LEYDSCHE COURANT: JV°. 144 Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. YR1JDAG, 1 DECEMBER. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLASDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 30 November. Heden morgen werd het lijk van den Ond-lloogleeraar Siegenhcck, onder een grooten toevloed van velen van allerlei rang en stand, op de begraaf? plaats alhier, ter aarde besteld. De Leeraar der Doopsgezinden C. Sepp, sprak hij het graf een hartelijk woord en zeide onder anderen: »Zoo iemand, hij heeft gewoekerd met zijne talenten; hij heeft gewerkt in dat lange leven, waarmede God hem begenadigd heeft; gewerkt tot heil van die wetenschap, aan wier beoefening zijn. naam verbonden blijft in Ne derland. Maar had hij de wetenschap lief, warmer nog klopte zijn hart voor den bloei van Christus kerk, het Evangelie der behoudenis te prediken, was hem de lust en de roem zijns levens; ook van hem gold het woord: hij ge loofdedaarom sprak hij. En hoedanig een Evangeliedienaar is hij ge weest? Zulk een, die als een deelnemend vriend dat Evangelie bragt in de huizen der blijden en der weenenden, die Dienaar en Prediker van dat Evangelie gebleven is, ook toen hij rusf nam van dat deel zijner laak. Hoe volgt hem de dank der gemeente, wier leden zijne vriendschap, wier Ijjdenden zijne hulp in zoo ruime mate genoten hebben. Wel blijft zijn naam in gedachtenis bij die gemeente, als wier woordvoerder ik mij in deze oogenblikken wensch beschouwd te hebben; want ik kon bij dit graf herhalen den dank der door hem bevveldadigden, der door hem vertroosten, der door hem gevormden voor Gods eeuwig rijk. Bij deze zijne groeve hiengeri wij Gode de eer voor wat wij genoten hebben in Hem die gewerkt heeft, zoolang het dag was en die veel vrucht beeft gedragen en daardoor God verheerlijkt. Zeker was hij een rijk bevveldadigd kind van den Hemelsehen Vader; een lang en veelzins gezegend leven werd het zijne; zejfs de bitterheid des doods heeft hij naauwelijks geproefd; maar hij heeft die zegeningen gewaardeerd en genoten met een erkentelijk hart, en voor die hem kenden, geleefd als een toonbeeld van dankbaren zin. Geloofd zij de God onzes levens, die ons zoo lang op dien man heeft vergund te staren, ons zoo lang heeft doen genieten den zegen zijner lessenden zegen zijnes voorgangs. Het besef van dien zegen verligt uw rouw, die als zoon u zoo lang verblijd hebt in zijn bezit. Toch staat gij daar, diep geroerd; ook op gevorderden leeftijd wordt de zoon geschokt bij het graf eens beminden Vaders, dewijl hij gevoelt, hoe een tijdperk zijns levens zich sluit, waarvan het zoete en zalige nooit, nooit hier beneden wederkeert. Ga uw oog met het onze naar boven, hij ging ons voor; wij volgen, en zoo wij werken als hij en gezind zijn als hij och! of dan onze baan langer of korter zij, ook ons brengt het einde vrede. Gaan wij heen van hier, in ons het heilig voornemen opvallende, om gelijk hij heeft gedaan, waardig te wandelen onze roeping, te wezen eene eere van Christus. Waarlijk, dan brengt onze gang naar dit graf ons eene schrede nader tot het leven, dat niet sterft, tot het zalig Huis daar boven, waar Christus de Zijnen wacht en hereenigt. Sterk daartoe onze krachten, o God! Bij dit graf danken wij U voor wat Gij ons gaaft in hem, wiens stof daar ligt. ICome de ure, dat wij met hom U loven, U, die te prijzen zijt tot in eeuwigheid. De Ev. Lnth. gemeente te Schiedam, heeft andermaal een treffend ver lies geleden. Aan eene borstohgesteldheidwelk in een gering tijdsverloop hevig toenam, bezweek gisteren avond ten 9 ure haar Leeraar de Wel-Eervv. Zeer Gel. Heer J. D. Siegmund Jr.die van Harlingen beroepen, den 12dcn dezer bevestigd werd. De Staats-Cour. bevat het plan voor eene negotiatie, lot een bedrag van ƒ200,000, ten laste der provincie Nnordbrabantter bestrijding van de kosten van aan te leggen provinciale wegen, en tot vinding van subsidien voor aanleg en verbetering van wegen en waterleidingen. De commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer verwittigt dat Maandag den 4cIcn December 1354 ten 12 ure, aan het locaal van het Ministerie van Binnenl. Zaken zal worden aanbesteed: het verdiepen en oprui men van ingevloeide bagger-specie in den Liede-togt en een gedeelte van den Spaarnwouder-dwarstogt. Naar men verneemt zijn te Utrecht de geldengevorderd lot het op- rigten van een openbaar bad- en waschbuis, hijeengebragt, zoodat die stad ig eene zoo nuttige inrigting zal bezitten. Uit de dezer dagen gehouden aanbesteding der levensmiddelen voor do gevangenissen te Leeuwarden, voor het jaar 1855, is gebleken, dat, niette genstaande de toenemende duurte van alle voorwerpen het totaal der aanne- mingssom weinig hooger is gekomen dan voor het loopende jaar. Ecnige voorwerpen zijn hooger, andere, waaronder zelfs het roggebrood, iets lager aangenomen. 