inschrijven op een der Grootboeken Nat. W. S., met bepaling, dat de renten zullen strekken ten behoeve van Studenten in de Godgeleerdheid, te verdec- len in zes beursen, ieder van ƒ700, zes jaren lang; in de eerste plaats voor zonen van Predikanten alhier, daarna aan Studenten uit de residentie, en in de laatste plaats voor jongelingen van elders. De twee oudste Predikanten alhier zijn bij opvolging benoemd tot provisorentwee leden der gemeente tot bestuurders; de laalsten worden telkens bij vacature door provisoren en bestuurders zamen benoemd. De Tweede Kamer is thans, tot hervatting van hare werkzaamheden, zoo als vroeger gemeld is, bijeengeroepen tegen Dingsdag den 7den November aanstaande. Dien dag wordt ook, ingevolge de voorschriften der provinciale wet, in de hoofdplaatsen der verschillende provinciën, de najaarszitting van de Provin ciale Staten geopend. Naar men verneemt, bedraagt de inschrijving te dezer stede, voor de op te rigten Sterrenwacht bij de Academie te Leyden, thans ruim ƒ4000. Verder verneemt men, dat uit elke Sub-Commissie een lid zal worden be noemd, om daaruit weder eene Commissie zamen te stellen, ten einde aan het ontwerp uitvoering en voltooijing te geven. Men verneemt, dal de Wel-Eerw. lieer P. M. Snickers, Roomsch-Kath. Pastoor te Scheveningenaan Heeren Burgemeester en Wethouders alhier, eene strook gronds, gelegen ten zuid-oosten van de gemeenle-hewaarschool heeft aangevraagd, ten einde daarop eene kerk te doen bouwen, in de plaats van de thans bestaande, welke blijkt niet alleen te klein te zijn voor de i Roomsch-Kath. bevolking van Scheveningen, maar vooral in den zomer be hoorlijke rnimte mist voor den aanzienlijken stand onder de badgasten, een gebrek dat ook beslaat in de Ilerv. kerkaan welke men bezig is allernood zakelijkste herstellingen te doen, doch welke niet vergroot wordt. Sedert den 14dcn dezer tot en met heden zijn te Scheveningen nog 40 haringschuiten van den Engelschen wal aangekomen, die gezamenlijk heb ben aangebragt p. in. 2,770,000 stuks steurharingen. Van de vloot bestaande uit 90 schuiten, zijn er thans 65 aan geweest, waarvan 12 reeds twee rei zen hebben volbragt. De vangst is voordcelig, maar zeer ongelijk, daar er nog een aantal visschers zijn, die men zegt, dat hoegenaamd geen haring scheep hebben. De markt blijft hoog. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. ENGEJLA X B>. LONDEN, 28 October. De hooge betrekking van een Vice-Admiraal van het Verecnigd Koning rijk, door het overlijden van Sir B. Martin opengevallen, is aan Lord Dun- donald toegedacht. Men denkt, dat hij in de aanstaande lente het bevel in de Oostzee op zich zal nemen. De Admiraal is reeds diep in de 70 jaren. Gisteren zijn aan het bureau van Lloyds weder twee prijsverklaarde Russische schepen in het openbaar verkocht; het eene, genaamd Abo, van 600 ton, gebouwd in 1832, bragt 2060 het andere 1920 op; de la dingen waren reeds vroeger verkocht. Het Departement van Oorlog heeft aanschrijving gezonden aan de ver schillende depóts van regementen, om onverwijld nog 2200 man naar de Krim uit te rusten. Op de groote fabriekwerf der HH. Scott Russell te Millwall wordt thans voor de Ooslersche stoombootmaatschappij een ijzeren stoomschip van tot biertoe ongekenden omvang gebouwd, zullende het niet minder dan 700 voet lang en ruim 25,000 tonnen groot zijn. De bemanning der beide laatstelijk uit de Noordpoolzee teruggekomen rijks schepen, de Phoenix en de Talbot, gezonden om Franklin op te sporen, is eergisteren te Woolwich afbetaald. De Officieren en de manschappen bo den hunne dienst aan voor elke expeditie, die mogt worden