Naar men verneemt, wordt II. M. de Koningin, in de volgende weck, van IID. builenlandsche reis, in de Residentie terug verwacht. Bij het depart, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier, zijn de volgende artikelen bepaald: Art. 1. Ieder, die behoort tot ecnig Christe lijk kerkgenootschap kan tot gewoon lid van het departement door bestuurders worden aangenomen. Bij weigering, zijn deze verpligt zulks ter kennis te brengen van de leden des departementsin de eerstvolgende vergadering. In de daarna volgende zal als dan worden beslist over de al of niet aanneming bij volstrekte meerderheid van stemmen en door middel van ballotage. Art. 2. Al wie niet behoort lot ecnig Christelijk kerkgenootschap, kan op dezelfde wijze tot gewoon lid worden aangenomen. Die aanneming echter is onderworpen aan de navolgende bepalingenI. Het verzoek daartoe moet «.schriftelijk worden ingediend bij bestuurderenb. door den verzoeker zeiven zijn onderteekendc. de uitdrukkelijke verklaring inhouden dat hij het doel der maatschappij wil helpen bereiken, algemeen volksgeluk te verspreiden, door de bevordering van godsvrucht en goede zedenovereenkomstig de be ginselen van de Christelijke godsdiensten door het voortplanten van nuttige kundigheden, voornamelijk onder mingeoefenden. Art. 3. Ieder, die is gedebal- loteerdkan eerst na verloop van een geheel jaar op nieuw verzoek doen om te worden aangenomen tot lid van het departement. Art 4. (Wordt art. 2 onden zoo vervolgens). Aan de nieuw aankomende manschappen van het alhier in garnizoen liggend regement dragonders zullen geene casques meer uitgereikt worden, daar zij door schakots worden vervangen, even als die bij de andere rege- j menten worden gedragen. j Volgens een verslag van den Consul-Generaal in Frankrijk zijn gedu rende de eerste helft van het loopende jaar in Fransche havens rcgtslreeks uit Nederland gekomen 50 schepen. Uit vreemde havens kwamen aldaar 71 naar Nederland zijn vertrokken 38 en naar vreemde havens 86 Nedcrl. schepen. Eergisteren is aanbesteed het tweede blok van 18 woningen, door de Commissie: Tot verbetering van woningen voor minvermogenden; bet werk is aangenomen door de Heeren P. BodaanP. Ilappel en L. C. Piekhaart voor de som van ƒ15,899. Gisteren, Woensdag, de dag der huwelijks-voltrekkingenhadden zich weder eenige personen aangemeld. Bij de voltrekking ontbrak er een paar. Men liet onderzoek doen en vernam, dat de bruid zich in den vorigen nacht in het water had gestort en gisteren morgen levenloos daaruit was opgehaald. Volgens geruchtenmoet een vroegere verkeering de oorzaak zijn. De aanvoer van steurharing te Scheveningen blijft belangrijk, gedurende de laatste 9 dagen zijn door 34 schuilen 2,624,090 stuks haring aangebragt. Slechts 17 vaartuigen van de vloot zijn nog niet aan geweest, terwijl 2 pin ken reeds 3 reizen hebben volbragt. Eergisteren heeft te Scheveningen een droevig ongeluk plaats gehad. Zekere Gerrit van der Ilak was met zijn' broeder bezig 2 ankers te zetten, toen hij eensklaps in eene zoogenaamde trekmui geraakte. Hij trachtte zich daaruit te redden, doch hoe ervaren ook in de zwemkunst, mogt hem dit niet gelukken. In weinige oogenblikken moest zijn broeder, ofschoon ook een zeer geoefend zwemmer, den ongelukkige in de branding zien omkomen! Hij laat eene vrouw en 3 kinderen na, die door zijn' dood eensklaps alles verloren hebben. AMSTERDAM, 7 November. Het bestuur der Vereeniging ten behoeve der arbeiders-klassealhier, j zal eerstdaags den verderen opbouw van 104 arbeiders-woningenop de Schans bij de Smallepadsgracht, waartoe