SPANJE. MADRID, 11 December. Dc Heer Luzuriaga is benoemd tot Directeur-Generaal der overzeesche aan gelegenheden. De Ministers hebben besloten geheel vreemd te blijven, aan de redactie van bet ontwerp eener nieuwe grondwet, welke taak zij ganscbelijk aan de Cortes overlaten, die bet nieuwe staalkundig gebouw moeten optrekken op den grondslag van den troon van Isabella II en van bare dynastie. De Espana meldtdat bel Kabinet voornemens is eene commissie te be noemen, bestaande uit artillerie- en genie-Officierendie in last zal krijgen de belegering van Sebastopol bij te wonen. Na de opschudding, die dezer dagen alhier plaats bad, wegens de duurte van het brood, zijn de prijzen van dit eerste voedingsmiddel verminderd ge worden; den G1^11 echter wilde bet gemeentebestuur ze weder verhoogen, en dezelfde ongeregeldheden braken uit. Gelukkig waren in tijds maatregelen genomen om ze te keeren. In de laatste dagen hebben verscheidene Israëlieten uit Duitscbland waarvan eenige tot zeer rijke familien behooren, bij de Regering aanzoek gedaan tot bet bekomen van vergunning, om zieh in Spanje te vestigen. ÏÏALÏE. ROME, 10 December. De Paus, dienst doende in de Sb Pieterskerk, beeft na bet Evangelie, te 11 ure, het verwachte decreet afgekondigd. Het leerstuk aangaande de II. Maagd, is verklaard voor een geloofsartikel der berk. 200 Bisschoppen waren tegenwoordig. De quaestie der levensmiddelen is in geheel Italië het vraagstuk van den dag. De levensmiddelen zijn overal op het schiereiland duur, en de prijzen der granen blijven zeer boog. Te Napels is, zoo als men weet, de graanuitvoer verboden tot Junij 1855; doch de smokkelarij wordt daar op zeer groote schaal gedrevenen de verbodsbepaling is in de praktijk hersenschim mig. Dezer dagen nog heeft een handelshuis te Barletta in Apulië, de firma Mazzarella, 16,000 tomoli (ruim 8000 Ned. mud) graan naar Malta uitgevoerd. Het was genoeg dat eene zekere som geld gegeven werd aan een persoon, die ten hove toegang en welligt ook invloed had, om het verlof te erlangen tot den uitvoer dezer granendie door een Engelschen ondernemer gekocht en naar de Krim gezonden werden, om de bondgenooten van voedsel te voorzien. UANB9JR £1. 12 December. Ten gevolge van nieuwe uit Londen ontvangen bevelen, hebben de vijf schepen der Engelsche vloot, welke nog te Kiel waren gebleven onder de bevelen van den Schout hij-Nacht Chads, terstond het anker geligt en zijn vertrokken om naar Engeland terug te keeren. Er blijft thans geen enkel Engelsch oorlogsvaartuig meer te Kiel. F JE ANH FOM. 11 December. In hare buitengewone zitting van eergisteren is de Duilsche Bondsverga dering met eenparigheid van stemmen, toegetreden tot het bekende addition- ncele artikel van het Oostenrijksch Pruissische verdrag. Volgens het Journal de Francfortluidt het voorstel dat ter stemming kwam, als volgt: De Bondsvergadering moge besluiten, 1°. dat de Duitsche Bond, als Europesche Mogendheid, de vier preliminaire punten naar hunnen wezentlijkcn inhoud, voor een gepasten grondslag houdt en erkentter voorbereiding van cenen toestand van regt en vrede in Europa, waarbij tevens de belangen van Duitschland bijzonder zijn in het oog te houden; 2°. dat uit dien hoofde, de vredesbepalingen op dezen grondslag gevestigd en verkregen behooren te wor den3°. dat anderzijds een aanval op Oostenrijk, hetzij op zijn eigen grond gebied, hetzij op zijne troepen in de Vorstendommen, aan geheel Duitschland de verpligting oplegt om met zijne gebeele magt Oostenrijk bij te staan; 4°. dat uit dien hoofde alsmede wegens den meer en meer bedreigden toe stand der Europesche aangelegenheden, aan de