LEYDSCHE MAANDAG, 4 DECEMBER. B!\*.\'ENLAM)SCHK BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEPJ2 December. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, hee!*t een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden, waarbij /.ij de opheffing toe juichende van bepalingen, die de vrije ontwikkeling van handel, scheep vaart en nijverheid belemmeren, en als zoodanig ook de afschaffing van het tonnegcld wenschelijk achtende, de nadeelen betoogt eener belasting op de brandstoffen. Zij wijst er onder anderen op, hoe de prijs van alle brand stoffen alhier, sedert de afschaffing van den stedelijken accijns veel meer ge daald is, dan het bedrag van de accijns zeiven, en verzoekt derhalve drin gend, dat de Tweede Kamer het voorstel lot afschaffing van den accijns op de brandstoffen aanneme. Naar wij vernemen staat ons een groot kunstgenot te wachten, door een Concert, hetwelk onze jeugdige en verdienstelijke stadgenoot de Heer G. Knippenberg, Clarinettist, voornemens is in den loop van de maand Ja nnarij te gevenwaarop zich zullen doen hooren onze geliefkoosde Zangeres Mej. Froschhart, thans te Amsterdam, en de onlangs met zoo veel roein van zijne kunstreis uit Amerika teruggekeerde Heer Frans Coenen, Solo-Violist van Z. 51. den Koning der Nederlanden. Wij wenschen den Concertgevever cene ruime deelneming toe. Ingez Op den 25stCD dezer bleven alhier in behandeling 10 Cholera!ijders, bijgeko men tot o|) heden 2 personen, totaal 12, daarvan overleden 3, hersteld 9, in behandeling gebleven gcciie. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgcloopen week is geweest als volgt 2G Nov. 10G volwassenen, 29 kinderen, te zamen 135. 27 153 43 201. 28 171 57 228. 29 174 55 229. 30 17G 5G 232. 1 Dcc. 174 58 232. 2 182 61 243. Men verneemt dat door 22 Predikanten der llerv. kerk, allen leden van het gezelschap Ernst en Vrededezer dagen een adres aan de Synodale Commissie is ingediend, om op te komen, niet tegen de in de jongste ker kelijke procedures gedane uitspraken als zoodanig, maar tegen het daarbij ten grondslag gelegde beginsel. Reeds door 7 andere Predikanten uit onder scheiden streken des lands werd dit voorbeeld gevolgd. Dit adres komt voor in het den lsten dezer uitgegeven nommers van het tijdschrift Ernst en Vrede cn wordt ook, met eenigc op deze zaak betrekkelijke stukken van de 1111. Dr. N. Beets cn Dr. J. J. Doedes, afzonderlijk uitgegeven. Zie de Advert Op de 8slc verkooping der gronden in de llaarleminermeerpolder zijn verkocht 1269,35 bunders. De opbrengst bedroeg ƒ582,600 of/459 per bunder. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Ncderl. Bank: Omloopende Bankbiljetten ƒ91,948,225.00. Saldo's van Rekeningen-Courant ƒ25,110,922.01|. Munt en Muntmateriaal ƒ103,235,593.491. De Gemeenteraad te Vlaardingen beeft, bij de behandeling der policie- verordeningenmet algemeene stemmen besloten, te verbieden in herbergen, koffijhuizenslijterijen, enz. sterken drank te tappen aan kennelijk beschon ken personen, en aan allen die in of van wege liefdadige instellingen der gemeente of van de onderscheidene Godsdienstige gezindhedenin dezelve worden verpleegd of bedeeld, op eene boete van ƒ3 tot 6. Als eene bijzonderheid meldt men, dat te Ees, provincie Drenthe, eene ooijevaar is teruggekomen. Te Groningen is een kind tusschen 2 en 3 jaren, door het in brand geraken der kleederen, bij afwezigheid der moeder deerlijk omgekomen. Uil 's Hertogenhoseb wordt als eene bijzonderheid vermeld, dal de Heer W. Scheefhals en zijne echtgenoot, in hel 60stc jaar huns huwelijks, laatst! Zoridag met hunne kinderen cn behuwd-kinderen naar Uden gereden zijn, om de zilveren bruiloft van een hunner kinderen mede te vieren. Eergisteren is in België de wet afgekondigd betrekkelijk den vrijen in voer en het verbod van uitvoer der levensmiddelen. Te Bern in Zwitserland heeft de honden-belasting in een jaar ruit 4000 fres. opgebragt. Bij het overlijden ëener oude juffrouw die jaarlijks 63 fres. voor elf honden betaalde, heeft men er achttien gevonden. De erf genamen worden nu om bijbetaling en hoeten vervolgd. 