LEVI) SC UK COURANT#- WOEJNSDAG, 20 DECEMBER. N°. 152. s\ V ii De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nomrners worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLAADSCIIE BERIGTEN. LEYDEN 10 December. Z. 81. heeft benoemd tot Griffier bij het Kantongeregt te Alphen, 81r. G. J. Berkhoff, thans Griffier te Woubrugge; en in diens plaats 5ïr. 11 51. 51. llel- dewier, Advocaat te 's Gravenhage; alsmede tot eersten Commissaris van Po- licie alhier, A. Hendriks, thans tweede Commissaris, en in diens plaats, J. Engelvaart, thans Inspecteur van Policie der lste klasse te Ilotlerdam. liet Munt- en Penningkabinet der Hoogeschool alhieris dezer dagen o. a. verrijkt, behalve met eenige zeer fraaije Nederl. zilveren medailles uit de ÏS^ eeuw geschonken door den Curator Jhr. Mp. Gevers van Endegeest, met eene aan zienlijke bezending zilveren, Portugesche en Braziliaansche muntenalsmede van de Azorische eilanden, waaronder een aantal sedert het jaar 1749 geslagene stukken van Koning Jan V (j- 1750); Joseph 1 (j- 1777); van Koningin .Maria 1 (-{-1816) van den Prins-Hegent tot in 1799, eindelijk eeu halve kroon twee- en een-teslonstukken van den tegenwoordigen Koning Don Pedro V, voorzien van zijne zeerwel gelijkende beeldlenis. (goud- en koper-geld was er tot op 31 October 11. in Lissabon onder dezen vorst nog niet geslagen.) Onder deze stukken zijn merkwaardig een Pardaoof halve ropij van Goa, in 1776 geslagen, de munten van 300, 150 en 75 Rees voor de Azorische eilanden, van 1794 en 1795, en een hoogst zeldzaam koperen V Reesstuk voor die eilanden in 1800 geslagen. Naar men verneemt hehben de Studenten der Utrechlsche lloogeschool voor een bedrag van Honderd Gulden ingeschreven voor het Gedenkteeken dat in Augustus 1856, bij het 25jarig feest van het AIetalen Kbl'XS te Amsterdam zal worden onthuld. Te Wijk aan Zee, spoelde den IS"1'11 nog aan, eenig houtwerk, alsmede eenige vaten als: 1 vat wijn gemerkt AN, 1 vat teer en 5 vaatjes ingelegde groentenals koolpeterselie en andyvie gemerkt AN. Op de Zeehondenplaat is een lijk gevonden van een jongeling naar gis 25 jaren oud. Hij was in dulFelsehen jas, en geen zijner kleeren droeg merk- teekenen. Het lijk is te Burch, eiland Schouwen, ter aarde besteld. Te Zierikzce is eene zesriems-sloep aangehragt, van binnen iichlblaauw geschilderd, van buiten ongeschilderd doch geharpuisl, met een zwarten rand van hoven benevens een riem. De sloep is aan de slik van Borreridamme het ondersteboven, met den stroom komen aandrijven en schijnt nieuw te zijn, inogt zij van de Hendrika afkomstig zijn, dau zou de vrees niet ongegrond wezendat zich in haar nog schipbreukelingen hebben bevonden. Lijken zijn daar nog niet aangespoeld. In de vergadering van den Gemeenteraad te Leeuwarden is besloten om aan het personeel der nachtwachts eene som van ƒ110 uit de stadskas toe te staan, ter schadeloosstelling voor de nieuwjaarsfooijen aan de huizen der ingezetenen. Zondag 11., omstreeks 7 ure, ontdekte men brand in den Binkhorst oliemolen, even huiten de Brinkpoort te Deventer, en binnen een paar uren lag het geheele gebouw in de asch. De nabij gelegene woningen zijn behou den gebleven. De oorzaak is onbekend. Lord Rutherford een der uitstekendste Schotsche Regtsgeleerdenis in den afgeloopen week in den ouderdom van 65 jaren, te Edimburg overleden. De rijke, door den Kardinaal 5Iaï nagelatene boekerij, is door de Pauselijke Regering aangekocht, om, volgens het verlangen van dien beroem den geleerde, in het collegie der propaganda geplaatst te worden. De Boek handelaars Agazzi en Bonifazi, door den Kardinaal Altieri met de schatting dier boekerij belast, hebben haar op ongeveer 90,000 fr. gewaardeerd. De 7000 deelenwaaruit zij bestaatzijn grootendeels oude en zeer zeldzaam geworden uitgaven. 