Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan S. ten Cale, als Burgemeester der gemeente Sneek; aan Mr. G. van Oostcrwijk, als Burgemeester der ge meente Schcrpenzcelen in zijne plaats benoemd O. P. Bennewilz, en aan M. Speelman, Burgemeester en Secretaris der gemeenten Cbarlois en Katen- dreclit, als Burgemeester dier gemeenten. Z.M. beeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Akkruin c. a.den lieer R. C. de Ridderthans te Staphorst; en te Ley- derdorp, den Heer J. F. X. Scbiefbaan, thans te 's Heerarendskerke c. a. Z. M. heeft octrooi verleend aan V. Josson, onder Oegstgeest, op de invoering van de uitvinding om voorwerpen van gebakken aarde voor water ondoordringbaar te maken. Z. K. H. Prins Frederik is gisteren ten 1 ure van zijne buitenlandscbe reis op het huis de Paauw aangekomen. II. K. II. de Prinsesbenevens de jeugdige Prinses Marie, zullen als nog eenigen lijd te Berlijn verblijven. Van bare komst herwaarts en bet vertrek van Z. K. II. om hun af te halen, is nog niets met zekerheid bekend. Morgen zal op de goederen van Z. K. H. Prins Frederik, door de leden van het groot Sb Hubert, waarvan Z. K. 11. beschermheer is, eene groote jagtparlij plaats hebben. Bij den Minister van Finantien is ontvangen eene som van 20, welke door tusschenkomst van den Heer Oomen, Pastoor te Wagenberg, aan den Rijks-Ontvanger te Terbeijden bij Breda, ten behoeve van 's Rijks schatkist is ter hand gesteld. Aan de leden van de Tweede Kamer is rondgezonden een ontwerp van wet, tot aankoop van 2J en 3 pCt. Nat. Schuld, lot vervanging der schat kistbiljetten. Art. 1 van het ontwerp zegt, dat, ter vervanging dier bil jetten, daargesteld volgens de wet van den IB*1011 Junij 1851 en die met de overige bij artt. 5 en 6 der wet van den 26stea April 1852 vermelde Staats schuld uitmaken bet bij art. 3 dier wet ingestelde fonds ter verzekering van de verzilvering der rentelooze schuldonder de heivar in g van de directie der Nederlandsche Bankkan worden aangekocht een genoegzaam kapitaal 2j of 3 ten honderd rentegevende nationale schuld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, strekkende, dat zal worden verklaard, dal het algemeen nut de onteigening vordert van eigendommen, noodig ter uitbreiding van het station van den Rijn-spoorweg te Arnhem, over den Molenweg, westwaarts op naar de zijde van de gedane ingravingen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wetwaarbij bet batig slot van de rekening der koloniale remises over bet jaar 1852, ten bedrage van 4,700,000 wordt toegevoegd aan de middelen en inkomsten over bet dienstjaar 1852. Gisteren avond heeft ten aanhoore eener groote schare ook van elders opgekomen, de Wel-Eerw. Zeer Gel. lieer Ds. J. C. Zaalberg Pz., in de Groote Kerk zijne intrée-predikatie gehouden. Z. Wel-Eerw. had tot tekst gekozen I Cor. II. vs. 2: Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder m, dan Jezus Christus en dien gekruisigd. AMSTERDAM, 1 November. In de verl. Zatnrdag alhier gehoudene maandelijksche vergadering der Kon. Academie van Wetenschappenis door den lieer Stamkart verslag uitgebragt over het mundo motoriumdoor Dr. Gleuns ter beoordeeling gezonden en door de HII. G. Vrolik en Dozy (de laatste ook namens Prof. de Vriese) over de physiautotypie, of zelf-afdruk der voorwerpen in de natuur voorko mende naar aanleiding van het op de Keizerl. Oosten rij ksche staatsdrukkerij gedrukte en aan de Academie door de Oostenrijksche Regering als geschenk aangeboden boekwerk Cryptogam, flora van de valei Arpasch in Zevenbergen. Door