BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. De behandeling van het wets-ontwerp betrekkelijk het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren, waaromtrent het eindverslag is uilgebragt, zal wor den vastgesteld. Eindelijk heeft de Heer Thorbecke aan de centrale afdeeling op hel belang gewezen van een spoedig onderzoek van het voorstel der 5 leden als in naauw verband tot de wet op de middelen en lijnregt overslaande tegen het voorstel der ltegering tot wegneming van 23 opc. op het gemaal. Nadat nog eenige rapporten op petitiën uitgebragt warenis de zitting opgeheven. AMSTERDAM, 17 November. Door den Gemeenteraad is den 14den dezer omtrent het Kabinet van wijlen den Heer A. van der Hoop bepaald1°. Dat het Kabinet zal worden ge plaatst in de twee achterzalen van de Kon. Academie, 2". dat het ter be- zigtiging zal worden opengesteld, des Zondags tegen 10 cents en de overige dagen tegen 25 cents entree per persoon, behalve eens per week, wanneer de entree prijs 50 cents zal bedragen en 3°. dat de netto-opbrengst der entree gelden in de algemecne armenkas zal worden gestort. Uit eene kennisgeving van Burgemeester en Wethouders blijkt, dat de cholera Asiatica aldaar heeft opgehouden epidemisch te heerschenen er slechts enkele gevallen van die ziekte meer voorkomen. De aldaar bij het verschij nen der ziekte genomen maatregelen zijn opgeheven. Door de Nederl. Handelmaatsch. zijn bevracht vier schepen, als: een voor Rotterdam en drie voor deze stad. De zaak van Monlalenibert is afgeloopcn het hof heeft een arrest van niel-ontvankelijkheid uitgebragt. Door de verstopping eener buis van de stoommachine der papierfabriek van S'. Apolline, bij Laval, Depart. Mayenne, is een groot ongeluk gebeurd. Toen de cylinder geopend werd barstte de gaz los, waardoor 7 personen hevig gebrand werden. De Directeur der fabriek, de Heer Lannos, bezweek 20 uren later na het doorstaan van folterende smarten. Te Rouaan is de proef genomen met een soort van paardentuig, om ongelukken door het op hol gaan der paarden te voorkomen. Het is een toestel onder bereik van den koetsier, door behulp waarvan hij onmiddelijk het gehcele tuig kan doen vallen, en de paarden laten loopen. §PASJE. MADRID, 12 November. Bij de opening der Cortes verdrongen zich een aantal Afgevaardigden om den zetel van den President. De oude Maarschalk ontving met hartelijkheid hunne gelukwenschen. Alle Ministers bevonden zich op hunne plaatsen, be halve Espartero, die naar men zegt, de zittingen eerst later zal bijwonen. De Heer Salazar had zich van zijne amhtgenooten verwijderd en zat aan het uiteinde der ministerieele bank. De algemeene aandacht was op Generaal Dulce gevestigd. De zitting werd ten 2j ure geopend, doch men is niet overgegaan tot de orde van den dag. Langzamerhand verlieten de Afgevaar digden hunne plaatsen en een kwartier later bevonden zich ten naauwernood een 50-tal iu de zaal, zoodat de President ten 3 ure genoodzaakt was de vergadering te sluiten daar er geen genoegzaam aantal leden aanwezig was. Bij hel scheiden der vergadering waren de deuren van het gebouw door eene groole volksmenigte belegerd, die echter niet het minste teeken gaf, of zij met hare nieuwe vertegenwoordigers te vrede was dan niet. Men gelooft algemeen, dat de Heer Soulé bij zijne terugkomst alhier, bij de Regering pogingen zal aanwenden tot afstand van Cuba aan de Ver- eenigde Staten. De som, die hij daarvoor gemagtigd is aan te bieden, zou tot 100 millioen dollars gaan. In