LEYDSCHE COURANT?: WOENSDAG, 8 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt A v De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke ttomrncrs worden tegen 10 Centen afgegeven. DiMEKLAXDSCnE BERïGTEiV. LEYDEN 7 November. Gisteren werd het lijk van den oudsten I.eeraar Nanning Berkbout ter aarde ]>este]d, vcrzeld van de betrekkingen en al de ambtgenooten van den overle dene. Ter begraafplaats sloten zich ouderlingen en diakenen aan, terwijl cenc zeer buitengewoon talrijke schaar van allerlei stand zich daar bevond. De Leeraar A. Rutgers van der Loeff, als tijdelijke Voorzitter van den Keikcraad en van het Ministerie, sprak bij het graf een treffend woord. Hij schetste in roerende taal den bijzonderen en algemeenen rouw. »Is het niet," dus besloot bij zijne toespraak, »als of hier van alle zijden stemmen opgaan: mij beeft de ontslapene tot Christus gebragtmij de ziele behouden! mij in krankheid bemoedigdrnij in droefenis vertroostmij in verlegenheid geraden en geholpen! mij was hij een leidsman en steun op mijnen levensweg!" Neen, gij zult onder ons niet vergelen worden, dierbare doodeDoch hier bij uw graf, waar ons de kleinheid en zwakheid des menschcn zoo nadrukkelijk ge predikt wordt, hier zoo ergens, zij alle roem uitgesloten, ook alle roem over u! Hier betaamt het, alleen Gode, den Heer des levens en des doods, den God van alle genade in Christus, de eere toe te brengen. Hij heeft gegeven, Hij beeft genomenZijn naam zij geloofdHem danken wij voor het lang durige bezit van dezen voortreffelijken man; Hem voor dpn zegen, dien hij onder ons geslicht heeft. Hem zij eerbiedig aanbevolen de vrucht van zijn leven en stervendie wij nog verder wenschcn in te oogsten. Van Hem Wiens Woord rijkelijk onder ons blijft wonen, Wiens Geest ons nimmer meer verlaat, van Hein alleen verwachten wij ook vergoeding en vertroosting onder elk verlies of gemisdat ons treuren doet. Zoo dan, dankend en biddend, geliefde Vrienden en Broeders, willen we dezen Godsakker verlatenen bij het terugkeeren naar onze woningendit woord nog in ons hart overleggen, dit woord, dat, zoo toepasselijk op den ontslapene, gave God, ook toepasselijk moge zijn op ons, wanneer wij ten grave gedragen worden: Wien bet leven alzoo Christus is geweest, dien is het slervcn gewin; want wie zulk een vroom dienstknecht des Heeren was die is heengegaan in vrede. Die in den Z.Vn gelooft zal leven al ware hij ook gestorven, en waar, gelijk op het sterfbed van dezen man, den dood zijn prikkel ontnomen werddaar mist ook het graf zijne zegepraalGeloofd zij God die hem de overwinning gaf door Jezus Christus onzen Heer! Geloofd zij Goddie ook ons heeft wedergeboren tot eene levende hoop der hcreeniging en der wederziens! Amen." De oudste Zoon van den Overledene, Predikant te Monster sprak daarna in aller naam een woord van dankbaarheid, van geloof en van liefde, een woord ook van dankzegging aan zijne betrekkingen, de hooggeschatte ambtge nooten en zoovele leden der Leydsche Gemeente als zijnen vader hunne ach- ling en liefde hebben betoond bij zijn leven en na zijn sterven. Het voorgenomen Declamatorium van HH. Studenten, ten behoeve der armenhetwelk wij vermeld haddendat op den 28stcn dezer zou worden ge geven is uit hoofde van een te voren bepaald Concert van den Heer A. J. Wetrcns vervroegd op Donderdag den 23stc" dezer. Heden zijn de zittingen van de Synodale Commissie aangevangen onder bet Voorzitterschap van den Wel-Eerw. Heer Ds. Molhuyzen van Deventer niet, zoo als ons vroeger was medegedeeld, van den AVel-Eerw. Heer D'. van Doesburgh, van Rotterdam. Te Rijnsburg is voor Engeland ingemaakt voor eene som van ƒ45,000 aan bloemkool, waaronder voor een Amsterdamsch huis alleen voor ƒ25,000, zijnde eene hoeveelheid okshoofden van 2500. Naar wij vernemen, is dezer dagen bij de ruiterij van het leger een nieuw model sabel ingevoerd, (om te bezigen bij het verjaren der thans in gebruik zijnde). Dat nieuw model moet zich door meerdere ligtheid en dus meerdere bruikbaarheid gunstig onderscheiden. Hhl Het Zondagsblad geeft in zijn laatste nommcr de sterkte onder schut terij op, als bestaande lstc ban op 1 Jan 1854 uil 24,790 man dienstdoende, cn 58,463 man rustende schutterijte zamen 83,253. Rekent men hierbij de 57,572 man van bet staande leger, dan zouden wij eene krijgsmagt van 140,825 man bezitten, waarbij echter weinig ruiterij. Uit een brief van Wageningen naar lieerde verzonden, is weder gesto len een muntbillet van 10 culden. Te