godsdicnstigen aard ter zijde te stellen, daar zij niets anders dan nadeel voor het vaderland kunnen opleveren. Hij dringt daarop des te meer aan, omdat ook hij in de bezorgdheid door den Heer van Lennep aan den dag gelegd, deelt, en omdat zoo er gevaar mogt ontstaaneensgezindheid en vaderlandsliefde volstrekt worden gevorderd. De Heeren van Bosse en van Lennep hebben hnnne gevoelens nader ont wikkeld. Daarna is de Minister van Oorlog in eenige woordenwisseling getreden met den Heer van Zuylenen nadat ook nog de Heer van Forcest had gespro ken is de zitting opgeheven. TTelegrafïscIi ISei'igt, 5 uur 30 min. De algemeene beraadslagingen over de begrooting zijn gesloten. Hoofdstuk I, Huis des Koningsis met algemeene stemmen aangenomen. AMSTERDAM, 24 November. De zaak van de Heeren JIi*". M. Salvador en S. Fongers, aangeklaagd van lasterlijke aanbrenging en laster in dagbladen, zal dienen voor de Arrond.- Reglbank te Haarlem, op 14 Dec. e. k. Als verdedigers zullen optreden j Mrs. A. de Pinto en P. A. Haas, Az. Het Kabinet van wijlen den Heer A. van der Hoop is naar het gebouw I der Koninkl. Akademie overgebragl. De Commissie heeft besloten de achter- zalen van genoemd gebouw van een verwarmingstoestel te voorzien. Door de bijzondere goede zorg van den Heer Ilaagsma, gezagvoerder van het schip Doctrina et Ainicitiavoor den Hortus Botanicus zijn alhier over- j gebragt, de volgende zeldzame Orchideën Grammatophyllum speciosumt Vanda suaveolens, Lcopardanthus scandens, Cirrhopetalum punctatomEphip- j pium uniflorum, Coelogyne speciosa, Dendrobium mutabile, en eenige nog nimmer in de Europesche tuinen ingevoerde soorten van de hoogst merkwaar dige plantengroep der Rhizophorcën welke belangrijke planten door den lieer H. v. Gesker, Bloemist te Batavia, zijn verzameld. Uil. Eergisteren heeft te Haarlem aan het locaal van het Prov. Gouverne ment van Noord Holland, de aanbesteding plaats gehad van het bouwen, op de reeds gelegde funderingen, van een postkantoor alhier, hetgeen voor ƒ59,990 is aangenomen door den Heer K. Kooy. BUI T Ei\LA XI) SC 11 E H E R i (1T LVXEMBITK£. 23 November. De Kamer der Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomenhoudende voorschriften voor de uitoefening van den graanhandel. Voortaan mag die handel niet zonder vergunning gedreven worden, en heeft de Piegering het regt het stoken uit aardappelen te verbieden. Verscheidene beperkende maat regelen zijn nit het ontwerp vervallenen de wel heeft kracht van wet tot 1 Januarij 1856. BEIiGIE, BRUSSEL, 23 November. De centrale sectie der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, die belast is met het onderzoek van het wets-ontwerp betrekkelijk den uitvoer van binnenlandsch gedistilleerd, heeft in overleg met de Regering geoordeeld, de vrijheid om jenever uit te voeren te moeten afhankelijk stellen van het ge bruik van buitenlandsche rogge. Het wetsontwerp is dienovereenkomstig ge wijzigd, en bepaalt thans, dat geen brander meer korenbrandewijn mag uit voeren, dan er rogge door hem van buiten 'slands ingevoerd is, en dat de afschrijving bij den uitvoer van gedistilleerd van 24 fr. vermmderd wordt op j 21 fr. 50; terwijl de distillatie van andere stoffen, als meiassen enz., en de uitvoer van de producten derzelve onder de bepalingen dezer wet vrij zul len zijn. ENCEL1N9. LONDEN, 23 November. Lord Raglan meldt in zijn officieel rapport van den slag bij Inkerman op den 5den dezer, dat 8000 Engelschen en 6000 Franschen dien dag in het vuur stonden tegenover 60,000 Russen. Bij die slag zijn twee leden van het Parlement gesneuveld, te weten de Luit.