BUITENLANDSCÏIE BERIGTEN. van Deinse, Sloel tol Oldliuis, Sliehcr van Domburg, Dclprat, Rcindcrs, dc Poorter, van Akerlaken, ten Gate, van der Foci, van Bosse en llcngst. Tegen, dc Hcerenvan Franck, van Lennep, Godefroi, de Lom de Berg, de Kempenaer, lloynck van Papendrecbt, Dirks, van der Veen, AVintgens, Becns, Bosscba, Baud, Dommer van Poldersveldt, Rochusscn, Strens, Bots, van AVintershoven, Thorbeckc, MecussenLuvbenvan Foreest, Mackay Anemaet, Bieruma Oosting, Kien, van Lynden Eloul, van Eek, van Rap- pard, van Gollstein, Slolle, Heemskerk, Jespers, DullertTuets van Ame- rongen en de Voorzitter. Derhalve zal Z. M. eerbiedig worden verzocht dit ontwerp in nadere over- vreging te nemen. Morgen ochlend voortzetting der beraadslagingen over de begrooling en wel Hoofdstuk IX FinanciënAlvorens tot die beraadslagingen over te gaan zal worden behandeld ccne motie van orde van den lieer van Bossc, strek kende om terug te komen op het in de ochtend zitting genomen besluit, volgens hetwelk het ontwerp nopens de muntbillclten eerst na het reces zou worden behandeld. Bij de nalezing van het eindverslag van dat ontwerp, was het dien Heer toch gebleken, dat art. 4, zoodanig is gewijzigd, dat het onafhankelijk van de voorstellen nopens de belastingen, kan worden behandeld. Ten 11 ure is de zitting tot morgen ochtend opgeheven. Zitting van Dingsdag 12 December. Het voorstel van den lieer van Bosse, (zie boven) wordt verworpen met 29 tegen 27 stemmen. Daarna worden de beraadslagingen over Hoofdstuk IX A (Nat. Schuld gehouden en het Hoofdstuk met algemcene stemmen aangenomen. Vervolgens worden de beraadslagingen geopend over Hoofdst. 1XB Finantien De Hceren Hoynck en de Lom de Berg voeren het woord. Dc Minister beantwoordt hen. De zitting duurt voort. Siet'sie B€(3siset' det' tuien-Genea*ïiaS. Zitting van Dingsdag 12 December. In deze zitting zijn met algemcene stemmen aangenomen dc volgende wets-ontwerpen1". tot wijziging van het Vdc Hoofdstuk der Staatsbe- grooling voor 1853; 2°. tot vaststelling van dc begrooting der uitgaven van de Landsdrukkerij over 1855, en 3°. 12°. tot naturalisatie van 10 per sonen. Hierna is de zitting opgeheven. GRONINGEN, 11 December. Uit het algemeen verslag van het Instituut voor Doofstommen alhier blijkt het volgende: In 33 departementen verloor men 122 en in 19 departemen ten won men 59 leden, zoodat het getal leden 1 Januarij jl. verminderde met 63 leden. Het geheele getal leden bedroeg 2822. Er werden in 1853 19 nieuwe kweekelingen geplaatst en aan 13 kweekelingen was een verlengd verblijf toegestaan; 16 kweekelingen werden op bet einde van het school jaar ontslagen, van welke 11 Hervormden, 2 Doopsgezinden, 2 Israëlieten en R. K.die allen belijdenis des geloofs hadden afgelegd; 3 waren over leden. De kweekelingen maakten over het geheel goede vorderingen en ldag- tcn waren over hen niet vernomen. Gedurende het 6d-jarig bestaan van het instituut zijn ontslagen 735 kweekelingen, van welke 620 bekwaam om in de maatschappij te verkeeren49 als kunnende geene vorderingen meer ma ken en om bijzondere redenen, 37 wegens bekrompenc verstandelijke vermo gens, 15 uithoofde van zinneloosheid, 14 wegens ziekelijkheid en 60 zijn overleden. Het tegenwoordig aantal, in 18531854 onderwezen, bedraagt 155, 11 werden voor het volgende schooljaar opgeroepen. De ontvangsten over 1853 beloopen ƒ66,086, de uitgaven ƒ67,286.76). 