een der bladen, de Faro Nacionalleest men, dat de volmaakste overeenstemming hecrscht tussehen de Koningin en het Kabinet, welk laatste en corps zich tot Isabella II heeft vervoegdom haar de verzekering van zijne gehechtheid aan te bieden. Bij de openingszitting der Cortes was Es partero een der ledendie bij het verschijnen der Koningin de levendigste toejuichingen hebben aangeheven. De Jezuiten gaan near Frankrijkde Bisschop van Bayonne heeft hun eene schuilplaats te Laressorre op de grenzen aangeboden. TALIE. ROME, 15 November. Een onderwerp van bezorgdheid is de staat der schatkist. Het hatelijke, hetwelk de invoering van nieuwe of de verhoogirig van bestaande belastin gen altijd inheeft, drukt, naar gewoonte, grootendeels op den Minister van Finantien, den Heer Galli. llij heeft dan ook, na lang den storm te heb ben doorgestaan, eindelijk van den 11. Vader zijn ontslag gevraagd; en deze moet gezind zijn om het te verleenen, maar alleen verlangd hebben, dat de Minister in functie zou blijven tot aan de bijeenkomst van den Staatsraad, die weldra belast zou worden met een grondig onderzoek van den staat der zaken. PRUISSEN. BERLIJN, 16 November. Dezer dagen zijn hier eenige kooplieden in hechtenis genomen. Sedert ecnigen tijd had men aan de beurs opgemerkt, dat telegrafische depeches, handelsaangelegenheden betreffende, verraden waren, waaruit bleek, dat som mige handelaren door beambten van de koninklijke telegraaf van den inhoud der depêches telkens eerder kennis kregen dan de persoonvoor welken zij bestemd waren. De policie heeft het komplot ontdekt en de bedrijvers op de daad betrapt. Er was, tijdens de beurs gehouden werd, eene snelle gemeen schap tussehen het gebouw van den post en de beurs irigerigt, zoodat de lijdingen alsdan daar gewoonlijk door de leden van het komplot ontvangen werden, voor dat zij aan hare eigenlijke adressen bezorgd konden worden. Behalve bovengenoemde personen, zijn twee ambtenaren bij den telegraaf gevat. Uit Silesie wordt gemeld, dat het aldaar den 12den, 13den en 14den zoo sterk heeft gesneeuwddat de gemeenschap op de spoorwegen is gestremd en de sneeuw 4 a 6 voet hoog ligt. HAMBURG. 14 November. De Engelsche vloot, bestaande in 12 schroefstoomlinieschepen en 8 vaar tuigen van mindere grootte, ligt nog ter reede van Kiel. Het vriezend weder zal de Engelsche kruisers wel spoedig uit de golf van Finland verdrijven, doch tevens de Russische vloot weèrhouden van uit te loopen, terwijl het ijs haar den terugkeer in de haven zou kunnen afsnijden. In Rusland acht men het gevaar van eenen aanval der Bondgenooten aldaar voor dit jaar gewekende troependie langs de kusten der Oostzee vereenigd waren, zijn thans binnenwaarts en grootendeels naar Polen getrokken. OOSTENRIJK. AVEENEN, 15 November. De te Florence garnizoen houdende Oostenrijksche troepen hebben dezer dagen onverwachts bevel ontvangen, om onverwijld en met achterlating slechts van een zwak detachement naar Venetië op te breken. Het gerucht houdt standdat Lombardije door Beijersche troepen zal bezet worden. BEL. IE. BRUSSEL, 16 November. In de zitting van de Kamer zijn door de Regering wets-ontwerpen ter be vordering der volksvoeding ingediend. Een daarvan bepaalt, dat graan, meel en eenige gelijksoortige voedselstoffen benevens slagtvee zonder betaling van regt kunnen worden ingevoerd dat ook de invoer van spek en pekelvleesch vrij blijft; en dat geen aardappelen of aardappelmeel mogen uitgevoerd wor den, zullende al deze bepalingen