-Kolonci Packenham der garden en de Kolonel Blair der Schotsche fuseliers. Het Ministerie van Oorlog vraagt om 25 man vrijwilligers van elk rege- ment schutterijhetzij mobiele of niet mobiele. Grootere aanbiedingen zullen echter aangenomen worden, en voor elke 75 man vrijwilligers uit hetzelfde regementzal één Officier bevorderd worden in rang zonder kosten. Het handgeld is verhoogd tot 7 (ƒ84). De maatregelen lot versterking van het leger in de Krim worden met kracht voortgezet. Alles te zamen genomen bedragen de naar de Levant gezonden Engelsche troepen sedert het begin van den oorlog 39,000 man. De Times noemt 20,000 man. Na den 5den Nov. werd het leger volgens den Times op 12,000 man geschat, zoodat, wanneer al de troepen behouden te Balaklava aankomen, het Engelsche leger hoogstens tot 28,000 a 30,000 man klimmen kanmet de hersteldengewonden en zieken. De aanwerving van vrijwilligers voor het Britsche leger gaal zeer voor spoedig, zegt de Timesen levert meer dan 1000 man wekelijks op. Ook in Ierlandalwaar vroeger een buitenlandsch vijand welligt eenen bondgenoot in misnoegdheid der bevolking zou gevonden hebben, neemt het aantal vrij willigers steeds toe, inzonderheid sedert dat eenige zusters van liefde van daar naar het Oosten vertrokken zijnom de gewonde Britsche militairen te helpen verplegen. De Regering looft ook bijzondere gunsten uit, om uit de burgermilitie versterkingen voor de reguliere troepen te bekomen. Reeds zijn twee geheele regementen burger-militie vrijwillig tot de staande landmagt overgegaan. Men verneemt, dat de internationale electrieke telegraaf-compagniën schikkingen getroffen hebben, om berigten van Officieren in den Levant naar Engeland te zenden, en dat de berigten via 'silage, en van daar kosteloos naar de verschillende stations in Engeland zullen overgebragt worden. Ieder Officier zal dus den staat zijner gezondheid kunnen melden. Men is nieuws gierig te vernemenwaar het punt van vertrek van den telegraaf zal zijn. De stoomboot Arabiadie den 2den Dec. van Liverpool naar New-York moest vertrekken, zal niet vertrekken, omdat zij door de Regering is afgehuurd tot het vervoeren van troepen naar de Zwarte zee. Te Portsmouth is men thans druk bezig aan het aftimmeren van het kolossale oorlogschip Marlborough van 131 stukken geschut en ruim 4000 ton inhoudhetwelk tegen het volgende voorjaar gereed moet wezen om te water te worden gelaten. De honden-belasting heeft gedurende het op 5 Oct. geëindigde jaar in het geheele land de som van 161,814 opgeleverd. De postdirectie heeft het clipperschip James Baines bevracht om de brieven naar Australië over te brengen. Dit schip zal den 9dcn December uit Engeland vertrekken en moet den overtogt in 65 dagen doen, op verbeurte eener aanzienlijke boete. De Noord-Amerikaansche Unie heeft haar grondgebied weder uitgebreid, door den aankoop van 7 millioen acres grond, grenzende ten noordoosten van het Boienmecr, en begrepen tusschen de grenzen der Kanadasche provinciën en die der staten Wisconsin en Minosota, ten westen van den Mississippi. Die streek bezit aanzienlijke kopermijnen in overvloed. De laatste berigten uit Zuid-Australië deelen mede, dat van daar een voorstel aan de Regering van het moederland is gedaan tot den aanleg van een spoorweg ter lengte van 1000 mijlen, waardoor 3 koloniën Zuid-Australië, Victoria en Sydney aan elkander verbonden zouden worden. Volgens hel plan van Sir Henry Young, Gouverneur van Zuid-Australië, zou daartoe vereischt worden ccne som van 10,000,000 In 5 jaren tijds zou dat plan kunnen worden uitgevoerd. De