de fundering in den afgeloopen zomer reeds gelegd werdaanbesteden. Woensdag den 22slen dezer des namiddags ten 2 ure, zal aan het locaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem worden aanbesteedhet optrekkeni op de reeds aangelegde metselwerken, van het gebouw bestemd voor het t Koninklijk Postkantoor te Amsterdamalsmede voor het Kantoor van den j Rijks-Telegraaf aldaar. NIEUWE DIEP, 7 November. Naar wij vernemen wordt 's lands fregat de Ruyterthans te Vlissingen j liggende, in den loop dezer maand alhier verwacht, om den Schout-bij-Nacht Bouricins, nieuw benoemd Kommandant van 's lands Marine in Oost-Indie, aan boord te nemen, om daarna naar Oost-Indie te vertrekken. Het metselwerk aan de nieuwe koopvaarders-schutsluis alhier, is in de afgeloopen week ten einde gebragt. Het is welligt niet onbelang rijk bierbij te vermelden, dat door 22 metselaars, die daaraan arbeidden, in den betrekkelijk korten tijd van 24 weken5 millioen steenen zijn ver legd, waarmede niet minder dan 26,000 mudden specie zijn verwerkt. Er zijn onder hen metselaars, die 4,000 steenen daags verleggen. Men is thans bezig met het in orde brengen der sluisdeurenkolossale gevaartenmet Julij, van het volgende jaar, denkt men met bruggen, windwerk enz. in ge reedheid te zijnin 1856 zal de doorgraving geschiedenterwijl in het daarop volgende jaar de sluis voor de scheepvaart zal kunnen worden opengesteld. BUITENLANDSCHE BER1GTE1V. BELGIË. BRUSSEL, 8 November. Gisteren is de zitting der Wetgevende Kamers door Koning Leopold geopend met eene aanspraak, waarvan wij hier den aanhef en het slot als op de bui- tenlandsche betrekkingen doelende mededeclen: Bij den oorlog, waardoor een gedeelte van Europa geteisterd wordt, gevoelt Bëlgie levendiger dan ooit de waarde eencr onzijdigheiddie door het ver trouwen en de toegenegenheid van al de Mogendheden geschraagd wordt. Al de Mogendheden toch gaan voort ons blijken van hare achting en welwillend heid te geven. Het leger en de burgerwacht zijn beide verccnigd door denzelfdcn geest van orde en van liefde voor de onafhankelijkheid der natie. Die onafhankelijkheid heeft in vastheid gewonnenen wij mogen de toe komst zonder ongerustheid te gemoet zien. Met dat al heeft de taak van het staatsgezag onvermijdelijke moeijelijkhedeninzonderheid in den legen- woordigen staat der zaken. Gij zult die niet uit het oog verliezenuwe vaderlandsliefde is mij daarvoor borgen met vertrouwen vraag ik voor mijne Regering uwe welwillende en afdoende medewerking. Alhier is van Regeringswege een verslag openhaar gemaakt van den te New-York gevestigden Belgischen Consul over den oogst in de Vereenigde Sta len, en behelst hoofdzakelijk het volgende: De tarwe heeft in de Vereenigde Staten dit jaar zoo veel als in een gewoon jaar opgebragten de oogst van maïs is over het geheel goed. Van die beide granen zullen alzoo groote hoe veelheden uitgevoerd kunnen worden; evenwel zal die uitvoer niet kunnen geschieden dan voor betrekkelijk vrij hooge prijzen, omdat de voorraad in de zeehavens geheel uitgeput is. Men berekent, dat de Vereenigde Staten in het rnet 30 Junij 1855 eindigende jaar 12 tot 16 millioen bushel tarwe (elk van 60 Eng. 18) aan het buitenland zullen kunnen leveren, alsmede 16 millioen bushel maïs (elk van 56 Eng. ffi). ENGEIiAN®. LONDEN, 6 November. De Vice-Admiraal Dundas heeft aan de Regering eene lijst ingezonden der gesneuvelden en gekwesten aan boord van de Britsche schepen, op 17 October bij het beschieten van Sebastopol, waaruit blijkt, dat eerstgenoemd getal 44 en laatstgenoemd 266 heeft bedragen. Ook