LEYDSCHE COURANT'. YRÏJDAG, 15 DECEMBER. 1854.. 'sny«R De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad ]V°. 35. BIMEiMAXDSCHE BERIGTEW. LEYDEN14 December. De Justitie zet steeds met ijver bet onderzoek voort, in de zaak van den geplcegden manslag onder Lisse. Men heeft echter den dader nog niet op liet spoor. Gisteren is wel alhier door 2 marcchaussée's, een poldergast hinnen- gebragt, legen wien eeriig vermoeden scheen te bestaan, doch onmiddelijk in het verhoor gebragt, is hij als onschuldig op vrije voeten gesteld. Eergisteren werd eene openbare Vergadering der alhier gevestigde afdee- ling der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden. De Heer C. Krabbe, trad als spreker op, en gaf een kort overzigt van de belangrijkste mededeelingen dit jaar in den Volksvriend opgenomen. Deze Vergadering werd door vele leden, begunstigers en andere belangstellenden bijgewoond. Vermeldden wij in ons vorig nommer de namen der passagiers van bet verongelukte schip Ilendrikawij laten hier nu volgen uit welke man schappen de equipage bestond: P. Admiraal, gezagvoerder; D. G. Visser, lstc stuurman, van Fiolterdam K. M. Ilengers, 2de stuurman, van Harlin- lingen A. J. van Staveren, 3de stuurman, van Leyden; H. F. van Son, Doctor; J. Nicola, bootsman; JI. van Eeuwen, bootsmansmaat, J. Sloebek timmerman, alle 4 van Rotterdam; E. Hellberg, 2de timmerman, van ller- nozand; B. Bohn," kok, van Rotterdam; J. Vreeswijk, koksmaat, van Oude water; J. B. Diederichs, hofmeester, van 'sHage; J. van Dijk, 2de hofmees ter, F. Willemse, zeilmaker, de 2 laatsten van Rotterdam; J. Engel, van Lansmeer; P. A. Olscn', van EckerzanTv. Lanerna, van Pekcl-A; H. A. Kos ter, van Vlissingen; D. Reich, van Hamburg; F. Koebelmacher, van Straal- sund; B. Kleinvogclvan llarlingen; F. Oosterkompvan Veemen, (Slees- wijk-Holstein)F. van der Meulen, van Ferwerd; P. Meier, van Allona; C. Waardenburg, van Oud-Beijerlandcn J. O. Lythberg, van Wishoë (Zwe den), alle 12 matrozen; C. Foucou, van Denain; C. Poortvliet, van Breskens J. Kiewit, van Rotterdam, en C. van der Pijl, van llardinxveld, alle 4 ligt- inat rozen J. Termaten, koeboer, van Oostenburg; A. Lagewaard, van Rot terdam en M. Timmermans, van Breda, beide jongens. Ook onder de gemeente Monster zijn vele goederen aangedreven, o. a. eene kist, welke aan den Heer C. F. Lantzius, gewezen Student uit Delft, toe behoorde. Uit Middelburg wordt onder dagteekening van den 1 iden Jejer gemeld: Volgens beden gedane waarneming, ontwaart men van den toren hier den romp van een schip op de Zeeliondenplaat (noordelijk deel van den Banjaard); oogenschijnlijk is die romp op zich zeiven in goeden staat. Nog kunnen wij berigten, dat op verschillende punten van de kust, o. a. te W assenaarDirksland en Westscbouwenvoorwerpen van meerderen en min deren omvang zijn aangespoeld door de merken kennelijk tot liet schip Ilendrika behoorende. Lijken zijn wel lot een drietal drijvende gezien, maar niet aan de stranden gevonden of onder bereik gekomen om te visschen. Te Goes zijn drie agenten van policie der eerste klasse gedurende 14 dagen door Burgemeester en Wethouders in hunne betrekking geschorst omdat zij, in strijd met bet daartoe strekkende verbod, aan de huizen der ingezetenen met Almanakken zijn rondgegaanom daarvoor fooijen te ontvangen. Van Hontenisse, prov. Zeeland wordt gemeld, dat onder Lamsweerde eene moeder haar kind, van nagenoeg 2 jaren, alleen in huis heeft gelalen, na alvorens vuur te hebben aangelegd. Terug komende vond zij het kindje zoo deerlijk verbrand, dat het, zoo niet beide, dan toch een oog geheel kwijt zal zijn. De voorwerpen der oudheid, bijeenverzameld door wijlen den Heer Wil- linge te Emmen (Drenthe), die tijdens het IX"10 Landhuishoudkundig Congres te Assen ten toon zijn gesteld en met regt eens ieders aandacht tot zich trokken, zijn door eene Commissie aangekocht, ten behoeve van het op te rigten museum voor Drentsche antiquiteiten, waartoe HH. Staten der pro vincie een toelage hebben toegestaan. De verdienstelijke Antwerpsche beeldhouwer Leonard de Cuyper, heeft den Heer Mr. J. van Lennep, te Amsterdam, eene missive toegezonden, welke door het dagblad de Schelde wordt openbaar gemaakt, en waarin voornoemde kunstenaar het even heusch als belangeloos aanbod doet, kosteloos ter cere van onzen groolcn Dichter Joost v. d. Vondel, een standbeeld levervaardigen, overeenkomstig een daartoe ontworpen model, indien Nederland tot de op- rigting daarvan, als een vereerend blijk van hulde aan VoudeI's nagedachte nis gewijd, mogt willen besluiten. 