WARfiE SPIJS. Het fraaije spceljagt des Keiiers, de Reine Hortenseis naar Sout hampton gezonden, om tot stoomsleper te dienen voor transportschepen, welke aldaar geladen werden met barakken en andere benoodigdheden voor bet Fransclie leger in de Krim. De Patrie deelt de eerste lijst mede van de inschrijving, welke dat dagblad op hare bureaux heeft geopend ten voordeele van de Fransclie solda ten in het Oosten. Het gezamentlijk bedrag dier lijst is 4108 fr. Daarvan heeft de Kamer van Notarissen alhier 3000 fr. en de Heer Delamarre, eige naar van de Patrie500 fr. gegeven. De F.ngelscbe Generaal Sir de Lacy Evans, die zich thans te Parijs be vindt, moet te kennen gegeven hebben, dat men in de Krim slechts met goed geluk zoude kunnen krijg voeren, als men in bet bezit was van een leger van ten minste 150,000 man. In het J. du Havre leest mendat de Minister van Marine eene nieuwe ligting heeft uitgeschreven, waarin begrepen zijn al de zeelieden, die minder dan 4 jaren in 's lands dienst zijn geweest. SPAN .S E. MADRID, 22 December. De Koningin heeft den Generaal Don Juan van Halen, wegens de gewig- tige diensten aan den lande bewezen, benoemd tot Grootkruis van de Orde van Karei 111. In de Gaceta de Madrid leest men een schrijven van den Generaal Espartero van den 14(Icn, waarin ieder Minister uilgenoodigd wordt, om de vroegere handelingen van zijn departement te toetsen aan de »eeuwige voor schriften der zedewetw ier strikte naleving elke Regering behoort te verze keren," en indien hij sporen van bedrog, knevelarij of omkooping vindt, daarvan kennis aan den Ministerraad te geven. Onderscheidene dagbladen geven hun gevoelen te kennen, dat de Rege ring, orn de Spaansche natie uit haren staat van traagheid wakker te ma ken, de grenzen moet openzetten voor allen, zonder onderscheid, die door hunne nijverheid cn hunne kapitalen tot de nationale welvaart kunnen mede werken daaronder behooren ook de Jodendie onder Ferdinand V uit Spanje verdreven werden. Men zegt, dat aan het Bewind vertrouwelijke mededeelingen zijn ge daan, om hel te bewegen zijne toeslemming te verleenen tot het zenden van 12000 man troepen naar de Krim, voor rekening van de verbondene Mogend- beden en dat bet. Kabinet daarop heeft geantwoord dat de Regering onmo gelijk zich ten deze kan verklaren, daar het staand leger in December tot 54,000 zal verminderd worden en omdat het onzeker isof bet voorstel aan de Cortes gedaan, tot het uitschrijven eener ligting van 25,000 man, zal wor den aangenomen. PRIISSE1V. De Minister van Binnenl. Zaken en van Financien heeft bepaalddat de uitvoer van paarden, over de gcheele uitgestrektheid van het rijk, verboden is. Te Keulen houdt men zich reeds ernstig bezig met de toebereidselen tot hel aanleggen van de vaste brug over den Rijn. Ter plaatse waar zij komt te leggen (in de nabijheid van de domkerk) worden aan de beide zijden des strooms reeds onderscheidene oude gehouwen gesloopt. Deze brug zal volgens het Amerikaansche stelsel gebouwd worden, en op twee zware pijlaren rusten. «OSTE1VRÏJH. WEENEN, 24 December. De Heer von Mannteuffel is gisteren hier van Berlijn aangekomen. Hij zal heden door den Keizer in een gehoor ontvangen worden. Men verzekert, dat de Lloyd eerstdaags weder verschijnen zal, en voegt er hij, dal dit dagblad zulks te danken heeft aan den invloed van hoog geplaatste personen, o. a. aan den Gezant van eene voorname AVestersche Mogendheid. Als stellig, wordt alhier gezegd, dat 35,000 man van de Russische garde den 5deB dezer door de langengte van Pcrekopde Krim zijn binnen getrokken. RU L AW 09. De Keizer wijdt zich hij voortduring met de meeste volharding aan de zorgen van het Stnats-Bewind toe, dagelijks verleent bij gehoor aan den Staais- Kanselicr, Graaf Nesselrode, die steeds zijn volledig vertrouwen geniet, en neemt persoonlijk kennis vnn de verslagen, betreffende de betoonde dapper heid van Officieren en Soldaten, opdat niemand, bij het vcilcenen van he- looningen of onderscheidingen, worde vergeten. Den 8stcn December is de tijding van het sluiten van het alliantie-tractaat in Petersburg algemeen he kend geworden, cn dezetgebeurtenis heeft in de hoogere kringen geenen ge ringen indruk gemaakt, ofschoon men zich altijd vleit, dat Oostenrijk niet ligtclijk hel zwaard tegen Rusland zal trekken. De Keizer zou niet ongene gen zijn, om de hand te reiken tot het sluiten van eenen eervollen vrede, maar ook des noods den krijg tegen geheel Europa volhoudenen daar toe zou hij bij de groole meerderheid der Russische bevolking, zoowel als bij de geestelijkheid der Gricksche of Oostersche kerk, gewisselijk bijval vinden, zoodat het hem aan geene strijdlustige manschap zoude ontbreken, doch de geldmiddelen zijn niet gunstig. De Keizer heeft een nieuw regement opgerigt, naar het model van de Fransche jagers te voet, aan hetwelk de naam is gegeven van tirailleurs van de Keizerlijke familie. De Kolonel "Arbusofl', van de gardes Preota- schcnskiis tot Bevelhebber benoemd en zal ten spoedigste met dit rege ment naar de Krim vertrekken. De Gouverneurs der zuidelijke provinciën wedijveren, om aan de drin gende verzoeken van Prins Menzikoff te voldoenten einde de thans in dat oord vereenigde, zoo aanmerkelijke, Russische strijdkrachtenvan het noodiee te voorzien. In de dagbladen van de Regering' leest men thans een uitvoerig verslag omtrent den aanval die in de maand Augustus jl. door een eskader van Engelsche en Fransche oorlogschepen op Petropawlowsk, de hoofdstad van Kamschatka, gedaan is. Uil dit verslag, gelijk uit de van den anderen kant openbaar gemaakte berigten omtrent die onderneming, blijkt, dat de Russen ook in dat ver afgelegen oord voor den strijd toegerust waren en er den vijand gedwongen hebben om onverrigter zake en met groot verlies van manschappen af te trekken. De Russen zelve hadden bij die gelegenheid een verlies van 37 dooden en 78 gekwetsten. Onder de Officieren werd Vorst Maksutoff II doodelijk gekwetst. TURKTE. Berigten van den llden December melden, dat de Turksche Admiraal be vel heeft gekregen4 fregatten in de Zwarte zee te brengen. Naar men zegtweigert Omer-Pacha zijne operaliën te onderwerpen aan een vreemd opperbevel. Hoewel de Franschcn in de baai van Kamusch en de Engelschen in de baaijen van Balaklava en Kasatschaja, geschikte havens tol berging van een deel hunner vloten gevonden hebbengelooft men toch dat de meeste En gelsche linieschepen der verbondene eskaders in de wateren van Konstantinopel zullen overwinteren. Een berigt uit Konstantinopel van 10 December, geeft te kennen, dat niet al de uitvallen uit Sebastopol zoo onbeduidend waren als sommigen berigten deden denken: nog laatstelijk was een uitval door een vrij aanzien lijk gedeelte der bezetting ondernomen en eerst na een hardnekkig ge vecht afgeslagen. STABS B EBA SAST EIK. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 28steD December 1854, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpens 1°. Benoeming van een tweeden Praeceptor aan het Sted. Gymnasium. 2°. Benoeming van een Regent over het Minnehuis. 3°. Suppleloire begrooting van het Minnehuis, dienst 1854. 4°. Verordeningen op de Vereeniging der turfdragers en turflonslers en om trent hunne spaarkas. 5°. Verordening omtrent het schoonhouden van straten en grachten. 6°. Voordragt ter vervolging van J. P. Koppeschaar, wegens verschuldigde huur. 7°. Request van E. M. Beima c. s. tot bet in gebruik erlangen van de school in de Groenesteeg, om daar eene bewaarschool op te rigten. 8°. Request van L. van der Kaay, tot hel bekomen van een gedeelte gemeentegrond. 9°. Huurcontracten van Sempre Crescendo en Vermaak door Toonkunst. AKADE1HIE-1VIEUAVS. PROMOTIEN AAN DE GROMNGSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 21sten December de Heer R. C. Ermerins, van Franeker, indeRegten, met Theses. Den 22stcn December, de Heer G. Stinstravan Ilarlingenin de Genees kunde, na verdediging zijner Commeiitatio Physiologica de functione Lienis. AD VERTENTIIiA. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 67 jaren, onze hartelijk ge liefde Moeder en Behuwd-Moeder SOPHIA JOHANNA MOLESCtlOTT, Weduwe van den Heer Ladrentius Franciscus Proot, na voorzien te zijn van de Genademiddelen der Heilige Kerk. J. A. G. PROOT, Letden, 23 December 1854. Uit aller Naam. Op uitdrukkelijke begeerte der Overledene nullen geene uiter lijke teekenen van Rouw worden aangenomen. Aandeelen voor tien wekenhoudende voor elke week twee en dus te zamen twintig portion zijn, voor ƒ1.alsmede afzonderlijke Dag briefjes van eene portie voor vijf Cents, van heden af verkrijgbaar bij den Binnenvader van het Huisziltenhuis. Namens Diakenen der Ned. Herv. Gemeente, Letden, 26 Dec. 1854. P. J. ZUURDEEG Jz.President. H. ZAALBERG, Scriba. Men vraagt te te SMuuetegen Mei aanslaande: een BOVENHUIS voorzien van vijf Kamers, Keuken, henevens het gebruik van Droogzolder, Kelder en verdere gemakken. Adres bij de Boek- en Kunsthandelaren SCHREUDER. en van BAAK, te Leyden. HOÜTVERKOOPÏIG op de Buitenplaats Stadevijlebuiten de Iloogewoerdspoort der Stad Leydenonder Soeterwoudeop Donderdag den 28sten De cember 1854, des voormiddags ten 10 ure, van eene partij Op gaande Iepen en Eiken ÏSootticneen Populieren Boom, alsmede Eiken Esschcn, Elzen en Wilgen Hakhout, eene partij Iepen en Eiken Op— perhout en Vruclltboomenen hetgeen meerder zal worden geveild. Dagelijks te zien tusschen 11 en 2 ure, mits zich aanmeldende bij den TUINMAN op de Plaatskunnende alles gemakkelijk te Water worden, verroerd. Op Vrijdag den 29stcn December 1854, des voormiddags ten tien ure, aan de Heerepoort dezer StadVerkooping 1". Van Makhout op het Plantsoen. 2°. Van ecnige doode Boomen door de Stad en eindelijk eene partij Brandhout, Rommeling en twee Vaartuigen aan dc Tim merwerf. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2