bij het beschieten der vesting op 18 October hebben de Engelsche schepen zwaar geleden en werden 46 zeelieden gedood en 250 gekwetst. De naar de Kriin bestemde versterking van 4000 man is thans groo- tendeels vertrokken. Te Woolwich zijn uit Manchester 13 kolosale ijzeren cilinders aangebragt, bestemd om, wanneer ieder met 1000 pond buskruid is geladen, te dienen tot het vernielen der in de haven van Sebastopol gezonken Russische schepen. De handel in gesponnen vlas breidt zich in Ierland zeer uit. Er zijn 580,000 spinnewielen, die, met inbegrip der gebouwen en machinerie, een kapitaal van 2,370,000 vertegenwoordigen. Ongeveer 23,000 fabriek-arbei- ders worden dagelijks in het werk gesteld. Te Belfast alleen zijn 16 sche pen voortdurend in gebruik, om brandstoffen aan te voeren voor de stoom werktuigen, die jaarlijks ruim 200,000 ton steenkolen noodig hebben. Deze fabrieken spinnen jaarlijks 30,000 ton vlas en louw, voor eene waarde van 2,100,000 behalve 10,500,000 klossen garen, berekend op 2,800,000 Te Belfast zijn 39 of bijna de helft van al de vlasspinnerijen in Ierland. Buiten de provincie Ulster zijn er slechts 9. Onlangs beeft men er twee ge bouwd te Limerick en eene te Ballyshannon. Een Amerikaansch dagblad Western Union Advocatemeldtdat een godsdienstig genootschap te Cincinnati (Ver. Staten) besloten heeft eenen Protestantschen Zendeling te Rome te onderhouden. Dr. Tefft is benoemd tot dezen belangrijken post. FRANRRIJK. PARIJS7 November. De berigten van het oorlogstooneel moeten niet zeer geruststellend zijn. Lord Cowley, Engelsch Gezant alhier, heeft nog gisteren openlijk zijnen twijfel aan den dag gelegd over het veroveren van Sebastopol in den loop van dit 1 jaar. De Keizer drukt zich wel is waar, in meer hoopvolle bewoordingen uit, maar zijn zorgwekkend gelaat is in tegenspraak met zijne woorden. De jagtparlijen kan men ook als opgegeven beschouwen, hoewel daartoe te Fon- laincbleau de noodige toebereidselen gemaakt worden. Aan bet Ministerie van Buitenl. Zaken is een crediet van 125,000 fr. geopend, ter bestrijding der kosten voor eene koerierdienst tusschen Konstan- i tinopel en Parijs over Kronstadt en Bucharest. Lord Palmerston is alhier aangekomen, naar men zegt om te onderhan delen over het sluiten van een aanvallend en verdedigend verbond tusschen Oostenrijk en de Westersche Mogendheden. Het voorbeeld in Engeland, door Miss Nightingale en eenige andere Da mes gegevendie naar de Levant vertrekkenom aan de slagtoffere van den oorlog haren bijstand te verleenen, heeft in Frankrijk navolging gevonden. De AVed. Teillard en hare zuster Anaslasia LaurenQon, te Lyon woonachtig, beide ruim van aardsche goederen voorzien en jong (de oudste is 25 jaar oud) begeven zich insgelijks naar het Oosten. Daar de quaeslie met den Amerikaanschen Gezant bij het Spaansche Hof, den Heer Soulé, geschikt is, zal hij deze stad doortrekken, om zijne reis naar Spanje voort te zetten. Men houdt het er voor dat hem alleen het doortrekken niet het verblijvën in Frankrijk door de Fransche Regering is toegestaan. Te Marseille waren de schepen Euphrate en Gange met duizend ziekendoch meestal aan de betere hand zijnde soldatenaangekomen. SPASJE. MADRID, 3 November. De Regering heeft hare Gezanten te Londen en Parijs ontbodenten einde als Afgevaardigden zitting in de vergadering der Cortes te nemen. Men verzekert, dat de Ileer Gonzales gedurende zijn verblijf in Spanje, te Londen vervangen zal worden door den Heer Quinonez en de Heer Olozaga te Parijs door den Heer Liguez.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2