dat amendement is met 65 tegen ééne slemdie tan den Heer van Eek verworpen, en liet onder-artikel zelf onveranderd, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De onder-artikelen 10 en 16 werden zonder stemming aangenomen. Op morgen voortzetting. Zitting van Vrijdag 1 December. De beraadslagingen worden voortgezet over liet lVde Hoofdstuk [Justitie). Over de 5de afdeeling «kosten van algemeene of rijkspolitie" hebben hel woord gevoerd, de Heeren van Heiden Reinestein, Luyben, van Lyndenj Meeussen en de Minister van Justitie, waarna de daartoe behoorende onder- artikelen 17 lot en met 22 achtereenvolgens werden goedgekeurd. Op onder-artikel 23 «geheime correspondentie-gelden ten dienste der politie in het algemeen, ƒ10,000," werden door den Heer van der Veen twee amen dementen voorgedragen: het eerste strekkende om het woord geheime te doen vervallen, en het tweede om de som van ƒ10,000 met ƒ3,000 te vermin deren. Na eene breedvoerige beraadslaging, waaraan deel namen de voor steller en de Heeren Thorbeeke, van Bosse, van Nispen van Se>enaer, Ter Bruggen Hugenholtz, Wintgens, Sirens en de Minister van Justitie, werden heide wijzigingen, in stemming gehragtverworpen, de eerste met 48 tegen 17 en de tweede met 37 legen 28 stemmen. De onder-artikelen 31 en 34 behoorende lot de Vide afdeeling kosten der gevangenissen" gaven aanleiding aan den Heer van Lynden, tot het vragen van eenige ophelderingen, die door den Minister van Justitie gegeven werden, i Die artikelen, alsmede de overige van dezelfde en de volgende afdeelingen, j werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het IVte hoofdstuk werd daarna in stemming gebragt en met 46 tegen j 19 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren van Uoëvell, Zylker, Huguenin, van der Veen, Blaupot ten Cale, de Poorter, van Bosse, Anemaet, Westerhoff van Eek, van Zuylen van Nyeveltde Man, Thorbeeke, Meeussen, Storm, Dullert, Ter Bruggen Hugenholtz, Sloet tot Oldhuisen Hoynck v. Papendreeht. j Nadat de Heer van Ueede van Oudtshoorn eenige beschouwingen had voor- j gedragen over het Vie Hoofdstuk [Binnenl. Zaken) in het algemeen, is op 1 voorstel van den Heer Ter Bruggen Hugenholtz met 31 legen 21 stemmen bepaald om de beraadslagingen over dat hoofdstuk op morgen, des voormid dags ten 11 ure, voort te zetten. De Commissie van Rapporteurs voor het wets ontwerp tot verhooging van Hoofdetuk V voor 1854 [kosten ter zake van den Haarlemmermeerpolder) en voor het voorstel van vijf leden tol. afschaffing van den accijns op de brandstoffen hebben daaromtrent hare eindverslagen uitgebragt. De beraadslagingen over die ontwerpen zullen nader worden vastgesteld. Zitting van Zaturdag 2 December. De algemeene beraadslagingen over Hoofdst. V [Binnenl. Zaken) zijn geopend. De Heeren Sloet tot Oldhuis, Thorbeeke, Gevers van Endegeest, Hugen holtz en Westerhoff voeren het woord. De Minister van Binnenl. Zaken ver dedigt het ontwerp. De zitting duurt voort. BUITENLAIVDSCllE BER1GTE1V. KXfiELAXD. LONDEN, 29 November. In de jongste Parlementszilting werd een voorstel der Regering, om eene rijks-wapenfabriek op groote schaal op te rigten, verworpen. De Regering heeft geweren te Luik moeten bestellen, terwijl de wapensmeden te Bir mingham reeds 2 maanden achterlijk zijn met de levering der hun bestelde buksen. Eenige groote scheepsreedcrs in Zuid-Wallis hebben besloten, op eigen kosten, 1000 zeelieden voor 'srijks dienst bijeen te brengen, indien de Re gering een linieschip van 120 stukken wil doen bouwen en hetzelve onder den naam van de South Welshmanmet die bemanning tegen de Russen ten strijde wil zenden. Ondce de groote uitgaven, voor den krijg, komt