den Secretaris is voorgelezen een door de Hoeren van Rees en Kaiser onderleekend rapport over de beschrijving van een nieuwen calori- en photo meter van den Heer P. J. Holeman. Na de pause heeft de Heer Seelig eene verhandeling voorgedragen over de fabricatie van het ijzer in Engeland, in zijne drie toestanden: gietijzer, smeed ijzer en staafijzer. De lieer Badon Ghyben heeft daarna gesproken over bet onderzoek, hoe de rigting der assen om de ligebamen en de waarde van Lunne momenten van traagheid tot de ligging der gekozene punten van oor sprong in verband staan. Deze verhandeling is gesteld in handen eener Com missie, bestaande uit de Heeren Lobatto en Stamkart. Eene aangebodene verhandeling van den Heer Brandtsover bet beelddat zich in het zamen- gestelde oog der gelededieren vormt, wordt in handen gesteld der Commissie van redactie. De spreekbeurt van den Heer Ilarting is, wegens bet gevor derde uur, tot de volgende vergadering uitgesteld. Naar wij vernemenzijn bij de vereenigde hoofdcommissie ter bevorde ring van de belangen der Nederl. Nijverheid bij de tentoonstelling te Parijs in 1855, bereids meer dan 300 bewijzen van inschrijving van voorwerpen voor gezegde tentoonstelling ingekomen, en worden nog meerderen van sub- commissien verwacht. ZIERIKZEE, 28 October. De nieuw benoemde Burgemeester dezer gemeente, Mr. B. C. Can, werd heden plegtig geïnstalleerd. Alle Autoriteiten, de Godsdienslleeraren der ver schillende gezindheden en een aanzienlijk publiek, woonden deze plegtigheid bij, waaronder ook de hoog geachte oud-Burgemeester, de Heer M. C. de Crane, die met krachtvolle heldere stem, der verzamelde menigte een hartelijk af scheidswoord toesprak, hetwelk met eerbiedige stilte aangehoord en met ge juich beantwoord werd. BUITEIVLANDSCIIE BER5GTEN. boord van 3 schepen te Toulon ingescheept. Te Lyon is eene inschrijving geopend lot het bouwen van goede en ge zonde woningen voor arbeiders. Men berekentdat men voor den bouw van 14 groote panden 1,600,000 francs behoeft. Bereids beuragen de inschrijvin gen 900,000 francs. ENCJEL.ANO. LONDEN, 30 October. Eergisteren bezochten 36,420 personen het glazen gebonw te Sydenham, om de muziek te hooren der Fransche guides en der Engelsche regeinenten welke ten voordeele der gewonde soldaten in de Levant en hunne betrek kingen speelden. Dezer dagen berigtten de dagbladendat de Regering eene bestelling van 20,000 geweren te Luik heeft gedaandaar zij met de fabriekanten te Birmingham niet heeft kunnen overeenkomen. De Russische Officieren en Cadetten, die in Engeland op hun woord van eer krijgsgevangen zijn hebben verlof gekregen alhier te komen. In de straten dezer stad ontmoet men thans de Russische uniform. De Russi sche Officieren ontvangen ongeveer ƒ30 wekelijks voor hun onderhoud van de Engelsche Regering en indien zij gehuwd zijn ruim 50. Er zijn weder 8 scheepsdoctors van hier naar de Krim vertrokken zij nemen, ter bespoediging, den weg over Frankrijk en zullen zich van Mar seille per stoomboot verder naar de plaats hunner beslemming begeven. De Globe berigtdat bij Portsmouth eenige belangrijke fortiiicatiewer- ken tot verdediging der kust zullen worden gebouwd, en dat te Aldershot, niet ver ten noorden van deze stad, onverwijld een vast legerkamp voor 10,000 man infanterie, ruiterij en artillerie aangelegd zal worden. De brand te Liverpool is eindelijk Vrijdag avond geholpen door zware regenbuijen, geheel gebluscht; de schade wordt nog steeds op 200,000 begroot. Aan de Times is door zijnen correspondent te Bombay geschreven