Naar aanleiding van het besluit van 28 Junij 1853, houdende instelling van pensioenkassen voor de leden der geestelijkheid, is thans een rapport op gemaakt, waaruit blijkt, dat in Frankrijk 1246 geestelijken uit dat fonds ge pensioneerd worden, gezamenlijk genielende 554,100 fr. Alhier is ook de levering aanbesteed van houten barakkenbestemd voor de troepen in de Krim en te zamen ruimte voor de huisvesting van 30,000 man bevattende. Volgens een te Bordeaux uitkomend dagbladwordt de opbrengst van j den wijnoogst van 1854 gerekend op ongeveer 30,000 vat of 120,000 oks- hoofden wijn, zijnde 1/12 a 1/15 gedeelte van een gewoon gewas. Deze boeveelheid is niet toereikende voor het verbruik in Frankrijk zelve I zoodat men zich, bij het gebrek aan voorraad van vorige jaren, een denk- beeld van de schaarschte der wijnen maken kan. De voorraad wijn van het gewas van 1851 is nagenoeg geheel uitgeput, en de geringe hoeveelheid, nog in handen der eigenaars, wordt niet dan legen ontzettend hooge prijzen aan geboden. De prijzen der wijnen hebben eene ongekende hoogte bereikten blijven door deze ongunstige omstandigheden steeds rijzende, terwijl men inderdaad niet weet, waar die rijzing zich bij bepalen zal. Men zegt zelfs, dat er sprake is om den uitvoer van wijnen uil Frankrijk te verbieden. Uit Afrika heeft men berigt ontvangen, dat verschrikkelijke overstroo- i mingen de omstreken van Conslantine hebben geteisterd, Eene brug werd geheel weggeslagen en de gemeenschap is afgebroken. §PAIJE. MADRID, 20 November. Don Baldomero Espartero, Hertog der Overwinnning, Minister President, heeft aan de Cortes aangekondigddat hij en zijne medeleden in het Kabinet bereid zijn hunne betrekking als Ministers neder te leggen ten einde aan de Koningin volkomene vrijheid te laten, om zich andere Baadslieden der Kroon te kiezen. Hij zelf wenscht te leven als eenvoudig burger, gehoorzamende aan de wetten des lands. De Markies van Alhaïda heeft aan zijne kiezers te Palentia een manifest gezonden, waarin aangetoond wordt, welke hervormingen de democraten aan de Cortes zullen vragen. De Markies van Alhaïda eischt: afschaffing der krijgsopschrijving; opheffing van alle octrooiregtcn en belastingen op voorwer pen van verbruik; verdeeling der landsdomeinen onder de lijdende volksklas sen afschaffing van het tabaksmonopolie en verkoop der manufacturen om de vlottende schuld af te doen; vermindering van regtbanken tot op de helft; afschaffing van het gezegelde papier; vrijheid van hooger onderwijs; vermin dering van directe belastingen tot op de helft; afschaffing der geestelijke be grooting; municipale amortisatie; belasting ten behoeve van de nijverheid; vrijheid van drukpers en vrijen invoer van drukpapier. De Minister van Marine, de Heer Salazar, een boezemvriend van Es partero, had zich verdacht gemaakt van in te stemmen met antimonarchale plannen en begrippen. Hij heeft dat vermoeden opentlijk tegengesproken, en 1 in de zitting der Cortes van den 16den dezer, zeide hij «Mijne Heeren, het is mijne innige overtuiging dat in Spanje geen andere dan de monarchale Regeringsvorm bestaanbaar is. Ik jaag niet naar de volks- j gunst: populariteit in den slechten zin versmaad ik, terwijl ik de ware po pulariteit op niet geringen prijs'schat. Hier te lande mag het republikeinsche beginsel eenige hoofden in gisting brengen, maar dan is het, geloof ik, al leen als theorie en niet als regel voor de praktijk. Ik verkondig het hier luide: ik ben geen republikein, hoewel de republiek voor mij geen schrik- I beeld is. Ware ik in de Vereenigde Staten geborendan zou ik van ganscher j harte