's HERTOGENBOSCII10 December. Ten gevolge van den aanzienlijken was van het water is Donderdag 11. de straatweg van hier op Vlijmen voor een groot gedeelte overstroomd en mitsdien de passage met de Langstraat gestremd. Onze stad is nu weder geheel door water omgeven, hetgeen van dc wallen beschouwd een verschrikkelijk gezigt is. Dezer dagen is op den zijtak van den Antwerpen-Rotterdamschen spoor weg, tusschcn Roosendaal en Breda, de lijn geopend en in geregelde dienst gebragt tot aan het werkelijke station van Elten. Het gebrekkige in de dienst, dat het vroegere, van den grooten weg af liggende, hulp-station van Ettcn aanbragt, is door deze opening opgeheven. Aan de voltooijing van het gedeelte tusschen Etten en Breda, wordt ijverig gewerkt. Men houdt zich bereids onledig met het bouwen van het stations gebouw te Breda. Ook tusschen Oudenbosch en Moerdijk gaan de werkzaam heden naar wensch vooruit. ENGELAN0. LONDEN, 9 December. De Regering heeft aanbesteed de levering van 400,000 dozijn hazen- en konijnenvellen, bestemd om tot voering te verstrekken der kleeding van het leger in de Krimten gevolge van dezen aanzienlijken arbeid is bet werkloon der Londcnsche bontwerkers drievoudig verhoogd. De Times meldt, dat de vermeerdering der landmagt, die aan het Par lement zal voorgesteld worden, bestaan zal in 43 bataillons linielroepenelk van 800 bajonnetlcneen balaillon scherpschutters, een bataillon artillerie, enz., te zamen omstreeks 36,000 man. Een van dc grootste Engclsche ijzergieters, de Heer Nasmyth, de uit vinder van den stoomhamer, bood dezer dagen aan de Regering aan, zeer krachtig geschut uit smeedijzer te maken. Hij is daartoe thans door de Re gering onbekrompen in staat gesteld. Volgens het oordeel van de Times doet Engelandten aanzie n der strijdmiddelen, voor Rusland alleen onder in de artillerie, en met name in de vcld-arlilleric. Het blad geeft den raad, om het Engelschc geschut van niet minder kaliber dan het Russische te maken en van een sterker metaal dan gegoten ijzer, en zegt, dat zulk een materiaal in gesmeed ijzer schijnt gevonden te zijn. »Met de uitvinding van Lancaster, zegt de Times verder, zijn wij dc Russen eene schrede vooruitgekomenhet vermogen van dat nieuwe geschut is nog maar ten deele bekendmaar schijnt met eiken dag meer blijkbaar te worden." In weerwil van hunnen afkeer van allen oorlog hebben zeer vele Kwakers, zoo hier als elders, rijkelijk tot stijving van het vaderlandschc fonds ter ondersleuning van de weduwen en wcezen der in den legenwoordi- digen oorlog omkomende militairen en zeelieden bijgedragen. Met de versterking der kusten wordt steeds ijverig voortgegaanop dit oogenblik is men daarmede bezig bij Shoreham, Eastbourne, Newhaven, Freshwater en andere punten op de zuidelijke kust. De eigenlijke reden de zer versterking weet men zich niet te verklaren. Te Woodstock worden aanzienlijke massa's handschoenen voor het leger vervaardigd. Te Glasgow zijn op dit oogenblik, ton gevolge van de slapheid in den katoenhandel, verscheiden honderd arbeiders van werk verstoken en verkee ren in de hoogste ellende. Te Congleton worden des Dingsdags en Vrijdags in de zaal van het stadhuis in het openbaar de tijdingen uit de Krim voorgelezen, ten nutte van de arbeidende klasse. Naar luid van berigten van de Sandwich-eilandcn heeft de Britsche Vertegenwoordiger aldaar, Generaal Miller, in een onderhoud met den Koning en de Grooten des lands, zich in naam zijner Regering ten sterkste verklaard tegen het voornemen van dien vorst, om zijn rijk aan de Ver. Staten af te staan, zeggende o. a, dat Groot-Brittannië zoodanige daad niet met onver schillige oogen zoude aanzien en dat overigens een vorst niet zonder geheel