COURANT. LEYDSCHE MAANDAG, 15 JANÜARIJ. BINNENLANDSCHE BEIlIGTEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEYDEN 13 Januarij. Eergisteren avond ten 7 ure liad alhier in het kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente eene openbare bijeenkomst plaats van de Eeydscbe afdeeling der Ned. Gustaaf-Adolf-Vereeniging. Nadat de vergadering met gebed was geopend, deelde de Voorzitter D1'. Janssen de geschiedenis der Vereeniging mede sedert de laatste openbare zamenkomst. Ds. Chantepie de Ia Saussaye verhaalde het een en ander omtrent de door hem bijgewoonde vergadering der Duitsche G. A. Stiflung, in den zomer van het vorig jaar te Brunswijk gehouden. Vervolgens stelde Mr. Obreen den toestand in het licht van de door Nederland ondersteunde gemeenten. Daarna trachtte Ds. de Blaauw door eenige sterk sprekende voorbeelden een denkbeeld te geven van den nood waarin zoo vele Protest, gemeenten in het buitenland verkeeren; terwijl eindelijk Ds. Maronier op de behoeften wees van twee gemeenten in ons Va derland, die zich bij het Hoofdbestuur om ondersleuning hebben aangemeld, namelijk Tubhergen bij Almelo en Erp in de Meijerij van 's Hertogenbosch. Met belangstelling werden deze onderscheiden medcdeelingen door de aan wezigen aangehoord. De vergadering werd met dankzegging aan God en gezang besloten. Wij zijn verzocht te melden, dat 11. Maandag eene op den 4dcn De cember 11. door de gezellen van eenige Drukkerijen tot stand gebragte Vereeniging, waarbij men tevens een Ziekenfonds heeft ingesteld, eene fees telijke bijeenkomst heeft gehouden; dat daarop 39 leden met hunne vroawen tegenwoordig waren; dat, na opening dier bijeenkomst door den Voorzitter met een feestrede over de uilvinding der Drukkunst en de onjuiste bewe ring der Duitscbcrs daaromtrent, de Secretaris verslag deed van den dag der oprigting tot den feestdag, dal er voorts bij afwisseling werd gezongen en declamatorische voordragten werden gehouden en dat overigens de avond in gepast genoegen is doorgchragl. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgcloopen week is geweest als volgt: 7 Jan. 253 volwassenen, 10G kinderen, te zamen 359. 8 9 10 11 12 13 336 358 373 374 377 363 135 143 153 155 153 143 471. 501. 526. 529. 530. 506. Bij Kon. besluit van 9 dezer zijn bepalingen vastgesteld ten einde voort te gaan met het inkiimpcn der premiën, tot iiiertoe van regeringswege voor de onderscheidene takken der zee-visscherij verleendin afwachting, dat deze premiën geheel zullen kunnen worden ingetrokken. Om het bedrag dier premiën te berekenen, wordt voor elk schip lot grondslag genomen het beloop der premie, die voor de soort van visscherij, door dat schip in 1855 uitgeoefend, tot over 1850 ingesloten was uitgeloofd. Dit beloop, des gevorderd aan korting onderworpen, wordt met 75 pCt. ver minderd, en het alzoo verkregen bedrag maakt de premie uit voor 1855. Tevens zijn de betrokken Gedep. Stalen uitgenoodigdorn onder anderen, aan de belanghebbenden te kennen gegeven: »dat bij de Regering het voor nemen niet bestaat om in de Staalsbegrooting voor 1856 een artikel voor premiën, ten behoeve der visschcrijenop te nemen." Het Hoofdbestuur der Vereeniging het Metalen Kruis, heeft thans de bepalingen vastgesteld, ter mededinging naar bet ontwerp van een gedenk- tesken aan den volksgeest en het leger van Nederlandin de jaren 1830 en 1831dat op het midden van het Damplein te Amsterdam zal worden opgerigt, en waarvan de kosten boven den beganen grond de ƒ18,000 niet mogen te boven gaan. De bekrooning van het ontwerp geschiedt door bet Hoofdbestuur namens den Koning, en de belooning bestaat in de groote me daille, met liet daarbij behoorende diploma. Ter mededinging worden uit genoodigd alle Nederlandsche kunstenaars. De Directie van Marine, zal het afbrengen van het bezuiden Zandvoort gestrande rijks-stoomschip Cycloop, met het vervoeren van dien bodem naar Ilellevoetslois, trachten aan te besteden. De Gemeenteraad te Rotterdam heeft besloten voorloopig voor een jaar gebruik te maken van de telegraaf-maatschappij, ten einde deze dagelijks tweemaal de zeetijding leverc van Brielle, Ilelvoetsluis en Brouwershaven tegen ƒ1,375 'sjaars. Van Brouwershaven