republikein zijnmaar in Spanje geboren zijndehen ik monarchaal en ik wil eene achtbare, eene zeer achtbare monarchie. In zekeren zin hen ik een democraat, maar niet in den zin van die democraten, welke sedert eenigen tijd zoo veel moeite doen om mij tot zich te lokken." Verder zeide de Minister, dat hij een warm voorstander was van de bijzon- dere verordeningen der Baskische provinciën, maar dat deze zeer wel met eene algemeene constitutie des rijks bestaanbaar waren, ja de ware beginselen be- j vattedenwaarop alleen eene vrije slaatsinrigting duurzaam kon worden ge vestigd. Hierop verklaarde de Voorzitter, dat die betuiging met genoegen aange hoord was. In de zitting van den 17den dezer, heeft hij wederom verklaard, dat hij een aanhanger der monarchie was. De te Loyola gevestigde Jesuiten hebben aan het bevel der Regering om voorlaan op een der Balearische eilanden verblijf te houden, niet voldaan; zij wilden liever Spanje verlatenen zullen zich te Aire in hel Fransche departement der Landes neerzetten. Sedert verscheidene dagen blijft het garnizoen te Pampeluna onder de wapenenten einde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijnaan gezien er gegronde vrees bestaat, dat aldaar eene poging in het werk zal worden gesteld, om op nieuw den burgeroorlog te doen ontstaan. PIIÜISSE1S. BERLIJN, 23 November. Men verzekert, dat de Koning in persoon de zittingen der Kamers op den 30sten dezer zal openen. Vooraf zal het officiële dagblad de lijst mededeelen van de personendoor den Koning aangewezen als leden van de Eerste Ka mer; deze lijst zou, onder andere namen, die bevatten van de Heeren Camp- hausen, Hinckeldey en Prof. Stahl. De gemeenteraad van Keulen heeft besloten voor den aanleg der vaste brug over den Rijn tnsschen Keulen en Deulz eene som van 200,000 thl. bij te dragen. HAMBURCi. 21 November. Jl. Maandag hebben al de Officieren der Engelsche vloot te Kiel, die zich alhier met verlof bevonden, bevel gekregen, onmiddelijk aan boord hunner schepen terug te keeren. Naar het schijnt zal hun voortaan geen verlof meer worden gegeven om zich te verwijderen. Insgelijks zijn de Engelsche Zee- Officieren die te Berlijn vertoefdenper telegraaf van daar terug ontboden. Eergisteren in den laten avondwerden in de haven dezer stad 7 Russi sche matrozen, die met de stoomboot Brittannia van Huil waren aangeko men, in hechtenis gesteld. Zij behoorden tot een onlangs door de Engelsche oorlogsschepen genomen, en door het Admiraliteitsgeregt voor goeden piijs verklaarden koopvaarder van Libau. Dit schip is kortelings in Engeland ver kocht; de bemanning bleef gevangen, doch nam zich voor naar Duitschland en van daar naar Piusland te vlugten. Het gelukte dien lieden dan ook, zich als passagier, op een der schepen van de te Hamburg gevestigde Elbe- Ilumher-Stoombootmaatschappij naar Hamburg te begeven. De llamburgsche Regering, kan door dit voorval zeer in het naauw worden gebragt, aangezien de Russische Regering de onmiddelijke invrijheidstelling dier matrozen kan en zal eischen, nu zij eenmaal onzijdigen grond hebben betreden. FEANRFORT. 