'S GRAVENIIAGE30 November. Z. M. heeft zijnen Kamerheer Jhr. Mr. W. Boreel vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsleekenen van Ridder der orde van de Kroon van Wurtemberg, hem door Z. M. den Koning van Wurlembcrg geschonken. Z. M. heeft benoemd tol Ontvangers der directe belastingen enz., te Oude-Pekel-Aden Heer J. Muller, thans te Slads-kanaalte Bleskcnsgraaf c. a., den Heer F. C. M. Groshans, thans teRuurlo en aldaar den Heer D. P. J. N. Gay mans. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger van het regt van successie enz. te Rotterdam, den Heer L. P. Le Sage ten Broek, thans Ontvanger der regis tratie te Gorinchein. Aan de Hecteu J. L. Baudrihayc c. s.onder de firma van L. de Rijk en Cornp.is vergunning verleend voor eene geregelde stoombootdienst van Roermond naar Rotterdam en tusschenplaatsenen aan den Heer P. J. Berger, te Venlo, om zijne stoombootdienst tusschen Venlo en Rotterdam uit te brei den tot Roermond. Bij den Minister van Financien is ontvangen een bankbiljet van ƒ200, door een onbekende, onder de letter P., ten behoeve van 'sRijks schatkist ingezonden. De Minister van Marine zal morgen en die van Binnenlandsche Zaken, Zaturdag, geen gehoor verleenen. Gisteren zijn de zittingen van de Synodale Commissie gesloten na eene bijeenkomst van ruim 3 weken. Zij zal zonder bijzondere omstandigheden niet voor de maand Mei 1855 weder bijeenkomen. Sedert cenige dagen bevindt zich de Luitenant-Generaal Jhr. J. If. A. de Ia Sarraz, Oud-Minister van Buitenlandsche Zaken in een zorgwekkenden toestand. Men verneemt, dat de commissie voor het concert Diligentia, aan den Heer E. Lubeck, die het eerste in dit saisoen gegeven concert, door zijn uitstekend talent zoo zeer heeft opgeluisterd het eerelidmaatschap heeft aangeboden. Het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente alhier, heeft eene aan merkelijke vergrooting en verbetering ondergaan en de verbouwing is thans zoo ver gevorderd, dat de leden dier gemeente hunne plaatsen hebben kun nen hernemen; er ontbreekt niets meer aan dan het afwerken, 't welk lot het aanstaande voorjaar blijft uitgesteld. Volgens eene mededeeling van Zr. Ms. Consul te Petersburg, dd. lGdezer, duurde de kustvaart met Finland ongehinderd voort, en was men toen daar ter stede bezig met bet laden van eenige schepen met hennep, lijnzaad en talk, in destinatie van Stockholm en andere Zweedsche havens. T"iveerle ECfuner tiet' Statvn-deneraaI. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 28 November. O O O O Nadat nog de lleeren van Akerlaken, van Eek, Dommer van Poldersvcldt, van Bosse, van Zuylen van Nyevelt, Baud, Sirens, van Goltstein en de Mi nister van Builenl. Zaken het woord hadden gevoerd, is de algemeene beraad- slaging gesloten en zijn de onderscheidene artikelen in behandeling genomen en werden de onder-artikelen 1 tot en met 3 van art. 1 goedgekeurd. Op onder-artikel 5 van hetzelfde artikel tractementen en bezoldigingen van het personeel der Gezantschappen ƒ257,100" werden 2 amendementen voorgesteld. Het eerste van den Heer Dommer van Poldersveldt strekte om hel cijfer van ƒ257,100, te verminderen met ƒ12,500 en dus te brengen op ƒ214,600. Het. tweede van den Heer van Akerlaken diende om hetzelfde cijfer met ƒ6000 te verminderen, »en alzoo te brengen op ƒ251,100." Nadat de voorstellers dezer wijzigingen alsmede de Hoeren Luybenvan Nispen van Sevenner, van Hoëvell, van Heiden Reinestein, Rochussen, Sander i« en de Minister van Buitenl. Zaken het woord hadden gevoerd, is het amen dement van den Heer Dommer met 35 tegen 31 stemmen verworpen en dat van den Heer van Akerlaken met 38 tegen 28 stemmen aangenomen, waarna het aldus gewijzigde artikel inet 39 tegen 27 stemmen is goedgekeurd. Voortzetting op morgen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1