LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 26 JANUARÏJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag karnt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. v. r5-S?' ®y deze Courant belïoort Bijblad 1. BUVNENLAXDSCUE BEBIGTEN. LEYDEN 25 Janaarij. In een particulieren brief, schrijft de Amst. Courbij een onzer voor naamste buizen ontvangen, en ons welwillend medegedeeld, wordt het tot stand komen eener conventie lusschen ons en het Amerikaanscbe gouverne- ment tot toelating van Amerikaanscbe Consuls in onze koloniën, bevestigd. Uit bedoelden brief blijkt namelijk, dat gezegd tractaat eergisteren aan bet departement van buitcnlandsche zaken geteekend is. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 3 schepen, als: 4 voor Amsterdam, 2 voor Rotterdam en 2 voor Dordrecht. Den lslen dezer bedroeg bet getal candidatentoegelaten lol de Heilige dienst in de Ned. Ilerv. kerk, 10G, van welke 5 door de Walsche commissie zijn toegelaten. Van die candidaten zijn thans 6 in dienst der kerk als hulp predikers werkzaam. Sedert 1 Julij jl. bedroeg het getal candidaten 99; den Isten Oct. jl. 116, Gedurende het laatste halfjaar zijn er 27 candidaten lot Predikant beroepen en is er 1 overleden. Voor de voorjaars-examens door de Provinciale Kerkbesturen kan nog een 20-tal candidaten in vacante plaatsen als Predikant benoemd worden, zoodat het getal kan dalen tot ruien 80. In 1835, nu 20 jaren geleden, waren er over de 250 candidaten, sedert welken tijd het getal langzaam gedaald is. De koorntnolen, genaamd de Paauw, aan de Delfgaanwsche vaart, even buiten Delft, is in den vroegen morgen van eergisteren, cene prooi der vlam men geworden. De meubelen zijn gered en de molen was voor brandschade verzekerd. Te Alkmaar is den 22stcn de eerste openbare vergadering van dit jaar gehouden van de afdeeling aldaar der Nederl. vcreeniging tot afschaffing van sterken drank. Eene talrijke menigte, waaronder men verscheidene van de aldaar in garnizoen liggende mililaren opmerkte, woonde die bij. De IIH. Vonk en Cohen Stuart voerden het woord. De bakker te Nieuweroordzie ons vorig nommer, is reeds ten gevolge van het plaatsen van gloeijende kolen in zijn slaapvertrek, overleden. Te beginnen met bet voorjaar, zal van Zwolle naar Ilarlingen varen eene schroef stoomboot, in verbinding met die van Ilarlingen op Londen. De aanlegplaatsen zijn Hasselt, Zwartsluis en Geneinuiden. Van Kampen en Zwolle varen wekelijks 2 stoomboolen op Huil, behalve een 10-tal koffen. Als een bewijs van buitengewone ligchaamssterkte deelt men mede, dat een der kooilieden te Rouveen, genaamd H. K.in bijna 80-jarigen ouderdom, dezer dagen nog op schaatsen reed naar zijne ver afgelegen eenden kooi, en aldaar in weerwil van bet strenge wintersaizoen den geheelen dag werkzaam bleef om waterwild te vangen. Ook meldt men van daar, dat de vossen sedert eenige dagen zoo stout worden, dat men op klaar lichten dag er een bij de woning van een landman zag rondloopen, die op de boenders en eendvogels loerde. Voor liefhebbers der jagt is bet niet onbelangrijk te vermelden, dat zekere W. ter Borg (zijnde dienstknecht bij A. Meulenkamp te Donderen in Drenthe, met beding echter om gedurende den jagltijd voor zich zeiven te mogen jagen) in het jongst verloopcn jagtsaizoen heeft geschoten 115 hazen, 12 konijnen, 280 patrijzen, 34 korhoenders, 33 houtsnippen, 22 watersnip pen en 3 eendvogels, te zamen 499 stuks wild, voor het meerendeel in die gemeente gedood. Men voegt bier nog bij, dat zijn vader G. ter Borg, wonende in de gemeente Eelde, plus minus betzelfde aantal stuks wild heeft geschoten De koortsen, welke te Hattem sedert eenige weken heersebten, houden nog voortdurend aan, vele lijders bezwijken en deze ziekte doet zich nog steeds door een kwaadaardig karakter kennen. 's GRAVENIIAGE 25 Januarij. Z. M. heeft tot Radder der Orde van den Nederl. Leeuw benoemdde IIH. Mr. J. II. Donker Curtius, Opperhoofd van den Nederl. handel op Japan, en G. FahiusKapitein-Luitenant te Zee, laatst Komrnandant van 's Rijks stoomschip Soembing. Op den 22sten dezer zijn door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen Prins Caradja, buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van den Sultan van iurkyc, en daarna Don Rafael Jabat, Minister-Resident van Spanje en van den Hertog van Parma bij bet Nederl. Hof, ter overhandiging hunner geloofsbrieven. Z. M. heeft aan Mr. II. J. van Swieten, eervol ontslag verleend als Notaris te Steenbergen en aldaar benoemd W. J. H. van Swieten, Cand.