LEYDSCHE COURANT. A N°. VRIJDAG, 3 NOVEMBER. [XxExDG[!i,: |(;TE V V êli X884. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenraw Maandag komt IN De Drys der Courant is f12 in het jaar} de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad ]V°. 31. LEYDEN2 November. Gisteren is alhier binnengekomen de 5de of buksen-compagnie van het 3de bataillon van het rog. grenadiers en jagers, onder bevel van den Kapt. Schooneveldkomende van 'sHageen bestemd om alhier in bezetting te blijven. De lste Luit. van den Generalen Staf Ditllinjer, alhier bij het reg. rijdende artillerie dienstdoende, is overgeplaalst naar 'sllage, om aldaar zijne vroegere betrekking bij den Luit.-Generaal Verhorst, Inspecteur-Generaal der infanterie, weder te aanvaarden. In ons berigt omtrent het ontdekte schilderij van Rembrandt, zie ons vorig nommer, werd vermeld dat dit door den Heer Hoffmeister voor den eigenaar was schoongemaakt. Wij zijn verzocht te berigten, dat die Heer zelf eigenaar is en het schoonmaken door een ander is geschied. De Am.it. Cour. van heden deelt een berigt mede, nopens de aanzien lijke aanbrengst met een schuit van den reeder D. Taat, van 160,000 sleur- liaringen en 16 ton pekelharing. Men schrijft ons uit Katwijkdat dit onjuist is; dat eene schuit van dc Katwijksche Maatschappij, Directeur D. Taat, slechts heeft aangebragt 101,400 steurharing en 9 ton pekelharing, en verder dat tot nog toe de aanbrengst te Katwijk veel minder overvloedig is dan te Scheveningen terwijl van de 35 schuilen van Katwijk, nog slechts zijn aan gekomen 15 bezendingen haring, en van eene reederij van 4 schuiten tot nog toe niets is ontvangen; dat echter gelukkig de prijs van den steurharing bij gemis aan vangst van panharing op de Zuiderzee, voor als nog vrij hoog is, in verhouding tot de ruime vangst te Scheveningen aangebragt. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmer-meer, zal op Woensdag den 15dcn dezer, ten 12 ure, aan het locaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, bij inschrijving aanbesteden, het maken van eene rolbrng over de ringvaart, met brugwachlerswoning, benevens een rijweg en vaart van die brug naar hel dorp Leimuiden en eene vaste brug over de sloot benoorden dat dorp. Men verneemt, dat er van wege de lioofdvereeniging van het Nederl. onderwijzers-genootschap een adres aan de Tweede Kamer zal worden inge diend, ten einde te bewerkenNdat de voorgedragen wet op het lager en middelbaar onderwijs niet of ten minste niet dan zeer gewijzigd aangenomen worde. Dit adres moet zeer uitvoerig bewerkt en met klem van redenen omkleed zijn. Hbl Het Zondagsbl. geeft in het laatste nommer de sterkte van ons leger, op den voet van oorlog gebragt, op. Volgens dien staat kunnen wij in liet veld brengen 1,337 Officieren, 6,175 Onder-Officieren12,485 vrijwilli gers en 37,575 miliciens, te zaïnen 57,572 man. Het totale cijfer van het reg. grenadiers en jagers is daarbij uitgetrokken op 3,616, 8 reg. infanterie 39,360, instruclie-batt. 619, depót van discipline 55; ruiterij 4 reg. dra gonders 2,628, jagers te paard 709; veld-artillerie 3,6283 reg. vesting artillerie 5,352, 1 reg. rijdende artillerie 746; pontonnniers 213, mineurs en sappenrs 646. - Naar wij vernemen is het nieuwe Vlaardingsche schoenerschip Broeder schap Kapt. J. Gocdknegtbij de laatste stormen in het Engelsche kanaal vergaan, het schip deed zijn eerste reis; de bemanning is door een Engelsche sloep gered. SchiedCt.) Den 12den dezer zal van Harderwijk vertrekken, om den 13dcn daaraan volgende aan boord van het voor Rotterdam op stroom liggende schip Palem- bang, Gezagvoerder J. Hoekstra, bestemd naar de Oost-Indie, over te gaan een detachement sterk 100 Onder-Officieren en manschappen, onder bevel van den, van verlof naar Java terugkeerenden Kapt. der infant. W. J. Heis terkamp, mede-geleider de 2de Luitenant der infant. W. F. K. R. Weber, benevens de Officieren 3de kl. J. A. James, L. G. de Visser en J. M. C. E. Ie Rulte. Uit Brielle wordt gemeld, dat door verschillende aanvoeren uit Noordbra bant, de prijs der aardappelen in korten tijd aanmerkelijk is gedaald, zoodat thans voor 2 a 3 het mud goede aardappelen worden afgeleverd, welke reeds tusschen 4 en f 5 hebben gegolden. Eergisteren nacht is eene felle brand ontstaan onder Zuid-Eeijerland op de hofstede van Jacob Middelhoekwelke geheel is afgebrandde