vrijwillige toestemming van zijn volk zijn land aan eene andere Mogendheid mag afstaan. De Koning antwoordde, dat hij de zaak in overweging zonde nemen. Het droevige berigt is hier ontvangen, dat het van Qneenstown naar Calcutta bestemde schip Charlotteop 20 Sept. in de baai van Algoa, op de zuidkust van Afrikabeeft schipbreak geledenwaarbij 62 militairen11 vrouwen en 26 kinderen zijn omgekomen. F RAW li li MM. PARIJS 10 December. De Moniteur bevat een Keizerlijk decreet, waarbij onze buitengewone Gezant bij het Weener Hof, Baron de Bourqueney, tot Grootkrnis van het Legioen van Eer benoemd is. Hetzelfde blad meldt, dat de Fransche troe pen Rome niet zullen verlatenvoor dat aldaar de rust volkomen zal zijn hersteld. De Fransche bezetting zal slechts langzamerhand verminderd worden. Men zegt, dat ten gevolge van het sluiten van het verbond met Oosten rijk dc Keizer en de Keizerin dit saizoen niet zoo in afzondering zullen door brengen als aanvankelijk hun voornemen was. Gisteren avond toch zou het Keizerlijke echtpaar de opera-voorstelling bijwonen, voor het eerst sedert de vcldlogt in de Krim is aangevangen. De Fransche Regering heeft de Polendie zich onder de uit Bomarsund naar Frankrijk ovcrgebragle Russische krijgsgevangenen bevinden, doen uit- noodigen om in het Fransche vreemden-legioenin de Krim tegen Rusland te strijden. Volgens een berigt uit het eiland Aixalwaar die krijgsgevan genen gehuisvest zijn, hadden den 3dcn dezer reeds 318 Onder-Officieren en soldaten zich daartoe bereid verklaardtot groots ergernis der krijgsgevangenen ven Russische afkomst, die zoo verontwaardigd waren, dat de gewapende magt moest beletten, dat Polen en Russen handgemeen werden. Volgens den Constitutionnel zal het leger van Lyon op nieuw worden georganiseerd onder bevel van Maarschalk de Caslellane, met 3 division infan terie, eene divisie ruiterij en eenige batterijen artillerie, te zamen ongeveer 30 a 35,000 man. Reeds heeft de Maarschalk, die dezer dagen te Parijs is aangekomenvan den Minister van Oorlog de noodigc instruction ontvangen. De berigten wegens den gezondheidstoestand van den Minister van Financiën Bineau luiden wat gunstiger. De Admiraal Ilamelin zal aan het hoofd van het Fransche eskader in de Zwarte zee worden opgevolgd door den Vice-Admiraal Bruat. De eskaders van den Oceaan en van de Middellandsche zee zijn alzoo vereenigd tot ééne vloot, welke den naam zal dragen van »hct eskader der Middellandsche zee." De Schout-bij-Nacht Charner blijft bij dut eskader dienen. De Schout-bij- Nacht Bouët-AVillaumez keert met den Admiraal Hamelin terug. De Schout bij-Nacht Iligault de Genovilly blijft, tot nader order, ter beschikking van den Opperbevelhebber der landmagt en belast met het bevel over de bij Se- bastopol ontscheepte zeelieden. Dc Schout-bij-Nacht Lugeol zal te Konstanti- nopel zich bezig houden met de regeling van de dienst van het eskader der Middellandsche zee. De Hertog van Cambridge is te Marseille aangekomen. Tot dusver zijn reeds meer dan 1100 aanmeldingen gekomen van Pruis- sischc industriëlen, die voortbrengselen van hunne nijverheid naar de Parijschc tentoonstelling willen zenden. Gedurende de maand October zijn in Frankrijk ingevoerd 35,262 vaten wijn en 10,971 vaten brandewijn. De wijn kwam bijna geheel uit Spanje. In een dagblad van de Ardennes leest men een brief eener Dame Des- moulins, die zich in navolging van Engelsche vrouwen aanbiedt, om n^ar hel Oosten te gaanten einde er dc zieken en gewonden te vcrplegan.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2