Verscheidene Dames uit de hoogste standen te Lyon zijn voornemens zich te vereenigen tot het leveren van pluksel voor de gewonden in de Krim. Van 12 bierbrouwers te Rijssel, beschuldigd van zamenspanning om den prijs van het bier te doen stijgen, zijn 11 tot betaling van geldboeten veroordeeld. Volgens berigten uit Nieuw-Caledonia van 24 Mei toonden zich de in boorlingen zeer vriendschappelijk jegens de nieuwe bezitters van die streek, de Franschen. Te Balade is eeu fort opgerigt, dat door 30 artilleristen be zet is. De zendelingen maken groote vorderingen. Goede geologen zijn over tuigd dat men in de bergen van de provincie Victoria goud zal vinden. Er bestaan ook steenkolenmijnen. De voornaamste producten van den grond zijn het suikerriet en arrowroot in overvloed. Koffij-, olijf- en oranje- hoornen uit Sydney overgebragt, telen er uitmuntend. Een breede en be vaarbare rivier, die men in bet noordelijk gedeelte van het eiland ontdekte, besproeit rijke vlakten, die men in heerlijke weiden zou kunnen veranderen. SPAIJE. MADRID, 9 December. Den 3den dezer ontving het Kabinet een nieuw votum van vertrouwen van j de Cortes, die dit verleenden met 146 tegen 40 stemmen. Het was een ge- j volg der onstuimige zitting van den a*1011, die aanleiding bad gegeven tot bet geruchtdat bet Kabinet zijn ontslag zou indienen. Het gebeurde bepaalt zich tot bet volgende: De Heer Sanches Silva bad een voorstel gedaan, strek- kende om alle belastingen op de voorwerpen van verbruik af te schaffen. De Heer Collado, Minister van Financien, bad, zonder juist die belasting te ver dedigen, de onmogelijkheid doen uitkomen om in de tegenwoordige omstan digheden de schatkist van die bron van inkomsten te berooven. Evenwel ver- klaarde hijom zich niet geheel vijandig tegenover den voorsteller te toonen zich niet te verzetten tegen bet verzenden van bet voorstel naar de commissie voor de begrooting. De Heer Sanchez Silva kon zich met dien grond van niet-oritvankelijkheid niet vereenigenhoe zacht deze ook was voorgestelden eischte, dat een bijzondere commissie zou worden benoemd om zijn voorstel te onderzoeken. De vergadering besloot met 138 legen 67 stemmen overeen komstig dat verlangenzoodat bet Kabinet in zeker opzigt bier eene neder- laag leed. De Heer Collado evenwel kan op dezen oogenblik in bet Ministerie onmogelijk gemist worden, en bij deze overtuiging maakte bij van de zaak geene Kabinets-quaestie, doch bet schijnt, dat het incident door de Regering van genoegzaam belang werd geacht, om een nieuw votum van vertrouwen aan de vertegenwoordigers te vragen. Het is thans de derde maal, dat de Cortes Isabella II, als Koningin van Spanje proclameren. De eerste maal in 1837, toen het Spaanscbe volk ten prooi was aan de ellende en den burgeroorlog, die een einde nam door de bevestiging van een wankelenden troon op bet hoofd van Isabella IIde tweede maal in 1845, bij de herziening der constitutie van 1837, en thans voor de derde keer, nadat een revolutionaire staat van zaken 4 maanden geduurd heeft. Het voorstel betreffende de Koningin-moeder, dat, zoo als wij reeds be- riglten, aan eene commissie van onderzoek is verzonden, luidt als volgt: De ondergeteekenden hebben de eer aan de Cortes voor te stellendat er zal ingesteld worden een Parlementair onderzoek naar al de feitennaar aan leiding waarvan Dona Maria Christina van Bourbon en baar tegenwoordige echtgenoot, op welke wijze ook, aan de natie verantwoording knnnen schul dig zijn, sedert den dood van Ferdinand VII; en dat dit onderzoek ook zal worden uitgestrekt tot al de strafbare en onwettige handelingen barer ambte naren die of niet genoegzaam of in bet geheel