te ontvangen voor de verwijten welke het Ministerie thans wegens den loop der expeditie in de Krim verduren moet. Aan cene bezending uit Folke stone, die hem eenc prachtige sabel kwam aanbieden zeide hij, dat de toe stand der krijgsmagt in de Krim, bij zijn vertrek van daar, geenszins zoo slecht was als door sommigen beweerd werd; dat het leger nog jong was, maar zich zeer goed van zijnen pligt had gekwetendat er wel in bijzonder heden feilen konden begaan zijnmaar dat deze na eenen 40-jarigen vrede in een land, hetwelk gecne groote slaande krijgsmagt hield, onvermijdelijk waren; dat Engeland, geene militaire mogendheid zijnde, cenigen tijd be hoefde om uit den staat van vrede tot den voet van oorlog over te gaan dat het dan ook in de groote oorlogen van vroegere jaren zelden eerder dan in den derden veldtogt voordeelen van heslissenden aard had behaald. Hij verklaarde, dat hij aan den goeden afloop van den strijd niet twijfelde. Onderscheidene bladen, waaronder de ministeriele Globeberigtendat van den kant der Westcrsche mogendheden ernstige stappen gedaan worden om den Koning van Napels tot navolging van het door Sardinië gegeven voorbeeld en tot aansluiting aan hel verbond tegen Rusland te nopen. Zij voegen er den wensch bij, dat een goed gedeelte van het meer dan 100,000 man sterke leger, zoo spoedig mogelijk derwaarts kunne worden gezonden. Eergisteren heeft het Admiraliteitshof behandeld de zaak van het Hol- landsche schip de Vrouio Alidawegens het verbreken van blokkade, welk schip, gelijk men weet, den lsten Mei 11. in ballast vertrokken was van Har- lingen, bestemd naar Riga. Op den 8stcn Mei bereikte het schip Elseneur, welke plaats het den 10<lcn weder verliet, en kwain den 17dcn daaraanvol gende te Riga binnen. Aldaar nam het eene lading horit, hennep, enz. in, en ging den 24sten weder onder zeil naar Amsterdam. Op den 25slen werd het op 18 mijlen ten zuid-oosten van Lyserort genomen door U. M. schip Archer. Daartegen nu werd van wege de eigenaars, onderdanen van den Koning der Nederlandeneen eisch tot teruggave ingesteld. De uitspraak in deze zaak zal nader door het Hof plaats hebben. Vervolgens werd de zaak behandeld van de Annechina Jantinamede een Hollandsch schip, dat den 21slcn Apr. van Amsterdam naar Riga onder zeil was gegaan. Dit schip was den 6dcn Mei te Kopenhagen aangekomenbleef al daar tot den 10den, kwam den lGdcn te Riga, zeilde van daar den 2lsten naar Rotterdam en werd den 28sten bij Lyserort door den kruiser Archer genomen. Wegens de vele documenten, die hierbij overgelegd zijn en nader onder zocht moeten worden, is ook de uitspraak dezer zaak uitgesteld. FRANKRIJK. PARIJS25 Januarij. Alhier wordt eenc Kabinetswijziging te gemoet geziendoordien de Heer Magne, thans Minister van Koophandel en Openbare werken, de portefeuille van Finanlien van den Meer Bineau zal overnemenen ook de Heer de Per- signy zonder portefeuille weder in het Kabinet zal zitting nemen. Prins Napoleon zal, onmiddellijk na zijne terugkomst te Parijs, het presidentschap der commissie voor de groote tentoonstelling weder aanvaarden. Bij deze commissie is thans ter sprake gebragt den catalogus aan de bezoekers uit te reiken. Wilde men een zeer beknopte lijst van de voorwerpen ma ken, men zou een werk krijgen, niet minder lijvig dan een adresboek van 25,000 namen. Waarschijnlijk zal men catalogussen voor de verschillende afdeelingen maken. Gisteren zijn naar de Krim vertrokken de Generaal Pélissier, Bevelheb ber van een legercorps, benevens de Generaals Rivet en Devilliers. Prins Napoleon wordt ieder oogenblik verwacht. IPAKJE. MADRID, 24 