LEYDSCHE COURANT. ISU. (Pf N°. 139, MAANDAG, 20 NOVEMBER. BINXEXLANRSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zatu.rdug Avond Da Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN18 November. Op den ll<lcn dezer bleven alhier in behandeling 7 Choleralijders, bijgeko men tol op beden 14 personen, totaal 21, daarvan overleden 3, hersteld 2, in behandeling gebleven 16 personen. ilet getal opgenomenen in bet werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 12 13 14 15 16 17 18 Nov. 94 115 126 127 124 125 127 volwassenen, 25 34 33 40 38 41 38 kinderen, te zamen 119. Z. K. H. Prins Frcderik is eergisteren met den eersten spoortrein van Voorschoten naar Berlijn vertrokken, om zijne gemalin en dochter Prinses Maria van daar af te balen. HH. KK. HM. worden legen den 12den der 149, 159. 167. 162. 41 166. 38 165. Op den 15dl,n dezer beeft de aanbesteding plaats gehad van bet maken eener rolbrng over de Ringvaart van den Haarlemmermeer-polder bij Leymui- den, met een rijweg derwaarts, 't welk is aangenomen door D. E. de Koff, te Zant poort, voor de som van ƒ14,580. Op de te Hoorn in de afgeloopen week gehouden najaarskoemarkt was de aanvoer van vee buitengewoon groot, en werden hooge prijzen besteed. Er waren ruim 8000 stuks vee ter markt. Eenige afschafTings-vrienden te Leeuwarden, zullen den 25stcn dezer be ginnen voorlezingen te houden in de kazerne, ten einde deze bij den militai ren stand nog weinig bekende zaak zoo mogelijk ingang te doen vinden. De Chef van het garnizoen heeft tot het houden dezer voorlezingen met belang stelling vergunning verleend. Dingsdag II. bad een smid van eene stoomspinnerij te Enschede, een man van omstreeks 45 jaren, bet ongeluk in een der riemen van de as te geraken, die onmiddélijk aan den zolder geplaatst, met eene verbazende snelheid ronddraait. Voordat de machine kon worden stil gezet, werd zijn ligebaam herhaalde malen om de as aan den zolder geslagen, en geheel ver brijzeld door de fabriek geslingerd. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 kinderen na. Bij het voorloopig onderzoek in de Tweede Kamer, van bet voorstel tot af schaffing van de accijnsen op de brandstoffen, beeft van de 51 ledende groote meerderheid zich vóór bet nader onderzoek verklaard, onder welke een niet onaan zienlijk aantal liever had gezien, dat de voorstellers bet gemaal hadden voorge dragen. Men meende, dat althans verligling dier belasting mogelijk zou zijn; of door eene geheele opheffing van den rogge-accijnsmet vermindering van dien der tarwe; of wel, bij afschaffiing van het gemaal door heffing van de belasting op de tarwe bij admodiatie. Het wegnemen van de belasting op de brandstoffen zou het noodlottige gevolg kunnen hebben, dat geheele of ge deeltelijke opheffing van den accijns op het gemaal in de eerste jaren onmo gelijk werd gemaakt. De afschaffing van eerieu accijns, in zijn geheel, was, volgens andere leden verkieselijker dan elke partiele maatregel doch vermits de schatkist den geheelen accijns op bet gemaal niet missen kon, waren den voorstellers de handen gebonden. Anderen waren bet met de Regering eens, dat bet ontblooten der schatkist, onder de omstandighedenwaarin Europa thans verkeeit, niet van groote onbedachtzaamheid is vrij te pleiten, te meer, daar blijkens bet Vlllste hoofdstuk der begrooting, zeer aanzienlijke geld sommen noodig zullen zijn om 's Lands vloot voor geheel verval te behoeden. Sommigen leden beweerden, dat men niet uit overdrevene vrees voor cenen vijand van buitendie zich welligt nimmer zou opdoenden binnenland- sehen vijand moest gering achten of uit bet oog verliezen. Die vijand was de hooge prijs der levensbehoeften. Dat was een wezenlijk gevaar, hetwelk de wetgever, zooveel hij dit vermogt, bestrijden moest, ook om daardoor den niin gegoeden middelstand voor verder vervalvoor afdaling lot de klasse der hulpbehoevenden te bewaren In eene Geneviscbe fabriek werden onlangs 100,000 muziekspeeldozen voor de Russische Regering besteld, allen slechts eene en dezelfde nationaal- melodie spelende. (Caec.) 