LEYDSCHE COURANT. N°. 1: YRIJDAG, 17 NOVEMBER. Tl 1854. De Courant wordt MaandagWoensdag en uitgegeven» Die van Maandag komt Vrijdag unScS uit Zuturdag Avond» sS sy v «5,. S; 't i i i De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BliVXElVLAXBSGHE BERIGTEN. LEYDEN 16 November. Gisteren avond is ZIlEerw. F. J. van Vree, Bisschop van Haarlem, ten huize van den Eerw. Heer A. C. Quant, Deken van Leyden, afgestapt, om aan de Katholieken dezer stad hel 11. Vormsel toe te dienen. Dezelfde ph'g- tigheid zal aanstaanden Maandag in het Militaire gevangenhuis door ZHEerw. worden verrigf. Men verneemt, dat ook de Predikanten der Nederd.-IIervormde Gemeente alhier met Januarij eerstkomende de toga als kerkelijk gewaad zullen aan nemen. Z. M heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Ncderl. Leeuw, Dr. F. IV. Junghuhnlaatstelijk lid der Natuurkundige Commissie in Neder- landsch-Indië. Op de paardenmarkt te Gorinchem zijn Maandag 1L 2700 a 2800 paar den aan de lijn geweest. Ook waren er vele vreemde vooral Fransche koop lieden; er is dan ook veel handel gedreven en voor goede waar werden goede prijzen gemaakt; spannen koetspaarden golden ƒ1000, remontepaarden ƒ300 a 350, 3-jarige 250, fokpaarden. van 1} jaar liepen tot ƒ180 en veulens golden tot ongeveer ƒ100. Ook de beestenmarkt van Dingsdag was vrij druk. Over 't algemeen was er veel vet en schoon vee aan de lijn, hetwelk op 4500 stuks kan geschat worden. Van de vette koeijen werden sommigen voor ƒ250 lot ƒ300 verkocht. Er was veel levendigheid in den handel vooral omdat het blijkt, dat Franschen en Belgen zeer op het Hollandsche vee gesteld zijn, zoodat die kooplieden ook weder een goed aantal uitvoeren. Te Amerongen is een departement tot Nut van 't Algemeen opgerigt, bestaande uit 26 leden; omringd van plaatsen waar geene afdeeüng gevestigd is, kan dit departement ecne uitbreiding verkrijgen, die op het platteland weinig zal worden aangetroffen. Naar men verneemt zal de opening der Theologische school van de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde kerk te Kampen den 6c,cn December aanstaande plaats hebben, daar het getal der Predikanten, die het beroep als Hoogleeraar hebben aangenomen, thans voltallig is, bestaande uit de Wel- Eerw. Heeren T. F. de Haan, van Groningen, S. van Velzen, van Amster dam, A. Brummelkampvan Arnhem en H. de Cock, van Kampen. (R. C.) In Overijssel heeft men grooten overlast van de muizen de landbouwers te Staphorst laten opzettelijk boren maken om kolkjes in de sleuven te boren. Men zegt, dal velen reeds over de 10,000 muizen gevangen hebben; één landman zou er reeds 17,000 op die wijze hebben gedood. Aan de werklieden aan 's rijks marinewerf te Willemsoord, is uithoofde <ler drukkende tijdsomstandigheden, het voortdurend genot van het zomcrloon gedurende dezen winter toegestaan. Tot dekking van de kosten der mislukte tentoonstelling te Munchen, heeft de Beijersche Regering niet minder dan 1,300,000 fl. bij te betalen. 's GRAVENHAGE, 16 November. Z. M. heeft benoemd tot Procureur bij het Prov. Geregtshof in Noord holland en bij de Arr.-Regtbank te Amsterdam, Mr. J. H. van Evs. Z. M. heeft aan F. Knaapen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeenten Geldrop en Zes-gehnchten. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers: te Bellingwolde c. a. den Heer J. A. Eschauzier, en in diens plaats den Heer J. W. F. J. Ph. Hilgerste Gramsbergen en Hollheme, den Heer B. H. Chevallcraute Terschelling, den Heer W. F. L. Baron van Reede van Oudlshoorn te Deyl c. a., den Heer W. R. Baron van Heeckeren van Brandscnburgte Wieringerwaardden Heer A. H. Crap Hellingman; te Oosthuizen e. a.den Heer Jhr. F. W. G. von Speicher; te Oudega c. a., den lieer L. R. Ellens; en te Wildcrvank c. a., den Heer R. H. Burghgracf. Z. M. heeft aan den Heer C. A. Cau, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ontvanger enz. te Zierikzee, behoudens aanspraak op pensioen, en insgelijks aan den Heer D. Stallinga, te Nes op Ameland. Aan onze Regering is kennis gegeven, dat de Engelsche