bewo ners zijn ter naanwernood ontkomen, ongeveer 200 mud tarwe zijn door dc vlammen vernielden 9 paarden omgekomen De oorzaak van den brand is niet bekend. Niets was tegen brandschade gewaarborgd. Den 29stcn October had in de Nieuwe Kerk te Dordrecht de plegtige inwijding plaats van het orgel, door wijlen Jhr. Mr. P. 11. van de AVall van Putlershoek aan die kerk geschonken. Bij die gelegenheid trad Ds. D. Pijzei voor de gemeente op. Uit Enkhuizen wordt gemeld. De onlangs hervatte schelvischvangst schijnt in de laatste dagen met eenigzins gunstiger uitkomsten bekroond te zijn, aangezien gisteren eene vloot van 50 a 60 visschers-schuiten, koers zettende naar Amsterdam, alhier passeerde, waaronder vaartuigen waren, welke meer dan duizend stuks in hadden, liet waren meerendeels Urker en Vollendammer visschers. Dr. W. A. van Geuns zal in plaats van Dr. L. Mulder, dit jaar de voorlezingen over den landbouw te Amerongen voortzetten. Zalurdag 11. bij sluis N®. 18, op de Zuidwillemsvaart is de knecht van den sluiswachter bij het varen der volks-pakschuit uit den schutskolk, de onklaar geworden treklijn willende redderen, door het in eens losschietend lijn, met zooveel geweld getroffen, dat hij letterlijk werd opgenomen en legen de sluis verpletterd; hij het vertrek der schuit was er geene hoop op hel behoud zijns levens; hij laat eene vrouw en onderscheidene hulpelooze kinderen na. Ten hewijze, dat de zaak der afschaffing van den sterken drank zich met meer kracht te Leeuwarden begint te ontwikkelen, wordt van daar gemeld, dat er zich, sedert de laatst gehoudene openbare lezing, op den 16dcn dezer, een getal van 24 personen, waaronder 3 op één winkel wer kende meubelinakers-knechten, als leden hebben aangegeven. Op de groote najaarsmarkt Dingsdag 11. te Steenwijk gehouden waren aangevoerd 568 runderen, 113 paarden, 269 varkens; de vette runderen werden met graagte, de beste soorten 44 a 48 cents het Ned. tO verhandeld; terwijl de beste melkkoeijcn tot 140 en 150 verkocht werden. Paarden werden willig tegen goede prijzen verhandeld; de vette varkens van 40 tot 44 cents per Nedruw. De tentoonstelling van schilder-, teeken-, graveer-, bouw- en beeld houwkunst, zal te 's Herlogenboseh op den 6den worden dezer geopend. Niet minder dan 500 schilderijen zullen tentoongesteld worden. De Rolt. Cour. deelt uit een brief, eenige dagen na den slag aan de Alma, door een jeugdig Eransch infanterie-officier, van Hollandsche afkomst, uit het leger voor Sebastopol aan zijne betrekkingen geschreven, eenige bij zonderheden mede, welke ten decle in tegenspraak zijn met de meeste be rigten der Fransche dagbladen. Ook bij prijst den moed der Fransche troe pen, en niet minder den met kalmte gepanrden moed der Engelschen, maar zegldat de Tinken, over het algemeen, de manschappen der verbonden legers niet als Bondgenooten en helpers, maar eerder als vijanden behandelen, voor welke zij zelfs het noodigste niet ten beste hebben. Zelfs de Officieren van hoogen rang worden door hen met minachting en wantrouwen behandeld. Nog treuriger luiden de mededeelingcn ten opzigte van het lot der troepen meestal bestond hun eenigst voedsel in hard brood en spek, hun eenige drank is bijna ondrinkbaar koud water, terwijl de opene lucht veelal hunne slaap plaats uitmaakte, en zulks bij het woeden van cholera en gewonen buikloop, die talrijke slagtoffcrs maakten. Gebrek aan de noodige verschooning had de akeligste uitwerkselen. De briefschrijver, die onder vele ontberingen en gevaren een loffelijk vertrouwen op den bijstand der Voorzienigheid aan den dag legt, vraagt zich nogtans af wat er, na den verwachten eindelijken val der Russische vesting, van de troepen worden zal. De meeste dorpen toch zijn door de Russen verbrand, en deze zouden waarschijnlijk, met eene ge duchte magt, de verbonden legers in den rug vallen en van alle kanten be stoken, terwijl de nu reeds nijpende koude gewis langer hoe meer toe zou nemen. Het verlies der Franschen en Engelschen in den slag bij dc Alma wordt nagenoeg als iri de vroegere berigten opgegeven; dat der Russen op ongeveer 7Ü00 man. 's GRAVENHAGE, 2 November. Z. M. heeft den lsten Luitenant der artillerie, Jhr. C. A. van Sypesteyn, Adjudant van den Gouverneur van Suriname, benoemd tot Ridder der Orde i van den Nederl. Leeuw.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1