LEYDSCHE COUR AN Tin' 18S4. YRÏJDAG, 29 DECEMBER. 1 -rtz-V 4 Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven»a» Maandag karnt uit Zaturdag Avond N°. 1 ,00 •'O»- Zte .Pri/s der Courant is f 12 i/i het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 37. B1MENLAXDSCHE BËÏÜtttËN. LEYDEN 28 December. Door den Gemeenteraad is tot 2dcn Praeceptor aan het stedelijk Gymna sium alhier henoeindde Heer S. H. Rinkes. Bij besluit van den Gemeenteraad van Maaslandis besloten tot het instellen van eene wekelijkschc veemarkt, te beginnen met den derden Maan dag der maand April 1855. Van Hellevoetsluis wordt gemeld, dat het schip IsabellaKapt. Haydn, met 240 landverhuizers Maandag morgen door de stoomboot Kinderdijk naar Brouwershaven gesleept is, ten einde van daar bij eerste gunstige gelegenheid naar New-York te vertrekken. Men verneemt, dat tusschen het bestuur der gemeente Arnhem en tusschen de aannemers van de aardwerken van den verlegden Rijnspoorweg is overeengekomen, dat door laatstgenoemde zal worden gc!e\erd de aarde, benoodigd tot het digt maken van de drooge gracht nabij de S'. Janspoort te dier stede. Door het digt werken dezer gracht, waardoor eene groote ver- fraaijing aan de stad zal worden toegebragt, daar het plan bestaat om te dier plaatse plantsoen aan te leggen, zal tevens aan vele ledige handen werk worden verschaft. Dezer dagen is bij Schoonoord, provincie Drenthe, een versteende zce- cgel (Eginns) gevonden, henevens eene scherf, schijnbaar gebakken steen, met opstaande randen; waartoe dit gediend heeft is moeilijk te bepalen. Het bijzondere hierbij is, dat een en ander nagenoeg 4 ellen onder het zand lag. De Heer W. Langeveld te Schoonoord, heeft beide voorwerpen aan het in die provincie nieuw opgerigt museum van oudheden ten geschenke gegeven. Onder de gemeente Duivendijke (Zeeland) is op den 22sten dezer, des avonds ten 7 ure, eene zoogenaamde kloetschuit, welke bij den slechten toe stand der wegen gebruikt werd om eene hofstede te hereikenmet 4 van de markt te Brouwershaven te huis keerenden omgeslagen, met het ongelukkig gevolg, dat 3 personen daardoor zijn verdronken. Gedurende de afgeloopen maand November zijn in de gemeente Neuzen, hebbende eene feitelijke bevolking van 2881 zielen, geene sterfgevallen bij den burgerlijken stand aangegeven. Door de doorbraak op de grenzen van Ilanovcr, zijn door het water de gewone wegen van Ilardenherg naar Coevorden hijkans onbruikbaar gemaakt, en veel van het in dit jaar zoo ijverig lot stand gebragte werk der kanalasatie is aldaar eensklaps vernield. De finantielc commissie te Parijs heeft, met herhaling van het berigt der rentebetaling, aangekondigd, dat de coupons der Spaanschc obligatien in hun geheel moeten worden ingeleverd zonder dat daarvan eenig gedeelte hoegenaamd zij afgeknipt. Ook door de finanticle commissie te Londen is de betaling dier coupons van 1 Januarij aangekondigd. 's GRAVENIIAGE 28 December. Z. M. heeft aan J. Vlug, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Breukelen c. a.en in zijne plaats benoemd Jhr. Mr. J. P. A. L. Ram. Z. M. heeft benoemd lot Ontvanger te Staphorstden Heer A. M. van Kesselthans te Zoltkamp c. a. Van eene geachte zijde wordt ons welwillend medegedeeld dat de laatste telegrafische tijdingen fZondag), door HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik betrekkelijk den gezondheidstoestand der Keizerin van Rusland ontvangen, gnnstig luiden. AmstC.) 7De collecte, die eergisteren heeft plaats gehad tot instandhouding van de armen-inrigting alhier, die ten doel heeft, om werk aan behoeftigen Ie verschaffen, heeft de aanzienlijke som opgebragt van ƒ2630. Door Engelsche onderdanen, hier ter stede gevestigd, en eenige andere personen is ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der militairen, die in de Krim gesneuveld zijn, de aanzienlijke som van ƒ700 bijeengezameld. Naar wij vernemen, heeft ook te Amsterdam zoodanige collecte plaats gehad, waarvan de opbrengst ƒ1500 moet bedragen hebben. De Heer J. H. Halbertsma, le Deventer, heeft aan de Koninklijke bi bliotheek alhier ten geschenke aangeboden een der 3 