BUITENLAIVDSCHE BERIfiTEN.j Er zijn b. t. enkele getneente-beslurcndie wensclien zoudende kroegen binnen de gemeente te verbieden. Meerderen zouden wenschen het getal be perkt te zien. Veel grooter in getal zijn de gemeente-besturen, die door de plaatselijke policie een waakzaam toezigt zouden wenschen uit te oefenen op alle plaatsen waar sterke drank wordt verkocht. Nieuwe wettelijke verordeningen zullen dus moeten worden in het leven geroepen, om de gemeenten vrijheid te geven tot het beperken van den ver koop. "Wonder, dat niet in de Tweede Kamer door een der leden het initia tief is genomen, om zoodanige verordeningen voor te stellen, vooral dewijl er onder hen zijn, welke steeds tegen het behoud van de opiumpacht in Indië hunne stem verheffen. Iets zouden de gemeente-besturen kunnen doen. Als policie-maatregelen zoude men kunnen vaststellen, dat de tapperijen of drankwinkels des Za- turdags avonds ten 10 ure worden gesloten, om niet weder te worden ontslo ten tot des Maandags morgens ten 6 ure. Hierdoor zou reeds het misbruik van sterken drank en de dronkenschap op den dag des Heeren, paal en perk worden gesteld, en de ontheiliging van den Zondag worden voorgekomen. In die gemeenten waar men zou aarzelen dien maatregel in eens in te voeren zon men kunnen beginnen de drankwinkels te sluiten van des Zondags mor gens 8 tot des Zondags avonds 8 ure, om, na eenigeri tijd, dat verbod uit te strekken, tot des Maandags morgens ten G ure, en daarna de sluiting te gebieden te beginnen des Zalurdags avonds ten 10 ure. Mogt toch de overtuiging eerlang in Nederland algemeen worden, dat de sterke drank eene der voorname oorzaken is van pauperismus onder ons, en dat de verantwoordelijkheid groot is, voor hen, die het misbruik hebben kunnen tegengaanen zulks om deze of gene redenen hebben nagelaten, 's GRAVENHAGE 1 Februarij. Z. M. heeft aan den Heer 11. II. Beute, eervol ontslag verleend als Ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Ferwerden benoemd tot Ont vangers der directe belastingen en accijnsen, te Urk, den Heer J. Nentjes en te Middelslum c. a., den Heer D. A. Toewater, thans Ontvanger te Vleuten. Z. M. beeft aan-M1'. G. W. van der Feltz, Burgemeester der gemeente Dwingelo, eervol ontslag verleend. Heden is alhier op de gebruikelijke wijze de verjaardag herdacht van H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden. Tegen den middag was er op het palcis van Z. K. H. déjeuner dinatoir, dat door al de leden der Koninklijke familie, waaronder II.M. de Koningin-Moeder, Z. D. II. de Hertog van Saxen-Weimar en zijne dochter Prinses Anna, werd bijgewoond. Des middags was er bij H. M. de Koningin Moeder familie-diner. Om de sneeuw en strenge koude, was er geen groole parade. Morgen zal er ten Hove weder een bal met souper plaats hebben. H. K. H. Prinses Marianne, heeft een 50-tal loten doen nemen in de loterij der Vereeniging ter bevordering van ambachten onder de Israeliten alhier. Maandag 11. heeft er tusschen des middags 12 en 6 ure, in de Ka zernestraat alhier eeu belangrijke diefstal, vergezeld van binnenbraak, plaats gehad. De vrouw des huizes was afwezig en van die gelegenheid hebben de i dieven gebruik gemaakt, om het kabinet en andere kasten of meubelen open te breken. Er moet eene waarde van ruim ƒ1600, vele gouden hals- en andere sieraden ontvreemd zijn. De kleedingstukken heeft men over den grond geworpen. LUXEMBURG. 