De Schach van Perzië zon, indien hij daartoe uilgenoodigd wierd, bereidvaar dig gemeene zaak met Turkve eu de "Westersche Mogendheden maken tegen Rusland. Maar de Regering wenscht Perzië's onzijdigheid eer dan een bond genootschap. Perzië heeft, naar de laagste raming, 40,000 man geregelde troepen; die krijgsmagt zou, de Turken aanvallend, eene voor Rusland wenschelijk aflei ding kunnen bewerkenmaar zich aan de andere zijde scharendzou zij de Russen in de noodzakelijkheid brengen om terstond hnnne wingewesten be zuiden den Kaukasus te ontruimen, iels dat hoogst wenschelijk zou zijn voor de uitbreiding van Europeschen handel en beschaving in Azië. Niet ligt komt er w eder eene zoo gunstige gelegenheidom een eind te maken aan Rus- lands alvermogenden invloed op de landen tusschen de Zwarte zee en Chi- neesch Tartarije. Die invloed is voor de veiligheid van ons Indisch rijk niet in bet minst gevaarlijk; maar hij heeft de Caspische zee tot een Russisch meir gemaakt, Georgie, Armenië, Perzië, geheel Midden-Azië voor den han del en de beschaving van het Westen geslotenen de markten dier landen met Ruslands dure en slechte fabricaten overstelpt, met uitsluiting van alle andere. Wierd Rusland over den Kaukasus teruggedreven, dan zou men kunnen denken aan bet oprigten eener Caspische spoorweg- en stoomvaart-maat schappij. Tusschen de Zwarte en de Caspische zee zou een spoorweg voor niet meer dan 4 millioen kunnen aangelegd worden. Het zou de doodsteek zijn voor de R.ussische staatkunde in Azië, welke er voor de handelsvrijheid en beschaving nog veel nadeeliger werkt dan zij in Europa ooit zou kunnen doen. FRANKRIJK. PARIJS 30 October. De Moniteur meldtdat de Keizer Prins Napoleon gemagtigd heeft tot bet dragen van de militaire medaille, ter zake van zijn loffelijk gedrag in den slag bij de Alma. Het be-luitbetreffende bet verbod tegen bet distilleren van geestrijke dranken uit granen en andere meelachtige zelfstandigheden zal tot processen tegen de Regering aanleiding geven. Koopers van granen en aardappelen zullen weigeren de gekochte hoeveelheden te ontvangen en leveranciers van brandewijn zullen weder de verkochte hoeveelheden niet willen leveren. Het regeringsblad bevat eene correspondentie uit Tunis van den 17den, waarin gemeld wordt, dat aldaar was aangekomen de Gezant der Porte, Muslapha-Pacha, belast om aan den Bey de versierselen der orde van Medjidié lstc kl. te overhandigen. Buitendien was hij de overbrenger van een prach tige snuifdoos, ter waarde van 40,000 francs en een eigenhandigen brief van den Sultan. Ook was Mustapha-Pacha de overbrenger van een geschenk aan den Bey van de dochter des Sultans, volgens oude gewoonte uit eenige rijke kleeding- stukken, als zijden hemden, doeken, enz., bestaande. Dit had ten doel om den Bey kennis te geven van het huwelijkdat te Konstantinopel voltrok ken was. De Generaal Thomas is alhier aangekomen; hij lijdt voortdurend, ver mits de kogel die hij bij de Alma in den onderbuik ontvingeerst na ver loop van langen tijd zal kunnen worden uitgesneden. 100,000 paren klompen en sokken zullen van Lyon naar het leger in bet Oosten worden verzonden; zij zijn grootendeels door het departement der Ain geleverd en bestemd voor de winterkwartieren onzer troepen. Vele vreemde schepen zijn door de Regering bevracht tot het aanbren gen van troepen als anderzins naar het tooneel des oorlogs. 3000 werklieden arbeiden aan den scheepsbouw. 900,000 rantsoenen werden ten behoeve van bet expeditie-leger aan

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2