militaire Bondscommissie zal worden opgedragen, het noodige voor te bereiden, opdat de militaire hulp middelen des Bonds ten behoorlijken tijde gereed en beschikbaar zullen zijn. Van Ehrenbreitslein wordt berigtdat de scheepvaart op de Lahn se dert eenige dagen geheel belemmerd is, ten gevolge van het instorten eener sluis in de nabijheid van Nassau; vele vaartuigen zijn daardoor verhinderd hunne reis voort te zetten. De landverhuizing naar Amerika over Hamburg heeft van 1 Jan. tot ultimo Nov. jl. bedragen 49,344 personen; in het vorige jaar was dit getal over gelijk tijdvak slechts 27,413 personen. Vele teruggekeerde landverhuizers, hangen een treurig tafereel op van de in Amerika heerschende duurte en stilstand in den handel. Gisteren ochtend heeft een afkomend vlot van 400 a 500 voet lengte cn 70 a 80 voet breedte, de schipbrug voor Dusseldorf, grootendeels vernield, zoodat de overtogt over den Rijngeruimen tijd is gestremd geweest. Twee stoombooten der Nederlandsche stoomboot-maatschappij hebben zich loffelijk gedragen door het terugbrengen der weggeslagen pontonswaardoor het mo gelijk werd de passage vroeger te herstellen, dan anders welligt ware moge lijks geweest. OOSfESIIlIJH. AVEENEN, 6 December. De uitgave van de Lloyd is voor onbepaalden tijd verbodenten gevolge van de opneming van een hevig artikel tegen de Duitsche Staten. De raad van bestuur van den Lloyd, heeft een der Directeuren van deze maatschappij naar Konstantinopel gezonden, om de noodige schikkingen tot stand te brengen voor de verbetering der stoomvaartdienst. Onder anderen zal er eene regtstreeksche dienst worden geopend tusschen Triest en Konstan tinopel waardoor de Lloyd zonder groot nadeel zal kunnen wedijveren met de paketbooten der Fransche Messagerics, wat de snelheid van het overbren gen der dépêches betreft. Volgens Weener dagbladen heeft Frankrijk tegenover Oostenrijk zich verpligt, in alle deelen van Italië voor de handhaving der orde te zorgen, en heeft de zending van twee Fransche diplomalen, die in den jongsten tijd zich te Turyn ophielden, ten doel gehad, aan het Sardinischc Bewind opheldering te geven aangaande den tegenwoordigen staat van zaken in Europa, en het te waarschuwen voor gebeurlijke omstandigheden, als een gevolg der staatkundige verwikkelingen. Uit Krakau wordt van den 4<*cn dezer aan de Voss. Zeit. geschreven dal de krijgsbehoeften, kanonnen en materiëel van allen aard aangevoerd, in groote hoeveelheid aldaar worden aangebragt. Om die stad zijn opgerigt 22 schansen, ieder door 7 stukken geschut verdedigd. Binnen het regtsgebied der stad zijn 4 citadellen gebouwd; op den heuvel van Kosciusko in de nabijheid van Krakau is een fort aangelegd, en de berg Krakas is door een muur omringd. Het oude koninklijke slot van Krakau op den berg Mawel wordt versterkt en van kazernen en magazijnen voorzien. SügLAN Eb De Russische staats-koeriers leggen in 96 uren den weg van Sebastopol over Odessa tot Moscou af; daar worden zij met altijd gereed staande extra treinen van Moscou naar Petersburg overgebragt, zoodat zij in 108 uren den afstand van 2300 wersten afleggen7 wersten zijn eene Duitsche mijl. Uit Odessa wordt gemeld, dat de Commissie aldaar, belast met de taxatie der granen, die aan onderdanen van neutrale stalen in eigendom toe- behoorende, op bevel der Russische Regering werden terug gehouden, haren arbeid voltooid. De waarde daarvan is op 1,800,000 zilv. roebels geschat, welke som, naar men gelooft, aan de belanghebbenden zal uitbetaald worden. füEIIE. De benoeming van Reschid-Pacha tot Grootvizier wordt bevestigd. De op volger van Reschid-Pacha is Ali-Pacha, tot