's GRAVENHAGE 19 December. Z. 51. heeft het ontslag van den Heer Enslie, als Minister van 5Iarine, aange nomen, onder dankbetuiging voor de goede diensten door den Minister bewe zen, en ad interim benoemd den 5Iinister van Oorlog, Forslncr van Damhenoy. Z. 51. heeft het eervol ontslag, op verzoek verleend aan J. Terwindt Az. als Burgemeester der gemeente Pannerden, ingetrokken; en benoemd tot Bur gemeester der gemeenten Charlois en Katendrecht5Ir. H. 51. Barendregt, ontslagen als Burgemeester der gemeente Oost- en Weslbarendrechl; alsmede aan J. Theelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Roggelprov. Limburg, en in zijne plaats benoemd J. Aerls. Het heeft Z. 51. behaagd, hij een dezer dagen genomen besluit, mag- tiging te verlecnen, om ook over 1855, aan alle Officieren van het Ncder- landsclie leger, voor zooveel de belangen van de dienst dit gedoogenverlof met 2/3 activitcits-tracteinent te verleenen, en voor hen, die tot het houden van paarden zijn geregtigd, onder behoud der fourages, waarop aanspraak kan gemaakt worden; zullende dit verlof in den regel niet langer dan voor 6 maanden, buitengewone gevallen uitgezonderd, genoten kunnen worden. Z. M. de Koning is 11. Vrijdag avond ongeveer ten 9 ure van het Loo in deze residentie teruggekeerd. Z. M. heeft zich dadelijk begeven naar II. 51. de Koningin-Weduwe, om haar te verwelkomen. 11. K IL Prinses Frederik der Nederlanden benevens de jeugdige Prinses 5Iariazijn eergisteren van hare buiterrlandsche reis in goeden welstand met een talrijk gevolg in de residentie teruggekeerd. De Afdeelingen der Tweede Kamer onderzoeken heden het voorstel der drie leden tot afschaffing van den accijns op de rogge. 5Iorgcn zal er zitting zijn ter afdoening der laatste werkzaamheden voor het reces. De Eerste Karner zal heden ten drie ure eene zitting houden, waarin de ontwerpen van wet, gisteren door de Tweede Kamer aangenomen, zullen inkomen. De Minister van Koloniën zal morgen cn die van Financien Donderdag geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, heeft de Algemecne Synodale Commissie besloten eene circulaire uit te vaardigen aan alle Kerkeraden, ten einde de aanschaffing van het officieel kerkelijk orgaan ook voor de archieven der gemeenten te bevorderen, terwijl van wege den Minister voor de zaken der Ilerv. Eercdienst enz. aan de kerkelijke administration is te kennen gegeven, dat de Minister het van belang acht daartoe mede te werkendour in de daarop loopende kosten van abonnement ten laste der kerkelijke fondsen Ie voorzien, ver trouwende dal de kerkvoogdijen enz. de aan hare zijde verlangde medewerking ten deze gaarne zullen willen verleenen. Door Kerkvoogden van de Herv. gemeente alhier, is het lot verdere voltooijing van den ophouw der 5Vil|emskerkeene geldleening geopend in aandeden van ƒ100, ƒ500 en ƒ1000 a 3 pCt.aflosbaar iri 19 jaren. liet Prov. Geregtshof in Zuidholland heeft 3 Rijks commiezen vroeger gestalionneerd onder Gorinchem, schuldig verklaard aan knevelarij en ver oordeeld tot correctionele gevangenisstraf van écn jaar, van 9 en van 3 maan den in geldboeten en in de kosten. De laatste ter steurharing uitgeruste schuiten zijn thans te Schevenin- gen teruggekeerd. De vloot van die zeeplaats heeft bestaan uit 90 schuiten welke 11 millioenen stuks haring hebben aangehragt, terwijl de zuivere op brengst beliep 200,025zijnde voor iedere schuit 2,222.50, hetwelk eene redelijke opbrengst mag genoemd worden. Van de vrijheid om haring te mogen kaken is geen gebruik gemaakt, zoodal te Scheveningen niet één ton pekelharing is aangehragt. Tweede Sirssner der Stïzten-^èeneraat. Zitting van Zaturdag 10 December. In deze zitting is ingekomen een wets-ontvverp tot voorloopige regeling van uitgaven voor het Dep. van Alarine, gedurende de zes eerste maanden van 1855, met daarbij behoorende memorie ven toelichting. De Commissie van Rapporteurs voor het wcls-ontwerp lot vernietiging van schuld heeft haar eindverslag uitgebragt. De beraadslagingen zullen gevoerd worden na de afdoening van die wets-voordraglenwaarvan de behandeling vóór de wet op de middelen reeds is vastgesteld. De beraadslagingen zijn daarop gehouden over de artikelen van Hoofd stuk X Depvan Oorlog De afdeelingen 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 13, 14 en 15, gaven geene aanleiding tot discussie, en de daarin voorkomende onder-artikelen 1 tot 13, 15 tot 19, 37 tol 41, betrekking hebbende tot de kosten van het departe ment, tractementen enz. van den grooten slaf, van het beheer des legers, van de provinciale en plaatselijke staven, tractementen enz. van de verschil lende wapencorpsenremonte, reiskosten, geneeskundige dienst, vuur en licht in de wachten, scheeps- en wagenvrachten en overvaartgeldpntracte menten enz. van het corps maréchausséepensioenen enz., onvoorziene nit- gaven, werden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de behandeling der 10(I<', llde en 12<le afdeelingen, handelende

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1