is aan den R. C. geschreven: Hel berigt in de A. C.dat op den Ranjaard de romp van het schip llendrika zou aanwezig zijnwaarin men nog lijken uit den top van den mast heeft zien liggenis onjuist, daar er weinige dagen na het stranden van voornoemd schip niets meer van het casco of hol te zien was. In den Gemeenteraad van Amsterdam is met 24 tegen 11 stemmen besloten de stedelijke subsidie voor den Hollandsehen schouwburg voortaan te blijven verleenen, zijnde ƒ10,000. Behalve dien is nog eene som van ƒ14,000 bepaald voor onderhoud van het gebouw. De Prov. Ov. Cour. meldt, dat den 9dc0 dezer te Raalte uit Amster dam drie geestelijken van de orde der paters redemptoristen zijn aangeko men tot het houden van eene missie. Te Leeuwarden is uit Tilburg aangekomen een detachement van het regement jagers te paard, onder bevel van den 2|1|! Luit. Siemerink, sterk 2 Wachtmeesters, 6 Brigadiers en 26 manschappen, ten einde het ruiterij- garnizoen aldaar te versterken. In 1852 zijn, bij gebrek aan middelen van beslaan, of voldoende pa pieren, uit Nederland verwijderd 1337 personenin 1853, 983; in 1854,889. Te Hoeven, in Noord-Braband, is door een ingezeten dier gemeente een valsche gulden ontvangen, gemerkt met het jaar 1846. Men weet den uit gever daarvan niet aan te wijzen, evenwel doet de Justitie onderzoek naar dien persoon. Tc Rijssel, in Frankrijk, zal eene monumentale kerk worden gebouwd, toegewijd aan Notre Dame dé la Trcill'e en Sb Pierre. Dè commissie met de uitvoering belast heeft alle kunstenaars van Frankrijk en het buitenland uit genoodigd om tot de uitgeschreven prijsvraag niède "te dingen. De architecten kunnen het programma, het plan van de localiteit en andere inlichtingen bekomenVoor Nederland bij den Heer Aiberdingk ThijrhDirecteur der Dietzsche Warande, te Amsterdam. Ter herinnering onzer lezerslaten wij hier den tekst der vier waar- borgpuntcn of vredes-voorwaarden volgen, waarbij gezegd werd, dat de vrede tusschen Turkye en Rusland niet kon worden hersteld, ten zij I. Het beschermheerschap, tot hiertoe door het Russisch Keizerlijk Hof over de Vorstendommen Wallachije, Moldavië en Servië uitgeoefend, niet voor de toekomst worde opgeheven, en indien de privilegiën, door den Sultan aan deze van zijn Rijk afhankelijke gewesten toegestaan, niet onder den gemeen- schappelijken waarborg der Mogendheden worden geplaatst, uit krachte ecner met de verhevene Porte te treilen schikking, waarvan de bepalingen tevens alle vraagstukken wegens de bijzonderheden zullen regelen. II. Bijaldien de vaart op den Donau en zijne mondingen niet van alle be lemmering bevrijd en aan de toepassing der bij acten van het Wccner Con gres vastgestelde bepalingen onderworpen wordt. III. Bijaldien het verdrag van den 13<lcn JuIij 1841 niet gemeenschappelijk door al de hooge contraclccrende partijen, in het belang van Europa's even- wigtherzien wordt. IV. Bijaldien Rusland zijnen eisch niet opgeeft, om een officieel protecto raat over de onderdanen der verhevene Porte, tot welke godsdienstige gezind heid zij' behoorenuit te oefenen, en indien Oostenrijk, Groot-Brittanje, Frankrijk, Pruissen en Rusland hunnen gemeenschappelijken bijstand niet verleenen, om, als initiatief van de Ottomannische Regering, de bevestiging en inachtneming der godsdienst-privilegien van de verschillende Christelijke kerkgenootschappen te verwerven en, in het gemeen belang hunner geloofs- genootende door Z. M. den Sultan aan den dag gelegde grootmoedige ge voelens in toepassing te brengen; tevens zonder dat daaruit eenige aanranding zijner waardigheid of der onafhankelijkheid zijner Kroon voortvloeije. 's GRAVENIIAGE, 13 Jannarij. II. M. de Koningin heeft eene aanzienlijke gift doen toekomen aan de te Elburg door eenige Dames opgerigtp en tot hiertoe reeds zoo gunstig wer kende vereeniging tot bevordering van werkzaamheid en welvaart, onder meisjes uit den behoeftigen stand. Eergisteren middag heeft hel Hoofdbestuur der Maatschagpij van Wel - dadighcid zich in bet Hotel de l'Europe aan een luisterrijk diner vcrcenigd, dat met de hooge tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Fredcrik werd vereerd.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1