dus verre Voorzitter van den Raad van den Tanzimat. De landpost uit Konstantinopel zal voortaan 2 dagen vroeger bcrigten naar AVeenen kunnen opzenden dan tot dusver geschied is, daar deze post in plaats van over Semlin thans over Adrianopel, Schumla en Rudschuk naar Bucharest gaat. Volgens een berigt van den Generaal Canrobert van den 3<Icn dezer vallen er zware regens, die de belegeringswerken belemmerden. De Turksche troepen in de Krim, tot dus verre bij de Fransche en Engelsche divisiën ingedeeldzullen voortaan een afzonderlijk legercorps vor men, waartoe tevens zullen behooren de krijgslieden uit Tunis cn Egypte, benevens de dezer dagen uit Konstantinopel nieuw aangekomen 10 of 12,000 man; Osman-Pacha zal het bevel voeren over dat legercorps. De berigten uit Konstantinopel, met betrekking tot de binnenlandsche aangelegenheden van Turkye, zijn niet van belang ontbloot. Omer Pacha heeft bij de Porto een klagt ingediend tegen Rizza-Pacha, Minister van Oorlog, dien hij beschuldigt het Turksche leger aan den Donau gedurende verscheidene maanden niet van het noodige te hebben voorzien. De Minister verdedigde zich daartegen en beweerde, dat al wat Omer-Pacba had gevraagd naar Boer- gas was gezonden, en dat, mogt het Donau-leger niets hebben ontvangen, de schuld te wijten was aan den Opperbevelhebber, die zorgen moest, dat van Bocrgas alles naar de door de troepen bezette plaatsen wierde vervoerd. De Ministerraad stelde Rizza-Pacha in het gelijk, en daaruit willen sommigen afleidendat Omcr-Pacha zijn ontslag zal indienen als Opperbevelhebber van het Donau-leger. Alvorens Omer-Pacha naar A'arna vertrok, heeft hij aan Vorst Stirbey, Hospodar van AArallachye, een firman van den Sultan ter hand gesteld, ter uitvoering van den inhoud, waarbij ten eeuwigen dage uit de Vorstendommen verbannen worden zeer veel ambtenaren, militairen, en bojaren, die gelijktij dig met de Russen AVallachye hebben verlaten, en niet zijn teruggekeerd se dert bet land door de Turksche troepen is bezet. Deze maatregel, waardoor veel notabelen des lands getroffen worden, is Vorst Stirbey zoo streng toege schenen, dat hij, de uitvoering niet op zich durvende nemen, den raad van bestnur van het Vorstendom daarover raadpleegde, en dat ligchaam heeft zich, in overleg met den Hospodar, tot den Sultan gewend, met verzoek om gratie voor een zeker aantal AVallachyers, op welke de firman van toepassing is. Uit Bucharest wordt van den llden Dec. gemeld, dat Omer-Pacha naar Varna was vertrokken, waar 19 bataljons werden ingescheept, terwijl reeds een gedeelte der troepen naar de Krim was vertrokken. A'olgens tijding van Sebastopoldd. 7 Dec.waren daar weder 4 Fransche regementen aangeko men. De insluiting jdier vesting was nagenoeg voltooid. Er had eene groote beweging onder de troepen plaats in het centrum der vesting en in het ge deelte der stad gelegen ten noorden van de baai. Het nieuwe belegerings geschut was nog niet gesteld. Het Fransche leger telt tegenwoordig 3 begraafplaatsendie van Ba- lygly, die van Daoed-Pacha en die van Pera. De lijken worden in een soort van zwartgeschilderde omnibuswaarop een kruis staatvervoerdvoorop in het rijtuig zitten een priester en een soldaatdie tot koorknaap dient terwijl een Bulgaar naast de buffels looptdie het voertuig trekken. De berigten uit Athene van 27 November, spreken bijna bij uilslui ting alleen over de cholera en waarlijk die ongelukkige stad wordt deerlijk geteisterd door die ziekte. Op eene bevolking, welke na het uitbreken der ziekte door verhuizing reeds gesmolten is tot 10,000 inwoners, lelde deze

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3