voorloopig tot aan 31 Julij 1855 geldig zijn. Een ander wets-ontwerp strekt om den uitvoer van sterke dranken te vermin deren, welke door de opheffing van het Fransche invoerregt vrij wat vermeer derd is, en meer graan, dan gewoonlijk, in Belgie aan de volksvoeding ontneemt; het bepaalt dat aan de branderijen bij den uitvoer naar buiten niet langer 24 fr. per vat zal worden teruggegeven, maar slechts 15 fr. ENGELAN B. LONDEN, 15 November. De London Gazette bevat de mededeeling, dat in den Geheimen Raad op gisteren besloten is, om het Parlement, dat vroeger verdaagd is lot den 16dcn dezer, thans verder te prorogeren tot den 14den December aanslaande. De Regering heeft aan de groote stoomboot-maatschappijen doen weten, dat zij verscheiden vaartuigen noodig heeft tot bet onverwijld overbrengen van troepen naar de Krim. Eerstdaags zullen reeds de 4 stoomschepen Can- diaRiponThames en ISuhiadie elk 1000 man kunnen innemen, naar de Middellandsche Zee vertrekken, om van Toulon, Malta en de Ionische eilanden troepen over te brengen. De versterking, welke onverwijld naar de Krim zal worden gezonden, zal beslaan uit 6 bataljons voetvolk en 5000 man ruiterij, die deels door het vereenigd rijk, deels door de garnizoenen van Gibraltar, Malta en de Ionische eilanden zullen worden geleverd. Het nieuwe schroefstoomschip Royal Albert van 121 stukken, wordt gereed gemaakt om morgen naar de Zwarte Zee te kunnen vertrekken; het is ingerigt om 1500 a 2000 man troepen naar Sebastopol te kunnen overvoeren. De Keizer van Oostenrijk heeft, uit aanmerking van de door het Zeemans-Hospitaal voor alle Natiën, aan Oostenrijksche schepelingen bewezen diensten, eene som van 100 aan die inrigting doen toekomen. Het prijs gemaakte Russische schip Johan Christophe is eergisteren te Hall verkocht. De Miranda zal nu het eerst in veiling gebragt worden. Uit Kiel wordt den 8sten dezer gemelddat verscheidene schependie in de havens van de Finsche golf wilden binnen zeilendoor Britsche kruisers genomen zijn. De Imperieuse heeft onder anderen twee schepen prijs gemaakt. Gisteren heeft er te Rochdale eene ontploffing in een steenkolenmijn plaats gehad waardoor 7 personen gedood zijn. PRANHKIJH. PARIJS, 16 November. Lord Palmerstondie gisteren is aangekomenmoet ook van zijne Re gering in last hebben ontvangen zich met den Keizer te verstaan, omtrent de te volgen staatkunde tegenover de Duitsche Mogendheden. Voorloopig is Lord Palmerston afgestapt aan het hotel AVindsor in de Rue de Rivoli; hij zal zich echter heden avond naar Saint-Cloud begeven. Het hoofddoel van het bezoek des Engelschen Ministers is om eene overeenkomst te treffen met de Fransche Regering, aangaande de naar het Oosten te zenden hulptroepen. Engeland moet er op blijven staan om door het geven van subsidie-gelden zich aan het zenden van meerdere troepen te onttrekken. Dat ook het be zoek van Lord Palmerston op de Duitsche politiek betrekking heeft, houdt men voor zeker. Het Journal de l'Oise meldt, dat de reis des Keizers en der Keizerin naar Compiègne, dit jaar niet zal plaats hebben. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij de ontbrekende zesde com pagnie, 3de bataillon, bij 100 regementen weder ingesteld wordt. Van hier wordt geschreven dat de Regering reeds 75 millioen francs aan de Krim-expeditie besteed heeften eene leening van 240 millioen francs zal uitschrijven, zoodra men het nieuws ontvangt dat Sebastopol genomen is.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2