niet hebben nageleefd de constitutie en de grondwetten van den staat, of de bijzondere wetten en ordonnantiën, die bet goede beheer der openbare belangen waarborgen, in al de aangelegenbeden waarbij Dona Maria Christina en baar echtgenoot regt- streeks of zijdelings belang hebben gehad; en dat met dit doel eene commissie zal worden benoemd bestaande uit afgevaardigden, aan welke commissie de Regering zal verstrekken alle documenten gevraagd bij circulaire van 27 Aug. j 1., en alle andere stukken, die de commissie nuttig en noodig zal achten. Er is eene Commissie, uit 6 Professoren bestaande, benoemd, ten einde zoo spoedig mogelijk de grondslagen op te stellen voor een wels-onlwerp, be treffende het openbaar onderwijs. Het dagblad La Espana meldt, dat er zich alhier een genootschap beeft gevestigd, tegen mishandeling van dieren. Dit genootschap, het eerste van dien aard dat ooit in Spanje bestondis geheel uit vrouwen zamengesteld. Behalve dit bijzonder doel, stelt bet genootschap zich voor, om te werken tot afschaffing van de stieren-gevechten. In vele jaren heeft men eene zoo groote koude niet ondervonden als die thans heerscht. De veelvuldige sneeuw te Guadamarra en Navas Cerrada, gepaard met lievige stormen, hebben die temperatuur te weeg gebragt. ITT AL JLIE. ROME, 4 December. Mgr. Ferrari is benoemd tot Minister van Financiën en Mgr. Pentini lot Minister van Oorlog. Beide Prelaten genieten algemeene achting, maar bet is toch een opmerkenswaardig feit, dat nu niet dén leek meer zitting beeft in bet Romeinsche Ministerie, zijnde men alzoo teruggekomen tot bet stelsel, om de liooge openbare ambten of bedieningen, bet Ministerie van Oorlog niet uitgezonderd, aan Geestelijken toe te vertrouwen. Den 30sten November is bet verwachte geheime Consistorie op het Vali- caan gehouden. De Aartsbisschop van Toledo en de Patriarch van Lissabon ontvingen daarbij den Kardinaalshoed. De Paus beeft vervolgens een aantal Bisschoppen benoemd in Centraal-AmerikaToscane, Napels en Mexico, ter wijl ook nog onderscheidene Bisschoppen in p. i. benoemd zijn. Volgens berigten, was bet stellig' bepaald, dat de herbouwde Sb Pau- 1 as-kerk alhier, den ÏÓdcn dezer door den Paus zou worden ingewijd. Hij bad 6 Kardinalen uit onderscheiden landen der Christenheid gekozen om hem in dat werk bij te slaan. MA BIB UK. Cf. Admiraal Hamelin is uit de Zwarte zee teruggekeerd, en beeft de betrek king van Fransch Vlootvoogd in die wateren nedergelegd. De Admiraal Napier, is met zijn eskader, met achterlating slechts van 2 ooilogsscbcpenvan Kiel naar Engeland vertrokken. F1MSPOET. 9 December. De Bondsdag beeft met algemeene stemmen, op ééne na, bet additionele artikel van bet April-lraclaat aangenomen. Het voornaamste artikel van bet tractaat van den 2den dezer bepaalt dat wanneer vóór bet einde van 1854 de vrede niet verzekerd is, bet ver bond tot aanval of verdediging tusschcn Oostenrijk en de Westersche Mogend- beden in werking treedt. In de Beijerschen Paltz en andere naburige gewesten blijven de graan prijzen bij voortduring rijzende. In den wijnhandel heerscht eene in bet oog vallende stilte, die voornamelijk bare bron heeft in de hooge prijzen en om- dal de kwaliteit geenszins daaraan beantwoordt. Ilanover is nu mede tot het scheepvaarts-verdrag toegetreden, dat in 1851 door Pruissen zoo voor zich als voor de overige Tolverbonds-Staten met de Nederlanden werd gesloten. Op den lstcn October jl. bedroeg de Beijersche staatsschuld nagenoeg 129' millioen gulden, en met de schuld, voortspruitende nit bet aanleggen van spoorwegen196 millioen. Tusschcn Wurlemberg en Beijeren wordt thans onderhandeld, over eene meer geregelde