LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 29 JANUARIJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEi\. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 27 Januarij. Als schrijver der Philosophische Verhandeling, aan welke eene eervolle melding is toegekend, heeft zich aan de Faculteit bekend gemaakt de Heer It. J. Lambrechts, Student in de Letteren alhier. Eergisteren avond hield de Rederijkers-Kamer Vondel alhier, ander maal eene vergadering met Dames en droeg het Dramatiesch gedicht van II. J. Schimmel, Gondebaldmet zooveel kracht en juistheid voor, dat zij algemeene goedkeuring bij de talrijke toehoorders vond. De voordragt werd op eene aangename en doelmatige wijze afgewisseld door de Piano-muziek van den Heer J. A. C. Knippenberg. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 21 Jan. 378 volwassenen, 14G kinderen, te zamen 524. 22 366 127 493. 23 419 162 581. 24 431 171 602. 25 430 171 601. 26 445 n 179 624. 27 439 178 617. De Heer A. J. van Berkel, heeft te Delft een fabriek van glacé-hand schoenen opgerigt, die in qualiteit en prijs met de beste buitcnlandsche kun nen wedijveren. Hoe belangrijk deze fabriek voor onze nijverheid kan zijn, valt ligt na te gaan, als men aanneemt, dat voor de hier te land tot dusverre ingevoerde handschoenen jaarlijks 2 tonnen gouds aan arbeidsloon worden ten koste gelegd; gezwegen van het verbruik in onze koloniën en de mogelijke uitvoer naar America, terwijl ook voor den landbouw de handel in jonge geilenvellenwaaruit ze vervaardigd worden, eene niet onbelangrijke bijdrage ter vermeerdering zijner welvaart kan worden. De zoo hijzonder daartoe geschikte Nieuwehaven Ie Schiedam dient steeds in toenemende male lot winterverblijf van zeeschepen, hoofdzakelijk koffen; dit jaar vinden er ruim 60 van die schepen eene veilige legplaats. Het in vlot water brengen van het hij Zandvoorl gestrande Rijks-stoom schip Cgcloop is bij openbare inschrijving aangenomen door G. de Groot en J. Konynreeders te Egmond aan Zee, voor 17,700. Van de passagiers-goederen aan boord van de zoo noodlottig verongelukte Hendrikawerd dezer dagen een fluit met zilveren kleppen aan een instru mentmaker te 's Gravenhage ter herstelling aangeboden. De maker herkende haar en wist, dat zij zich aan boord der Heiidrika had bevonden. Het bleek dat zij thans het eigendom was van den Heer B.fluitist, te 's Hage, die haar gekocht had van een koopman, deze van een ander koopman, en deze wederom van een visscher onder Loosduinen. De policie houdt zich met een naauwkeurig onderzoek der zaak bezig. Aan de boorden van het meer Michigan op 500 mijlen van New-York ligt een stadje Chicago genaamd. Men heeft aldaar in den laatslen oogst de ontzaggelijke hoeveelheid van 5,145,000 mudden graan bijeengebragt. 's GRAVENHAGE 27 January. Z. M. heeft den Heer J. J. Rochussen, ontslagen van de betrekking van Voorzitter der Commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die als attaché hij het Nederl. corps diplomatique wenschen in aanmerking te komen, en dit Voorzitterschap opgedragen aan den Heer J. C. Baud, Mi nister van Staat. Bij de Regering is eene nadere kennisgeving ontvangen dat met 1 Februarij aanstaande eene strenge blokkade der aan de Zwarte zee gelegene Russische havens, zal aanvangen. De Heer A. Morel, vroeger Hooglceraar aan de Universiteit te Parijs, mederedacteur van den National en schrijver van onderscheidene werken over de geschiedenis der Franschc letterkunde en regtsoudhedenheeft Dingsdag jl. zijne voordragten, over den aard en de geschiedenis der Fransche taal, met eene inlcidingsrede geopend. Het onderwerp was het onderzoek naar de oorza ken, waarom de Fransche taal en letterkunde buiten Frankrijk: zoo algemeen bekend en zoo goed ontvangen was. De spreker toonde dit geschiedkundig aan, en bewees, dat de reactie tegen de heerschzucht der Fransche Vorsten, niet in staat geweest was, die voorliefde voor hunne taal, nit te roeijen. Hij zocht de reden eerst in de innerlijke waarde der Fransche letterkunde en do populariteit der Fransche taal vond hij in het karakter