de huur van stoom- booten, toebehoorende aan maatschappijen of personen voor, als bedragende 3,000,000, (ƒ36,000,000) behalve die, welke de Regering bouwt of ge kocht heeft. Verscheidene gewonde Officieren zijn uit de Krim in Engeland aange komen. Ook hebben verscheidene anderentot de aristocratie behoorende bij de naderende werkeloosheid gedurende den winter, het krijgstooneel vaar- wel gezegd. In de Times leest men Het is niet mogelijk om 30,000 man gezonde en krachtige troepen in de Krim te handhaven, tot dat Sebastopol in de magt der bondgenooten zal zijn, zonder de hegrooting aanzienlijk te overschrijden. De nitgaven zijn door de tegenwoordige crisis verre buiten verwachting ver- meerderd. De Regering heeft alle stoombootendie beschikbaar waren tot zich genomen en in de dienst der pakketboolen eene stoornis gebragt. Wij nemen aan, onze versterkingen en die van Frankrijk te vervoeren. Wij moeten steen kolen en levensmiddelen verschaffen en, zoo noodig, die schepen herstellen en doen vervangen. Verder bouwen wij en koopen wij voor aanzienlijker sommen dan immer, nieuwe schepen aan. Indien wij gcene nieuwe vuurwapenen aan het leger geven, dan moeten wij die ten minste fabriceren. De soldaten in de Krim zijn, naar men zegt, zoo goed als in lompen ge huld, zij hebben geen heel stuk kleed aan hun ligchaam, zij zijn zonder hemd, zonder beschuttingen en gelijken daardoor veel op de soldaten van Omer-Pacba. De Regering doet al wat zij kan. Volgens de laatste berigten was eene lading wollen kleederen in de Krim aangekomen. Men zendt thans houten barakken voor 25,000 man, kagchels, steenkolen en hout daar heen. Doch de troepen moeten ook brood bakken"koffij branden en malen enz. Wij veronderstellen, dat men in het volgende jaar in de Oostzee, eenig feit beproeven zalder dapperheid onzer marine waardig. Daartoe zijn nieuwe schepen noodig, die over de ondiepten kunnen gaan en de muren van graniet trotseren, doch in de eerste plaats worden aanzienlijke sommen daartoe vereischt. Hierbij komt de vermeerdering der artillerie, mobielmaking der militie, verbetering der binnenlandsche verslcrkingswerkenen dit alles zon men wil len doen en beproeven, zonder nieuwe leening, met behulp van de inkom sten! "Wij kunnen dit niet geloovcn. Met het stoomschip Baalbec zijn te Liverpool verscheiden Officieren aangekomen die in de Krim wonden hebben bekomen. Eene menigte an dere zijn te Konstan'.inopelSmyrna, Malta en Gibraltar achtergebleven. Een der leveranciers van het leger heeft aan de regering den raad ge geven, om elk soldaat in de Krim te voorzien van een zakje met pluksel en linnen, ten einde hij zich voor het geval dat hij gewond raakt, zoo goed mogelijk het eerste verband zelf zou kunnen leggen. Dezer dagen zijn 3 Russische Officieren en 3 soldaten van hier naar Rusland vertrokken, om uitgewisseld te worden tegen gevangen genomene Engelschen. Het lersche landvolk werd zoodanig verschrikt door het gerucht eener loting voor het leger, dat eene officiële kennisgeving vereischt werd, om die bevolking te overtuigen, dat de dienst slechts vrijwillig gevorderd werd. Ve len hadden zich reeds op reis naar Amerika begeven. De inleekeningen voor het Patriotic Fund bedragen te Leicester 1750 te Liverpool 20,000 te Dublin 6000 en te Belfast 2000 Omtrent het vergaan van het schip New-Eramet landverhuizers van Breinen naar New-York zijn thans naauwkeuriger berigten. Het schip strandde in een dikken mist, 35 Eng. mijlen van New-York. De Kapitein en 20 passagiers, slaagden er in zich te redden, 200 kwamen om, 135 wer den later gered, zoodat van 410 personen in het geheel 156 behouden zijn, van deze zijn later 3 tengevolge van