Zierikzcc gaat een adres, gerigt aan de Tweede Kamer, rond tot afschaffing van den accijns op het gemaalten minste op dat van de rogge, in plaats van de voorgestelde afschaffing der 23 opcenten. Ook te Voorst gaat een adres rondreeds voorzien door de bandteekeningen van vele aanzienlijken dier plaats, waarin gevraagd wordt om aan te dringen bij de llooge Regering tot afschaffing van de belasting op het gemaal en het geslagf. Aan de waag te Meppel zijn Donderdag II. gewogen 280 vierde vaten bo ter, die gemiddeld voor 39 zijn verkocht, bedragende de aanzienlijke som van p. m. ƒ11,000. Binnen eene maand tijds is in dit artikel op 3 markt dagen aldaar omgezet voor ongeveer ƒ58,000. Als een bewijs der schaarschte van bet hoornvee, wordt uit Bcrgcn- op-Zoom gemeld, dut op de Iaast aldaar geboudene veemarkt, slechts vier stuks runderen aangevoerd werden. De onthulling van het te Gothenburg voor Koning Gustaaf Adolf van Zweden opgerigt standbeeld, is nu op den 18Jcn dezer bepaald, welke datum met den 6den Nov. oude stijlzijnde de sterfdag van dien Vorst, overeenkomt. De bekende Duitsche schrijver Albert Bilzius, of zoo als bij zich in zijne volksschriften noemde, Jeremias Gotthelf, is den 22sten Oct. jl., te Lutzelfliih overleden. Hij was geboren te Mürlen, in 1797. De Amst. Cour. deelt bet volgende uit een weekblad (welk?) mede: »De Russen zijn volgens hunne opgave versterkt geworden door 30,000 man onder Generaal Liprandi, die den aanval deed. Het hulpleger zal dus waarschijnlijk niet veel minder sterk zijn dan 60 of 70,000 man behalve het talrijke garnizoen. Menzikoff handhaaft zijne gemeenschap met de noord zijde van Scbastopol cn heeft voortdurend alle hulpmiddelen in de Krim tot zijne dienst, benevens opene wegen, terwijl de geallieerden beperkt zijn lot eene enge plaats tusschen Balaklava en de zuidelijke hoogten van Sebastopol. "Wij moeten dus ons oordeel over de gevolgen opschorten. De wederstand is zonder twijfel veel hardnekkiger geweest dan men verwachtte. Moglen de geallieerden slagen aan de zuidzijde, en den vijand uit de stad drijven, dan zouden de forten aan de noordzijde eene nieuwe belegering vereischenen daar het vuur dier forten de stad en haven bestrijkt, ware het mogelijk dat de geallieerden geen gebruik konden maken van hunne overwinning, totdat de tweede belegering gelukkig ten einde gebragt was. Ondcrtusschcn nadert de winter, en verwachten de Russen nog grootere versterkingen. Tegenover zulk eene schrikbarende worsteling behooren alle voorbarige juich- toonen te zwijgen. Indien de overwinning behaald wordtmoet zij gekocht worden door eene opoffering van menschcnlevensdie gruwelijk is om te bedenken cn de natie moet den uitslag afwachten in eene stemming, slechts door een enkel woord uit te drukken dat van siddering." 's GRAVENHAGE, 7 November. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den Ileer W. van Diepeneervol ontslagen als Commies bij het Dep. van Financiën. Z. M. heeft goedgevonden tot Schoolopzieners bij continuatie te benoe men: in het 4I,C schooldistrict van Noordholland, Dr. T. A. Jorritsma; in het lldc district dier provincie Mr. J. AA'. van Romunde; en in het 2de district van Zeeland Jhr. Mr. M. J. Sehuurbeque Boeije. De antwoorden der Regering op de bedenkingen, in de afdeelingen ten aanzien der staatshegrooting voor 1855, zullen spoedig worden rondgedeeld. Zij gaan vergezeld van eenen brief van den Minister van Financienthans Voorzitter van den Ministerraad. Provinciale Staten vact Zaidhoiland. Zitting van Dingsdag 7 November. O O O Deze Najaars-zitting is door den Heer Commissaris des Konings geopend. In die zitting hebben de nieuw benoemde leden Mr. J. H. Verboom Baron van Reede van Oudtshoorn cn L. A. Bruynzitting genomen. Door den Voorzitter is mededceling gedaan van een aantal ingekomen stukken, welke aan verschillende Commission zijn opgedragen en welke in volgende zittin gen Zullen behandeld worden. De vergadering is lot aanstaanden Donderdag opgeheven. TPsveetle Biumer tier Staten-fB ener a al. Zitting van Dingsdag 7 November. De Kamer heeft heden namiddag ten 2 ure hare werkzaamheden hervat. Zijn ingekomen verschillende ontwerpen van wet, alsook een voorstel van de HH. van Iloëvell, Jespers, van BosseAA'esterhoff en Thorbcckc tot afschaffing der accijns op de brandstoffen. Dit voorstel zal worden gedrukt, rondgedeeld en verzonden naar de afdeelingen. De zitting is daarna opgeheven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1