's GRAVENIIAGE 14 December. Z. M. heeft aan den verdienstelijken Adjudant-Onder-Officier Exel, conduc teur der artillerie lste kl., te Naardeneen gouden horologie geschonken lot belooning van de in zijne betrekking verrigte diensten. De Mini-ter van Marine zal morgen geen gehoor vcrleenen. Men verneemt, dat de Vice-Admiraal J. Enslie, aan den Koning zijn ontslag heeft aangeboden uit zijne betrekking van Minister van Marine. Reeds heeft Z. Exc. daarvan rriededeeling gedaan aan den Baad van Ministers cn eene tijdelijke begrooting, tot voorziening' in den geregclden loop van zaken, in gereedheid gebragt, die spoedig aan de Staten-Generaal zal worden onderworpen. Men spreekt er van, dat de Heer Rochussen tijdelijk met de portefeuille van het departement van marine zou worden heiast. Gisteren middag heeft er hij den Hertog van Saksen-Weimar een groot diner plaats gehad, dat door Leden van liet Corps Diplomatiqae, Ministers en vele aanzienlijken werd bijgewoond. De Minister van Binnenl. Zaken zal aanstaanden Donderdag aan de Leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaaleen diner aanbieden. Tioeedfi Biesincr (St' Sfufea-Genei'iz»/. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 12 December. De artikelen 1, 3 en 4 der lste afdeeling over Iloofilst. IX B [Dep. van Financiën) werden zonder beraadslaging goedgekeurd. De Heer de Poorter wilde artikel 2 Iractementen van den Hoofd-Administraleur enz." met f 1000 verminderd hebben; dc daartoe strekkende wijziging werd met 50 tegen 13 stemmen afgewezen. Bij de 2Je afdcehng voerden het woord de Ileeren Godefroi, Donker en de Minister van Financien. Op artikel 5 Tracteinenlen van den Secretaris, de andere Ambtenaren enz. ƒ39,380" stelde de Heer van Huëvcll als wijziging voor, dat cijfer met 3.G00 te verminderen, welk amendement, na eene woor denwisseling tnsschen de Hoeren de Poorter, van IloëvellStoim vrn 's Gra- vesande, Godefroi, van Bosse, van Nispen van Sevenaer, van Rappard en den Minister van Financien, met 41 tegen 24 stemmen werd aangenomen. Op morgen ten 11 ure voortzetting. Zillin" van Woensdag 13 December. O O In deze zitting is de beraadslaging o*cr Hoofdstuk IXB der Staalsbegroo- ting voor 1855 Departement van Finanticnvoortgezet. De tot de 2lie en 3dc afdcclingen (kosten van administratie van de grootboeken en rentebe taling van nationale schuld) behoorende artikelen C lot en met 10 werden goedgekeurd. Over de 4de afdeeling (kosten van bet agentschap van bet Ministerie van Finanticn te Amsterdam) voerden bet woord de Ileeren de Poorter, van Goltstein, van Iloëvell, van Bosse en den Minister van Finantien, waarna artikel 11 (Iractementen van den agent enz.) met 42 tegen 22 stemmen en de volgende artikelen 12 en 13 zonder beraadslaging werden aangenomen. De artikelen 14, 15 en 16 zijn zonder stemming goedgekeurd. De artikelen 17 tot 22 in de 6de afdeeling (kosten van liet muntwezen) werden achtereenvolgens goedgekeurd. Op artikel 23 van de 7de afdeeling (kosten van de administratie der di recte belastingen enz.) werden twee amendementen voorgedragen. Een van den Heer Huguenin, strekkende om de bij dat artikel uitgetrokken som van ƒ2,883,000 voor tractemenlen enz. te verminderen met ƒ24,400, ter zake van liet op den toelichtenden slaat voorkomende bedrag voor Rijks-Advocaten. Het tweede van den Heer van Iloëvell dienende om dezelfde som van ƒ2,383,000 tol ƒ2,870.800 terug te brengen. De eerste wijziging werd in den loop der beraadslaging, door den Heer Huguenin ingetrokken, en de laatste met 39 tegen 27 stemmen verworpen. Al de overige artikelen dezer afdeeling, 24 tot 39, werden achtereenvol gens zonder beraadslaging aangenomen, gelijk ook de artikelen 40 tot 45, 47, 43 der volgende afdeeling (kosten van de administratie der indirecte be- lastingeu, van de staats-loterij en van de bewaring van bet kadaster); op i artikel 46, betrekking hebbende op de staats-loterij, gaf de Minister cenige inlichtingen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1