nemen, om in staat te zijn mei de Regering te kunnen bandelen; liet is evenwel niet waarschijnlijk, dat er vóór de lente tot eene leening zal worden overgegaan. De Thalordie den 30sten Oct. van Konstantinopel was vertrokken, was Donderdag den Nov. nog niet te Marseille aangekomen. De hevige wind zal haar hebben genoodzaakt ergens in te loopen. Hare aankomst is nu reeds 40 uren ten achteren. Bij Lyon zal een kamp van GOOO man worden gevormdonder bevel van den Maarschalk de Caslellane. De Heer PallegoixBisschop van MallosApostolische Vicaris van Siain, keert, na een verblijf van 2 jaren hier te lande, naar zijne zending terug. Gedurende zijn verblijf alhier heeft hij de laatste hand gelegd aan het op kosten der Regering uitgegeven wordende woordenboek der Siameschc taal. S 5» A N .1 E. MADRID, 8 November. De Koningin heeft heden de zittingen der Cortes geopend met eene aan spraak, waarin zij zegt, nimmer met meer genoegen die zittingen te hebben geopend, vermits zulks geschiedt te midden der door het volk gekozenen; dat zij eerst sedert den 26sten Julij de waarheid heeft vernomen; dat zij onvoor waardelijk vertrouwen stelt in de edele vaderlandsliefde der mannen, die hunne pogingen zullen aanwenden ter grondvesting van een nieuw tijdvak; dat zij getrouw zal blijven aan bare voor God en de menschen op dien dag afgelegde beloftendat zij steeds de vrijheid en de regten der natie zal eer biedigen, en hoopt, dat de constitutie den afgrond van ordeloosheid zal dempen. Espartero en O'Donnell verschillen lijnregt met elkander over de zaak van het leger. De Cortes zullen nu heslissen, welk der beide stelsels zij toe gedaan zijn en dus ook wie in het Ministerie zitting zal blijven nemen. Men denkt algemeen, dat de Generaal O'Donnell niet aan het hoofd van het Mi nisterie van Oorlog zal willen blijven, indien het leger niet op 70,000 man gebragt wordt. De namen van verscheidene straten der hoofdstad zijn veranderd, om die aan te nemen van den Hertog der Overwinning, van Dulce en al de leiders van de laatste omwenteling. De straat waar O'Donnell zich zoo lang heeft verborgen gehouden om tegen de Koningin Isabella zamen te spannen, heet thans de straat der loyauteit De merkbare vermindering in de staten der rijks-ontvangsten gedurende de maand September jl., vergeleken bij die maand in 1853, is voornamelijk 'j een gevolg van de afschaffing der oclrooi-regten door zekere Junta's en de weigering van Saragossa om die regten te betalen. De openbare inkomsten gedurende de 9 verloopen maanden bedragen te zamen 973,486,6G9 realen; de raming beloopt 990,907,381; derhalve was er op 1 October een tekort van 17* millioen. Madrid telt op dit oogenblik 17,000 man goed gewapende nationale militie; Saragossa 5000; Valencia 1500; Granada 2000; Malaga 700 enz. Alleen in sommige zuidelijke provinciën is de nationale militie nog niet be hoorlijk georganiseerd. Te Santander heerscht de cholera verschrikkelijk. Zeer veel familiën hebben de stad verlaten. Te Alicante zijn in de maanden Augustus en Sep tember jl. 1729 menschen aan die ziekte overleden. PRCISSEN. BERLIJN, 8 November. Er is van hier medegedeelddat voorloopig eenige punten bekend zijn geworden waarop de hoofdinhoud van Ruslands antwoord op de Pruissische nota zal berusten, die hierop nederkomen dat, indien Pruissen eene poging wil aanwenden en er in slaagt om van de Westersche Mogendheden en Oostenrijk de verzekering te verkrijgen dat zij in hunne eischen niet verder zullen gaan, dan de vier hoofdpunten der bekende nota, Rusland geneigd bevonden zal worden op