offers voorzeker met vaderlandsliefde dragen. Om op zoodanige gebeurtenissen voorbereid -te zijn, is bevel gegeven tot bet op voet van oorlog gereed houden des legers, door versterking van eenige troepen-korpsenen lot het voltallig maken en vermeerderen van hel oorlogs-materieelalsmede tot de algeheele realisering der toegestane leening. Pruissen wordt alzoo in slaat gesteld ten alle tijde, wanneer cene dreigende wending der staatkundige gebeurtenissen liet vorderde, voor de bescherming zijner belangen en zijner Europesche stelling op te treden. Het alhier ontvangen Russische antwoord op de Pruissiscbe nota, houdende aanbeveling der 4 punten van waarborg, bevat de verklaring, dat Rusland bereid is tot bet aanknoopen van onderhandelingen op de volgende grondsla gen: 1°. Gezamentlijke waarborg der 5 groote Mogendheden van de regten der Christen-onderdanen van de Porte, zonder onderscheid tot welke Christe lijke gezindheid die onderdanen behooren. 2". Gemeenschappelijk protectoraat der Donau-Vorstendommendoor de 5 Mogendheden uit te oefenen op de grondslagen der thans tusschcn Rusland en de Porte beslaande tractaten. 3». Herziening van het tractaat van 1841. 4°. Vrije vaart op den Donau. RܧL4K De Keizer heeft het voorstel van den Minister van Eeredienst, om de aan de Hoogeschool aldaar bestaande afdeeling voor de Oostersche talen tot cene faculteit te verheffen, goedgekeurd, en deze verandering is reeds in werking getreden. Die faculteit omvat de volgende talen: Arabisch, Perzisch, Turksch, Tartaarsch, Mongolisch, Kalmuksch Chinccsch llebreeuwschArmenisch Grusenisch en Mandschurisch. Prins Menzikoff meldt uit Sebaslopol van 22 Nov., dat toen het bom bardement nog werd voortgezet, doch dat er slechts zelden en zwak gevuurd werd. De schade aan de vestingwerken was onbeduidend. Uit Warschau wordt bcrigt, dat met den groolslen spoed reeds alles voor de nieuwe ügting (de derde in dit jaar) wordt voorbereid, voor het begin van December. Om Polen onschadelijk te maken, tracht men het van alle weerbare manschappen te berooven. Ingeval de oorlog mogt voortduren en de Regering in het voorjaar nogmaals eene ligting mogt doen dan moeten de akkers braak blijven liggen en zal de bevolking aan honger en gebrek prijs gegeven zijn. In Zuid-Rusland beeft de winter zich plotseling met buitengemeene ge strengheid geopenbaard. De wegen liggen reeds diep onder de sneeuw bedol ven, hetgeen den marscb der naar de Krim bestemde troepen zeer vertraagt. TURKÏE. Volgens berigt van den 30sten November uit Konstantinopelwordt een groot gedeelte van de vloot der bondgenooten in den Bosporus verwacht. Prins Napoleon heeft de Turksche hoofdstad nog niet verlaten. Van den 10dcrl tot den 20stcn zijn 15,000 soldaten naar de Kriin vertrokken. Mustapha-Pacha en Kurschid-Pacha zijn te Konstantinopel ontboden, om bun gedrag in Azië te verantwoorden. Soliman-Pacha bevindt zich bij voortduring te Bayazid. Bcrigten uit Konstantinopel tot den 20stcn met de stoomboot Nil te Marseille aangebragt melden, dat sedert den slag bij Inkerman de Russen een onbeduidenden uitval hadden gedaandie echter was teruggeslagen. Ook 4000 Russen hadden mede den op Eupatoria eenen, hoewel mislukten, uitval gedaan. Omer-Pacba zou met 68,000 man naar Fockschnai oprukken. Aan Ahmet-Pacha was bevel gezonden om Babadagh te bezetten met 30,000 man; eene voorhoede van 5000 man zou baar hoofdkwartier in de Dobroedseha opslaan. Binnen eene maand zal Czernowilsch met Jassy eleclrisch verbonden zijn. 1 Volgens een berigt uit Varna van 