Januarij. De Heer Sevillano, Minister van Financiën, heeft zijn ontslag ingediend, dat door de Koningin is aangenomen, die den Heer Madoz in zijne plaats heeft benoemd. De Minister van Binnenl. Zaken beeft hij de Cortes een wets-ontwerp ingediend, houdende magtiging voor de Regering lot den aanleg van een net van telegraaflijnen, hetwelk de hoofdstad met alle voorname steden en ha vens moet verbinden. Voor de uitvoering zal 15 millioen realen noodig zijn. De staatkundige toestand krijgt van dag tot dag een onrustbarender aanzien. Afgescheiden van de woelingen der Carlisten, leveren niet alleen de zittingen van de Cortes het bewijs, dat de Spanjaarden geen nuttig gebruik maken van hunne verworven vrijheid, maar ook de natie zelve dreigt zich te zullen mengen in de twisten die partijgeest doen ontstaan. Den IT'1'"" hebben de Bevelhebbers der nationale militie zich vereenigd, om den Hertog der Overwinning een adres aan te bieden, ten doel hebbende de omverwer ping van het Kabinet. De arbeidende klasse te Madrid wordt aanhoudend aangehitst, om op eene bijna dreigende wijze aan het gemeentebestuur werk en brood te vragen. Onder de oproermakers heeft de policie verscheidene personen herkend, die reeds bij herhaling die vraag tot de Regering hadden gerigt. Opmerkelijk is het, dat 12 en 14 gouden Napoleons gevonden zijn in de zakken van hen die het hardst honger en hongersnoodschreeuwden. De bevolking der hoofd stad vertrouwt op de krachtige maatregelen der overheid en vreest niet, dat de onder de arbeiders lieerschende gisting tot ernstige ongeregeldheden zal aanleiding geven. PRITISSEW. BERLIJN, 24 Januarij. Het plan van de Gravin weduwe van Nassau, geb. Gravinne d'Oultremont, om te Neuland, in Silcsie, een gesticht daar te stellen tot opvoeding van arme Roomschc weczen en tot verpleging van armen en zieken, onder den naam van Grovelijk v. Nassausche stichting." heeft de Koninklijke Pruissische goedkeuring ontvangen. Het aannemen van geneeskundigen voor de dienst des Rassischen legers is gestaakt; naar men zegt ingevolge de daartegen ingediende vertoogen der Gezanten van Engeland en Oostenrijk. FRANKFORT. JI. Dingsdag heeft de commissie uit de Bondsvergadering, belast met de voorloopige behandeling der Oostersche aangelegenheden, eene zitting gehou den. Op het voorstel van Oostenrijk, tot mobiel-verklaring der Bondscontin- gentendat in die zitting werd overgelegdwerd namens Pruissen onmid dellijk verklaard, dat deze staat zich daarmede niet kan vereenigen. De Vertegenwoordiger van Hanover heeft ter kennis gebragt, dat het Hanoversehe Kabinet tot alles bereid is. De Gezanten van eenige andere Bondsstaten heb ben uitstel verlangd. De Augsb. Allg. Zeit. berigt, dat de Russische uitlegging van de 4 punten, zoo als Vorst Gortschakoff ze indiende bij het Wcener kahinet, vervat was in deze bewoordingen 1°. Afschaffing van het uitsluitend protectoraat van Rusland in Moldavië en Wallachije, zijnde de door den Sultan erkende voorregten dier provinciën onder den waarborg der 5 Mogendheden geplaatst. 2°. Vrije vaart op den Donau, volgens de beginselen aangenomen bij de protocollen van het Weener congres, in het artikel betreffende de rivier- gemeenschap. Toezigt van cene gemengde Commissie, die met de noodige volmagten bekleed zal zijn om de belemmeringen te vernietigen, die aan de monding bestaan, of zich daar later mogten voordoen. 