Tegen het afstaan van het Jakdc-grondgebied door Oldenburg aan Pruis- sen zal, naar men verneemt, Hannover eerlang bij den bondsdag een protest indienen. Hannover beroept zich op de bestaande leenverdragenkrachtens welke Oldenburg niet bevoegd zou zijn aan eene vreemde Mogendheid grond gebied af te staanbestemd lot den aanleg van vestingwerken. Uit Kopenhagen wordt van den 4(lcn het volgende gemeld: Tot op dezen oogenblik is van den uitslag der verkiezingen bekend, dat van de 100 geko zen Afgevaardigden 84 anti-ministeriëel zijn. Ten gevolge van deze zege der oppositie heeft het Kabinet zijn ontslag ingediend. FKA1S 14 F «5 Et T. 4 December. In de YVurtemhergsche Kamer van Afgevaardigden werd den lstcn dezer het voorstel, om de Regering te verzoeken de huwelijken tusschen Christenen en Joden te willen veroorloven, uitgesteld tot de beraadslaging over de huwe lijkswet en een ander voorstel, strekkende om de Regering te verzoeken eene wet voor te stellen tot het verleenen der staatsburgerlijke rcgten aan de Joden, met 52 tegen 29 stemmen verworpen. De geheime Regeringsraad Schombach is op last der Saksen-Weimarsche Regering alhier aangekomenom de reeds door den Landdag voor het geval ecner mobilisering van de Bondscontirigenten toegestane leening met het huis Rothschild te sluiten. In de overige Thuringsche stalen worden gelijke maat regelen voorbereid. Op last van den Koning van Beijeren zal de zitting der Kamer lot op den 31stcn dezer verlengd worden. De thans met zekerheid verwacht wor dende toetreding van den Duitschen Bond tot de Oostenrijksch-Pruissische overeenkomst in de Oostersche aangelegenhedendie onderscheidene financieie en militaire maatregelen van de zijde der Bondsstaten noodig maakt, schijnt tot dit besluit aanleiding gegeven te hebben. In den Beijerschen Ministerraad is van wege den Minister van Oorlog tot het eventueel mobiel maken van het leger, de sotn van 30 millioen gl. aangevraagd. Daarvan moet de Minister in den Ministerraad 8 millioen heb ben laten vallen, zoodat den landdag 22 millioen tot dit doel zullen aan gevraagd worden. Naar men verneemt heeft Oostenrijk geweigerd gezamentlijk met Pruissen een voorstel aan den Bondsdag te doen, strekkende tot opheffing der speelban ken. Het voorstel zal derhalve van Pruissen alleen uitgaan. Te Maagdenburg is de aanvoer van granen en andere vrachtgoederen aldaar zoo sterkdat zij voor 's hands niet meer aangenomen wordenwaaruit voor het handelsverkeer veel nadeel ontstaat. Gelukkigerwijs, is de ijsgang op de Elve, dermate afgenomen, dat het vervoer te water weder heeft kun nen hervat worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 December. Op bevel des Keizers zullenvolgens de Allgemeine Zeitungde troepen in de zuidelijke provinciën voor een goed deel een kamp bij Tuin aan den Donau niet ver van Weenen betrekken. Er zullen aldaar drie sterke afdee- lingen vereenigd worden, onder den naam van het eerste leger," hetwelk uit 50,000 man welgeoefende troepen met 200 kanonnen zal bestaan, onder bevel van den Veldtuigmeester Graaf Wimpffen. Deze troepen zijn bereids op marsch en op den voet van oorlog gebragt. Deze zamentrekking van troe pen strekt tot voltooijing der aanvallende en verdedigende stelling van bet Oostenrijksche leger. Het eerste, geplaatst bij Weenen in het middelpunt der Oostenrijksche spoorwegen, kan dagelijks versterkt, en ook derwaarts af zonden worden, waar het noodig mogt zijn. De gezondheidstoestand hij het derde en vierde leger is voortreffelijk; in Gallicië zijn de zieken minder in getal dan ooit. Alleen in de Donau-Vorstendommen hebben zich laatstelijk onder de transportmanschappen ccnige cholera gevallen vertoond; de