beslaande afgietsels van liet schoone en meer dan lcvcnsgroole borstbeeld van Gijspert Japixden beroemden Frieschen dichter, waarvan het oorspronkelijke, marmeren, in de kerk te Bolsward staat. De gezamentlijke ontvangst.lot oprigting van het standbeeld, ter nage dachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem II, heeft bedragen 37,166.88. De uitgaaf ƒ37,166.88. Eerste EKateier der Sttsten-fn ener aal. Zitting van Woensdag 27 December. In deze zitting zijn aangevangen de beraadslagingen over de begrootings- wetten voor 1855, Aan de algemccne beschouwingen hebben deel genomen de Heeren: van Dam van Isselt, Sassen, van Andringa de Kempenaar, de Vos van Slcenwijk van der Lek de Clecrq, van Eijsinga, van Rijekevorscl, van Beeck Vol 1 en hovenInsinger, Lotsij, en de Ministers van Financien, van Binnenlandsche Zaken en van Buitenlandsche Zaken. Na de sluiting der behandeling van de hoofdstukken in het algemeen is het eerste hoofdstuk (Huis des Koningszonder beraadslaging met alge- meene stemmen aangenomen. Over hoofdstuk II (Hooge collegien van Staat en kabinet des Konings) hebben het woord gevoerd de HeerenCost Jordens, van Nispen van Pan- nerden en de Minister van Financiën, waarna ook dit hoofdstuk met alge- meene stemmen werd aangenomen. Op morgen, des voormiddags ten elf ure, zullen de beraadslagingen wor den voortgezet. Zitting van Donderdag 21 December. In deze zitting wordt beraadslaagd over Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken). De Heeren v. Ryckevorscl, d'Ahlaing v. Gicssenburg, v. Nispen v. Panner- den, Lotsy, v. Dam v. Isselt, Sassen, van der Lek de ClercijCreiners, Re- gout en van Wessem voeren het woord. De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordt op de gemaakte beden kingen en het Hoofdstuk wordt aangenomen met 28 tegen 2 stemmen. Tegen de Hccrrn Sassen en van der Lek de Clercq. Telegrafisch Bcrlgt, 5 uur 30 min. In de Eerste Kamer is Hoofdstuk IV met algemeene stemmen aangenomen, over Hoofdstuk V heeft de Minister reeds het woord gevoerd. Morgen voortzetting. 4 BUITENLAiMDSCHE BERIGTEX. E? So 5. IB. BRUSSEL, 25 December. Nadat de Kamer der Vertegenwoordigers het wols-onlwerp, betreffende de vermindering der tolregten op de rivieren en kanalen van den Staat, had aangenomen, is hare bijeenkomst tot den 16<1<:n Januarij verdaagd. De Geestelijkheid weigerde sedert eenige jaren, gelijk men weet, gods- dienstoriderrigt in de middelbare scholen van den Staat te geven omdat zij geen genoegzamen waarborg had voor de zedelijke en godsdienstige strekking van het overige onderwijs op die scholen. Eerst trachtte de Regering dit geschil door eene algemeene overeenkomst te vereffenenen vervolgens door overeen komsten betrekkelijk elke school afzonderlijk: te Antwerpen is zulle eene overeenkomst door de plaatselijke Overheid aangegaan deze is door de Rege ring en zijdelings ook door de wetgevende Kamers goedgekeurd; en daarop is varir Regeringswege aan de besturen van alle overige athenaea en openbare scholen van middelbaar onderwijs aangeraden, op dezelfde voorwaarden, als het Antwerpsche schoolbestuur, eene schikking met de Geestelijkheid le treffen. Doch het Journal de Liègeorgaan der liberale partij, meldt dat »de Gedeputeerde Staten der provincie Luik, geroepen zijnde om hun gevoelen te doen kennen over de toepassing over de Antwerpsche overeenkomst op de I middelbare scholen van Spa en Limburg, zich legen de aanneming derzelve 1 verklaard hebben, op grond, dat die overeenkomst inbreuk maakt op het grondwettig beginsel van de onderlinge gelijkheid der godsdienstige gezind ten, op de onafhankelijkheid des Staatsgezag, en op de bevoegdheid, die door de wet op het middelbaar onderwijs aan de gemeenteraden gegeven is." Professor Serrure heeft in de vorige maand zijne lessen over de Neder- landsche Letterkunde aan de Iloogeschool te Gent geopend, en zulks was de eerste maal sedert 1830, dat de Vlaaraschc taal weder van een ofliciëlen leerstoel gehoord werd, hetwelk men aan de krachtige eischen der studenten aan die Iloogeschool te danken heeft.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1