27 Januarij. De Kamer heeft met 18 tegen 16 stemmen zich vereenigd met de meening der centrale sectie, dat de Regering krachtens het decreet van 1806 het regt heeft, om zonder de Kamer te kennen, magtiging te verleenen tot de oprigting van speelbanken. Bij deze stemming waren 20 leden afwezig. De Kamer is uiteengegaan tot 6 Febr.op welken dag men hare sluiting verwacht. BELCIE. BRUSSEL, 30 Januarij. Bij de Kon. Acad, van Geneeskunde te Brussel, is Zaturdag jl. door eenigen i barer leden verslag uilgebragt omtrent de proeven, die van wege de Belgische Regering aan 's Rijks veeartsen-school te Cureghem genomen zijn met de inenting van het rundvee als middel tegen de besmettelijke longziekte. Het verslag besloot met deze gevolgtrekkingen Aangaande het feitelijke oordeelt de commissie, dat de waarde der inenting als voorbehoedmiddel door den tijd en de waarneming nog moet uitgemaakt worden. d In beginsel heeft de vermeende ontdekking van den lieer Willems geen genoegzamen grond in de wetenschap, en levert zij niets op, hetwelk het ge bied der wetenschap of hare toepassing uitbreiden kan. xi De proefneming aan de veeartsen-school heeft de zaak niet tot zekerheid gebragt." De geleerde vergadering zal nader een besluit op dit verslag nemen. Zondag is de spoortrein van Brussel naar Parijs bij Bergen in Henegou wen, door het breken der as van een rijtuig der eerste klasse, gedeeltelijk uit het spoor geraakt. De passagiers, nagenoeg 20 in getal, zijn alle min of meer ernstig gewonddoch men gelooft nietdat hel doodelijke gevolgen zal hebben. Een der wagens was in brand geraakt door bet sleuren van het ijzer, doch gelukkig geraakte hij van den trein los en viel in de sneeuw, waardoor de brand gebluscht werd. De reizigers hebbenna te Bergen ver pleegd te zijn, de reis kunnen voortzetten. Volgens een ander berigt zou het ongel,uk ;ernstiger wezen en zouden er zelfs 3 personen gedood zijn. EXCIELAXU. LONDEN, 30 Januarij. De beide Parlenientshnizen waren gisteren avond vergaderd. In het Iloogerhuis bragt Lord Grey zijne motie ter tafel, strekkende orn meerdere uitbreiding en centralisatie aan het departement van oorlog te geven. De Hertog van Newcastle deelde aan het Huis mede, dal toebereidselen gemaakt worden, orn bij het leger en in de wijze van oorlogvoeren verbete ringen aan te brengen, naar het voorbeeld der Franschen. Lord Hardinge sprak in denzelfden geest. Lord Campbell ondersteunde de motie van Lord Grey. Lord Ellenborough bestreed haar. Ten slotte werd de motie ingetrokken. In het Lagerhuis werd eene langdurige en hevige beraadslaging gevoerd over de bekende mol ie van den Heer Fioebuck. De Heer Gladstone legde, namens de Regering, de verklaring af, dat het Britsche leger in de Krim nog 30,000 weerbare en gosd verzorgde manschappen telt. Wal betreft de te dezer dagen gemaakte opmerking, dat de Fransche krijgsmagt in veel op- zigten voortreffelijker is dan de Engelsche, zeide de Minister, dat hij deze aangelegenheid thans niet wilde behandelen. Eene latere tijding deelt mede, dat de oppositie zegeviert en de Mi nisters geslagen zijn. Heden nacht ten lj ure heeft het Lagerhuis met eene meerderheid van 157 stemmen zich met de motie van den Heer Roebuck vereenigd, (305 voor en 148 tegen). Al de Ministers zullen aftreden. Lord John Russell is het voorwerp van de beschuldiging in de En gelsche bladen. Zij bejegenen den afgetreden Minister met eene onverbid delijke strengheid, verwijten hem gebiek aan waardigheid, zwakheid van karakter en een onhandige manier om de verantwoordelijkheid van het oor- logsheleid van zich af te werpen. Een brief van den 29sten van den correspondent der Amst. Cour. be vat o. a. de volgende bijzonderheden omtrent den toestand des legers in de Krim Voor de eerste maal leest men eene erkenning van die tusschenkomst, welke boven menschelijke wijsheid eri krachten gaat, in do volgende zinsnede door Sidney Herhert uitgesproken: Wanneer wij beweren, dat de zeeën ons ter dienste staan, stellen wij ons bloot door Ilein gestraft te worden, Wiens adem de stormen doet woeden." De laatste brieven uit Balaklava zijn van 12 Jan. jl. De afwisseling van vorst en dooi vermeerderde de ziekten en sterfteer werden zelden zieken vervoerd zonder dat er eenigen onder weg bezweken. Het 63ste regement had op 7 Jan. slechts 7 man die bekwaam waren tot de dienst, het 46sle 30 man, en het 90ste verloor 50 man in 14 dagen door ziekte. De Schotsche fuseliergarde is van 1552 man op 310 gesmolten. Paarden sterven bij me nigte en gewoonlijk zijn er 12 in de 24 uren in den omtrek van Balaklava weg te halen. De Franschen daarentegen hebben goede paarden en wagens, waarmede zij de Engelschen bijstaan. Den 8slea liepen sommige der gardes van Koningin Victoria, de brigade van het paleis, in de sneeuw met schoenen zonder zolen. De Franschen lijden wel even als de Engelschen aan ziekten van verschillende aard, doch de sterfte is minder. Eenige stierven aan het heimwee, hetwelk ook zeer heerscht bij de Engelschen. Eergisteren berigtte de Globedat er dépêches van Lord Raglan waren aangekomen bijzonderheden behelzende omtrent den laatsten uitval van de Russen, en het heugelijke berigt, dat het leger op 12 dezer de winterklee- aeren ontvangen had. Wat de bijzonderheden van den uitval betreft, deze luiden nog ongunstiger voor de Engelschen dan Vorst Menzikoff ze op geeft. Er werden 14 man vermist en 37 waren gewond. De houten hut ten vaten 2j ton zwaar en men had 3 artilleriewagens, met 8 of 10 paar- den en 180 man noodig, om ze te vervoeren. Er was groot gebrek aan brandstoffen en er hecrschte veel ziekte. Deze dépêche is van 13 Jan. 11. j Twee manufacturers van Birmingham hebben het zonderlinge denk- j beeld opgevat, om bij gelegenheid van de groote tentoonstelling een uitge breid terrein te huren, en aldaar hotels, geenszins van steen, want die zou- den te veel kosten, maar van geslagen en gegoten ijzer neer te zetten, en vel van 3 verdiepingen hoog. Daar alles vooruit gereed gemaakt is, heb ben zij alleen noodig de stukken bij het optrekken in elkander te sluiten, iels hetgeen zeer gemakkelijk is, daar allen genormeerd zijn. Volgens de jongste berigten uit Hongkong van 12 Dec. is de toestand van Canton hagchelijk. De opstandelingen naderden, geholpen dooreen sterk eskader, de stad al meer en meer. De Keizerlijke autoriteiten hebben, als eenig redmiddel, besloten de ondersteuning van Engeland en der Ver. Staten in te roepen. FRAXKRIJK. PARIJS, 30 Januarij. Eergisteren avond zijn Prins Napoleon en de Hertog van Cambridge uit de Krim alhier aangekomen. In een zeer voornaam en rijk gezin, in de straat Chaussée d'Antin, is dezer dagen een gouden bruiloft gevierd, waarbij al de personen die de eerste bruiloft bijwoonden tegenwoordig waren, ook de Burgemeester en Pastoor, en, uiterste zeldzaamheid! ook de beide ouders van den man en de vrouw. Eenige hoofden van de Kabylen, vernemende, dat men giften aanneemt ten behoeve van het leger in het Oosten, hebben aan den Gouverneur-Gene raal van Algerië eene som van 5400 fr. doen toekomenom die aan hunne wapenbroeders aldaar te zenden. De Courrier de Matseille deelt eenen brief mede van voor Sebaslopol, den 13den Januarij, waarin o. a. de volgende bijzonderheden voorkomen: Het weder was de beide laatste dagen zoo koud, dat ik in mijnen mantel van schapenvacht geene enkele beweging durfde maken. Gij kunt u niet voor stellen, wat wij doorstaan. Verbeeld u een sneeuwstorm van 48 uren, en onze tenten en hutten met eene bevrozene laag van verscheiden voeten dik bedekt,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2