overige, zoowel Oostenrijksche als Turksche troepen hebben van die ziekte niets te lijden. Aan den beneden-Donau is de vorst bereids ingevallen, waardoor de bewegingen der Turksche troepen in die streken zeer begunstigd worden. Gisteren heeft Prins Gorlschakoff eerie langdurige conferentie met den Keizer gehad. Men verneemt nader, betreffende het traktaat tusschen Oostenrijk en de Weslersche mogendheden, dat daarbij aan Oostenrijk, zoo het aan den oorlog deel neemt, al zijn grondbezit wordt gewaarborgd. Het met de Weslersche Mogendheden gesloten verdrag zal binnen 3 maan den ten uitvoer worden gelegd, indien Rusland vóór dien tijd de 4 bekende waarborgspuriten niet heeft aangenomen. De Oesterr. Corresp. bevestigt, dat het tot dusver bestaan hebbende verbod van uitvoer van wapenen uit Oostenrijk naar Wallachye en Moldavië, opgeheven is. RUSLAN 19. Volgens een telegrafische depêche van Prins Menzikoff, den 5den Dec. te Petersburg ontvangenduurde het bombardement den 27sten November nog voort, doch zeer zwak en bijna zonder schade of verlies te veroorzaken. De vijand gaat voort zijne stellingen te versterken. Er zijn eenige nieuwe batte rijen opgerigt, die haar vuur echter nog niet geopend hadden. Uit Warschau wordt van den 5den dezer gemeld: Ingevolge het voor waarts rukken van de Russische garde, trekt Generaal Sievers het eerste infanterie-corps zaam op den linker Weichsel-oever, en trekt het tweede infan- terie-corps onder Generaal Paniulin, naar Volhynië en Podolië op. De oorlog met Oostenrijk wordt als onvermijdelijk beschouwd. De hardnekkige oorlogstoestandwaarin Rusland zich tegenwoordig ge wikkeld vindtoefent weinig of geen nadeeligen invloed uit op het binnen- landsche handelsverkeer van het rijk. Dit blijkt uit het jongste verslag, dat het Russische Handelsblad behelst omtrent den invoer in de haven van Pe tersburg. Volgens dat officiële rapport, zijn van 23 April (5 Mei) lot 28 October (9 Nov.) in de haven van Petersburg binnengekomen, 18,226 vaar- tuigen, eene waarde van koopwaren van verschillende soorten bevattende van 24,338,123 zilveren roebels. De stad Berdianskaya in Tauris, aan de zee van Azof gelegen, is geheel door de zee overstroomd geworden. Niet minder dan 35 koopvaardijschepen zijn door de hevigheid van den storm op de kust geworpen. De Russische bladen bevatten bijzonderheden omtrent een jager, ge noemd Andreas Wortrjakow, uit de kreils Nischne-Kolijndie een waardig tegenhanger is van den bekenden Franschen leeuwenjager Gérard. Deze Nimrod is thans 63 jaren oud en heeft, volgens deugdelijk onderzochte opgaven, gedu rende zijne loopbaan als jager geveld 552 elanden, 14,300 herten, 107 sabel dieren, 60 zilverkleurige, 430 roode en 3 zwarte vossen, 50 wolven, 48 veel vraten, 36 bceren, 15,000 wilde ganzen, 1,200 zwanen. 15,500 eenden, 1,240 hermelijndieren5,350 eekhorentjes, 54 arenden, en in de laatste 10 jaren meer dan 300 ooijevarengezamenlijk 55,000 stuks gedierten van allerlei soort. Van Archangel wordt van den den llden November geschreven, dat dit jaar gedurende het handelsaizoen van daar zijn uitgeklaard 618 schepen, waaronder 212 naar Nederland, als 89 naar Amsterdam, 51 naar Schiedam, 25 naar Rotterdam, 23 naar de Maas, 7 naar Dordrecht, 5 naar Zaandam, 4 naar Groningen, 3 naar Vlaardingen, 2 naar Zwolle, 1 naar Dokkum, 1 naar Middelburg en 1 naar het Nieuwe Diep. TURKTE. De Russen hebbenvolgens eene dépêche van Sebastopol aan de Lloyd den 25st™ November een uitval gedaan die door de Engelschen is afgeslagen. De laatsten hebben bij die gelegenheid 9 stukken geschut op de Russen veroverd. Lord Raglan heeft door eenen parlementair den Vorst Menzikoff doen vragen, of