LEYDSCHE COURANT W OENSDAG, 10 JANUARfJ. BIMENLANDSCBE BERÏGTEN. BUITENLAKDSCI1E BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. "V LEYDEN 9 Januarij. Z. M. heeft benoemd lot hurgerlijke leden en plaatsvervangers voor de ligting der nationale militie van 1855, prov. Zuidholland: in den Militie raad. zitting houdende alhier, Mp. II. C. J. Hoog, lid der Staten, en Mp. P. G. Hubrecht, Burgemeester van Leyderdorp; tot hunne plaatsvervangers, J. Droogleever Fortuyn lid der Stalen, en G. van Leeuwen, lid van den Raad der stad Gouda. Naar wij vernemen heeft de Keizerlijke Commissie voor de wereld-ten toonstelling te Parijs, op herhaald verzoek van de Hoofdcommissie voor de belangen der Nederlandsche nijverheid, bij die tentoonstelling, de aanvanke lijke toegestane ruimte voor Nederland, met 150 vierk. cl vergroot; zoodat thans aan de Nederlandsche nijverheid 750 ellen zijn toegestaan. Tol Docenten aan het te Enkhuizen eerstdaags te openen gymnasium zijn benoemd: tot lslcn docent de lieer J. Hercns van Zeist en tot 2Jen docent de lleer J. G. Ilelge van Purmerende. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft desbevoegde schrijvers verzocht kennis te nemen van de volgende uitnoodiging De maatschappij heeft sinds eenigen tijd beproefd door kleine stukjes (in typografischen omvang niet uitgebreider dan een vierde, een half, of ten hoogste één geheel vel druks in 8°) nuttige kennis te verbreiden onder het volk. Zij vvenscht hiermede voort te gaan, en behoeft daartoe de medewerking van desbevoegde schrijvers. Door dezen verlangt zij de slotsommen van die wetenschappen en kundigheden, welke regtstreekschen invloed oefenen op het volksleven en op de kennis der bronnen van welvaart, voorgedragen te zien in eenvoudigen, doch boeijenden vorm, degelijk en grondig, maar tevens hel der en bevattelijken, waar het noodig is, door kleine teekeningen verduidelijkt. De maatschappij heeft zich met dezen wensch gewend tot vele mannen van wetenschap in ons vaderland. Het is echter mogelijk, dat er, behalve dezen, nog anderen, vvelligt velen gevonden worden, die in staat en genegen zijn hare pogingen te bevorderen. Daarom noodigt zij, ook langs dezen weg, allen uit, die in den bovenom schreven geest haar behulpzaam zouden willen zijn, zich te wenden tot den algerneenen Secretaris, ten einde hieromtrent in nader overleg te treden; ter wijl zij bij voorraad reeds de verzekering geeft van de ruimste erkenning en waardering van eiken voor haar oogmerk bruikbaren arbeid. Men heeft berekend, dat van de tot heden verkochte 12634 bunders, 77 roeden grond in den Haarlemmermeer-polder, gekocht zijn: door ingeze tenen van Amsterdam 5306 b.door Noord-Hollanders over het IJ, ingeze tenen van het noordelijk gedeelte van Noordholland 1274 b. 95 r.door in woners van Alkmaar, Haarlem, Aalsmeer, Friesland, Overijssel, Utrecht, Zuid-Holland en Noordbrabant 6054 b. 82 r. Als een bewijs, hoe zeer de landerijen in waarde blijven rijzen, moge dienen, dat kortelings te Apeldoorn verscheidene stukken grond zijn verkocht tegen den prijs van 900 per bunder, gronden, die voor circa 10 jaren met ƒ300 en minder per bunder zijn betaald. Enkele stukjes om te bouwen zijn per schepel lands, dus 1/7 bunder, zelfs met ƒ330 aangekocht, of ruim ƒ2,300 per bunder. Bij de jongste stormen hebben de duinen langs de kusten van Zuid holland op onderscheidene plaatsen zwaar geleden en zijn zij belangrijk afge nomen. Inzonderheid is zulks het geval aan den Hoek van Holland, alwaar de toestand van deze natuurlijke zeeweringen inderdaad zorgelijk wordt. Uit Dordrecht schrijft men van 5 Januarij, dat tusschen Oud-Beijerland en Klaaswaal alle polders onder water staan. De binnenwegen zijn daardoor geheel onbruikbaar. De Volksvr., de berigtcn mcdcdeelende aangaande de gemeenten waar de diakoniën of kerkeraden dezer dagen besloten hadden, om geene bedeeling meer te verstrekken aan menschen, die geld besteden aan sterken drank, noemt als zoodanig de gemeenten Aardenburg, Sneek, Bolswart en Akersloot. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Zierikzee binnengekomen 40 en uitgezeild 20 schepen,. Den lsten dezer werd te Peize (Drenthe), door een landbonwer een zeer grootc arend geschoten; naauwelijks was de vogel op den grond neergevallen of zijn jagthond, dien hij bij zich had, wilde in dienst van zijnen meester hem grijpen, maar in plaats dat de hond den arend pakte, pakte de arend den hond zoodanig om zijnen muil met de klaauwendat men ze met veel moeite scheidde. Uit Rozendaal verneemt men thans, dat S.onlangs te Etten aangehou den voor het uitgeven van valsche mnnt, bekend heeft dat deze stukken door hem zolvcn zijn vervaardigd. De gevangene is in het huis van arrest te Breda overgebragt. Uit een particulieren brief uit Haamstee, ons welwillend medegedeeld, ontlcenen wij het volgende, inet betrekking tot de llendrika liet lijk, te Burght begraven, is, naar ik verneem, dat van den ncgen- lienjarigen Heer M. Koevoet, uit Rotterdam. Hij was als Secretaris aan de familie van Deum geattacheerd. Op eene plaat bij Haamstede liggen 4 of 5 lijken; de branding maakt het echter onmogelijk ze te krijgen. Zij zijn vermoedelijk reeds tot bederf overgegaan. Men heeft er een kleurling bij opgemerkt, van wiens lijk het hoofd bijna was afgescheiden, alsmede een gedeelte van been en arm. Allen hebben zeemanskleêren aan. Men zegt, dat een schipper van Burghlsluis langs den Banjaard is gevaren, en in den top van zijn mast geklommen zijnde, in den romp der Hendrika lijken heeft zien liggen. Zonder zich aan groote ongelukken bloot te stellen, kon men er echter, wegens de hevige branding niet bijkomen." AmstCour.) Van eene geachte zijde ontvangen wij het volgende uittreksel uit een brief van Decima dd. 25 October 1854: »Er liggen hier bij den Papenbcrg, sedert 7 September, vier Engelsche oorlogschepen, namelijk, een fregat van 50 stukken en drie stoomboolcn. Wat eigenlijk de bedoeling van hunne komst is, kan men nog niet te weten krijgen. De Japannezen houden het nog geheim. De Schout-hij-nacht is reeds driemaal met vijf sloepen te Naga saki aan den wal geweest, om den Gouverneur te spreken; hunne bijeen komsten duurden telkens zes uren. Den 20slen dezer zijn alle vier naar Hongkong vertrokken." (N. R. C.) 's GRAVENIIAGE 9 Januarij. Z. M. heeft aan den lieer Mp. A. J. L. Luybente 's Herlogenbosch bij gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig lidmaatschap der Tweede Kamer, het Kommandeurskruis der Orde van de Eikenkroon met de Ster geschonken. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Charlois, C. H. S. van Rijsoort, Candidaat-Notaris aldaar. Z. M. heeft bij besluit van 29 December II. goedgevonden te bepalen dal uil aanmerking van de duurte der levensmiddelen, de schadeloosstelling voor huisvesting en voeding, aan militairen beneden den rang van officier te verleenen, zal zijn 45 cents, en zulks gedurende het geheele jaar 1855. Met leedwezen verneemt men, dat II. K. II. Prinses Frederik sedert eenigen tijd ligtelijk ongesteld is, zoodal zij hare vertrekken houdt. Den 4llm dezer heeft de Russische Minister bij het Nederl. Hof een groot diner gegeven aan de leden van het Corps diplomatique, de Ministers enz., waarop ook al de hooge, tot het hof behoorende, en andere aanzienlijke personen waren genoodigd. Den \9ien dezer zal er, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, weder een groot diner bij den Minister worden gehouden. Z. Exc. de Heer de Belmont, Minister-Resident van de Vereenigde Sta ten van' Noord-Amerika hij het Nederl. Hof, zal aanstaanden Donderdag een groot diplomaiiek diner geven. ENGELAND. LONDEN, 7 Januarij. Een broeder des Ilertogs van Leeds, de Eerw. S. Godolphin Osborne, die zich met een menschlievend doel naar de Krirn heeft hegeven, heeft van daar een brief herwaarts gezondendie maar al te zeer de daadzaken beves tigt, door de Times wegens den beklagenswaardigen toestand der Engelsche troepen aldaar met zulke donkere kleuren afgeschilderd. Men verneemt thans, dat de photograaf, die voor eenigen tijd door de Regering werd uitgezonden, om de vestingwerken van Sebastopol op te nemen, met zijne beide helpers in den geweldigen storm van 14 November met net schip, waarop zij zich bevonden, is vergaan; ook de duikertoestel en het

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1