uitgezonden om het stoffelijk overschot der ongelukkige Noordpool-reizigers naar het vaderland en in een door de natie op te rigten praalgraf te brengenof om onderzoek te doen naar de boeken en papieren, die volgens het verhaal der Eskimo's op de door Dr. Rae aangeduide plek nog te vinden moeten zijn. Aan de HH. Armstrong, te New-Castle, is van wege de Admiraliteit de last opgedragen, om eenen toestel te vervaardigen, waarmede men de sche pen, welke de Russen aan den mond der haven van Sebastopol hebben doen zinken, zal doen uiteenspringen. Alvorens dezen galvanischen toestel naar de Zwarte zee af te zendenzal er eene proeve mede worden genomen op een bij Tynemouth gezonken vaartuig. Te Manchester heeft een brand gewoeddie voor 17,000 schade heeft aangerigt. De brand is ontstaan in het pakhuis van de HH. Thode C".van Waar hij spoedig oversloeg tot de belendende rijtuig-fabriek van den Heer W. Cars. Den 26slcn dezer is des morgens omstreeks 11 uur een brar.dte Li verpool uitgebarsten, in een der kelders van eene groote reeks magazijnen in Lancelot's Hey, een der volkrijkste gedeelten der stad, welke kelders opge vuld waren met geestrijke drank, smeer, zwavel, terpentijn en andere ligt ontvlambare voorwerpen; terwijl boven die kelders zich magazijnen bevonden met katoen, thee en andere voor den handel kostbare voorwerpen. De brand openbaarde zich het eerst in den kelder, waarin spiritualiën waren, en werd daarin een geruimen lijd bedwongen, zoodat men dan ook hoopte, dat het vuur zich daarbij zou blijven bepalen; doch ten 2J ure 'snamiddags, ston den reeds zes kelders in volle vlam, hoewel de bovenverdiepingen nog niet aangetast waren. Ten 3 ure deed zich eene verschrikkelijke ontploffing hoo- renwaardoor de ijzeren deur van den kelder open en tevens het gewelf aan stuk sprong, 's avonds ten 9 ure had dc brand reeds de aangrenzende ma gazijnen bereikt, en vreesde men, dat tien magazijnen, elk van elf verdie pingen vernield zou worden. Nadere berigten van gisteren morgen melden 7 dat de brand sedert den vorigen avond eene nieuwe wending had genomen. De magazijnen werden van beneden tot hoven door de vlammen ingenomen y waarhij zich het gekraak en het geraas der invallende muren in de nieuwe straat deden hooren, hetwelk omstreeks ten 5 ure plaats had, terwijl de vlammen van eene massa brandend katoen zich om hoog hieven. Nopens de oorzaak van den brand deelt men mede, dat een persoon zich met eene brandende kaars naar den kelder had begeven, om een monster terpentijn te halen, en dat de vlam, in aanraking komende met de aldaar aanwezige ont vlambare stof, een ton vuur deed vatten. De persoon, hierdoor verschrikt, liep weg, waardoor het vuur tijd bekwam om zich verder mede te deelen. Men neemt, dat naauwelijks 200,000 het geheele verlies zullen dekken. Volgens eene in den New- York Herald voorkomende opgaaf bevonden zich aan boord van het nabij New Foundland door aanzeiling verongelukte stoomschip Arctic 401 personenwaarvan 108 zijn geredzoodat 293 wor den vermist, waarschijnlijk verdronken, althans van een in der haast zamen- gesleld vlot, op hetwelk zich 70 ongelukkigen hadden begeven, is niet meer dan een persoon gered. Uit Nieuw Grenada heeft men vernomendat de spoorweg over de land engte van Panama bijna is voltooidblijvende nog slechts een gedeelte van 8 mijlen overig. FRAKHRIJH. PARIJS 24 October. De Keizer heeft bevolen dat de namen van Bomarsund en Alma op de vaandels zullen prijken der regementen van de infanterie der marine, welke aan het beleg en den slag hebben deelgenomen. De Regering houdt hare aandacht gevestigd op het feit der landverhui