23 November. Een grootsch plan is in deze stad ontworpen. Het betreft den bouw van een groot paleis, gemaakt van ijzer en glas, van de grootste afmetingen, op- gerigt volgens de regelen van Paxton, en waarin een bestendig tropisch kli- j maat zal worden onderhouden. Daarmede heeft men ten doelzwakke en ziekelijke personendie behoefte hebben aan een gelijkmatig zuidelijk kli- maat, dit zonder veel kosten en met alles wat daartoe behoort te verschaffen, i Het gebouw zal volledige woningen bevatten voor eenige honderden lijders, j en een tropischen tuin omgeven. Een beroemd Geneesheer heeft het eerste J denkbeeld tot dit plan aan de hand gegeven, en algemeen vindt het bijval, j De kosten zullen millioenen beloopendoor een maatschappelijk kapitaal in aaudeelen bijeen te brengen. Onder de jongste bij de Bondsvergadering ingediende stukken behoort eene petitie van Protestanlsche piëtisten uit Wurtemberg, die eene landver huizing in massa naar Palestina op het oog hebben, met het doel om in het II. Land eene kolonie te stichten. Zij verzoeken de lusschenkomst van de Bondsvergadering bij de Porte, om hun in dit plan behulpzaam te zijn. RESLAND. Vorst Menzikoff berigt onder dagteckening van 15 dezer, dat de vijande lijke belegeringswerken sedert zijne laatst vorige dépêche niet gevorderd zijn. Wel wordt het bombardement voortgezet, maar met weinig kracht, zoodat i het de vesting slechts geringe schade berokkent. Den dag voor de afzending 1 zijner dépêche (den 14den November alzoo) hadden de stormen, die gedurende dit jaargetijde op de Zwarte zee woeden, 8 vijandelijke transportschepen op de kust geworpen een fregat en een korvet waren gezonkenen verscheidene andere schepen hadden de masten verloren. j Het dagblad Vinvalide berigt, dat de Russen in den slag bij lnkerman, op den 5den dezer, een verlies hebben geleden van 2969 gesneuvelden, waar- onder 42 Officiers, en 5791 gekwetsten, waaronder 206 Officieren. Men meldt uit Warschaudat Vorst Paskiewitsch bevel heeft gegeven tot het zenden van een nieuw legercorps van 20,000 man naar de Krim. De haven van Archangel in de Witte zee was in de eerste 10 dagen dezer maand nog vrij van ijs. Veel handelschepen, voornamelijk Noorweeg- j sche en Zweedsche, hebben van die gelukkige en hoogst zeldzame gelegenheid in het vergevorderde jaargetijde gebruik gemaakt, om in genoemde haven ladingen graan in te nemen, waarmede zij hopen nog uit de Witte zee te kunnen komen voor dat de vaart geheel gesloten zal zijn. TUf&KYE. Te Konstantinopel is weder een proces hangende. Het betreft eene le- verantie van geweren, die een huis te Luik op zich genomen had. De ban- kier Durand te Konstantinopel wordt aangeklaagd8 fr. per stuk terugge- i houden te hebben en deze moet op zijne beurt den zwager des Sultans, i Achmet-Elïti Pacba van omkooping beschuldigen. Generaal Laubey is naar Konstantinopel gezondenom daar als militair-commissaris der Fransche Re gering op te treden. Volgens rapport van den Generaal Canrobert, is de stelling der bond- genooten goed, zij houden eene lijn bezet van 5 uren, van welke alle punten verdedigd dienen te wordenmaar ookdank zij de terreinsgesteldheid en de thans voltooide werken, verdedigd kunnen worden. De toevoer van mondbe hoeften is voor de bondgenooten overvloedig en gemakkelijk; voor de Russen kan hij alleen plaats hebben over de Azofsche zee, onder moeijelijkheden die volstrekt onoverkomelijk zouden worden, indien de twee kleine havens in die zee, waarover de toevoer plaats heeft, door de bondgenooten konden wor den geblokkeerd. In de ambulances van het leger in de Krim bevonden zich den 7<ten dezer 1827 lijders, waarvan 903 gekwetsten. Van deze laatsten zijn de meeslen herstellende. Ook 500 gekwetste Russen zijn in de ambulances op genomen. Derwich-Pacha is op den 7den dezer te Jassy aangekomen, en heeft aan het plaatselijk bestuur aldaar kennis van het binnenrukken der Turken in Moldavië gegeven, en verzocht, dat alles tot hunne ontvangst in gereedheid gebragt werd. De vijandelijkheden aan de Prulh kunnen ieder oogenblik te gemoet gezien worden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3