LEYDSCHE COURANT. MAASDAG, 22 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. -A\<ü De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN 20 Januarij. Gisteren is de 60ste verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder op de ge bruikelijke wijze onder anderen door bel houden eener groote parade gevierd. liet getal opgenornenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 14 Jan. 295 volwassenen, 124 kinderen, te zamen 419. 15 348 130 478. 16 360 134 494. 17 378 139 517. 13 383 143 526. 19 393 156 549. 20 385 154 539. Naauvvelijks bestaat er gelegenheid tot schaatsenrijden of reeds vermel den de dagbladen twee droevige voorvallen. Bij Steenwijk is een bruidegom met zijne bruid door 't ijs gevallen. De bruidegom is verdronken, de bruid gered. Te Besoyen (Noord-Brab.) is de oudste zoon uiteen gezin, op wien de broodwinning des vaders bijna geheel rustte, op schaatsen naar het digi bij gelegen Capelle rijdende, door 't ijs gevallen en verdronken. Op eene algemeene vergadering der Koninkl. Ned. Yacht-Club, is door Z. K. II. Prins Hendrik medegedeeld, dat bet getal leden in bet afgeloopen jaar weder was toegenomen. In 1854 waren 41 kweekelingen van bet roei- corps te Pvotlerdam, bij onderscheidene reedcrijen geplaatst; terwijl bet getal der sedert de oprigting van die inrigting geplaatste kweekelingen 359 bedraagt. Aangaande het roeicorps te Dordrecht, werden insgelijks gunstige mededee- lingen gedaan. De Nederl. Boekhandel, tot bet besluit gekomen, om zich krachtig op de aanstaande Parijschc tentoonstelling te doen vertegenwoordigen, heeft zich vcreenigd tot het zenden van oorspronkelijke Nederl. werken, ten einde den vreemden een bew ijs Ie geven dat Nederland noch uitsluitend het land der nadruk, noch dat der vertalingen is. Reeds hebben 108 Nederl. uitgevers daartoe bijgedragen. Wij vernemen, dat door de directie der Nederl. Handelmaatschappij, eene eigenaardige en scboone bijdrage voor de Parijsche wereld-tentoonstelling wordt in gereedheid gebragt. Zij bestaat in eene soort van trofee, waarop in schilderachtige wijze zullen zijn gerangschikt, monsters van al de voortbreng selen onzer O. I. bezittingen, voor zoover die door gemelde maatschappij her waarts overgebragt worden. De rangschikking der onderscheidene voorwerpen en het schilderachtig aanzien van het geheel, wordt zeer geroemd. (^0 Te NijmegenArnhemZutphcn en Deventer zijn van wege het drijfijs, de gier- en schipbruggen weggenomen. Den 17dcn 'savonds omstreeks half 10 ure, heeft op den Hasselerdijk in de nabijheid van den Riesebos, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad, De poslkar, komende van Hasselt en bestemd naar Zwolle, is waarschijnlijk ten gevolge dat de draai te kort langs den kant van den dijk is genomen, daarvan afgevallen, waardoor de postillon en een der passagiers jammerlijk om het leven zijn gekomen. Het IV. en Advertentieblad van Zeeutusch Vlaanderen meldt, dat den 8stcn dezer in den polder Zuid-Kraaijer (eiland Walcheren), in het rijs werk aan den zeedijk, een paling is gevangen ter zwaarte van 25 Ned. ffi, bij eene lengte van 1,80 el en een omtrek van 55 duim. De Goessche Courant deelt, onder dagteekening van den 15den dezer, de volgende korte, maar ernstige waarschuwing mede: «Zekere Franciscus de Koning, gewoonlijk genoemd Sies de Koning, verlaat heden zijn werk aan de fabriek Zuid-Beveland, waar hij 75 cents per dag kon verdienen aan een aarden werk, aangenomen door Charles Cornu omdat hij (volgens zijn zeggen) ƒ1.10 kan verdienen met bedelen. Medeburgers, behoeft er meer gezpgd te worden om u te overtuigen hoe veel kwaad gij doet door het be delen aan uwe huizen voedsel te geven?" Naar men verneemt, is de onderlinge leening tot droogmaking der Leg- meer, waartoe aan cenige Hccren vergunning is verleend, volteekend, zoodat rnen den aanvang van dezen belangrijken arbeid spoedig te gemoet ziet. Wel mag bet als eene bijzonderheid genoemd worden, dat deze onderneming, waarbij ongeveer 2400 bunders water in vruchtbaar land zuilen herschapen worden, geheel door particulieren en ingelanden wordt tot stand gebragt, zonder geldelijke ondersteuning van