LEYDSCHE COURANT YRIJDAG, 8 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 3-1. BlIVi\'Ei\LAi\I)SCilE BEIUGTEN. LEYDEN 7 December. Z. M. beeft benoemd: tot 2iieB Luitenant, bij liet 5C'C reg., den Sergpant D. J. A. Millioen, van liet corps, en bij bet corps ingenieurs, mineurs en sa- peurslot Luitenant Kolonelden Majoor E. Mekern, en tot Majoor, den Kapitein der lste klasse P. H. van der Kcinp. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer gemeente gelieven, gedurende de maanden November 1853 en 1854. 1853. 1854. f opcenten 1,645.87}. 1,576.80 -2 eigen midd. - 541.22} - 337.14 O 2,187.10 - 1,913.94 (opcenten 8,419.98; eigen midd. - 267.30 o 8,687.28} 7,351.14} 699.09 8.050.23} Wijn1,202.95 1,143.80 -grS i opcenten 1,737.29} 1,239.15 g J 'eigen midd. - 1,766.72 - 1,759.85 C zi 1 .£3 I cq O l r$ 3 fopeenten 81.62 j| v eigen midd. - 116.00 '3 e? es v 3,504.01} 197.62 15,778.97 50.94 202.21 2,999.00 253.15 14,360.12} Minder over 1854 ƒ1,418.84}. In November zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 68.352 personen en is ontvangen 79,888.69}op den Rijnspoorweg vervoerd 28,071 personen en ontvangen ƒ50,860.13*. Door den Minister van Binnen!. Zaken is tot Rector van het Gymna sium te Enkhuizen benoemd, de Heer Dp. A. I. Vitringa, Praeceptor bij bet Gymnasium te Gouda. De Raad van Maassluis heeft beslotentot bet instellen van eene weke- lijkscbe vrije kaas- en beestenmarkt. Den iiea dezer kwam bet eerste schip ter bengvisscherij te Vlaardingen aan, met slechts 7 tonnen gezouten kaheljaauw, die in den afslag tot 26 a 27 werden verkocht. Een groot gedeelte van de heugvaarders ligt thans gereed om uit te zeilen, zoodra het weder bel eenigzins zal toelaten. De Diaconie der Ev. Lull), gemeente te Haarlem heeft besloten, voortaan geene bedeeling te geven aan hen, die sterken drank gebruiken. Volksvr De verzameling van roofdieren, in het zoölogisch genootschap te Amsterdam, is vermeerderd meteen reusachtigen geslreeplen tijger, door den Heer G. J. L. van der Huchtte Batavia, Honorair lid van bet genootschap, aan de dier gaarde toegezonden. Op de II. Maandag te Arnhem gehouden vette beestenmarkt, waren 219 stuks aangebragt. De handel was levendig en de prijzen waren hoog. In de fabriek van de wed. W. A. Dumoulin, te Besoijen, is ter be vordering van de belangen der Nederlandsche nijverheid voor de in den jare 1855 te Parijs te houden tentoonstelling, een wonderschoen vervaardigd, hebbende de buitengewone lengte van 60, hoogte van 23 en breedte van 20 Nederl. duimen, uit één stuk leder, rondom toe, zonder naad, goed ge- evenredigd, zeer netjes zamengesteld en volgeus de nieuwste dragt. Er bestaat een plan, om Kampen aan de overzijde van den IJssel uit te breiden; aanvankelijk is aanvrage gedaan, om eenige huizen te zetten tus- schen de Nieuwe Stads-Herberg en de sluis in den dijk, en eene commissie uit den Raad benoemd, om le onderzoeken, hoe zulks het best zal kunnen uitgevoerd worden. 's GRAVENIIAGE 7 December. Na Nieuwjaar zal, naar men verneemt, Z M. eenige feesten geven in de salons op zijn paleis, aan welker verfraaijing den ganschen zomer gearbeid is. Den 14llcn dezer wordt 11. M. de Koningin-Moeder van haar paleis tc Soestdijk in de residentie terug verwacht. Heden is de Eerste Kamer vergaderd geweest, eenige wets-ontwerpen van de Tweede Kamer zijn ontvangen, en de afdcelingen getrokken. Daarna is de zitting opgeheven. Bij den Gemeenteraad alhier, is ingekomen eene missive van Diakeneri der Ned.