3°. Herziening van hel tractaat van 13 Julij 1841, om op meer volledige wijze het bestaan van het Ollotnanische rijk aan het Europeesch evenwigt te verbinden. Ik weiger niet mij bij de vredes-conferentiën (met de Ge zanten) te verslaan over de middelen, die de 3 Hoven zouden voorstellen om een einde te maken aan hetgeen zij Ruslands overwigt in de Zwarte zee noemen, op voorwaarde, dat bij de keuze dier middelen zich geen bevindt, dat inbreuk kan maken op de Souvereiniteitsregten van mijnen doorluchtigen Meester, in zijn rijk. 4°. Gemeenschappelijke waarborg der 5 Mogendheden (vervangende het uitsluitend patronaat dat eenigen van haar tot dus verre bezaten) voor de bekrachtiging en naleving der godsdienstige privilegiën van de verschillende Christen-kerken zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, op voorwaarde dat de verwezentlijking der plcgtige beloften, ten aanzien van de wereld door de groote ehristen-Mogendhcden gedaan, een ernstig en gemoedelijk werk, en dat de toegezegde bescherming werkdadig en geen ijdel woord zij. Regtstrccksche berigten uit Russisch Polen, schilderen den tegenwoor- digen toestand der ingezetenen als uiterst treurig. De buitengewone contri- butien aan geldgranen en paarden voor de troepengaan alle begrip te boven. Dc ligting van recruten geschiedt met voorbceldelooze gestrengheid. Met uitzondering der geestelijken, moet alles soldaat worden; zelfs de ge huwden worden van hun hed geligt. Langs de Russisch Ooslenrijksche gren zen staan honderde wagens gereed, om de archiven, voorraad van wapenen, enz. op het eerste bevel meer landwaarts te vervoeren. O O STEN RIJK. WEENEN, 24 Januarij. Het aantal vertegenwoordigers van EngelandFrankrijkOostenrijk en Turkye zullen op de Weener conferentien verdobbeld worden. Onze Aartsbisschop zal eerst tegen het einde der maand alhier aanko men, met het Pauselijk Concordaat, hetwelk met toelichtingen van den R.oomschen Stoel voorzien en in vereeniging met den Pauselijken Nuntius alhier en den Kardinaal, Aartsbisschop van Praag, Prins Schwarzenberg, de finitief zal gesloten worden. Eerlang verwacht men in deze Staten de invoering van een nieuw mi litair wetboek. De Wurtembergsche Gezant bij hel Ooslenrijksche hof heeft aan zijne Regering verzocht te worden teruggeroepen, waarschijnlijk omdat deze Staats man, Baron Iliigel, ijverig voorstander der Russische staatkunde, de over tuiging heeft erlangddat zijne meening te Weenen geen ingang vindt. Het Keizerlijk paleis te Venetie wordt in allerijl op nieuw ingerigt en gemeubelccrddaar de Keizer en de Keizerin naar men zegtYenclie met een langdurig bezoek willen vereeren. Sedert eenigen tijd sterven in de diergaarde van Kreutzherg vele dieren. Niet lang geleden een tijger van 5000 thaler, kort daarop een ijsbeer eri twee panthers. Een fraaije arend rukte zich los en werd door een hyena geworgd, in wiens nabijheid hij was gekomen. Ook twee zeldzame papegaaijen bezwe ken en nu op 4 dezer stierf een leeuwdie 6000 fl. c. m. had gekost daarenboven zijn de meeste apen en drie giraffes ziek. De sterfte wordt toe geschreven aan de gasverlichting en het stoken met steenkolen. Te Triest zijn brieven uit Indië aangekomen, uit welke blijkt, dat de handel in Indië in gedrukte stemming verkeerde, het geld sehaarsch en de vrachten laag waren, alsook dat in China de Keizerlijke troepen 2 steden op de opstandelingen heroverd hebben. De stad Canton bevond zich volgens die berigten, in zeer bedroevenden toestand. Alle handel was daar gestaakt. Te Shanghae hebben de thee-prijzen eene daling ondergaan. De zijde-veilingen worden druk voortgezet. RÜSLAN I». De Keizer heeft, bij ukase van den 19den Januarij, de uitgifte van vier seriën schatkistbiljetten, bedragende te zamen 12 millioen zilveren roebels, bevolen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2