zijner natie zelve, hare geestigheid, hare vrolijkheid, hare gemakkelijkheid, om zich op vreemden bodem te bewegen en zelfs daar, dan eens te regt dan eens te onregt, zeke ren invloed uil te oefenen op de klassen, waarmede zij in aanraking kwam. Geestig schelste hij de behendigheid zijner landgenooten, om althans niet minder te schijnen dan zij zijn. Belangrijke opmerkingen over den invloed der Fransche vrouwen in het buitenland besloten deze eerste proeve. De spre ker onderscheidde zich in zijne voordragt door gemakkelijkheid, levendigheid en dien aangenamen toon van vertellen, welke zijnen landaard eigen is. Deze voordraglen zullen ten onderwerp hebben: Physiologie critique de la langue Francaise et types popülaires de la littérature en France. De diligence van van Gend en Loos, die gewoonlijk des avonds tegen 8 ure alhier aankomt, is II. Donderdag nacht eerst ten 4 ure aangekomen, bespannen met een 7-tal paarden. Hoewel de diligence bijna geene goederen of passagiers mcdebragl, maakte de sneeuw de voortzetting der reis toch zeer bezwaarlijk. AMSTERDAM, 26 Januarij. De zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers, als appellanten van het kortelings bij de Regt bank te Haarlem ten hunnen laste gewezen vonnis, zal Maandag e. k. worden behandeld bij het Provinciaal Gereglshof, Kamer van correctionele appellenalhier. Naar wij vernemenzal het Hof gepresi deerd worden door den E. G. A. Heer Mr. Schlmmelpenninck, terwijl het rapport zal worden uilgebragt door den E. G. A. Heer Mr. Wiardi Beekman. De Advocaat-Generaal Mr. Jolles, zal wederom het Openbaar Ministerie waarnemen. De appellanten stellen zich voor, om onder voorbehoud, des noodig, van nadere defensie ten principale, thans van exceptive middelen te dienen, en op die exceptien, waaronder, naar men verzekert, er zijn van peremtoiren aard, afzonderlijk en vooraf regt te vragen. Behalve de Advocaten Mrs. Boonacker en Haas alhier, zal ook nog de Advocaat Mr. A. de Pinto, van 's Gravenhage, die bereids te Haarlem in de zaak grpleit had, thans mede voor het Hof komen pleiten. Gisteren avond hield de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, (afdeeling Amsterdam), onder voorzitting van Dr. C. E. Heynsius, hare maandelijkse he vergadering. De spreekbeurt werd vervuld door den Heer Duysdeiker, die door eene zeer gepaste en populaire rede, lol thema voe rende: het niet dronken zijn (Hand. II: 15), een der voornaamste kenmer ken van het waarachtig Christendomde aandacht der toehoorders zoodanig wist te boeijen, dat zeer velen der aanwezige gasten, door deze rede daartoe opgewekt, zich als leden der vereeniging lieten inschrijven. MIDDELBURG, 23 Januarij. Heden nacht omstreeks t uur, ontdekte men brand in de stoomgrullerij en pelmolen van de Heeren Le Nobel en Zoon. Al de brandspuiten moesten zich bepalenom de helende gebouwen te bewarendaar toen men de vlam het dak zag uitslaan, de fabriek reeds van binnen bijna geheel was uitgebrand. Eerst ten 6 ure in den morgen was men den brand in zoo verre meester, dat voor de omliggende gehouwen geene vrees meer bestond, doch de nog slechts 10 jaren geleden gestichte fabriek, is met al wat er in was, eene prooi der vlammen geworden. Alhoewel men dien avond tot 10 ure nog in de fabriek gewerkt had, is de oorzaak van den brand voor als nog onbekend. Het ge bouw was voor 1/3 tegen brandschade verzekerd bij de Amst. maatschappij. ENGELAND. LONDEN, 26 Januarij. Aan het Parlement is kennis gegeven van de aftreding van Lord John Russell. De motie van den Heer Roebuck, strekkende tot het benoemen van eene commissie, belast met het onderzoek naar den toestand van het leger voor Schastopol en het beleid der oorlogszaken, alsmede de ophelderingen wegens Lord Johns aftreding, verwacht men in eene heden te houden zitting van het Lagerhuis. De Generaal de Laoy Evans, zwaar gewond uit de Kriin teruggekomen, ontvangt alhier openlijke blijken van hoogachting wegens zijn gedrag op het slagveld: doch hij stelt degenen te leur, die van hem bewijsgronden hoopten

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1