hij wist en goedvond, dat Russische soldaten, gewonde vijanden vermoordden, en schoten op Engelsche soldaten, die bezig waren met het be graven van Russische lijken. Menzikoff heeft geantwoord, dat zelfs de bit terste vijandschap geen regt gaf om aan eenen man van eer zulk eene vraag te doen, en dat hij terstond maatregelen zou nemen om de eer van het Rus sische leger voor zulke lasteringen te behoeden. Een gevolg van nader overleg met Menzikoff is waarschijnlijk eene dag order, den ll(lcn dezer door Lord Raglan afgekondigd, welke inhoudt, dat zij die lijken begravendaarbij eene zwarte vlag moeten opsteken en alsdan door den vijand niet zullen worden bemoeijelijkt. Door het verlies van de schroefstoomboot Princevan 2700 tonnen, is het 46ste regement, en al de voor het Engelsch leger bestemde winter- kleedingstukkenwaarbij 40,000 kapotjassen, wollen borstrokken, kousen en handschoenenvoorraad voor het hospitaal te Scutari en eene groole menigte bommen en kogels naar Balaklava verloren gegaan en niet meer dan 6 man der equipage zijn overgebleven. De waarde van dit schip en zijne lading en die der 30 transportschepen bij elkander genomen, bedraagt ruim een millioen die in dezen storm zijn verloren gegaanbehalve dat een groot deel der legertenten vernield en het leger van zijn winterdeksel beroofd is, op een tijdstip, dat het daaraan de grootste behoefte had. STADS BER1GTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te welen, dat op heden van den Controleur der Directe Belastingen alhier is ontvangen het op den 29sten der vorige maand invorderbaar verklaarde 8S,C deel van het Kohier, voor de belas ting op het Personeel, dienstjaar 1854 en 1855, drie vierendeeljaars aanslag, en hetzelve aan den Ontvanger der Directe Belastingenop heden is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Letden 6 December 1854. VAN LIMBURG STIRUM. Burgerlijke Van den 30 November tot en niet den 6 December 1854. BEVALLEN: M. Bavelaar, geb. Ouwerkerk, D. J. W. Bego, Z. G. van Oosten, geb. Kellenis, D. M. Siljee, geb. van LeeuwenZ. E. den Houler, geb. van WijkD. E. de GeusD. J. Mulder, geb. Sloos, D. M. L. van de Poll, geb. Starrenburg, Z. A. M. Rijke, D., levenl. K. tl. Plattel, geb. Jil- lisse, Z. J. Cassier, geb. Dondorp, D. 11. G. Kwestroo, geb. van Harteveld, Z. A. van den Bogaard, geb. Verstraaten, Z. M. de Boer, geb. Schouten, D. A.C. Briëer, geb. van SteenbergenZ. C. Boëhmer, geb. Verhoogt,Z., levenl. C. Iianselaar, geb. Iloppezak, D. II. Lens, geb. Koornhof, D. YV. E. van Bom mel Z. A. G. Duvster, geb. Rijk, Z. J. II. H. Ie Maitre, geb. van den BerghZ. GEHUWD: J. Galman, YY'edr. en II. T. P. Crooy, Jd. D. Y'eldhuysen van Zanten, Jm. en C. KoetJd. J. Jong, Jm. en G. A. de Vries, Jd. J. Muusers, Jm. en II. J. StoopendaalWede. OVERLEDENJ. Starkenburg, 74 j. J. J. Francken, 40 j. G. Richart, geb. Opdam, 59 j. A. Iluuge, 38 j. A. J. Ricbeek, Z.4 j. en 5 m. A. Wassen burg geb. van der Klerk75 j. M. de YVater geb. Scbravema43 j. C. A. Maartense, 28 j. S. Rijke, geb. Selier, 28 j. Ma. Joha. van Hoeken, 69 j. P. Dreef, Z.9 m. J. Koet, Z.3 j. en 4 in. C. OpgenendtD., 2 j. en 7 m. C. M. GaljaardD.3 w. S. G. LamanD.5 w. D. H. de Bruin Z.6 m. YV. YVanna, geb. Slools, 52 j. J. J. Verhruggen, geb. Bolstier, 68 j. H. de Boer, D.1 d. S. Meyer, D.11 j. en 9 m. Rachel Couvee, 31 j. J. Kooy,38j. In de maand November 1854 zijn binnen de Gemeente Leyden overleden 94 personen, als: 28 Mannen, 19 Vrouwen, 22 Zoons en 25 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 4. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 92 Kinderenals49 Zoons en 43 Dochters. Gehuwd 35 Paren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3