's GRAVENHAGE, 2 December. Z. 51. heeft benoemd tot Ontvangers der registratie en domeinente Sneck, den Heer J. van Assen, thans te 5Iaarssente 5Iaarssen, den Heer II. II. Schotanus Steringa Lemke, thans te Lemmer; te Lemmer, den .Heer A. W. van Boven, thans te Ommen; te Heerlen, den Heer G. E. Termaat, thans te Nijkerk te Nijkcrk, den Heer B. A. Pouli, thans te Goor; te Om men, den Heer A. E. Stheeman, thans Surnumerair der registratie en do meinen: te Goor, den Ileer 51r. B. H. Upmeijer, idem; te Gennip, den Heer S. Bartslra, idem; te Horst, den Heer S. Loke, idem; te Texel, den Heer J. Andrcae, idem. Z. 51. heeft benoemd: hij den Staf van het wapen der infanterie tot lsten Luitenant, den 2deD Luitenant J. A. de Vassy, van dien Staf, werk zaam bij de Kon. Akademie voor de zee- en landmagthij liet reg. grenadiers en jagers, tot lsle Luitenants de 2de Luitenants, Jhr. H. L. P. Uovy, W. A. Baron Sluiert tot de Leemkule en zijnen Ordonnance Officier den 2dcn Luite nant K. J. G. Baron van Hardenbrockallen van het corps, en goedgevon den over te plaatsen, bij het reg. grenadiers en jagers, den Kapitein J. C. Ilinlópen, van liet 2de reg. infanterie. Z. 51. heeft aan den Kapitein der infanterie van het leger in Oost-Indië F. Crena, met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend, onder toe kenning van pensioen. De Minister van Koloniën zal Woensdag en die van FinanciënDon derdag geen gehoor verieenen. De gewone tentoonstelling van schilderijen van levende meesters, zal in Slei 1855 geen plaats hebbendoch Burgemeester en Wethouders zullen trachten tegen dien tijd eene tentoonstelling van schilderijen van 011de en van overledene meesters tot stand te brengen. Gisteren, over 12 ure, juist op den marktdag, hoeft er hij den ijzcr- kooper den Heer Begont, in de Schoolstraat, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. 5Ien had in het woonvertrek een vaatje met buskruid geplaatst dal vochtig was, ten einde het te droogenwaarschijnlijk moet dit te digt hij het vuur zijn gebragtin een oogenhlik ontplofte hel kruid, en zes zich in liet vertrek bevindende personen, man, vrouw, drie kinderen en cene dienstmaagd, zijn, de een meer, de ander minder, ernstig gekwetst, zelfs voor het leven van sommigen is men beducht. Vele der glasruiten van het huis, en der daarover en bezijden gelegen woningen zijn verbrijzeld; ook liet achterhuis is zwaar beschadigd door de ontploffing, die zoo hevig was, dat zij op verren afstand werd gehoord. Hier ter stede heeft zich cene vennootschap gevormd, om denhouw van maïs, ook wel Turksche tarwe of rogge genaamd, te bevorderen. Door de aansluiting der Russische aan de Pruissische telegraaflijnen is het telegraafkantoor te Petersburg met de Nedei landsche kantoren in verbin ding gesteld. Voorloopig worden echter alleen regeringsherigten langs dien weg overgebragt. Eergisteren is op 3/4 unrs afstand van Scheveriingenop Wassenaars grondgebied, gestrand de Deensclic sloep MarieKapitein P. 51. Lauritsen, bemand met 4 koppen, komende van Nykisbing, geladen met gerst, bestemd naar Schiedam. De equipagie is aan hooid verhieven tot dat liet water zoo veel was gevallen, dat de schipbreukelingen van boord konden worden ge dragen. De schipbreukelingen zijn aan het gemeente-badhuis te Scheveningen opgeuomen en goed verzorgd. De lading is geborgen. Ticeede Eietmer' tier St;stfri-fji ener ft <t t. Vervolg van de Zitting van Donderdag 30 November. De algemeene beraadslagingen zijn voortgezet over Hoofdstuk IV der Staats- hegrooting voor 1855 [Dep. van Justitie). De onder-artikelen 1, 3, 4. 5, 6, 8, 8, 11, 12, 13, 14, 15 van arti kel 1 worden goedgekeurd. Op onder-artikel 2 Tractementen van den Secietaiis-Generaal enz. 46,944", werd door den Heer de Poorter eene wijziging voorgesteld,,.strekkende om dat cijfer met 1,000 te verminderenen alzoo te brengen op ƒ45,944, dat amendement is met 45 tegen 20 stemmen aangenomen. De Heer van Eek stelde voor om oiider-artikel 7 van hetzelfde artikel Tracteinenten van de Presidenten, Vice-Presidqiiten en leden, der Arr.-llegtb., van.de Officieren, Suhstituiil-OfficierenGriffiers cn Substituut-Griffiers ƒ467,450. terng te brengen tot het verminderd cijfer van 451.050". Ook

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1