaronder een oud Groothertogelijk Hessischc Ilofcommissaris) als beklaagden naar de correctionele teregtzilling verwezen. De 202 punten van aanklagt komen daarop neder, dat men van liglgeloovigen ongeveer 80,000 wist te verkrijgen, onder voor wendsel van 3 Hollandsche erfenissen van 8 millioen te beuren, waardoor menig huisgezin aan den bedelstaf gebragt is. Men is voornemens te Florence een nationalen schouwburg te bonwen waarin alleen oorspronkelijke stukken, geene vertalingen of bewerkingen van vreemde stukken, zullen vertoond worden. RD§LAN D. Uit Petersburg is van 20 Januarij geschrevendat de Russische Regering niet aan vredemaken schijnt te denken, maar integendeel BasltirenKhirgisen en ander barbaarsch krijgsvolk uit de afgelegen wildernissen van zijn Azia tisch gebied naar Europa doet oprukkenals ookdat de Minister van Binnenl. Zaken den Keizer een verslag heeft aangeboden, waarin gezegd wordt, dat het oostelijke gedeelte van het Russische rijk niet langer in staat is om zooveel rekruten van de voorgeschreven ligchaamsgrootle en ouderdom te leveren, als het volgens'sKeizers bevelen leveren moet, en dat de Minister daarom voorstelt, de tegenwoordige ligting, als zijnde eene buitengewone, uit te strekken tot personendie de vereischte lengte en levensjaren niet hebben. Dit voorstel is door den Keizer goedgekeurd; en alzoo worden thans zelfs lieden van 37 jaren tot de krijgsdienst gedwongen. Er is te Petersburg eene dépêche van Prins MenzikofF ontvangen be helzende de tijding, dat de Russen in den nacht van 19 op 20 dezer, een uitval hebben gedaan op de linkerzijde en het middenpunt der loopgraven van de Franschen, die met goed gevolg bekroond werd. De vijand heeft 'l daarbij veel geleden. Twee Fransche Officieren en verscheidene soldaten zijn gevangen genomen. Verder wordt gemeld, dat de vijand gebrek heeft aan brandstoffen, en dat hij zelfs den ouden tempel van Chersonesus niet geëerbiedigd heeft. Het dak van den koepel en alle betimmering van het binnenste des tempels zijn door hem weggenomen. In de dagbladen van de Russische Regering leest menSedert eenigen tijd verspreiden buitenlandsche dagbladen zeer onjuiste opgaven over den staat van het fonds tot inwisseling der schatkistbiljetten, en over het bedrag, het welk van die biljetten in omloop is. Ten einde alle misverstand voor te ko men, brengt de Minister van Financien ter kennis des publieks, dat bij de opneming van het fonds tot inwisseling der schatkistbiljettenhetwelk te Pe tersburg en te Moskou bewaard wordt (welke opneming overeenkomstig de bestaande voorschriften den 3den dezer maand heeft plaats gehad in bijzijn der afgevaardigden van den adel en den handelsstand) het volgende aanwezig be vonden is: goudgeld voor 58,458,041 roebels, zilvergeld voor 53,648,951 roe bels, baren voor 11,063,561 roebels, staatseffecten voor 28,620,432 roebels, te zamen 151,790,985 roebels. De waarde der thans in omloop zijnde schatkistbiljetten bedraagt 356,337,021 roebels. TVKKÏE. Uit Konstantinopel wordt van den 20sten Januarij berigtdat Lord Stradford de Redcliffe, de Britsche Gezant, die voornemens was eene reis naar Engeland te ondernemenvan zijne Regering den last heeft gekregen om van hét hem bereids daartoe verleende verlof vooreerst geen gebraik te

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3