dien grondslag te onderhandelen. Eerlang verwacht men alhier de oprigting van een Katholiek opvoedings gesticht, onder leiding van de zusters der orde du hou pasteur. Volgens berigten uit Rhijn-Pruissen zou aldaar bevel ontvangen zijn tot den aankoop van alle beschikbare paarden voor de dienst van het leger. Nadat reeds voor eenigen tijd een paar Pruissische kanonneerbooten tegen een Engelsch fregat van 36 stukken zijn ingeruild heeft onze Regering thans andermaal het aanzoek ontvangen, om nog eenige kanonneerbooten bij ruiling aan Engeland af te staan. FRANKFORT. 8 November. De Russische Generaal-Majoor Alexander von LonwnsofT is, terwijl hij zich op eene reis bevond, alhier door eene doodelijke beroerte overvallen. Zijn stoffelijk overschot is naar Wiesbaden vervoerd en aldaar tijdelijk bijgezet, om later naar Petersburg overgebragt te worden. Te Linz (aan den Rijn) zal eene stoomvaartdienst worden geopend in verbinding met de Mainstoonjbooten. Het Ministerie van Financien in het Groothertogdom Badenheeft de inschrijving geopend op eene leening van 10 millioen guldens, 4* pCt.be stemd tot den aanleg van spoorwegen. Uit Beijeren wordt door den Schwab. Merkur van aanzienlijke aan- koopen van paarden voor het leger berigt. HAMBURG. 8 November. Van daar wordt geschreven, dat het Russische Ministerie van Oorlog aan stalten maakt voor eene nieuwe ligting van manschappen voor het leger, welke in het begin der aanstaande maand Maart in de oostelijke provinciën des rijks zou plaats hebben, en omstreeks 200,000 soldaten zon opleveren. Volgens een berigt nit Kiel van den 2den dezer, meldt, dat van wege den Admiraal Napier op de Britsche Oostzecvloot bekend gemaaktdat de blokkade der Russische havens in den Bothnischen zeeboezem met den 21slen October jl. opgeheven is. Terwijl Admiraal Napier zich alhier steeds ophoudt en 20 bodems, meestal linieschepen, der Engelsche vloot de haven van Kiel niet verlaten, zijn 10 ligte Engelsche stoomschepen nog steeds in de Oostzee gestationneerd op zoo geringen afstand van elkander dat zij, des noodig, in korten tijd zich kunnen vereenigen. Ofschoon de divisie der Russische vloot te Sweaborg tot dus verre nog geene poging gedaan heeft orn die haven thans vrij en niet geblokkeerd, te verlaten, schijnt het Engelsche stoorn-eskader in last te hebben, deels te Oregrund en deels te Barosund te blijven, tot dat het ijs zoo sterk zal zijn om de Russen het verlaten der haven te beletten. Waar schijnlijk staat het verlangde verblijf der Engelsche vloot voor Kiel, van waar zij in weinig dagen in de Oostzee kan terugkeerenin verband met de mo gelijkheid van een kruistogt der Russische schepen in die zee. Den 28sten October bemerkte men niet éón oorlogschip der Bondgenooten meer hij het eiland Aland. Het weder was allerongunstigst in die strekenzware stormen het gemis van alle haksns, maakten het bevaren dier wateren zeer gevaarlijk. Hoewel de Aland-eilanden op het laatst van October te cenenmale ont ruimd waren, had de Russische Regering nog geene maatregelen genomen om er haar gezag te herstellen. Men verwacht echter, dat zoodra het ijs alle gevaren van nieuwe aanranding zal hebben doen wijken, de Gouverneur van Finland de ambtenaren welke door den oorlog gedwongen waren hunne posten te verlaten, hunne betrekkingen weder zal doen aanvaarden. Uit Stokholm wordt gemeld, dat drie van de vier kamers, waaruit de Zwcedsehe Rijksdag is zarnengesteld het gevraagde crediet van 2,500,000 rijlssd. toegestaan hebben. ©OSTËXR I.