zing, die jaarlijks een half millioen menschen aan Europa ontneemt. De Ministers van Buiten!. Zakenvan Koophandelvan Marine en van Binnenl. Zaken hebben, ieder in zijnen werkkring, een onderzoek ingesteld. De Mon. berigt dat eene commissie is benoemd, om al de punten die gewigtige aan gelegenheid betreffende naauwkeurig te onderzoeken. Ter beurzo hebben thans dagelijks onbegrijpelijk stoute diefstallen plaats. Niemanddie eene portefuille in de hand neemt zonder haar sterk vast te honden, of hij ziet haar verdwijnen. Een speculant zag zich op die wijs, als ware het door een onzigtbaar wezen 20 bankbilletten van 1000 fr. uit de hand nemen. Maar ook horologiën, kettingen, ringen, notitieboekjes en beurzen, alles verdwijnt, dan van den een, dan van den ander. De policie heeft met al hare voortreffelijke organisatie tot dusver de schuldigen niet op het spoor kunnen komen. De buitgemaakte kas te Bomarsundis thans aan het Ministerie van Financiën onderzocht. Zij bestaat uit eene waarde van nagenoeg 50,000 fr. maar het is meest Russisch papier, dat niet buiten de Russische staten te gelde te maken is. De helft dier waarde is aan Engeland gezonden. Een werkman te Rouaan heeft een weefstoel uitgevondendie door stoom in beweging kan worden gebragten waarmede linnenzijde en satijn van acht kleuren kan geweven worden. ZWITSERLAND. BERN, 26 October. De Heer Polari, Afgevaardigde van het kanton Tessino, heeft den 24sten zeer voldaan deze stad verlaten. De Bondsraad heeft namelijk erkend, dat de Regering van Tessino in haar volle regt heeft gehandeld, toen zij de troepen opriep om in den wapenhandel te wordeu geoefenden dat er dus voor den raad geen grond bestaat om tegenover die Regering cenigc maatre gelen te nemen. Van hier schrijft men, dat gedane onderzoekingen van deskundigen aankondigen, dat eerlang de ijzermijnen in het Fransche Jura gebergte geheel uitgeput zullen zijn. Dit zoude een harde slag zijn voor dit gedeelte van het kanton. De ijzerproductie in de Jura houdt tegenwoordig 7 hoogovens bezig, welke gezamenlijk jaarlijks 180,000 a 200,000 centenaars ijzer leve ren, eene waarde van 4 millioen frs. vertegenwoordigende. Van den Bodensee verneemt mendat de winter aldaar werkelijk reeds een aanvang heeft genomen. De sneeuw ligt reeds tamelijk hoog in de valeijen en de bergpassen zijn geheel onbruikbaar. SPANJE. MADRID25 October. Men verneemt, dat de Generaal Dulce zijn ontslag heeft ingediend als Luit.-Generaal en het Grootkruis van Karei III teruggezonden heeft, dat hem in de Julij-geheurlenissen vereerd is geworden. Als reden voor deze handel wijze geeft hij, naar men zegt, op, dat 's lands zaken eene rigting hebben genomen die weinig overeenkomt met zijne inzigtentoen hij het initiatief tot den opstand op den 28sten Junij genomen heeft. De zwarigheid omtrent het Ministerie is vooreerst geschikt. O'Donnell en Esparlero zijn bepaald overeengekomen gezarncntlijk aan het bewind te blijvenalthans tot de opening der Cortes. Den 21sten moeten de beide Mi nisters, in tegenwoordigheid der Koningin op het Prado, elkander die weder- zijdsche verzekering hebben gegeven. In den Ministerraad was eenstemmig beslotendat de zitting der Cortes door de Koningin in persoon, doch met eene zoo kort mogelijke troonrede, zal geopend worden. De Minister van Financiën heeft bepaalddat hij in zijn Departement het statu quo zal behouden en aan de Cortes begrootingen zal aanbieden, waarin evenwigt bestaat lusschen de uitgaven en de middelen, dat is te zeg gen, dat hij op alle staatsuitgaven bezuinigingen zal aanbrengen; o. a. 40

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2