LEYDSCHE COURANT. j\°. 15S. WOENSDAG, 27 DECEMBER. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 BINJVENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar Centen afgegeven LEY DEN 26 December. Met genoegen beriglen wij onzen lezers, dat de Béarnsche Pyreneschc Zan gers, welke door geheel Europa ecne vermaardheid verkregen hebben door hunne volmaakte uitvoering van muziek-zangstemmenop Donderdag den 28sten December in de Walsche kerk, een Oratorium zullen uitvoeren, gedeeltelijk ten voordeele der Algemeene Armen dezer Stad. Wij twijfelen niet, of zij zullen aan vele kunstliefhebbers een aangenainen avond ver schaffen. De Commissie van beheer en toezigt tot de droogmaking van het Haarlemmer-meer zal op Dingsdag, den 2Jcn Januarij 1855, des middags ten 12 ureaan het locaal van het Ministerie van Binnenl. Zaken aanbe steden alleen bij inschrijving, de levering tot 31 December 1855, van de gevorderde steenkolen tot drijving van de stoomwerktuigen voor de drooghou- ding van den llaarlcmmermecr-polder. Uit Rotterdam is aan het Hhl. geschreven, dat de Commissie, door den Gemeente-Raad aldaar benoemd, om een adres over het herzien van het be lastingstelsel der gemeente uit te brengenmet eenparigheid van stemmen heeft besloten, als grondslag aan den Raad voor te stellen, om voor Rotter dam geene enkele uitzondering op de gemeentewet te maken. Men meldt uit Enkhuizen, dat in de laatste twee weken, eenegunstige verandering plaats beeft in den stand der kleine vissclierijeene menigte schelvisch is bij het eiland Terschelling gevangen. De muntenzoo als vroeger gemeld iste Utrecht gevondenhebben ecne waarde van nagenoeg ƒ3200. De eene helft is gekomen aan de stad Utrecht en de andere aan den vinder, den werkman Mulder. In den morgen van den 22stea dezer overleed te Nijmegen, in den ou derdom van ruim 66 jaren, de Heer Mr. M. J. de Man, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De overledene had in de Kamer zitting voor het kiesdistrict Almelo. De winterstormen veroorzaken in dit najaar veel ongelukken. In de vorige week zijn voor de reede van Harderwijk 2 vaartuigen vergaan waar van het eene met turf en het andere inet graan was geladen. Het Hhl. berigt, dat het bestuur der Tentoonstelling van New-York geen geld beeftom de tentoongestelde goederen terug te zendennoch de vracht van de teruggezondene te betalen. Het beeft daarom bij circulaire aan de inzenders hiervan berigt gegeven, met de vermelding, dal de goederen in een droog lokaal zijn opgeslagen. De inzenders kunnen nu hun goed voor eigene rekening terug laten komen, of ze a lout prix laten verkoopen, want zij moelc-n wachten op den verkoop van het glazen paleis, dat op ƒ500,000 N. Ct. wordt geschat. Middelerwijl verschijnt de termijn van vrijen weder invoer hier te lande, welke op uit. Maart aanst. is bepaald. 's GRAVENHAGE 26 December. De Minister van Koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. Volgens sommigen, zou de portefeuille van marine in handen van den Minister van Oorlog blijvenlol de terugkomst van den Vice-Admiraal E. G. van der Plaat, die uit de O. Indische Koloniën op reis is naar hel Moederland. Deze Zee-Officier zou dan welligt de portefeuille van marine worden toevertrouwd. UC.) De algemeene Synode der Nederl. Ilerv. kerkvoornemens zijnde een vervolg te bezorgen op den bundel der Evangelische Gezangenheeft dien ten gevolgede vaderlandsche dichters uitgenoodigd tot het bovengenoemd oogmerk bijdragen te leveren, öf oorspronkelijk van hunnen geest óf van andere natiën in onze taal overgebragt, en aizoo tot verhooging der Godsvereering mede te werken. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 24 December. De Koningin heeft hare bekrachtiging gegeven aan de Bill betreffende de militie, en die omtrent het aanwerven van vreemd krijgsvolk. De zitting van bet Lagerhuis was eergisteren avond zeer belangrijk. De Heer d'Israeli vraagde, of het gerucht waar is, dat de Russen Memel blok keren; waarop Sir James Graham antwoordde, dat hij dit onder de onmoge lijkheden rangschikte. Tot het aanwerven van vreemd krijgsvolk, verklaarde Sir Sidney Herbert, dat de Regering volstrekt niet in onderhandeling was getreden met Belgie, en dat al het dienaangaande berigte valsch en onwaar Ook kwam ter sprake een verspreid gerucht met betrekking tot den Jahde-zeeboezem door Pruissen van Oldenburg gekocht, om er eene oorlogs haven aan te leggen. Lord John Russell ontkende, dat de Britsche Regering, zoo als men zeide, over deze aangelegenheidvertoogen had ingediend bij het Kabinet van Berlijn. Aan het slot dezer zitting deed de Heer Gladstone, Minister van Financiën aan hetHuis de mededeeling, dat gedurende den oorlog de belasting op de thee onveranderd zou blijven. Ook verklaarde Lord John Russeldat hij de bewering als ware de oorlog n oorlog van propagandavolstrekt kon logenstraffen. De Minister legde tevens de betuiging af, dat de Britsche recruten te jong en onervaren zijn, om ze met vrucht te gebruiken. Ten aanzien der diplomatieke onderhandelingen zeide Lord John Russell dat hij de vier voorwaarden als grondslagen tot het herstel des vredes als van zeer toegeeflijke strekking beschouwde. Mogt Rusland de vier punten niet aannemen, dan vertrouwt de Minister, dat Oostenrijk een aanvallend en ver dedigend verbond zal sluiten met de Westersche Mogendheden. Lord Pakinglon heeft aangevoerd, dat het Bewind meer dan het Fransche en andere Regeringen de oorzaak is van de verlengingdie de oorlog tegen Rusland ondervindt. Eindelijk werd de Bill op het vreemde legioen voor goed aangenomen; 173 leden verklaarden zich voor en 135 tegen, zij is alzoo met eene meerderheid van 38 stemmen vastgesteld. Aan de ijzergieters Bolckow en Vaughan is door de Regering de levering opgedragen van 100 ton kanonkogels per week en zulks gedurende 52 weken. Ten einde de werving van inlanders gemakkelijker te maken, heeft de Opperbevelhebber des legers de maat voor recruten wederom verminderd, en voor infanteristen bepaald op 5 voet 4 duim. Het uitzenden van troepen en krijgsbehoeften naar de Zwarte zee duurt nog gestadig voortzoo wordt het schip Impëratrice te Portsmouth verwacht, om 1150 man naar de Krim te brengende schepen Europa en nog een ander worden gereed gemaaktom krijgsvolk over te voerenden 19Jen is een schip vol gerieflijkheden van Greenock naar ons expeditie-leger vertrokken en 39 balen kleedingslukken liggen daarenboven gereed om verzonden te worden; ook te Sheerness worden twee schepen uitgerust, om soldaten en oorlogsbcnoodigdheden naar de Krim in te nemen. De Admiraliteit heeft weder de levering van eene groote hoeveelheid winterkleederen voor het leger in de Krim aanbesteed. De Times deelt op grond van beriglen uil Odessa, deze weck ontvan gen mede, dat gedurende het geheele saizocn schepen met lijnzaad, talk, enz. die haven en de Zee van Azoff hebben verlaten. Ook wijdt dit blad eenige kolommen aan de verschillende voorwerpen, die door hel commilté ten behoeve van het krijgsvolk in de Krim zijn ontvangen. Reeds zijn een 6-tal schepen, met die voorwerpen en goederen beladen, naar de Krim vertrokken. Bij de ontscheping en onlpakking wacht hel krijgsvolk de vreemdste verrassingen. Om slechts iets te noemener bevindt zich onder de geschenken een van de Ileeren Barry, du Barry en O., bestaande in twee reusachtige kisten met Revalenta Arabica. Zekere Heer William Leslie van Waslhill heeft eene premie van 3 uitgeloofd aan ieder jong inensch, die binnen de eerste 4 maanden bij bet leger in dienst treedt. Gedurende de laatste 18 maanden hebben nagenoeg 8000 menschen door schipbreuk bel leven verloren, onder dit getal bevinden zich 500, die inet de City of Glasgow700, die met de Birkenhead200, die met de San Francisco330die met de Aretie350die met de Tayleur naar zee waren gegaan. FRANKRIJK. PARIJS 23 December. In den Moniteur wordt bekend gemaakt, dat de Regering geen gelde lijke giften voor de gekwetsten der in het Oosten strijdende Fransche land en zeemagt aanneemt, daar het de pligt en het voorregl van het gansche land is degenen te beloonendie in zijne dienst hun bloed storten; maar dat al wat voor de verpleging dier krijgsmagt dienen kan, zoo als dekens, lin nen, pluksel, enz. in dank door de Regering wordt aangenomen, omdat de voorraad daarvan, hoe ruim ook reeds, nooit te groot kan zijn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1