's GRAVENHAGE, 18 November. Z. M. heeft tot Burgemeester van Delfshavcn benoemd L. A. Bruyn. Z. M. de Koning wordt beden van bet Loo in de residentie terug verwacht. H. M. de Koningin benevens de jeugdige Prins zijn gisteren middag, ten Ij ure, van HD. builenlandsche reis in deze residentie teruggekeerd. volgende maand in de residentie terug verwacht. Finantien is ontvangen eene som van ƒ5, van 's Rijks schatkist, bij den Staatsraad, agent Bij den Minister van ccn onbekende, ten behoeve van an het Ministerie van Finantien te Amsterdam bezorgd. Gisteren zijn bij den Hoogen Raad behandeld de vorderingen van drie bedienden van HH. MM. Willem I en Willem II, tegen de Ilooge Erfge namen tot uitbetaling van loon voor de werkzaamheden na het overlijden van Koning Willem II gedurende ruim vier en halfjaar verrigt. Bij erken ning biervan is van wege de gedaagden aangemerkt, dat de eischers, in bet genot eener maandelijksche uilkeering, niet geregtigd waren daarenboven nog belooning te vorderen. De uitspraak is bepaald op 7 December. Bij de Synodale Commissie zijn zoo veelvuldige werkzaamheden, dat dio vergadering nog een geruimen tijd bijeen zal moeten blijven, ten einde alle zaken te kunnen afdoen. i'ravinriale Sfatea van V.nitlftttllantl. Zitting van Donderdag 16 November. In deze zitting is de beraadslaging over het ontwerp voor bet bestuur van Rijnland voortgezet, o. a. is een nieuw artikel 152 aangenomen, houdende, dat de invordering der bundergelden en de uitbetaling der renten van de verwaarhorgs-periningen in elk district van wege den rentmeester zullen plaats hebben. Het gewijzigde ontwerp is aan de Commissie teruggezonden ten einde zich met de Commissie uit de Stalen van Noordholland deswege te verstaan cn dan later nieuwe voorstellen aan de Vergadering voor te dragen. Zitting van Vrijdag 17 November. In dete zitting zijn de beraadslagingen over bet ontwerp-reglement voor de bewaar- of klein-kiridcrscholen in Zuidbolland, cn liet ontwerp van wijziging van art. 3 van bel huishoudelijk school reglement, ten einde gebragt. Een en ander is door de vergadering aangenomen en zal aan de goedkeuring des Konings worden onderworpen. Na afdoening van nog eenige punten, is de zitting verdaagd tol Woensdag. 'I'loreJe Sin trie v tier Staten-fieneranl. Zitting van Vrijdag 17 November. In deze zitting hehben de Commission van Rapporteurs voor hoofdst. X en XI der begrooting bare eindverslagen uilgebragti De Vergadering beeft omtrent bet voorstel van den Heer Wintgens tot in stelling van plaatselijke raden van gezondheid, met 57 tegen 2stemmen beslist, dat bet voorstel ter nadere overweging naar de afdeelingen zal worden gezonden. Bij de behandeling der vraag, of het voorstel van den Heer van Hoëvell cn vier andere leden nader in overweging zal genomen worden is door den Minister van Finantien, namens de Regering, eene verklaring afgelegdwaarin hoofdzakelijk het volgende voorkomt. De Regering was niet voornemens zich te mengen in de vraag of het voorstel lot afschaffing van den accijns op de brandstoffen al of niet in over- weging moet genomen worden, maar wilde baar standpunt doen kennen. De redenen, welke de Regering beletten ihans verder te gaan met vermin dering der lasten, liggen voor de band. Niemand kan bepalen hoe ver bet ontbrande oorlogsvuur zteb zal uitbreiden, veel min welken middellijken in vloed zulks kan uitoefenen op den toestand en de welvaart van ons Vader land, en meent de toekomst niet te gemoet te mogen gaan mei eene begroo ting, waarbij slechts onder de gunstigste omstandigheden de uitgaven door de inkomsten kunnen gedekt worden, en men bij den minsten tegenspoed on vermijdelijk in tekorten zou vervallen of nieuwe belastingen zou moeten voor stellen; doeli zij aarzelt daarom niet de volgende verklaring al te leggen. Zoodra 'door den Goddelijken zegen de toestand van Europa weder toelaat de toekomst met geru-theid te gemoet te gaan, zal, bij voldoenden toestand der finantien, de Regering op den weg van vermindering van lasten de Ver tegenwoordiging voor gaari. Reeds thans wijst zij de afschaffing van den accijns op de rogge en daarmede verband houdende wijziging van den accijns op de tarwe, als de eerste vermindering van belasting aan, welke zij ter overweging zal aanbieden, en gaat voort Ie onderzoeken welke wijzigingen en verbeteringen in sommige belastingen zijn aan te brengen, waardoor zij voor die klassen der maatschappij, welke baar het minst gemakkelijk dra gen, voortaan minder bezwaren zal opleverendoch de opbrengst niet belang rijk verminderd worde. Nadat de Ileeren van Nispen van Sevenaer, de Kempenaer, Thorbecke en van Lennep liet woord hadden gevoerd, is met 53 tegen 6 stemmen beslo ten, dat liet voorstel tot af-chaffing van den accijns op den turf en op de steenkolen in nadere overweging zal genomen worden. Tegen hebben gestemd de Ileeren van RappardHoekwater, Schimmel- penninek van der Oye, Taets van Amerongen, Kien en de Kempenaer. De Heer van Nisperi van Sevenaer zal Maandag eenige vragen doen aan den Minister van Binnen). Zaken betrekkelijk den toestand van de IJssel, ten gevolge der uilvoering van werken door de Rbijn-spoorweg-maatschappij.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1