aansluiting van de spoorwegen der beide staten, waardoor het handelsverkeer merkelijk bevorderd zal worden. TURK ÏE. De Turksche Regering zet bet onderzoek, ter zake van een voor eenige weken ontdekt complot met ijver voort. De zamenzwering was gesmeed ge worden in de Donau-vestingenen bad vertakkingen in geheel het schiereiland tot Pera, Salonica en de Grieksche grenzen. De zaamgezworenen vooronder stelden of wisten welligt, dat de Russen gedurende den winter een tweeden aanval aan den Donaukant zouden ondernemenen bij die gelegenheid moes ten alle bergbewoners van Rumelië, Bulgarye, Macedonië en Epirus in op stand komen. Berigten uit Konstantinopel tot den 30stcn Nov. behelzen bet volgende: In een, op den 28stcn te voren in het kamp voor Sebastopol gebonden raad, had de Generaal Canrobert besloten tot het leyeren van een groolen slag op den 2dcn Dec. Die tijding verwekte veel geestdrift onder de troepen der bondgenoolen. Op den 30sten zou hun vuur met hevigheid hervat worden. De Russen hadden gebrek aan alle soort van levensmiddelen zij waren zeer gedemoraliseerd. Eene bestorming werd als na op banden verwacht. Bij den uitval uit de vesting op den 23stcn hadden de Engelscben 16 stukken ge schut van den vijand vernageld. De laatste paralel was op 100 ellen af- stands van de vesting voltooid. Het grootste vertrouwen heerscht in het kamp der verbonden legers. De laatst uit Konstantinopel ontvangene berigten melden nog, dat Prins MenzikolF op 26 Nov. zijn hoofdkwartier te Bakschisarai had gevestigd. De Generaal Liprandi stond met 20,000 man in de rigting van Balaklava, doch niets duidde aan, dat bij voornemens was de bondgenooten aan te tasten, of het versterkte kamp tc herstellen. De wegen in bet binnenland waren bijna onbruikbaar voor bet vervoer der Russische provianderingen. Uit Algerie waren versche hulptroepen aange komen. Ook uit Egypte waren 2200 manonder Menckly-Pacba aangeland terwijl nog 5000 man der bondgenooten verwacht werden. De tot nu toe ontvangen versterkingen werden reeds als voldoende beschouwd, om een slag te leverenwelke binnen zeer korten tijd werd te gemoet gezien. Te Kon stantinopel werden aanzienlijke aankoopen gedaan voor de overwintering der troepen. Men was er in geslaagd de Henri IV te reddenbet geschut van dat schip was aan land gebragt en de helft er van voor de belegeringswerken gebruikt. De Turksche Minister van Finantien was afgezet. Volgens de jongste berigten uit Bucharest en Jassy is het vertrek van Omer-Pacha naar Fokschan ophandenzonder dat dit vertrek evenwel een aanvattende beweging tegen Bessarabië zoude ten doel hebben. Vele duizendc wagens zijn in beweging met de bagaadje van de Turksche troepen van Bucharest en Kalarasch naar Fokschan te brengen, en om dit vervoer te be vorderen zijn zelfs van wege het Oostenrijksche bezettingsleger, vele overtol lige paarden beschikbaar gesteld. Halim-Pacha staat met zijne rniterij in de nabijheid van Fokschan. Berigten van Batoen tot 30 October melden, dat het geleide, hetwelk 800 Turksche gevangenen naar den Don overbragt in het gebergte door de Circassiers is aangevallen cn in de pan gehakt. De gevangenen werden in vrijheid gesteld. - De Fransche troepen te Athene in bezetting, hebben bevel gekregen naar de Krim te vertrekken. Ten gevolge van het verschrikkelijk heerschen der cholera is Athene bijna geheel verlaten. Het Hof, de Ministers, de militaire autoriteiten bevin den zich echter nog steeds aldaar; doch de meeste ambtenaren van minderen rang hebben naar elders de wijk genomen. De dagbladen kunnen niet ver" schijnenbij gebrek aan het noodige personeel.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3