en Fransche Admiraals in de Zwarte zee bevel hebben ontvangen om de blokkade van de monden van den Donau uit te strekken tot alle havens van de Zwarte en Azofsche zeeën, die nog in de magt van Rusland zijn, en dat die bevelen binnen den kortst mogelijken tijd zullen worden ten uitvoer gelegd. Eergisteren heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken een diplomatiek diner gegeven, hetwelk door al de Builenlandsche Gezanten rnct hunne Secretarissen is bijgewoond. Eergisteren avond heeft de Wel-Eerw. Heer J. van Vunrengewezen R. K. Priester en Pastoor, in de zaal van de afschal&ngs-vereenigingeene openlijke rede uitgesproken die door een buitengewoon groot getal toehoorders uit alle slanden werd bijgewoond als ook van verschillende Godsdienslbelijde- nissen en waaronder zich ook vele Dames bevonden. Deze rede was zeer belangrijk, ernstig en kernachtig, doch in bczadigden toon, zonder eenige ergernis te veroorzaken. Hij werd aangevangen en besloten met gebed en zang de spreker had zich voornamelijk ten doel gesteld de mededceling, dat hij door onderzoek en gezette overweging van de Katholieke tol de Proteslantsche kerk was overgegaan, en hij legde daarbij de plegtige verklaring af, dat innige overtuiging hem daartoe had doen besluiten. Die overtuiging gevoelde hij gedrongen openlijk en plegtig in dit voor hem zoo gunstig oogenblik uit te spreken. De goede orde werd geen oogenblik gestoord. Deze Heer is se dert naar Brussel vertrokken, om door den Heer van Maasdijk aldaar te wor den bevestigd, als wanneer hij herwaarts zal terugkeeren. De Heer Mr. v. Bosse heeft bij de Tweede Kamer eene nota ingediend, waarbij bij in uitvoerige opgaven van cijfers treedt ten betooge der gegrond heid zijner bedenkingen in ecne vorige nota ontwikkeld ten aanzien van het hooge cijfer der hegrooling voor 1855, in vergelijking met de jaren 1850 en 1851, ter wederlegging van de aanmerkingen der Regering op zijne vorige nota. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelen, in de tien eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de tien eerste maanden van 1853. 1854. Directe belastingen In- en uitgaande regten, scheepvaart-regten vuur-, ton- en bakengeld Accijnsen Registratie-zegel-successieregten enz. Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij 16,449,215.49J 3,936,617.96; 16,756,232.91 9,794,756.06; 199,100.79' 1,266,924.435 275,969.50 1853. ƒ16,276,013.16 4,249,209.16| 16,614,596.84 8,659.433.82} 181,691.92 1,221,208.07 275,902.50 Totaalƒ48,678,817.17 ƒ47,478,055.48} Meerder in 1854 ƒ1,200,761.68;. Provinciale Staten vrm ïïuidttnlland. Zitting van Woensdag 15 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp-regle- menl nopens het Hoogheemraadschap van Rijnland. Die behandeling is ten einde gehragt; doch de commissie moet nog, ten aanzien van sommige arti kelen en bepalingen, nadere voorstellen doen, zoodat deze zaak nog niet be paaldelijk afgehandeld is. Voorts zijn de beraadslagingen aangevangen over het entwerp-rcglement voor de bewaar- of kleiukinderscholen in deze provincie. Voortzetting Donderdag. AMSTERDAM, 15 November. De Predikanten alhier hebben besloten de toga als ambtsgewaad aan te nemen, en wel bet eerst den ll^0 januarij e. k. Een of twee leeraren aldaar zouden zich nog niet bepaald verklaard hebben. Bij de door de Vereeniging ten behoeve der arbeidersklasse alhier gehou- dene aanbesteding, van een blok var. 104 arbeiders woningen, op de Schans hij de Smallepadsgracht, was de minste inschrijver de lieer van Berkuin, voor ƒ103,943, de Vereeniging zal van den tijd van beraad voor de gunning ge bruik maken. In eene vergadering van het Amsterdamsehe tweede departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de afgeloopen week gehouden, is besloten om niet te berusten in art. 4 van de onlangs aangenomen algemeenc wetten der Maatschappijen is het bestuur gemagligd zoodanige maatregelen te nemen, als dienstig kunnen geacht worden om tot eene herziening van deze bepaling te geraken.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1