14 Nov. werden van daar bestendig, j in weerwil der hevige stormen op de Zwarte zee, levensmiddelen en andere benoodigdheden aan de bondgenooten in de Krim toegevoerd. De leveranciers j waren door den Franschen Consul verwittigd, dat er met het begin van het volgende jaar eene dubbele boeveelheid levensmiddelen voor het leger in de Krim vereischt zou worden. Men meldt uit de Krim dat de Fransche en Engelsche legers steeds j bezig waren met bet maken van een verschanst kamp. 32 Engelsche transportschepen zijn den li11™ op de kust der Krim J vergaan. De schroefstoombooten Prince en Seatiyniph zijn met de gebeele bemanning en lading gezonken; 3 kleinere Engelsche booten zijn gestrand. De Sanspareil en Agamemnon zijn door den storm op de kust geworpen doch hebben gelukkig weten af te houden. De Retribution strandde ook maar werd gered door de gebeele lading ammunitie over boord te werpen. Belegerden en belegeraars handelen thans beiden verdedigenderwijs. Generaal Liprandiis, zonder een nieuw gevecht te hebben geleverd, naar Bakschi-Saraï teruggetrokkenen de Russen hebben de brug over de Tchcrnaïa doen springen. Volgens berigt uit Scutari is het getal der geneesheeren en wondheelcrs in de Engelsche hospitalen aldaar onlangs sterk vermeerderd en bedraagt thans 72. De Protestantscbe liefdadige zusters en ziekenverpleegsters bewe zen groote diensten en betoonden zichonder het oppertoezigt van Miss Nightingale, hoogst ijverig en ten volle voor hare liefdadige taak berekend. Het bevel van Admiraal Dundas in de Zwarte zee is waarschijnlijk ten einde, en hij zal zich met zijn vlaggeschip Britannia naar Engeland terug- begeven. De Vengeance van 84 en de Belleroplion van 78 stukken keeren mede terug en zullen door de geduchte schroef-linieschepen Algiers en Han nibalelk van 90 stukken, vervangen worden. Als opvolger van Admiraal Dundas noemt men Sir Edmund Lyons, die lot nu toe reeds alle operatien in de Zwarte zee geleid beeft. De tijdingen uit Damascus houden in, dat in de vriendschapsbetrekkin gen tusschen Turkye en Perzië geene stoornis is gebragt. Uit Athene meldt men, dat bij voortduring benden roovers het land afloopen. Een dier benden heeft een dorp nabij Athene aangevallen en de monniken schandelijk bejegend. Eene andere misdadige poging is nog in tijds door de te wapen gesnelde bevolking voorkomen. De Grieksche garnizoenen zullen eerlang verplaatst worden, ten gevolge van bet heerschen der cholera. Waarde Landgenooten De visscherliedcn en vele anderen uit den geringen stand in deze gemeente verkeeren in een allertreurigsten toestand, niet alleen door den hoogst treu- rigen gang der liaringvisscherijmaar vooral door de sedert geruimen tijd hier heerschende zenuwzinkingkoortsenwordende hel aantal zieken heden nog op ruim 200 begroot. De armoede en ellende is thans onder die onge- lukkigen ten top gestegen. De kustvisscherij staat geheel stil door gebrek aan de noodige manschappen, en van de visscherliedcn die ten baring varen zijn ook door ziekte velen verhinderd om naar zee te gaan. Eene Commissie beeft zich hier vereenigdbestaande uit de Ondergeteekendenom eene Collecte alhier te houden, maar de opbrengst, hoewel aanzienlijk, is toch te gering om aan dal groot aantal zieken de noodige ondersteuning te kun nen verschaffen, en daarom nemen zij de vrijheid zich tot u te wenden, met het oog op Hem, den Bestuurder der harten, om iels voor die ongeluk- kigen te vragen, hoe gering het ook zijn moge, en zullen de ingekomen liefdegiften door hen met dankbaarheid ontvangen