Ï K. WEENEN, 7 November. Eergisteren werd op den Hof burg weder krijgsraad gehouden, onder voor zitting van Generaal von Hess. Het punt van behandeling was het plan van offensieve operatiën, door dien Generaal ontworpen en door den Keizer goedgekeurd. De bijzonderheden dienaangaande zijn nog niet bekendzoo veel is echter zeker, dat de jongste troepen-bewegingen in Gallicië en Zeven bergen reeds op grond van dat plan zijn geschied. - Een verdrag lusschen de Duitsch Oostenrijksche telegrafen-vcreeniging en het Russische Kabinet, ter zake der aansluiting van de telegrafen-linien en hel overbrengen van depêches, is tot stand gekomen en is ter ratificatie opgezonden. Met zekerheid wordt berigt, dat het cijfer der genietroepen aanmerkelijk zal worden verhoogd. Thans telt de genie 6 bataljons, die met 9 zullen worden vermeerderd. GRIEKENLAND. ATHENE, 27 October. De diplomatische betrekkingen met Turkye, zullen hervat worden, daar de Porte aan het verzoek der beide Westersche Mogendheden heeft toegegeven om af te zien van eene schadevergoeding. Daarentegen zal Griekenland met Turkye een handelsverdrag sluiten, dat het steeds geweigerd had. Buitendien is eene zedelijke voldoening, zoowel aan de beide groote Zeemogendheden als aan de Porte gegeven door de afzetting van den Heer MetaxaOud-Gezant te Konslantinopelvan al zijne betrekkingen, in weerwil dat hij regterlijk was vrijgesproken van de aanklagt, dat hij den opstand begunstigd had. RÜSLAN 15. Berigten uit Petersburg van den 10llcn melden, dat volgens officiële opgave de Russen op den 25sten October, bij het toen geleverde gevecht 550 dooden telden, waaronder 5 Officieren, en 190 gekwetsten en écn Generaal. Uit Odessa wordt berigt van 28 October, dat verscheidene onzijdige handelschepen, met graan en andere Russische voortbrengselen van den grond beladen, de haven dier stad hebben kunnen verlaten, en dat ook andere schepen met ladingen van verschillende waren er hebben kunnen binnenko men, zonder dat de Engelsche en Fransche bodems, die in het gezigt der haven kruistendien ruil tusschen onzijdige natiën konden of wilden beletten. De opbrengst der Russische goudmijnen schijnt dit jaar veel aanzienlij ker te zijn dan vroeger. Twee nieuwe transporten van dit metaal, ieder van 20G pud, (ongeveer 3,300 Ned. ffi) bestemd naar Petersburg, zijn door Nischnegorod gevoerd, komende van de mijnen van Altaïsch; de waarde wordt op 12} millioen Hollandsch geschat. TURKTE. Dc beste verdediging, leest men in een brief uit Konstanlinopel geschre ven der forten van Sebastopol moet bestaan in het ondiepe waterdat der Bondgenooten schepen van Sebastopol belet digt genoeg te naderen. Hoe meer een vaartuig de forten nadert, hoe grooter zijn voordeel wordt. Want ter wijl zijne kracht vermeerdert, wordt het minder aan het vijandelijke vuur blootgesteld, daar de forten hun geschut niet laag genoeg kunnen riglen, om de kiel te raken. Dit hebben de Russen goed begrepen en daarom ver schillende hunner schepen laten zinken. Het fort Konslanlijn wordt be schermd door een klip. Sedert het begin der belegering van Sebastopol hadden de Bondgenoo ten een groot gebouw in de stad opgemerkt, waarop door de Russen eene gele vlag geplaatst was, ten teeken dat het voor hospitaal diende. Uit dien hoofde werd het door de Fransche en Engelsche artilleristen zorgvuldig ge spaard, en het was nog door geen enkelen kogel getroffen, toen men uit den mond van deserteurs vernamdat het niet een hospitaal wasmaar de groote bewaarplaats van buskruid en ammunitie. Toen zijn eenige granaten op dat

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2