de Regering, of de provincie. De Amst. Cour. meldt uit Bergen-op-Zoom, dat zoodra het weder zulks toelaat, de indijkingswerken op de Schelde zullen worden hervat, on der leiding van Engelsche ingenieurs. Naar wij vernemen, is door de Oostenrijksche regering onder 's hands bij een onzer kundige scheepsbouwmeesters den Heer C. SchcfFer, aanzoek ge daan om zich weder met den houw van rijks schepen voor hare dienst te belasten. Men zal zich herinneren, dat genoemde Heer reeds voor eenige ja ren als zoodanig te Triest werkzaam was, en slechts wegens het eindigen van zijn verlof naar het vaderland terugkeerde. Dit aanzoek strekt zoowel den Heer Scheffer als ons Nederlandsch zeewezen tot eer. [Am. C.) 's GRAVENHAGE20 Jannarij. Z. M. heeft benoemd lot Kantonregter te Ilillegersberg, Mr. F. Can ter Alfa, Advocaat te Rotterdam. Eergisteren namiddag ten 5 ure is Z. M. de Koning van het Loo, al hier teruggekeerd. Gisteren heeft er bij II. M. de Koningin-Moeder een dejeuner-dinatoir plaats gehad en 's middags familie-diner. Z. K. II. de Prins van Oranje was voor deze gelegenheid uit Leyden alhier aangekomen. Onder de aanwezigen op de groote parade alhier, merkte men den zoon op van den Turkschen Gezant, te paard gezeten. DEVENTER, 16 Januarij. Heden morgen ten 11 ure opende de jongst benoemde Hoogleeraar Dr. E J. Kiehl zijne lessen, en schelste in korte trekken den weg, dien hij in hel hem opgedragen onderwijs in de Lalijnsche en Grieksche taal, in de Grieksche en Romeinsche geschiedenis, benevens in de staats- en regtsoudheden der Romei nen (antiquiteiten) volgen zal. De Burgemeester, de Curatoren, de Iloog- leeraren, de studerenden aan het athenaeum en vele notabelen uit de stad woonden deze openingsrede bij. Zoo is dan nu het getal Hooglcerarendat door het laatst door den Raad dezer gemeente aangenomen reglement op het athenaeum (5 September 1854) eenige wijziging ondergaan heeft, voltallig, terwijl alle lessen aan den gang zijn. Het athenaeum telt nu 6 gewone Hoogleeraren2 honoraire Hoogleeraren en 1 Lector voor de nieuwe talen henevens 1 Assistent. Het aantal studerenden is in dezen cursus, in verge lijking met vorige jaren, zeer toegenomen, en de nieuwe inrigting van het athenaeum, benevens het aanstaande laboratorium, dat met 1 Maart gereed i: moet zijngeven alle hoop op een nog grooter cijfer ingeschrevenen. (A. C.) BUITENLAXDSCIIE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 17 Januarij. De Lord-Mayor heeft bevel ontvangen van de Koningin, om de militie van Londen mobiel te maken. Cobden sprak te Leeds de aangekondigde redevoering uit in eene zeer talrijke meeting. Hij veroordeelde den oorlog en meer bepaald den togt legen Sebastopol. Hij bepleitte de zaak des vredes, en verlangde, dat het leger huiswaarts mogt keeren. De redenaar verzocht zijne hoorders nadrukkelijk, de onderhandelingendie tot herstel van den vrede kunnen leidenniet te dwarsboomen. De vergadering evenwel nam een besluit geheel in strijd met de denkbeelden van den man, die ze belegd had: met groote meerderheid werd een,, besluit van oorlogzuchtige strekking aangenomen. De werving van jongelieden voor de krijgsdienst heeft steeds den besten voortgang; dagelijks bieden zich vrijwilligers aan om naar de Krim te ver trekken; zoo hebben zich gisteren hier 170 aangeboden, om bij het voetvolk en 37 om bij de ruiterij te worden geplaatst. Het Fransche schip Coriolan is gisteren met 382 hier te lande gereed gemaakte berakken, benevens een groot aantal kagchels voor het Fransche leger uit Southampton naar de Zwarte zee vertrokkenverscheiden Fransche en En gelsche schepen zijn bezig nog meerdere houten gebouwen en andere bcnoodigd- heden voor de beide legers in de Krim aan boord te nemen. In Ierland hccrscht groot gebrek aan handen lot arbeid en de dag- loonen zijn gerezen. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Januarij. Bij een besluit van Keizer Napoleon van den 13dcn dezer, is aan den Ge neraal Canrobert de militaire eerepenning toegekend. In dat besluit wordt vermeld, dat hij 28 dienstjaren, waaronder 17 veldtogten heeft, en 3 won-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1