-Not. Z. M. beeft benoemd tot Regter in de Arrond.-Piegtbank te Amersfoort Mr. A. R. van Beltot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bloemendaal, den Heer Mr. J. van Swieten, thans te Sassenheim, en aan den Heer C. Knegjes, eervol ontslag verleend als Ontvanger der directe belastin gen te Deventer en van de directe belastingen enz. te Diepenveen en Batbmen. Z. M. beeft benoemd bij het wapen der inf.: bij bet lste reg. grenadiers en jagers, lot lsten Luit. de 2de Luit8. A. Tuckerman en P. C. Evers, van bet corps; bij het l8te reg. tot lslen Luit. den 2dcn Luit. W. Valter Jzn., van bet instr.- baltaillou; bij het 2de reg. lot Kapitein van de 3de kl. den l5tcn Luit. J. Trip, van het corps; bij het 5de reg. tot Kapitein van de 3de kl. den lsten Luit. II. Pflsler, van hel algemeen depót van discipline; lol lslcn Luit. den 2d™ Luit. J. R. A. Kuy tenbrouwervan het lste reg. van bet wapen; bij het 6de reg. tot lslen Luit. den 2dcD Luit. J. R. Steimnetz, van het corps. H. M. dc Koningin beeft, als een blijk van waardering der kinder liederen, van Dr. J. P. Heye, dien te regt zoo algemeen hooggeschatten kin derdichter, een diamanten doekspeld doen toekomen. Volgens een beiigt van Zp. Ms. Consulaat te Koningsbergen is bet han delsverkeer aldaar sedert vele jaren zoo levendig niet geweest als in 1854. Van de 1145 te Pillau binnengekomen schepen kwamen 196, dus 17 pCt., onder Nederlandscbe vlag: dit getal bedraagt ruim de helft van de inlandscho reederij (392) en overtrof aanmerkelijk het aandeel van alle andere vlaggen. In den aanvang van bet jaar was bet met den handel stil, tot dat, door de officiële blokkade-verklaring van alle Russische OostzeehavensKoningsbergen de voordeelen van den doorvoerhandel begon te genieten, en zich overal be hoefte aan granen en levensmiddelen openbaarde. De voornaamste aanvoer uit Rusland was van hennep, vlas, lijnzaad en talk; de uitvoer derwaarts bestond meest in koloniale waren, voornamelijk suiker, thee, boomwol en olijfolie. Van wege bet Dep. van Koloniën is het volgende medegedeeld Met de jongste overlandpost is alhier aangekomen de Kapitein-Luitenant ter Zee G. Fabius, die met het door hem gekominandeerde stoomschip Soembing Japan op den 26stcn October II. heeft verlaten. De genoemde Hoofdofficier heeft alhier herigten aangebragt, waaruit blijkt, dat door de Nederl. Regering aangewende pogingen het gunstig resultaat hebben opgeleverd, dat Nederland, in afwachting eener definitive regeling van de zaak, de stellige verzekering heeft verkregen dat bel iri Japan nim mer voor andere volken zal achterslaan, en dat voor de Nederlanders van nu af, behalve hunne vestiging op Decimaook de havens van Simoda en Hakodade zullen zijn opengesteld. De Soembing is, nadat de officiële mededeeling daarvan aan het Opper hoofd op Decima was gedaan, onmiddellijk naar Java teruggekeerd, ten einde de tijding daarvan over te brengen. De Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie heeft de erlangde uitkomst van genoegzaam gewigt geacht, om den gemeldcn Hoofd-Officier met de overbrenging der daartoe betrekke lijke depêches herwaarts te belasten. De Japanscbe Regering heeft bij deze gelegenheid de meeste toenadering en welwillendheid jegens Nederland betoond. Aan het Opperhoofd op Decima, Mr. J. II. Donker Cnrtius, heeft zij zelfs vcreerende bewijzen geschonken van vertrouwen en hoogachting, cri de Kapitein Luitenant ter Zee Fabius heeft bovendien van wege den Keizer buitengewone blijken van onderscheiding ontvangen. HAARLEM22 Januarij. Heden heeft alhier de vergadering plaats gehad der Commissie uil de Ka mer van Koophandel cn Fabrieken, welke in last had om met deskundigen in overleg te treden omtrent de middelen, om op duurzame grondslagen alhier eene veemarkt te vestigen. Algemeen was men overtuigd, dat de vestiging eener veemarkt, voor deze gemeente, vooral met het oog op den Haarlemmermeer-polder, eene wensche- lijke en ook mogelijke zaak was, welke in de gevolgen op den bloei en de welvaart de bevolking dezer stad heilzaam kan werken. Omtrent de vraag, of met die markt in het voorjaar, dan wel in het najaar een aanvang moest worden gemaakt, liepen de gevoelens echter uiteen. Op Maandag den 5dcn Fcbr. aanst. tc 1 ure, zal eene tweede vergadering worden gehouden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1