uilputting overleden, terwijl men voor het leven van menigeen nog vrij bekommerd was. Het schip wordt op 71,000 dollars geschat en moet voor 81,000 dollars te Boston, Bath en New-York verzekerd zijn. FRANKRIJK. PARIJS 30 November. De Generaal de Monlebello, die naar het Oosten vertrekt ter uitdee- ling van de belooningen wegens den slag van Iukerman, heeft van den Keizer in last, om bij zijne aankomst in de Krim op eene bespoediging der krijgsopcratien met klem aan te dringen. Die last moet den Generaal door den Keizer gegeven zijn, op bepaalden raad van Lord Palrnerston. De Jesuiteu mogen geen eerbewijs aannemen en uit dien hoofde heeft Pater Glorout bedankt voor de Orde van hel Legioen van Eer. De Keizer heeft hem daarop in bijzonder gehoor ontvangenen hem een verzameling van boekwerken geschonken, voor de hospitalen in het Oosten. De Senaat en bet Wetgevend Ligchaam zijn bijeengeroepen tegen den 26sten December. De Moniteur deelt een besluit mede, waarbij de uitvoer van granen en meel, tot 31 Julij des volgenden jaars wordt verboden. Men heeft alhier weder minder hoop op eene krachtdadige zamenwer- king van Oostenrijk met de Westersche Mogendheden in het Oostersche geschil. Er wordt geklaagd, dat Omer-Pacha, wel niet door de Oostenrijksche Rege ring maar toch door de Bevelhebbers der in de Donau-vorstendommen lig gende Oostenrijksche troepenbelet is eenen aanval tegen Bessarabic te onder nemen op den tijd, toen zulk eene krijgsverrigting de zamentrekking der Russische troepen naar de Krim zou tegengehouden hebben. De kweekelingen van St. Cyr zullen naar het Oosten gezonden worden, zoodra zij slechts eenigermate bruikbaar zullen blijken te zijn; zij znllen nagenoeg geen examen hebben af te leggen, en zelfs den anders gebruikelijken proeftijd niet behoeven te doorstaan. SPANJE. MADRID, 30 November. De Maarschalk Espartero is tot Voorzitter der Cortes benoemdtot Vice- Presidenten zijn verkozen de Heeren O'Donnell, Madoz, Dulcc en Peralès, tot Secretarissen de Heeren Fuenles, Colva, de Markgraaf Vega, Gonzalez Vega. De Afgevaardigden hebben een programma aangenomen, 't welk inhoudt: vrijheid, met orde, onder den conslilulionelen troon der dynastie van Konin gin Isabella. Heden is hekend geworden de zamenstelling van het nieuwe Ministerie. De Hertog der Overwinning Espartero, President van den Raad; O'Donnell, Minister van Oorlog; Luzurriaga, Buitenl. Zaken; Collado, Justitie, Gratie en Financien; Salazar Allende, Marine; Santa Cruz, Binnenl. Zaken. Eene dépêche van den 25sten dezer meldt, dat de staatkundige kwijt schelding, den 7den bekend gemaakt, voor het geheele koningrijk van kracht is. In Portugal zal het decimale stelsel worden toegepast op de gouden en zilveren munt. PRUISSEN. BERLIJN, 30 November. De Koning heeft heden de Kamers geopend. De paragraaf der troonrede, omtrent de buitenlandsche zaken luidt nagenoeg als volgt: Z. M. betreurt diepdat lussehen 3 inagtige leden der Europesche staten- familie een bloedige strijd is ontstaan. Nog bleef het vaderland daarvan ver schoondnog vond de vrede aldaar eene wijkplaats. Hij beeft nieuwe aanlei ding om te hopendat weldra de grondslag zal gevonden worden tot eene op hreede grondslagen rustende verstandhouding. Vast vereenigd met Oosten rijk en Duilschlandacht de Koning het zijne voortdurende zending te zijn de zaak van den vrede, van de erkenning van vreemde zelfstandigheid en de gematigdheid te hepleitcen. Mogt door den loop der gebeurtenissen de ver- pligting ontstaanpm aan de houding van Pruissen meer nadruk bij te zet ten, dan zou zijn getrouwe volk de daarmede gepaard gaande onvermijdelijke

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2