stoomboot Yankee Bladevan San Francisco naar Panama bestemd, met meer dan 800 passagiers aan boordheeft den lsten Oct. op de onder de zee verborgen klippen hij Conception-point gestooten. De plaat, waar de stoom boot op de klip gestooten heeft, lag minstens op cene mijl afstand van de knsten de Kapitein heeft zich onmiddelijk derwaarts begevenom eene ge schikte plaats tot ontscheping te zoeken. Weldra werden de booten uitgebragt en voor dat het nacht was, waren al de passagiers gered op 12 na, die om gekomen zijn. FI&ANRRSJK. PARIJS 23 November. De Moniteur bevat een besluit, waarbij de Opperbevelhebber van het le ger in het Oosten met de magt bekleed wordt, om voorloopig Officieren die ontbreken mogten te benoemen en wel tot den rang van Chef van een ba- taillon of van een escadron, ingesloten. De aanwezigheid van Lord Palmerston alhier heeft niet alleen betrekking op de reeds besprokene financiële voorstellen van de zijde van Engeland. De Fransche Regering ontkent, dat Engeland haar geldelijke subsidien voor het oorlogvoeren aanbiedt, maar zij ontkent niet, dat het eene financiële over eenkomst betreft. De Engelsche Minister moet overigens nog voorgesteld hebben: 1°. Eene verandering in de krijgs-operatien2°. een verbond met Zwitserland, België, Sardinië en Zweden en het sommeren der Duitsche Mo gendheden om zich voor of tegen het Westen te verklaren3°. moet Lord Palmerston op officiële wijze voorstellen, aan de constitutie van het Keizerrijk een liberaal artikel toe te voegen. Het laatste, omdat Lord Palmerston het vooruitzigt heeft, na eene bijeenkomst van het Parlement, met de vorming van een ministerie belast te worden, en men het verbond met Frankrijk niet voor sterk genoeg houdt, zoolang het land niet meer geestdrift betoont voor de tegenwoordige omstandigheden. Hij verlangt een verbond met de Fransche natie, niet alleen met de tegenwoordige Regering. Men verneemt, dat de Heer Uyankoff, ex-Secretaris van het Russische Gezantschap, aan wien het verblijf alhier toegestaan was, dezer dagen bevel heeft gekregen, Frankrijk te verlaten. Eergisteren is hij vertrokken. Het zelfde bevel zal gezonden worden aan al de Russen zelfs aan de dienstboden dier natie, die zich in Frankrijk bevinden. Dezelfde maatregel zal in Enge land worden toegepast. Er worden thans veel beetwortelen uit België naar Frankrijk gevoerd. Daar dit gewas hier thans zeer boog in prijs is, en dien van België met 10 fr. de 1000 kilogr. te boven gaat, ziet men dagelijks cene menigte met beetwortelen heiaden karren de grenzen passerennaar de Fransche beet wortel fabrieken en disteleerderijen. De Belgische landbouwers trekken meer voordeel van den hoogen prijs dan de Fransche, die bijna al hunne verkoo- pen gesloten hadden, vóór het besluit, waarbij het stoken van sterke dran ken uit granen en meelachtige bestanddeelcn verboden wordt. De Generaal de Sallis, kommanderende eene der twee division, welke naar de Krim gezonden zullen wordenis den 22stel1 dezer te Marseille aan gekomen. De Generaal Dulac, die over de andere divisie het bevel voert, bevond zich reeds in deze stad. Alle maatregelen tot het overvoeren van deze versterkingen worden met den meesten spoed bewerkstelligd. Het linie schip Saint Louis kwam gisteren te Toulon aanen zal zeer spoedig ge volgd worden door eene floltilje van stoomschepen, komende van den Oceaan. Eenige van deze schepen zullen troepen aan boord nemen, om die naar Afrika over te brengenvan waar zij dan weder geoefende regimenten naar de Levant zullen brengen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2