-IIerv. gemeente, kennis gevende, dat zij afzien van de subsidie uit de gemeentekas, en een adres van bewoners in de nabijheid van het huis, waarin jl. Vrijdag het bekende rampspoedig geval heeft plaats gehad, aan dringende, dat de verkoop van buskruid binnen de stad verboden worde. Gesteld in handen der vaste commissie, belast met het ontwerpen van ver ordeningen, legen wier overtreding straf is bedreigd, met last, daarover in de volgende vergadering verslag uit te brengen. De 4 personen, die zich nog in het gasthuis bevinden, ten gevolge van het onheil door het buskruid, dat dezer dagen alhier heert plaats gehad, verkeeren allen in hoogst zorgelijken toestand, inzonderheid bel dochtertje Marie, oud 8 jaren, en de dienstmaagd voor wier leven men zeer beducht is. Allen lijden verschrikkelijk, en indien de vrouw mogt herstellen vreest men, dat zij blind zal blijven. Men verneemt met genoegen, dat de Heer H. van Hove, bij gelegen heid der jongst te Brussel gehoudene tentoonstelling van schilderijen, door Z. M. den Koning der Belgen benoemd is tot Ridder der Orde van Leopold. Viveetle Ei tuner tier Stssten-fienera til. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 5 December. Omtrent de Theologische Faculteiten aan de Ilooge Scholen in verband met de Hervormde kerkzijn bij gelegenheid der beraadslagingen over het onder wijs door eenige leden der Kamer bedenkingen in 't midden gebragt. De Heer van Lennep heeft beweerd, dat door de vorming van Leeraren van de Hervormde kerk, door Hoogleeraren die Staatsambtenaren zijn, in breuk werd gemaakt op de zelfstandigheid en vrije ontwikkeling dier kerk. De Heer ten Cate achtte op dit punt verbetering wenschelijkmaar geen zins opheffing der Theol. Faculteiten. De Heer Thorbeeke wees op de reglementen der kerkdat aanstaande Pre dikanten onderwijs op de Hooge Scholen moeten genieten, en meent, dat zoo lang die reglementen bestaan, de Regering in dat bezwaar niet kan te ge- moet komen. De Minister van Binnenl. Zakenvoegde hierbijdat de Synode nooit wij- ziging gevraagd heeft van het besluit van 1815, op 't Hooger onderwijs. De llecren van Rcede van Oudtshoorn, Elout en van Lynden, hebben be weerd, dat bij de aanstelling van Hoogleeraren, niet gelet wordt op de ver schillende riglingen in de kerk. De Minister heeft geantwoord, dat de Regering geen oordeel kan vellen over de leer van een Hoogleeraar, maar dal hieromtrent steeds de voorlichting der Synode wordt gevraagd. Do Ileeren Sloet en Baudhebben aangedrongen op de vestiging eener leerstoel voor de Chincsche en Japansche talenwaartoe de laatste spreker wees op den lieer Dr. Hoffmann, te Leyden, wiens kennis ook door hem zeer werd geroemd. Nog hebben het woord gevoerd de Ileeren Hoffman, van Gollstein, van Hoëvell en de Kempenaer Met de behandeling der artikelen van deze afdecling zal morgen een aan vang worden gemaakt. Zitting van Woensdag 6 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over Hoofdstuk V. (Dep. van Binnenl. Zaken). De artikelen 84 tot en met 97 der 7lIe afdeeling «onderwijs" goedgekeurd. Ook de 8ste afdecling «kunsten en wetenschappen," bevallende de artikelen 99, 100, 101, 103 lot 119, zijn goedgekeurd. Op art. 120: «Subsidie aan de Koninklijke Academie van Wetenschap pen en onderhoud van het locaal ƒ15,500," werd door den lieer Sloet tot Oldhuis een amendement voorgesteld, strekkende om het opgegeven cijfer met ƒ6,500 le verminderen en alzoo le brengen op ƒ9000. Die wijziging, waarover, behalve den voorsteller, de Heeren van Lennep, Gevers van Ende geest, Storm van 's Gravesande, Thorbeeke, Bosscha, van Goltstein, Delprat, Dirks en de Minister het woord voerden werd met 32 tegen 30 stemmen verworpen en het artikel zelf onveranderd goedgekeurd. Voortzetting op morgen. Zitting van Donderdag 7 December. Voortzetting der beraadslagingen over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken). Arlt. 122131 worden aangenomen. Over afdeeling IX (Armwezen) worden geene algcmeene beraadslagingen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1