en van den goeden ont vangst daarvan in deze Courant opgave gedaan worden. De AVel-Edele Heer A. LIBRECHT LEZWYN te Leydenen ook de Redactie van deze Courant heeft zich wel willen belasten met het ontvangen en overzenden der Giften. J. C. de VIJVERPredikantM. SCHAAP, L. VOOYS, J. SCHADDÉ van DOORN, Jb. van DUYNG. van STAVEREN, Jb. PARLEVL1ET, G. VER DOESD. TAAT en P. S. MEERBURG. Katwijk aan Zee, 27 November 1854. Namens de Commissie voornoemd, G. VELDMANN. Bij de Redactie is voor de hulpbehoevenden te Katwijk ontvangen1 coup. n°. 7407, 1.23'. Van A. II. f 2.50. Van N. N. ƒ2.50. Van R. R. 1 coup. ƒ1.98, 4 pCt. Werk. Schuld n°. 1059. Van M. C. 3. Bij den Ondergetcekende is voor de behoeftige zieken te Katwijk aan Zee ontvangen: Van P. Ah 2.50, A. ƒ5. Mej. N. N. ƒ10.W. S. 2.50, S. B. C. G. 2.50. P. D. H. f 5.L. C. P. f 2.L. C. een coupon n°. 3542 ƒ9.90, L. S. ƒ5.—M.F.T. ƒ2.—K. 5.-, S.G.B. 1.— en S. S. ƒ2.50. Onder dankzegging aan de welgezinde gevers wordt tevens bcrigt, dat ook de gelegenheid beslaat om giften in cene Bus te storten. Leyden, 2 December 1854. A. LIBRECHT LEZWYN. AfiADlüïlIE-NIEDWI. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 2dcD December de Heer A. M. L. de Leth van 's Gravenhagein de Regtenmet Theses. ABYEHTENTIEN. Ondertrouwd: A. de MUNN1K, Wedr. van A. Noom, van Leyden Leymuiden, 1 December 1854. met H. F. van den BERG. Algemeene Kennisgeving. De Ondergeleekende, gevoelig voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, bij zijne ziekte beloond, betuigt bij deze daarvoor zijnen innigen dank. Leyden, 4 December 1854. JAN ZUURDEEG. M. ED. VERRUE, Pasteur dans l'Eglise reformée de France, recommandé entre autres par M. Ad. Monod, Pasteur a Paris, fera Lundi 4 Dëcemhre, le soir a 8 beures, dans l'édifïce du Nut van 't Algemeendes communi cations relatives a l'ëtat du protestantisme et de l'évangélisation en France, spécialcment dans lc centre. Ceux qui dans cette ville s'inléressent aux choses du royaume de Dieu et a la cause protestante sont invités d'assister a cette reunion. D. CllANTEPIE de ia SAUSSAYE, Pasteur. De Ondergeteckende, met primo Januarij 1855 zijne Apotheek zullende overdoen aan zijnen Zoon C. A. van DISHOECK, bedankt bij deze zijne geëerde Begunstigers voor het vertrouwenhem gedurende 34 jaren geschon ken en beveelt zijnen Opvolger minzaam aan. Leyden, 4 December 1854. A. P. van DISHOECK. Ingevolge bovenstaande Annonce, de Ondergeteckende met primo Januarij 1855, de Apotheek van zijnen Vader, zullende overnemenwaarbij hij voornemens is den Handel in Droogerijëll en Chemicaliën te voegen beveelt zich beleefdelijk in de gunst zijner geëerde Stadgenooten aan, be lovende eene allezins accurate bediening. Leyden, 4 December 1854. C. A. van DISHOECK. Bij Acte voor den Notaris P. MULLERin bijzijn van Getuigen verleden is tusschen ANTON de AVIT, Korenwijnstoker en Distillateurte Schie damwonende te Leydenen AUGUST Pr«OSPER KUPFER, Rentenier wonende te Maarsseneene VENNOOTSCIIAI* aangegaan tot den Btandel in Gedistilleerd en al hetgeen daartoe behoort, welke ge vestigd zal zijn te LeydenVrouwesteeg Wijk VI. N°. 51/51, onder de Firma de AVIT KUPFER, en zulks voor een onbepaalden tijd, zullende beide Vennoolen de teekening der Firma hebben, doch lot het ter Leen geven of opnemen van Gelden, de teekening der beide Vennooten vereischt worden. Geschiedende deze aankondiging ingevolge Art. 28 van het AA'etboek van Koophandel. Leyden, 1 December 1854. de AVIT KUPFER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3